Przewód zasilający- problem?

Rozmowy na luzie np. o pogodzie lub śmiesznych kotach
Awatar użytkownika
olo2000pm
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 1394
Rejestracja: 26 mar 2018, 12:48
x 362

Przewód zasilający- problem?

Post autor: olo2000pm »

Witam. Ja z nietypową sprawą. Mam dwa przewody zasilające w których chyba są źle podłączone przewody. Czy to w ogóle jest możliwe?
Gdy sprawdzam miernikiem końcówki, to po stronie która wkłada się do urządzenia wszystko się zgadza, ale po stronie wtyczki kabel fazowy podłączony jest do lewego bolca, który ma oznaczenie N czyli neutralny.
W gniazdku faza jest po lewej stronie, czyli przewód fazowy powinien być podłączony w wtyczce do prawego bolca. Mam tak w dwóch przewodach. Czy ktoś się z tym spotkał, a może tak powinno być?
Załączniki
P81228-114352.jpg
P81228-114318.jpg
P81228-114309.jpg
P81228-114245.jpg
// użytkownik zbanowany permanentnie od dnia 10 10 2020
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Przewód zasilający- problem?

Post autor: FlameRunner »

Uwaga, czepiam się: a wszystkie gniazdka masz podpięte poprawnie?
Nie masz żadnych typowych gniazd podwójnych, gdzie jedno gniazdo jest zawsze dobrze, a drugie zawsze źle?
Awatar użytkownika
olo2000pm
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 1394
Rejestracja: 26 mar 2018, 12:48
x 362

Re: Przewód zasilający- problem?

Post autor: olo2000pm »

W firmie wszystkie gdniazdka są założone poprawnie. Próbnik świeci na gniazdku fazowym. Na tych przewodach próbnik świeci na wyjściu neutralnym.
// użytkownik zbanowany permanentnie od dnia 10 10 2020
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1100
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 254
Kontakt:

Re: Przewód zasilający- problem?

Post autor: Adinfo »

Spotkałem się już z pomylonymi przewodami w gniazdkach, większości urządzeń nie sprawia to problemu, gorzej jak jest namieszane w środku i uziemienie zmostkowane z przewodem neutralnym, wtedy może być kolorowo. Dla wiertarki itp. nie sprawia to różnicy jak to podłączymy. W pracy mam jeden UPS gdzie była sytuacja z zamienionym przewodem fazowym i neutralnym - zasilacz "krzyczał" = ostrzegał, po za tym działał poprawnie, po jakimś czasie dopiero się domyśliłem w czym rzecz i zamieniłem przewody.
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
kretu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 570
Rejestracja: 18 kwie 2017, 20:56
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Bizer
x 105

Re: Przewód zasilający- problem?

Post autor: kretu »

olo2000pm poprawnie założone typowe gniazdko podwójne będzie miało na jednym wyjściu źle. zawsze. Są specjalne które tak nie maja ale zazwyczaj są brzydsze, droższe i tylko w niektórych seriach gniazdek. Urządzenie powinno być tak zaprojektowane aby nie było różnicy. Co innego uziemienie bez niego część urządzeń może stać się niebezpieczna np. Pralka czy właśnie nasze drukarki. Ja np. wyrzuciłem wszystkie przedłużacze bez uziemienia jakie miałem w domu aby przypadkiem ich nie używać a miałem ich więcej niż tych z uziemieniem...

Adinfo w instalacji starego typu należało mostkować neutralny z uziemienim i wręcz brak tego mostka jest niebezpieczny ( a działać będzie wszystko poprawnie nie licząc niektórych zabezpieczeń jak właśnie listwy ups one nie będą działał w 100% optymalnie ale w tym konkretnym typie instalacji lepiej nie będzie i bez tego mostka będzie tylko gorzej). Co ciekawe listwy aby działała magiczna gwarancja na kilka mln. zł wymaga bardzo konkretnych zabezpieczeń na całej instalacji które są bardzo rzadko wszystkie obecne...
Awatar użytkownika
Artu
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2422
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:37
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska
Drukarka: Anycubic Delta +
x 469
Kontakt:

Re: Przewód zasilający- problem?

Post autor: Artu »

FlameRunner pisze:Nie masz żadnych typowych gniazd podwójnych, gdzie jedno gniazdo jest zawsze dobrze, a drugie zawsze źle?
Gniazda "podwójne" powinny być podłączone "krzyżowo"

Obrazek
Pozdrawiam, Artur

# Delta Anycubic - na sprzedaż...

# Bambu Lab A1 + AMS mini - drukuje jak szalona :mrgreen:

Moje wypociny na Thingiverse 8-)
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Przewód zasilający- problem?

Post autor: FlameRunner »

Tak, ale w przypadku takich najzwyklejszych, popularnych gniazd podwójnych ich budowa często nie pozwala na takie podłączenie - masz trzy pionowe "szyny" i tyle. Trzeba by mechanicznie przerabiać gniazdko.
kretu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 570
Rejestracja: 18 kwie 2017, 20:56
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Bizer
x 105

Re: Przewód zasilający- problem?

Post autor: kretu »

Artu tylko to nie jest zasada a dobry zwyczaj bo nie ma jako takiej obowiązującej normy na takie podłączenie. I tak jak pisze FR większość gniazdek bez przerabiania (co już teoretycznie jest zabronione) tak nie podłączysz.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8943
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Przewód zasilający- problem?

Post autor: dziobu »

99% urządzeń działa prawidłowo z zamienionym N z L. Pozostały 1% to i tak rzeczy raczej odległe od rynku konsumenckiego. Jeśli to ma jakiekolwiek znaczenie dla pracy urządzenia a user może podpiąć to losowo to zawsze można wrzucić przekaźnik kontroli faz (czy jak to się tam nazywa).

btw.
Większość nowego budownictwa, jak by to nie brzmiało, kładzie *** na tą kwestie. Niby opisane, niby kolory kabli, a w instalacji radosna twórczość. Porządek przegrywa z pośpiechem.
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Przewód zasilający- problem?

Post autor: virgin71 »

Tylko przemysłowe gniazda się tak układa. Sprzęt konsumencki ma wywalone na to.
ODPOWIEDZ

Wróć do „O wszystkim i o niczym”