Domoticz i Mysensors

Rozmowy na luzie np. o pogodzie lub śmiesznych kotach
jarn
Postów w temacie: 6
Posty: 200
Rejestracja: 06 maja 2017, 00:13
Lokalizacja: Strzelno
Drukarka: Delta, HevORT
x 37

Domoticz i Mysensors

Post autor: jarn »

W końcu zdecydowałem się na wykorzystanie skrętek, które podczas modernizacji ogrzewania dokładałem do każdego pomieszczenia. Na tym etapie wykorzystuję Domoticza, który wydaje się jak na razie najprostszy w konfiguracji. Czujniki i przełączniki będą wykorzystywać bibliotekę mysensors, która bez problemu komunikuje się z Domoticzem. Ze względu, że mam skrętkę(zasilanie i dane) zdecydowałem się na rs485. Do tego bramka rs485 / LAN do łączenia z Domoticzem.
Jak na razie testowo powiesiłem jeden czujnik: ruchu, światła, temperatury i wilgotności.
rzut.jpg
Dokupiłem także licznik energii elektrycznej i zbieram dane po rs485 bezpośrednio na Domoticz.
licznik.jpg
W planach:
- stacja pogodowa
- odczyt gazu
- odczyt wody
- sterowanie ogrzewaniem
- sterowanie wentylacją
- jakieś sterowanie oświetleniem w korytarzach (tutaj problem z przewodami, ale może poprzez wifi lub nrf24)
- dzwonek do drzwi
Awatar użytkownika
Domell
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 1141
Rejestracja: 19 kwie 2016, 12:28
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: Mendel 90 / i3 / X3D
x 174

Re: Domoticz i Mysensors

Post autor: Domell »

Widzę że na podobnym etapie jesteśmy :)
Drukarki :
T.E.S.O.L // Gotowa do działania !
Awatar użytkownika
zen
Postów w temacie: 1
Posty: 295
Rejestracja: 26 lut 2017, 20:53
Lokalizacja: Poznań miasto doznań
Drukarka: Too many
x 34
Kontakt:

Re: Domoticz i Mysensors

Post autor: zen »

Ja jednak, po wielu latach, po wielu systemach i po stworzeniu własnego: przesiadłem się całkowicie na Home Assistant.
Większość sterowania i czujników (95%) robię po zigbee (Aqara) - sprzęt taniutki, estetyczny i niezawodny. Do tego we wszystkich włącznikach wsadziłem kostki Shelly - rewelacja, bardzo małe, gadają po MQTT i po prostu działają. No i tańsze wielokrotnie od wszystkiego.
Do liczenia prądu mam OpenEnergyMonitor. Do zarządzania ogrzewaniem: Max! EQ-3 i zawory termostatyczne (kaloryfery w bloku). Mam jeszcze trochę urządzeń zwave - ale będę się tego g... pozbywał. Wszystko w końcu zaczyna pięknie działać
emartinelli
Mendel / i3 / i3 Alu / P3Steel / HEVO^300 / Delta Kossel Linear Plus / Prusa MK3S + MMU / Voron / Bambu X1C + AMS
spec
Postów w temacie: 2
Posty: 343
Rejestracja: 04 paź 2016, 17:35
x 27

Re: Domoticz i Mysensors

Post autor: spec »

zen pisze:Ja jednak, po wielu latach, po wielu systemach i po stworzeniu własnego: przesiadłem się całkowicie na Home Assistant.
Większość sterowania i czujników (95%) robię po zigbee (Aqara) - sprzęt taniutki, estetyczny i niezawodny. Do tego we wszystkich włącznikach wsadziłem kostki Shelly - rewelacja, bardzo małe, gadają po MQTT i po prostu działają. No i tańsze wielokrotnie od wszystkiego.
Do liczenia prądu mam OpenEnergyMonitor. Do zarządzania ogrzewaniem: Max! EQ-3 i zawory termostatyczne (kaloryfery w bloku). Mam jeszcze trochę urządzeń zwave - ale będę się tego g... pozbywał. Wszystko w końcu zaczyna pięknie działać
Dzięki za opinie. Zaciekawił mnie ten system. Do tej pory bawiłem się Suplą a obecnie Google Home + Philips Hue. Domoticz wygląda tak brzydko, że nie mogę się do niego przekonać.
stormy
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 35
Rejestracja: 28 gru 2018, 12:54
Lokalizacja: Warszawa/Izabelin
Drukarka: HEVOSteel
x 8

Re: Domoticz i Mysensors

Post autor: stormy »

@jarn:
Z RS485 jest tylko 1 problem - to nie jest magistrala typu multimaster i nie radzi sobie z kolizjami.
Póki masz 1 czujnik nie ma problemu, ale jak podłączysz więcej i na magistrali zrobi się większy ruch to zaczną ginąć pakiety.
Musisz więc się bardzo pilnować z obciążaniem magistrali.
A samo MySensors jest super jak ktoś lubi grzebać sam w elektronice - można bardzo prostu dorabiać do niego dowolne moduły.

@spec:
Z tego co widzę to te kostki Shelly niczym się specjalnie nie różnią od Supli. Po prostu dopuszkowy moduł oparty na module WiFi ESP8266. Tak samo jak Sonoff. Jest też całkiem fajne polskie rozwiązanie DIY - https://forum.supla.org/viewtopic.php?f=33&t=2188
Na wszystkie te moduły (łącznie z Shelly) możesz wrzucić alternatywny firmware Tasmota https://github.com/arendst/Sonoff-Tasmota.

Co do Domoticza to na pewno jego plusem jest przyjazna konfiguracja, natomiast jeżeli chodzi o możliwości to chyba nic się nie może równać z OpenHAB. Ma bindingi praktycznie do wszystkiego. Niestety konfiguracji nie nazwałbym przyjemną.
Hypercube Evolution Steel Frame (w budowie)
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 3224
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1594

Re: Domoticz i Mysensors

Post autor: morf »

Openhab daje radę, trochę z początku to jest mało intuicyjne ale i tak jest raczej konsolowo-tekstowy więc edycja w plikach czasami szybsza niż klikanie jakiś konfiguratorow
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
emartinelli
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 1195
Rejestracja: 19 kwie 2016, 16:54
Lokalizacja: Łódź
x 423

Re: Domoticz i Mysensors

Post autor: emartinelli »

zen pisze:... Shelly - rewelacja, bardzo małe, gadają po MQTT i po prostu działają. No i tańsze wielokrotnie od wszystkiego.
Potwierdzam, Shelly jest OK ale ceny nie powalają. Duża zaleta to gabaryty i obsługa zwykłego mechanicznego przełącznika czego brakuje np sonoff'owi.
zen pisze:Ja jednak, po wielu latach, po wielu systemach i po stworzeniu własnego: przesiadłem się całkowicie na Home Assistant.
Popieram, jak robicie to już uwzględniajcie Google Home albo Alexe :)
jarn
Postów w temacie: 6
Posty: 200
Rejestracja: 06 maja 2017, 00:13
Lokalizacja: Strzelno
Drukarka: Delta, HevORT
x 37

Re: Domoticz i Mysensors

Post autor: jarn »

Domoticz gubił/zawieszał komunikację z licznikiem prądu. Przeszedłem na OpenHAB. Fakt konfiguracja trochę zagmatwana, ale działa wyśmienicie.
Co do komunikacji z czujnikami zobaczymy ile będzie w stanie magistrala udźwignie. Jeśli nie wydoli jedna brama, to zrobię 2 lub nawet 3. Doszedł także drugi czujnik, kolejne jak z chin dolecą części. No i doszła w końcu płytka z BME280, tak więc pora na drukowanie pagody.
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 3224
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1594

Re: Domoticz i Mysensors

Post autor: morf »

Hej Panowie,
mam pytanko ostatnio zanabylem troche pospiesznie kilka modulow shelly1, do tej pory latam na sonoffach i innych "wifi socketach" glownie na firmware Tasmota + Openhab + kila swoich ESP.

Pisze ze "troche pospiesznie" bo oto chcialem zamontowac shelly za przelacznikiem a tutaj taki obraz (blok z lat 90):
IMG_20190215_111912.jpg
Rozumiem ze nici z tego bo "elektryki" (takie pejoratywne okreslenie z mojej strony) pociagneli tylko faze do przelacznikow?

Niestety nici z kucia bo jestesmy swiezo po remoncie (daaamn ze tez wczesniej nie przyszlo mi to do glowy)


Jakies pomysly? :)
Done is better than perfect.
jarn
Postów w temacie: 6
Posty: 200
Rejestracja: 06 maja 2017, 00:13
Lokalizacja: Strzelno
Drukarka: Delta, HevORT
x 37

Re: Domoticz i Mysensors

Post autor: jarn »

morf pisze:Hej Panowie,
mam pytanko ostatnio zanabylem troche pospiesznie kilka modulow shelly1, do tej pory latam na sonoffach i innych "wifi socketach" glownie na firmware Tasmota + Openhab + kila swoich ESP.

Pisze ze "troche pospiesznie" bo oto chcialem zamontowac shelly za przelacznikiem a tutaj taki obraz (blok z lat 90):
IMG_20190215_111912.jpg
Rozumiem ze nici z tego bo "elektryki" (takie pejoratywne okreslenie z mojej strony) pociagneli tylko faze do przelacznikow?

Niestety nici z kucia bo jestesmy swiezo po remoncie (daaamn ze tez wczesniej nie przyszlo mi to do glowy)


Jakies pomysly? :)
Jest puszka(rozetka) na górze nad włącznikiem ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „O wszystkim i o niczym”