Drukowanie 3D w 5 osiach

Rozmowy na luzie np. o pogodzie lub śmiesznych kotach
Awatar użytkownika
kamilxxg
Postów w temacie: 3
Posty: 257
Rejestracja: 25 lis 2018, 19:18
Drukarka: Ender-3 Bear Upgrade
x 71

Drukowanie 3D w 5 osiach

Post autor: kamilxxg »

Przyklejam newsa z makezine. Ogólnie to projekt drukarki, której dysza może pracować pod kątem.

https://makezine.com/2019/01/03/5-axis- ... ibilities/
Ender-3 "Bear Upgrade" SKR V1.4, TMC2209, Dragon, BMG | Wyeliminowałem szparkę zanim to było modne!
Mingda MD-16 Fabryczna wersja... na razie
Awatar użytkownika
Blazi
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 163
Rejestracja: 22 kwie 2016, 11:29
Drukarka: Easythreed, M200
x 92

Re: Drukowanie 3D w 5 osiach

Post autor: Blazi »

Przyklejenie ekstrudera na ramię robota nie jest żadnym problemem, nawet w Polsce znam co najmniej 2 firmy które takie rzeczy robiły. Schody zaczynają się kiedy trzeba to sensownie zaprogramować. Przerobienie ruchów układu kartezjańskiego na ramię robota nie jest trudne, ale automatyczne wykorzystanie zalet układu na konkretnych wydrukach to (niestety) nadal głównie ręczne grzebanie.
FlameRunner, Sekal
Pozdrawiam,
Ten typ od oprogramowania do drukarek.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5841
Kontakt:

Re: Drukowanie 3D w 5 osiach

Post autor: dziobu »

a1.jpg
Nie wygląda na zaplanowany otwór.
Ale pewnie tylko nie wygląda.
Blazi pisze:automatyczne wykorzystanie zalet układu na konkretnych wydrukach to (niestety) nadal głównie ręczne grzebanie.
Akurat w tym konkretnym przypadku cięcie modelu, tak żeby zawsze drukować płaszczyznami prostopadłymi do detalu, nie jest trudne; pewnie dlatego widzimy drukowanie rury. To i tak wymaga kompensacji wysokości ścieżki i to na bieżaco, a nie dla całych warstw (na zakrętach).

Jednego można być pewnym - nikt tu się w STLe nie bawił ;)

Ale maszyna śliczna... choć szybciej nie podrukuje :P
Sekal
Awatar użytkownika
kamilxxg
Postów w temacie: 3
Posty: 257
Rejestracja: 25 lis 2018, 19:18
Drukarka: Ender-3 Bear Upgrade
x 71

Re: Drukowanie 3D w 5 osiach

Post autor: kamilxxg »

Na filmiku, jak stół rusza się w osi Z wg mnie widać, że tak się odbija światło i to chyba nie jest otwór.
Ender-3 "Bear Upgrade" SKR V1.4, TMC2209, Dragon, BMG | Wyeliminowałem szparkę zanim to było modne!
Mingda MD-16 Fabryczna wersja... na razie
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5841
Kontakt:

Re: Drukowanie 3D w 5 osiach

Post autor: dziobu »

Ale w takim wypadku wzór powinien jakoś płynąć - przecież zmienia się położenie obiektu względem źródła światła i kamery.

A dziura wygląda cały czas tak samo:

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=l0-vMwKt1Dk
(tylko 720 - przykro mi; więcej z YT nie ściągne)

I na koniec dodam, że to i tak nie ma żadnego znaczenia :D
Awatar użytkownika
Zepco
Postów w temacie: 1
Posty: 1555
Rejestracja: 25 kwie 2017, 22:23
Lokalizacja: Kielce
Drukarka: PRUSA i3 MK2S
x 294

Re: Drukowanie 3D w 5 osiach

Post autor: Zepco »

Niech puszczą Marvina lub Benchy i jak się wydrukują poprawnie (niekoniecznie ładnie) to będzie już sukces.
Czy ktoś dostrzega korzyść takich kombinacji?
Prusa i3 MK2S
Anet A8 - rozebrana na części...
3DGence One
Awatar użytkownika
MaxXxi47
Postów w temacie: 1
Posty: 396
Rejestracja: 14 wrz 2017, 23:31
Lokalizacja: Bydgoszcz
Drukarka: Tronxy X5S
x 98
Kontakt:

Re: Drukowanie 3D w 5 osiach

Post autor: MaxXxi47 »

Nie wiem dlaczego ale chyba wolałbym stół w tych 5ciu osiach a nie samą głowicę. Coś jak tu https://www.youtube.com/watch?v=I10bn53ECBo
DRAGON CUSTOMS
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5841
Kontakt:

Re: Drukowanie 3D w 5 osiach

Post autor: dziobu »

MaxXxi47 pisze:Nie wiem dlaczego (...)
To już kiedyś się tu przewijało - obracanie detalem pozwala (teoretycznie) drukować bez podpór. Za to problemem jest utrzymanie detalu na stole.
Awatar użytkownika
SteFan
Postów w temacie: 1
Posty: 49
Rejestracja: 07 cze 2016, 09:25
x 7

Re: Drukowanie 3D w 5 osiach

Post autor: SteFan »

Dużo lepszym pomysłem jest przytwierdzenie stołu do ramienia robota tak aby wydruk zawsze był robiony poziomo (gdzieś widziałem taką przeróbkę)
Awatar użytkownika
Sekal
Postów w temacie: 1
Posty: 90
Rejestracja: 24 kwie 2016, 00:50
x 40

Re: Drukowanie 3D w 5 osiach

Post autor: Sekal »

dziobu pisze:Akurat w tym konkretnym przypadku cięcie modelu, tak żeby zawsze drukować płaszczyznami prostopadłymi do detalu, nie jest trudne; pewnie dlatego widzimy drukowanie rury.
Podejrzewam, że ścieżka wygenerowana CAM'em dla frezarki i potem dodane tłoczenie ;)
Zepco pisze:Czy ktoś dostrzega korzyść takich kombinacji?
Można robić większe nawisy bez supportów. Inaczej też rozkładają się siły i można uzyskać pożądaną wytrzymałość w konkretnym kierunku.

dziobu pisze:obracanie detalem pozwala (teoretycznie) drukować bez podpór. Za to problemem jest utrzymanie detalu na stole.
Trzymanie się stołu nie jest problemem. Jeśli masz dobrze przyklejony model, możesz drukarką ruszać (oczywiście mówimy o sztywnej konstrukcji i trzymającej geometrię) we wszystkich kierunkach a nawet postawić ją do góry nogami i nadal będzie drukować. Problemem jest oprogramowanie jak napisał Blazi.
MaxXxi47 pisze:Nie wiem dlaczego ale chyba wolałbym stół w tych 5ciu osiach a nie samą głowicę.
Płaszczyzną poruszając w dwóch osiach jesteśmy w stanie osiągnąć każdą jej orientacje.


Są specyficzne geometrie modeli dla, których taki układ drukarki będzie miał sens. W kilku komercyjnych drukarkach do metalu się go stosuje od dawna i pojawiają się w kolejnych modelach rozwojowych.
Załączniki
l2.png
l2.png (198.45 KiB) Przejrzano 4080 razy
l1.jpeg
l1.jpeg (33.51 KiB) Przejrzano 4080 razy
dziobu, FlameRunner
- Dni Druku 3D, Kielce
- Drukarki w układzie delta
- Drukowanie z mas
ODPOWIEDZ

Wróć do „O wszystkim i o niczym”