Circa 3D Printer V2.0

Rozmowy na luzie np. o pogodzie lub śmiesznych kotach
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Circa 3D Printer V2.0

Post autor: FlameRunner »

@kapi
To akurat brzmi jak najmniejszy problem tej drukarki. :P
Szybkość obrotu stołu proporcjonalna do odległości głowicy od jego środka i tyle.
(Chyba?)
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Circa 3D Printer V2.0

Post autor: dragonn »

@kapi
Ale tu nie chodzi o prędkość tylko o to że jeden krok silnika na środku będzie to mniejszy ruch niż na zewnątrz. Czyli na obrzeżach pola roboczego kroków na mm będzie dużo mniejszy niż na środku.
Awatar użytkownika
kapi
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1116
Rejestracja: 18 sty 2017, 15:37
Lokalizacja: Zabrze
Drukarka: Vertex 8400
x 228

Re: Circa 3D Printer V2.0

Post autor: kapi »

dlatego pisałem o proporcjonalności - jak wycinek tortu .
jeśli na różnych promieniach są różne długości łuku, to jakoś trzeba to skompensować, nie wiem - pomnożyć kroki silnika ? aż tak się na tym nie znam.
ja bym po prostu przepuścił silnik przez falownik i ma działać :)
wiem że w przypadku drukarek pewne rzeczy nie są oczywiste, dlatego gdybam - przy zachowaniu ilości podawanego materiału kombinował bym z prędkością obrotową.
długosc_luku.JPG
jak na tym obrazku - mając drogę 124 oraz 269 - ilość materiału musi być proporcjonalna by ściany były solidne.
na 269 będzie więcej kroków, na 124 mniej - ale ilość materiału podana w czasie musi się zgadzać, dlatego kombinował bym z prędkością tych kroków.
"Don't find fault. Find a remedy." Henry Ford
Stalowe K8400
Phrozen Sonic Mini 4K
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8943
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Circa 3D Printer V2.0

Post autor: dziobu »

Ani trochę. To co mówisz to zmiana szybkości drukowania zależna od odległości od środka. A ta powinna zostać stała - 60mm/s musi być 60mm/s zarówno na promieniu 10mm jak i 100mm. To powoduje problemy z samym sterowaniem - napęd wynikowo musi mieć na tyle dużo kroków żeby przy maksymalnym promieniu mieć zadowalającą rozdzielczośc, ale przy mniejszym kontroler musi móc je odpowiednio szybko generować. Zmianę rozdzielczości (tj. dzielnika w stepsticku) w trakcie pracy pomijam - choć da się, to jest to spory problem.
A konkretnie:
weźmy napęd 400kroków/obrót i dzielnik 1/64. Daje to 25600 kroków/obrót (czyli 71,(1) kroków/stopień).
Dla promienia 1mm mamy obwód 3,14mm, czyli 8152 kroków/mm. Jadąc 60mm/s uC musi generować (a stepstick przyjąć i wykonać) 489120 kroków/s.
Dla promienia 10mm mamy obwód 31,4mm, czyli 815 kroków/mm. Jadąc 60mm/s uC musi generować (a stepstick przyjąć i wykonać) 48900 kroków/s.
Dla promienia 100mm mamy obwód 314mm, czyli 81,5 kroków/mm. Jadąc 60mm/s uC musi generować (a stepstick przyjąć i wykonać) 4890 kroków/s.
(wartości zaokrąglone)
Dlaczego taki dzielnik (/64) przyjąłem? Bo dla pełnego obwodu mamy ~81,5 kroków/mm, czyli tyle ile mają chińskie badziewia.

A jeśli zachowamy prędkość kątową to przy szybkich ruchach w okolicy środka będzie wolna jazda, podczas gdy detale zamocowane na obrzeżu zostaną wyrwane.

To wszystko tylko biorąc pod uwagę samo sterowanie. Z istotnych rzeczy zostaje jeszcze np łożyskowanie - jak prowadnice liniowe to popularny i znany temat tak bawienie się w precyzyjny bezluzowy obrót to już niestety inna półka cenowa.

Poza tym - czy poza faktem zamiany dwóch osi prostych na jedną obrotową - ktoś widzi jakiekolwiek zalety tego rozwiązania?
Awatar użytkownika
kapi
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1116
Rejestracja: 18 sty 2017, 15:37
Lokalizacja: Zabrze
Drukarka: Vertex 8400
x 228

Re: Circa 3D Printer V2.0

Post autor: kapi »

dziobu pisze:Ani trochę. To co mówisz to zmiana szybkości drukowania zależna od odległości od środka. A ta powinna zostać stała - 60mm/s musi być 60mm/s zarówno na promieniu 10mm jak i 100mm.
widzisz, ja "widziałem " to wg wydajności.

dzieki za wyjasnienie. :piwo:

co do samego obrotu - konstrukcja stołu na łożysku wzdłużnym nie jest skomplikowana. kwestia samej zabudowy. klik - łozyska wzdłużne
"Don't find fault. Find a remedy." Henry Ford
Stalowe K8400
Phrozen Sonic Mini 4K
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8943
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Circa 3D Printer V2.0

Post autor: dziobu »

Skomplikowane może być zapewnienie wymaganej dokładności. Część większych łożysk ma podane minimalne obciążenie przy których spełnia swoje parametry - a to determinuje minimalną masę pustego stołu. Też średnia atrakcja.

Ja po prostu nie z tych co jak mają 100 kroków/mm to zakładają że jeden krok to 10um ;p

btw - pamiętam o czym zapomniałem - o grzaniu. Stół (zakładam że grzany bo dlaczego by nie) potencjalnie musi mieć dostępny nieograniczony obrót co wymaga wykorzystania ślizgowych (?) styków do grzałki i termistora. Z tym nie jestem na bieżąco bo takie połączenia szeroko omijam.
Awatar użytkownika
Hejterro
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 161
Rejestracja: 21 sie 2017, 20:40
x 17

Re: Circa 3D Printer V2.0

Post autor: Hejterro »

Ale to już było... Polecam obczaić sobie drukarkę Sculpto. To taka SCARA z obrotowym stołem. W sumie fajnie musi się drukować okrągłe wazy :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „O wszystkim i o niczym”