Wybór laptopa do firmy

sp6vgx
x 68
Kontaktowanie:

Re: Wybór laptopa do firmy

Postautor: sp6vgx » 14 mar 2019, 12:14

dragonn pisze:
rafaljot pisze:jedyny minus, to mały dysk, w dodatku nie da się wymienić

Kama pisze:4. Nie chcemy Apple

:roll: :roll: :roll: :roll: normalnie w tym momencie potwierdzasz wszystkie stereotypy użytkowników Apple :lol:

Mam to samo i może bym w to zachwalanie uwierzył gdyby nie to że od 1999r używam sprzętu apple zaczynając od imac-a g3.
Natomiast gdzieś od 2007 głownie Macbook-ów Pro 15" i przynajmniej w tej serii mogę wszelkie babole wymienić od padających grafik, poprzez błędy konstrukcyjne płyt głównych. Do rozwiązania problemu szybkiego zużycia baterii poprzez wywalenie z Mac OS opcji pokazywania ile zostało czasu pracy na baterii. O ostatnich błędach w Mac OS w stylu możliwość zalogowania się na root-a bez hasła czy zmuszanie użytkowników do beta testowania nowego systemu plików apfs (który nie dość że wolniejszy od hfs+ to g... Z tego okropnie nie wspierające wielu rzeczy od time machine zaczynając na raid kończąc). O wykastrowaniu MB Pro z wszelakich portów zmuszając użytkownika do kupowania tony wiszących na kablach przejściówek nie będę wspominał (takie rozwiązanie miałem w laptopie w 2000r gdzie wszystko na kablach wisiało)

Reasumując Mac-a jeszcze trochę lat temu może bym polecił, ale obecnie zarówno system jak i sprzęt spadł na psy do tego w abstrakcyjnych cenach...

A jak mam coś polecić to bym wybrał coś z Della z jednego powodu dobra gwarancja. Co do reszty to i tak szału w tej kwocie nie będzie więc zwłaszcza odnośnie CAD trzeba pogodzić się z pewnymi niedogodnościami. Do prac biurowych wiele nie potrzeba więc tutaj byle co wystarczy ;)

Z drugiej strony ja do amatorskiego użytku odpalam Inventora na wirtualce Win10 odpalonej na MB Pro (Parallels Desktop pod Mac OS) i w sumie da sie jako tako pracować, najbardziej boli 15". Co do sprzetu to czterordzeniowe i7, 16GB RAM i 2 x 500GB SSD w Raid 0 z czego połowa zasobów przeznaczana dla virtualki.
For every complex problem, there is a solution that is simple, neat, and wrong.
Ultimaker 1 i 1/2, Szrotek, Vertex K8400, Anycubic I3 Mega
sp6vgx
x 68
Kontaktowanie:

Postautor: sp6vgx » 14 mar 2019, 12:52

Jeszcze się odniosę do tzw. sprzętu "poleasingowego" ładnie brzmiąca nazwa bo kto by kupił sprzęt przywożony na paletach z złomowisk elektroniki na zachodzie. Nie ukrywam że jak ma się taka firmę sprzedającą "poleasingowe" pod nosem i można trochę takiego złomu przewalić to czasem można coś sensownego wygrzebać... Ale w sporej części można nadziać się na minę i mieć za chwile sprzęd w którym trzeba wymienić płytę główną lub układ grafiki i nagle zdziwienie że albo wywalić na śmietnik albo dołożyć do naprawy 600-1000zł.

Nie zgodze się z tym że waro kupić coś co ileś tam kiedyś kosztowało niż teraz coś nowego -to nie zawsze tak działa. Przykład Apple gdzie do stosunkowo niedawna płaciło się krocie za pakowaną starą generację dwurdzeniowych procesorów i7... Ostatnio dopiero sie poprawili w tym temacie.

Niestety cena nie zawsze jest wyznacznikiem - tutaj trzeba patrzeć i porównać podzespoły.

Sorry za ewentualne literówki (piszę w autobusie z telefonu)
Awatar użytkownika
marek91
Administrator
x 596
Kontaktowanie:

Postautor: marek91 » 14 mar 2019, 13:02

sp6vgx pisze:tutaj trzeba patrzeć i porównać podzespoły.

Z tego co wiem, to akurat takie porównanie Mac vs. PC nie ma sensu.

sp6vgx pisze:sprzęt przywożony na paletach z złomowisk elektroniki na zachodzie

Albo jeszcze gorzej, z tgz. "wystawek".
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 1384
Kontaktowanie:

Postautor: dziobu » 14 mar 2019, 13:11

A ja klasycznie polecę HP.
Obecnie mam to: (z dokładnością do dysków i RAMu) https://allegro.pl/oferta/hp-zbook-17-g3-i7-6700hq-8-1000gb-m3000m-w10pro-fv-7828443647.
M3000M daje wyraźnego kopa w Thea Render, v-Ray jak i Sony Vegas, niemniej na dziś nie jest to mocna pozycja. Jak kupowałem to P**** już były, ale wtedy ceny tego pieroństwa były kosmiczne ;/
Tylko jest to 17".
Są wersja HP ZBook G3 15"; np to: (NOWY z FV) https://allegro.pl/oferta/hp-zbook-studio-g3-xeon-m1000-uhd-16gb-512pcie-w10-6978884694
Ewentualnie rozważył bym to: https://allegro.pl/oferta/hp-zbook-studio-g5-i7-8750h-16gb-p1000-512pcie-uz-7710375965

Od lat mam biznesowe (tak, to ważne) serie HP i nie narzekam. Zresztą mój pierwszy HP8710w wciąż mi służy.
Pozdrawiam
Paweł

Moje twory w 3D | Inne
Awatar użytkownika
FlameRunner
Administrator
x 1012
Kontaktowanie:

Postautor: FlameRunner » 14 mar 2019, 13:13

marek91 pisze:Z tego co wiem, to akurat takie porównanie Mac vs. PC nie ma sensu.

Jeśli chodzi o odczuwalną szybkość działaniu systemu, faktycznie może nie mieć sensu.
Ale jeśli chcesz odpalić konkretny program i wykonać konkretne obliczenia, to chyba jednak ma sens? Nie powiesz mi chyba, że jak weźmiemy japko i normalny komputer z takimi samymi CPU i GPU, to na japku SketchUp będzie szybciej renderował, Cura szybciej cięła, itd?
Filip Misztal
filasklep.pl - sklep z filamentem
drukarnia 3D „Ocelot” - druk 3D Olsztyn

I love the smell of ABS in the morning...
Awatar użytkownika
virgin71
Zasłużony
Drukarka: Ultimaker | U30
x 351
Kontaktowanie:

Postautor: virgin71 » 14 mar 2019, 13:24

FlameRunner pisze:
marek91 pisze:Z tego co wiem, to akurat takie porównanie Mac vs. PC nie ma sensu.

Jeśli chodzi o odczuwalną szybkość działaniu systemu, faktycznie może nie mieć sensu.
Ale jeśli chcesz odpalić konkretny program i wykonać konkretne obliczenia, to chyba jednak ma sens? Nie powiesz mi chyba, że jak weźmiemy japko i normalny komputer z takimi samymi CPU i GPU, to na japku SketchUp będzie szybciej renderował, Cura szybciej cięła, itd?

Cura jest pisana natywnie na macOS, więc będzie szybciej ciąć;)
Oczywiście co do renderów masz rację.

Jeśli zaś chodzi o szrot z kubłów na zachodzie, to lepszy jest biznesowy szrot od nówki dla użytkownika domowego.
Awatar użytkownika
marek91
Administrator
x 596
Kontaktowanie:

Postautor: marek91 » 14 mar 2019, 13:30

Filip, przy tych samych parametrach, podejrzewam że soft "szyty na miarę" będzie działał lepiej.

Tak jak ja nie jestem w stanie przewidzieć jaką głowicę i termistor ma mój klient, tak M$ też nie jest w stanie tego w 100% przewidzieć.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 1384
Kontaktowanie:

Postautor: dziobu » 14 mar 2019, 13:32

FlameRunner pisze:Ale jeśli chcesz odpalić konkretny program i wykonać konkretne obliczenia, to chyba jednak ma sens? Nie powiesz mi chyba, że jak weźmiemy japko i normalny komputer z takimi samymi CPU i GPU, to na japku SketchUp będzie szybciej renderował, Cura szybciej cięła, itd?

I tak i nie. Systemy są nieco inne, dostępne sterowniki także. Inaczej robi się pewne rzeczy i zależnie od stopnia/sposobu optymalizacji może być tak że na jednym pudle zadziała szybciej niż na drugim, choć różni je tylko system. Sens, a właściwie jego brak, w tym taki że byle aktualizacja softu może to wszystko odwrócić.

Jak jest w Maku to nie wiem, ale w Windowsie (od 2000/XP) róznica w wydajności tego samego kodu działającego w trybie użytkownika i jądra (czyt. UMDF vs KMDF) może sięgać 10-15%. Tyle energii zżera jądro systemu i tyle mogą odzyskać sterowniki karty graficznej działając w trybie jądra.

virgin71 pisze:Cura jest pisana natywnie na macOS, więc będzie szybciej ciąć;)

Wcale nie musi. Przynajmniej nie z tego powodu.
Pozdrawiam
Paweł

Moje twory w 3D | Inne
Awatar użytkownika
marek91
Administrator
x 596
Kontaktowanie:

Postautor: marek91 » 14 mar 2019, 13:34

Zrzut ekranu 2019-03-14 o 13.34.19.png
dziobu, dragonn, Zepco
sp6vgx
x 68
Kontaktowanie:

Postautor: sp6vgx » 14 mar 2019, 13:51

marek91 pisze:
sp6vgx pisze:tutaj trzeba patrzeć i porównać podzespoły.

Z tego co wiem, to akurat takie porównanie Mac vs. PC nie ma sensu.

Niby dlaczego nie ma sensu ? Od kiedy Apple przeszło na platformę intela nie wiele różni ten sprzęt poza np. specyficznym EFI i niektórymi pobocznymi rozwiązaniami układowymi. Natomiast sam kernel Mac OS-a w sporej mierze bazuje na kernelu FreeBSD... To taki kolejny mit w świecie Apple w stylu to nie antena w iPhone jest źle zaprojektowana tylko źle trzymacie telefony ;) To jak ze wspomnianym apfs gdzie Apple twierdzi że to super system dla dysków SSD i szybszy, a mi z testów wyszło że wolniejszy i trzymam się HFS+ przez co ostatnim moim systemem jest High Sierra bo w nowszych Mac OS zblokowali możliwość używania dysków systemowych w RAID z APFS... co prawda było to zablokowane też w HS, ale udało się pewnymi mykami obejść system (w sumie przez to że w HS apfs nie wspierał jeszcze applowych dysków fusion była taka luka) ;)

Dodam wręcz że jeśli chodzi o grafikę to OpenGL gorzej sobie radzi i ma większe wymagania niż DirectX... Wystarczy sobie np. porównać np. odpalenie czegoś pod Mac OS i tego samego w wersji na Win pod DirectX pod BootCampem na tym samym hardware :) Prawdę mówiąc od kiedy wiele oprogramowania kiedyś tylko dostępnego na Mac jest na PC to Apple IMHO jedynie bazuje na amazingu by sprzedawać te komputery i sami są sobie winni bo np. wiele osób używających kiedyś FinalCut uciekło na PC po tym jak z pierwszych wersji Final Cut X zrobili zabawkę pokroju Movie Maker. Przykładowo Premiere o wiele sprawniej działa na PC. Sam na Mac-u np. używam Avida Media Composer i ostatnio odpaliłem na PC i wydaje mi się że działa to sprawniej na słabszej konfiguracji pod Win. Generalnie takie coś że coś działa trochę szybciej dotyczy głównie niektórych programów Apple i to nie do końca bo np. porównywanie np. wspomnianego Final Cut z jakąś zabawką do montażu Vido na PC też traci sens, a np. porównanie Final Cut na Mac z Avidem na PC może już bidnie wyglądać ;)

Natomiast co do GPU owszem ma to sens o ile oprogramowanie wspiera - tylko w tej kwocie zapomnijmy o jakimś sensownym GPU. Z drugiej strony aby taki sprzęt z lepszym GPU podziałał w laptopie dłużej to nie może to być mała i lekka konstrukcja bo wymaga to chłodzenia. Wpakowanie czegoś lepszego za zwyczaj kończy się tym że mamy grafikę po 3 latach do wymiany (albo i szybciej). Dlatego spore ryzyko kupowania używanego laptopa z osobnym GPU...

Inna sprawa że oprogramowanie CAD głównie wspiera karty do tego przeznaczone czyli np. NVIDIA Quadro itp. - często są to te same chipy co w GForce z tym że ze zmienionym BIOS i sterownikami wspierającymi niektóre opcje używane w CAD.

Teraz np. co do mnie.... jak Mac padnie to kolejnym sprzętem będzie u mnie gammingowy MSI 17"... kolumbryna okropna... ale jakiś czas temu kupiłem córce i jestem pod wrażeniem wydajności oraz możliwości rozbudowy (np. jeden dysk talerzowy + 2 x M. NVMe w RAID itp.). W sumie właśnie głównie pod zastosowanie programowanie i programy CAD/EDA (Cadance Allegro/Altium/Inventor). Tylko tutaj kwota raczej ponad 10k zł wchodzi w grę... co i tak wychodzi taniej niż bym miał kupić kolejnego MacBook Pro 15" bo jak ostatnio liczyłem sprzęt który by mnie interesował to prawie 20kzł + koszt przejściówek w dodatku o sporo słabszym hardware ;) Po prostu mówię Apple do widzenia bo z fajnego kiedyś sprzętu i z fajnego systemu zrobili zabawki dla jakiś hipsterów siedzących w starbucks...

Fajnie to podsumował kiedyś gość z supportu SoftRaid-a:

aple_raid.jpg

Dlatego w tej kwocie poleciłem Dell-a mimo tego że Dell też się pogorszył (zresztą jak i inne firmy), to tutaj mimo wszystko mamy jakieś w miarę sensowne wykonanie, a w razie czego jak coś padnie (a to się niestety zdarza czasem i w drogich modelach), do dobrze działającą gwarancję NBD - gdzie po telefonie mamy i siebie w domu serwisanta na drugi dzień który naprawi każde uszkodzenie (czy to wymiana matrycy, płyty głównej czy czegokolwiek innego). Natomiast podzespoły które samemu możemy wymienić (jeśli potrafimy takie jak klawiatura, zasilacz) praktyczne po podaniu Service Tag są do nas wysyłane natychmiast spedycją (bez zwracania starego itp.).

Jak by kwota oscylowała w granicach powiedzmy 6-8 tyś to można było by o czymś sobie dyskutować. Tak będziemy mieli po prostu w miarę solidnego biznesowego laptopa i tyle...
Kamino

Wróć do „Hasiok”