Zmiany księgowo-prawne od 2017r....

Rozmowy na luzie np. o pogodzie lub śmiesznych kotach
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Zmiany księgowo-prawne od 2017r....

Post autor: virgin71 »

Nie @animos. Przede wszystkim ja nie jestem złodziejem. Oni zakładają, że jednak tak jest. Ze względu na kilkadziesiąt/kilkaset firm założonych przez oszustów, karane są miliony przedsiębiorców. To jest błędne od podstaw.
Mamy najdroższy i najmniej wydajny system podatkowy na świecie (przesadziłem, zajmujemy 3 miejsce)! W Czechach z założenia jesteś uczciwy. Jak się pomyliłeś, to trzeba to poprawić, podatki wyrównać. System w którym dostaję wezwanie do zapłaty VAT z odsetkami, w miesiąc po przekroczeniu terminu to bandyctwo. Czeski US przychodzi i pyta, czy wszystko jest w porządku. Wtedy ja wskazuję, że nie stać mnie na zapłatę VAT, bo jeden z drugim s...ny mi zalegają z płatnością. US idzie ponaglić dłużnika i czeka na zapłatę. Ten bandycki US w naszym kraju nas szczuje tylko.
Kiedy byłem młody i głupi, jakieś 10 lat temu (teraz jestem starszy tylko) wystąpiłem o zwrot VAT. Dostałem szczegółową kontrolę. Urzędniczce nie podobało się nawet, że FV jest pognieciona. Koniec końców dostałem karę na połowę wnioskowanej kwoty zwrotu. Od wtedy nigdy, o żadną kasę US nie proszę.

System nie będzie szczelny na 100%, bo są kraje, w których godność przedsiębiorcy jest szanowana. Tam się znajdzie jakiś krętacz i wystarczy. Tępić trzeba krętaczy, ale nie kijem, a marchewką. Najwięcej nieszczelności jest w taki absurdalnych, mocno rozbudowanych systemach podatkowych jak nasz. Uproszczenie podatków uprości system, uproszczony system prościej się kontroluje. Dlatego nie trzeba rozwijać rozwiązań IT, a upraszczać prawo.
Awatar użytkownika
emartinelli
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 1196
Rejestracja: 19 kwie 2016, 16:54
Lokalizacja: Łódź
x 423

Re: Zmiany księgowo-prawne od 2017r....

Post autor: emartinelli »

Ech, jak ja w takich momentach się cieszę, że nie mam działalności gospodarczej :)
Awatar użytkownika
Uran
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 131
Rejestracja: 24 kwie 2016, 13:40
x 23

Re: Zmiany księgowo-prawne od 2017r....

Post autor: Uran »

Nie przepadam z takim dyskusjami ale jako że znalazłem chwile czasu to:
animos pisze:Magazyn i sprzedaż to i tak się wprowadza - firmy dostarczające oprogramowanie powinny to zaprogramować(tez będą miały dodatkowy z tego zysk).
Nie wiem czy wiesz ale wszystkie firm z którymi miałem styczność i dokonywały zakupy w formie przetargu w SIWZ miały zapis, iż każde zmiany w oprogramowaniu wynikające ze zmiany prawa są robione nieodpłatnie.
Może Pan Mietek w jakimś tam pipidówku co napisał program dla mleczarni weźmie za to dodatkową kasę te 300zł. Ale w normalnym biznesie nikt za to nie płaci.
animos pisze:Banki muszą też pomóc, albo przynajmniej dać zrzut transakcji a ktoś zrobi do tego program do zmiany tego automatycznie.
Nie za bardzo rozumiem ale do tego się już przyzwyczaiłem. :rotfl2:
animos pisze:Już jest odejście od remanentów na końcu roku skoro jest system magazynowy (kpir) dublujący to i brak konieczności wydruku danych.
I znów nie zrozumienie tematu. Remanenty były robione i będą robione jeszcze długi czas.
Jeśli masz magazyn, sklep i pracowników zawsze ktoś może się pomylić, zapomnieć coś wprowadzić coś ukraść.
I jest coś takiego jak remanent aby sprawdzić czy to co masz w systemie zgadza się ze stanem magazynowym od co.
animos pisze:To co mnie najbardziej wkurza to systemy wielopozycyjne gubiące pojedyncze grosze w sumowaniu.
Co to za systemy ? Nie spotkałem się nigdy z takim określeniem.
Jeśli mówimy o systemach na ten przykład sprzedażowych (czy tam bilingowych). To nie spotkałem się z takim z takim systemem, który to by pozwalał na dopisanie tylko jednej pozycji na fakturze.
A nie ma oprogramowania do fakturowania, który by się nie opierał na jakieś bazie danych. A chyba istotą baz danych jest posiadanie wielu rekordów.
To że na fakturze masz wiele pozycji i kwota VAT policzona od każdej pozycji czasem się nie zgadza z sumą wszystkich pozycji netto od której to wylicza się podatek VAT. To się nazywa MATEMATYKA i czasem się tak zdarza że się nie zgadza. W tedy zawsze możesz wedle polskiego prawa nie podawać pozycji VAT od pozycji tylko od sumy głównej.

-----------------------
Moja opinia odnośnie tematu: chcą łapać złodziei ale nie potrafią.
I dotknie to tylko mikro przedsiębiorców. Duży ma sztab ludzi.
Którzy to...

I tu zakończę moje wywody.
Awatar użytkownika
animos
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 237
Rejestracja: 19 kwie 2016, 13:24
x 5

Re: Zmiany księgowo-prawne od 2017r....

Post autor: animos »

virgin71 pisze: Dlatego nie trzeba rozwijać rozwiązań IT, a upraszczać prawo.
Też jestem za upraszczaniem, ale czy podatek jednolity wejdzie przed nowymi wyborami jako koń trojański dla nowej (zależne mocno od beneficjentów 500+) lub starej ekipy? Wątpię osobiście, bo "Nie damy rady" ekonomicznie z tym wraz z 500+.
virgin71 pisze:Dostałem szczegółową kontrolę. Urzędniczce nie podobało się nawet, że FV jest pognieciona. Koniec końców dostałem karę na połowę wnioskowanej kwoty zwrotu. Od wtedy nigdy, o żadną kasę US nie proszę.
Można było inaczej i to na tyle. Co do urzędników i prawa to są dwie różne rzeczy. Jak teoria i praktyka. Urzędnicy byli premiowani za wykonanie planu kontroli zakończonej ukaraniem - stąd wielu wpadło nie na zasadzie złośliwości, ale byli po prostu pod ręką. Wina nie miała znaczenia liczył się plan procentowego wykonania norm. Duże korporacje broniły się przed tym zatrudniając (podkupując) pracowników us. Rozliczać przychodziła była współpracownica do swoich byłych koleżanek i to działało (brali z tego samego us).
Uran pisze: przetarg i SIWZ
Nie o to chodzi (przetarg siwz, bez przetargu, inne), ale o nowe przepisy, które nakładają dodatkowe obowiązki na firmy. Jak będzie upgrade softu księgowego gratis - ok. To są w sumie te same dane co w systemie, ale w innym formacie. Chodzi tylko o konwersję (raz dla wszystkich użytkowników tego softu). Jak jest outsourcing księgowości to mogą za to policzyć dodatkowo lub nie - zależy od umowy z biurem księgowym.
Uran pisze: Nie za bardzo rozumiem ale do tego się już przyzwyczaiłem.
To w sumie norma, nic szczególnego. Ogólnie chodzi o to, że każdy bank ma inny format zapisu transakcji. Niektóre dadzą pobrać te dane nawet po jednej sztuce na raz - dużo pracy. Każdy format da się tak przerobić, aby był ten właściwy - najlepiej jak to zrobi bank jeden raz dla wszystkich, niż każdy klient banku ma to robić oddzielnie dla siebie.
Uran pisze: I znów nie zrozumienie tematu. Remanenty były robione i będą robione jeszcze długi czas.
Jeśli masz magazyn, sklep i pracowników zawsze ktoś może się pomylić, zapomnieć coś wprowadzić coś ukraść.
I jest coś takiego jak remanent aby sprawdzić czy to co masz w systemie zgadza się ze stanem magazynowym od co.
Odsyłam do nowych przepisów kpir (np. infor) - zamiast remanentu może być kontrola, brak wymogów zrobienia tego w określonym czasie - chyba, że lubisz nowy rok spędzać w magazynie.
Uran pisze: ...
Bez bazy nie ma systemu. Czy rekordy, czy inna struktura w sumie nie ma znaczenia. Problem jest w ułamkach grosza - jak kupujesz wiele sztuk nie ma znaczenia, jak parę jest problem. System się nie bilansuje i nie wiesz, czy to zaokrąglenia, czy ktoś cię nie oszukał, albo księgowy się pomylił. Można to zrobić w sofcie prawidłowo, ale można też na szybko zaokrąglić na końcu. Każdy ma wybór, tylko jak wrzucisz drobiazg w straty (szkoda czasu na szukanie błędu), a ci się przyczepią to możesz zabulić.

Uran, zapowiadają, że będzie lepiej :no:
Awatar użytkownika
Uran
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 131
Rejestracja: 24 kwie 2016, 13:40
x 23

Re: Zmiany księgowo-prawne od 2017r....

Post autor: Uran »

Dlatego jak wcześniej pisałem nie przepadam za tego typu dyskusjami bo taka dyskusja to jak z ... w ciemnym lesie.
Napisze tylko co mnie uwiera i już w tym temacie się nie wypowiadam i nie odpowiadam na żadne komentarze.
Pierwsze to jak można prowadzić rzeczową dyskusje (dialog) jak ja cytuje pełne zdanie a potem czytam coś takiego:

PRZYKŁAD 1

Ja wklejam zacytowane pełne zdanie
animos pisze:Magazyn i sprzedaż to i tak się wprowadza - firmy dostarczające oprogramowanie powinny to zaprogramować(tez będą miały dodatkowy z tego zysk).
i się do niego odnoszę
Uran pisze:Nie wiem czy wiesz ale wszystkie firm z którymi miałem styczność i dokonywały zakupy w formie przetargu w SIWZ miały zapis, iż każde zmiany w oprogramowaniu wynikające ze zmiany prawa są robione nieodpłatnie.
Może Pan Mietek w jakimś tam pipidówku co napisał program dla mleczarni weźmie za to dodatkową kasę te 300zł. Ale w normalnym biznesie nikt za to nie płaci.
Po czym Ty wklejasz cytat z 2 słów (do tego edytowanych)
Uran pisze:
przetarg i SIWZ
I piszesz
animos pisze:Nie o to chodzi (przetarg siwz, bez przetargu, inne), ale o nowe przepisy, które nakładają dodatkowe obowiązki na firmy. Jak będzie upgrade softu księgowego gratis - ok. To są w sumie te same dane co w systemie, ale w innym formacie. Chodzi tylko o konwersję (raz dla wszystkich użytkowników tego softu). Jak jest outsourcing księgowości to mogą za to policzyć dodatkowo lub nie - zależy od umowy z biurem księgowym.
Więc piszesz na początku o firmach dostarczających oprogramowanie i nic nie wspominasz o księgowości w outsourcingu. Cytujesz zlepek dwóch słów i nagle piszesz nie o to chodziło miałem na myśli coś innego. Błagam co to za poziom dyskusji.

PRZYKŁAD 2

Piszesz o odejściu od robienia remanentów bo te dane (czyli stany magazynowe) znajdują się w oprogramowaniu.
animos pisze:Już jest odejście od remanentów na końcu roku skoro jest system magazynowy (kpir) dublujący to i brak konieczności wydruku danych.
Ja odpowiadam że remanenty trzeba będzie robić i podaję przykład dlaczego trzeba je robić.
uran pisze:I znów nie zrozumienie tematu. Remanenty były robione i będą robione jeszcze długi czas.
Jeśli masz magazyn, sklep i pracowników zawsze ktoś może się pomylić, zapomnieć coś wprowadzić coś ukraść.
I jest coś takiego jak remanent aby sprawdzić czy to co masz w systemie zgadza się ze stanem magazynowym od co.
Ty odsyłasz mnie do nowych przepisów co nie ma związku z moją wypowiedzią i do tego odsyłając nie podajesz linka (odsyłacza) do źródłowego materiału.
animos pisze:Odsyłam do nowych przepisów kpir (np. infor) - zamiast remanentu może być kontrola, brak wymogów zrobienia tego w określonym czasie - chyba, że lubisz nowy rok spędzać w magazynie.
Tyle w temacie koniec kropka.
Awatar użytkownika
animos
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 237
Rejestracja: 19 kwie 2016, 13:24
x 5

Re: Zmiany księgowo-prawne od 2017r....

Post autor: animos »

Też nie przepadam za tym systemem cytowania, bo tworzy się chaos.
Niektórzy uważają, że tak powinno być, aby później było lepiej (było do czego porównywać).
Łatwiej wybrać system akapitów rozdzielający kolejne myśli, żeby to było bardziej czytelne.
Można nazywać to dyskusją w ciemnym lesie, ale to po prostu jest brak informacji.

Postaram się bardziej przystępnie opisać wątpliwości, które zaistniały.
Przetargi i SIWZ dotyczą umów między firmami, które je później realizują.
Każda firma podlega także przepisom prawa (w tym fiskalnego), które jest stosowane dla wszystkich bez ich zgody.
Rozumiem, że duże firmy mają większe znaczenie niż Pan Mietek z pipidówskiej mleczarni, jednak przepisy są wspólne dla wszystkich.
Niekoniecznie jednakowe, bo czasem zawierają one rozróżnienie ze względu na wielkość firmy.

Kanałem zwrotnym dla tworzących przepisy prawne są informacje od firm, co im najbardziej w prowadzeniu działalności gospodarczej przeszkadza.
Wtedy mogą na to zareagować tworząc odpowiednie przepisy.
Jedną z tych nowelizacji była wprowadzona 8.04.2016 zmiana w kpir.
Znaleźć to można przez GOOGLE, portal INFOR dobrze to opisuję.
Nie jestem fanem linków i cytatów tutaj, głównie dlatego, że język i opisy są tam bardzo mocno zawiłe.
A to z przyczyny, że księgowi i prawnicy muszą się z czegoś utrzymywać - jak by napisali prosto co i jak to nie mieli by pracy.

Matematyka jest nauką ścisłą.
Idąc do Urzędu Skarbowego z pytaniem ile mam zapłacić podatku nie dostaniemy odpowiedzi od zera do 5 tys., na przykład (zależy kto pyta) tylko konkretną kwotę wynikającą z przepisów prawa.
Zresztą urzędnicy teraz są bardziej uczynni. Dla przykładu w ZUSie sami wyliczą kwotę - nie podadzą jak masz to wyliczyć. Po ich wyliczeniu (np. dla opłat za część miesiąca, nie cały) możesz dojść matematycznie jak to liczą. Ale w ten sposób mają pracę.
Idąc do zus z pytaniem ile mnie będzie kosztować prowadzenie takiej lub innej działalności dostaniemy odpowiedź "niewiemy", jak Pan to założy to wtedy policzymy.
Jak by tak było w sklepie. Pytanie jaka cena? Nie wiem, jak Pan zapłaci to będzie wiadomo ile ściągnęło z konta - ale nie ma problemu, można to zwrócić przez 14 dni.

System, o który napisał Marek91, że pracy będzie razy 30 można już nazwać "elektronicznymi fakturami" lub wstępem do tego.
Remanent ( teoretyczny) można wtedy na bieżąco mieć jednym kliknięciem na komputerze (porównanie stanu magazynu i sprzedaży).
Praktycznie można wtedy w większości przypadków sprawdzić to szybko czytnikiem kodów ean.
Większość firm używa już programów komputerowych do księgowości i pozostałej obsługi.
Rozsądne jest zatem myślenie, że każda firma tworząca oprogramowanie zrobi upgrade jego do wymogów ministerstwa finansów niż każdy przedsiębiorca miałby to robić dla siebie oddzielnie.
Bardzo duże firmy mają programy pisane tylko dla nich - muszą ich programiści to zmienić sami.
Tak jest też z bardzo małymi firmami, gdzie zakup softu i nauka jego obsługi nie opłaca się - tu są open soure, darmowe, dema itp.
Na szczęście małe firmy mają mniej pracy.

Czy ten system wejdzie, pewnie tak, tylko nie wiadomo kiedy.
Służba zdrowia jeszcze sobie ze swoim systemem nie poradziła.
Ale za to dopłaty unijne już dobrze w centralnym systemie komputerowym pracują.
W końcu mamy ministerstwo cyfryzacji i przynajmniej sporo się o tym mówi, że zmiany mają ułatwić życie przedsiębiorcom :brawo:
Awatar użytkownika
marek91
Administrator
Postów w temacie: 5
Posty: 2563
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:22
Lokalizacja: Gostyń
x 1208
Kontakt:

Re: Zmiany księgowo-prawne od 2017r....

Post autor: marek91 »

virgin71 pisze:Nie @animos. Przede wszystkim ja nie jestem złodziejem. Oni zakładają, że jednak tak jest. Ze względu na kilkadziesiąt/kilkaset firm założonych przez oszustów, karane są miliony przedsiębiorców. To jest błędne od podstaw.
To bardzo przykre, jednak właśnie tak wygląda nasza polska rzeczywistość :|

Co do reszty - Panowie nie spinać mi się!

Z tego co mówiła księgowa to banki jakoś się nie palą do wprowadzenia jpk, z tego co mi wiadomo pliki są słabo "zbudowane" i źle skompresowane, podobno są bardzo "ciężkie". Tak czy siak szykuje się niezły cyrk, US tego podobno kompletnie nie ogarnia, można by powiedzieć że sami ukręcili na siebie bata, robiąc nam na złość przy okazji.
animos pisze:Remanent ( teoretyczny) można wtedy na bieżąco mieć jednym kliknięciem na komputerze (porównanie stanu magazynu i sprzedaży).
Lipa, żeby mieć magazyn będzie trzeba, wklepywać wszystkie faktury, pozycja po pozycji + wystawiać faktury przez system i dopiero na podstawie tego wygenerować możesz magazyn...
Awatar użytkownika
animos
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 237
Rejestracja: 19 kwie 2016, 13:24
x 5

Re: Zmiany księgowo-prawne od 2017r....

Post autor: animos »

To bardzo przykre, jednak właśnie tak wygląda nasza polska rzeczywistość.
Aby wprowadzić trochę optymizmu można powiedzieć, że może są gdzieś kraje, gdzie jest pewnie gorzej :smile2:
A i materia nie jest łatwa, bo jak mówimy o komputerach to pojawiają się hackerzy, wirusy itp. :devil:

... pliki są słabo "zbudowane" i źle skompresowane, podobno są bardzo "ciężkie".
To już wiele mówi: format nie jest za dobry (przy każdej danej jest pewnie powtarzający się typ).
A duże pliki to i transmisja może siąść.
Mam nadzieję, że to poprawią w niedalekiej przyszłości

...robiąc nam na złość przy okazji.
Nie o złośliwość chodzi ale trudno sobie w takim systemie aspirującym do miana "big data" wyobrazić sobie przetwarzanie nie komputerowe.
Po prostu nie ma innej drogi - może będzie ona długa (wdrażanie), ale to trzeba zrobić samemu w oparciu o istniejących kadry urzędników.

Z tego co mówiła księgowa to banki jakoś się nie palą do wprowadzenia jpk
Nie dziwię się, banki są zainteresowane rozbiciem opłat na wiele drobnych kawałków, aby nie rzucała się ich suma na końcu roku firmom.
Dlatego też nie dają faktur zbiorczych na swoje usługi, co było by ułatwieniem (wprowadzanie jak inne faktury).
Niektóre dają informację w postaci każdej transakcji na osobnej karcie A4 - pobiera się to pojedynczo, cały rok można pobierać parę godzin - zależnie od ilości transakcji. Dając możliwość łatwego policzenia kosztów bankowych narażają się możliwość porównania z innym bankiem. A jak rezygnujesz z rachunku firmowego to zawsze w banku pytają: Czy rezygnuje Pan/Pani z powodu opłat bankowych? Oni mają świadomość, że w Polsce opłaty są wyższe niż w Europie - tyle, że to też wyższy zysk banku, ale do tego potrzeba jak najwięcej klientów i nie należy ich zniechęcać opłatami.

Lipa, żeby mieć magazyn będzie trzeba, wklepywać wszystkie faktury, pozycja po pozycji + wystawiać faktury przez system i dopiero na podstawie tego wygenerować możesz magazyn...
O ile księgowość jest obligatoryjna (obowiązkowa) to system magazynowy już fakultatywny (dobrowolny). Dobrze mieć to połączone. I tak trzeba wklepać dane do systemu - albo na bieżąco, albo na końcu roku remanentem (trochę łatwiej, bo odpada to co sprzedane). Jak podzlecasz zewnętrznemu biuru samą księgowość to wtedy jest problem - dodatkowa praca. Tyle, że dostając dane faktur zakupowych w formacie JPK od kontrahentów możesz wklepywanie zastąpić importem. Zresztą mój kolega ze studiów robi soft (raks.pl) jak podaje już dostosowany do JPK - to zrobi każda firma, która tworzy oprogramowanie. Zastanawiam się, czy dało by się działać bez systemu magazynowego? To możliwe tyle, że praca ta będzie i tak wykonana tylko trochę odłożona w czasie (to prawie to samo). Jakbyśmy dostawali faktury zakupowe w jednolitym systemie to magazyn byłby robiony automatycznie. Sami też wtedy na zasadzie wzajemności powinniśmy dawać klientom możliwość pobrania faktur w tym jednolitym systemie.
Awatar użytkownika
animos
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 237
Rejestracja: 19 kwie 2016, 13:24
x 5

Re: Zmiany księgowo-prawne od 2017r....

Post autor: animos »

emartinelli pisze:Ech, jak ja w takich momentach się cieszę, że nie mam działalności gospodarczej :)
Rzeczywiście będziesz uprzywilejowany skoro nie masz działalności.

Ten system "ambitnych informatyków" też wprowadzano w zamówieniach GDDKiA.
Wyglądało to tak, że wyskakiwało tysiące błędów.
Wtedy zatrudniono tych, co to tworzyli i błędów było trochę ponad sto - dało się to w rozsądnym czasie poprawić.
Tu może będzie lepiej bazując na tamtych doświadczeniach.

W systemie są wszystkie kraje świata i ich waluty.
A technicznie to XML - dało by się to nawet notatnikiem zrobić - tylko mrówcza praca.
Technicznie to jest baza i to dobra bo ze zmienną strukturą - system księgowo - magazynowy by nawet mógł na tym chodzić.
To się jednak nie opłaca.
W systemie jest dużo danych globalnych nie tylko same dane faktur.
Na szczęście magazyn i bank są od 2018.
Dokumentacja do tego jak widzę parę segregatorów wyjdzie.
Do tamtego systemu zamówień GDDKiA się przymierzałem - to nie za trudne tylko pracochłonne.
Powinien być parser a to sprawdzi błędy.

Ciekawe co zrobią firmy bez księgowości komputerowej.
W sumie to pełna 100% kontrola, której koszty przerzucono na kontrolowanych.
W us staną centra obliczeniowe dublujące obliczenia te co w firmach.
Przezorni już teraz powinni złożyć do us deklarację dobrowolnego poddania się karze na poczet przyszłych błędów, których szansa uniknięcia będzie niewielka, ze względu na dużą ilość danych ręcznie wprowadzanych.
Duże firmy mają skanowanie faktur i ocr w odpowiednich do każdej firmy ramkach - dużo prościej.
Małym to się nie opłaca robić dla każdej firmy inny format.

Marek91 miałeś rację, że będzie nie będzie łatwiej - szkoda, że mówią to tym "ułatwienie".
Kolejna rzecz wprowadzana, która nie zwiększa dochodów firm a jest wymagana (pochłonie czas lub fundusze).
Jak wejdzie podatek jednolity to i tak to wszystko trafi do kosza. Ale czy i kiedy wejdzie?
ODPOWIEDZ

Wróć do „O wszystkim i o niczym”