Cichy, tani, oszczędny serwer do domu

Rozmowy na luzie np. o pogodzie lub śmiesznych kotach
Awatar użytkownika
Stanley_B
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 306
Rejestracja: 16 kwie 2020, 00:22
Lokalizacja: UK
Drukarka: Kossel Plus
x 88

Re: Cichy, tani, oszczędny serwer do domu

Post autor: Stanley_B »

kjanek pisze:Jeżeli mogę to mała podpowiedź. Dyski SSD mają ograniczoną ilość zapisu danych zanim padną kości NAND.
Heh Kijanek. Cytujesz czy mówisz o własnych testach? BO mi się widzi, że tylko cytujesz.

Pozdrawiam z ciągle żyjącego dysku SSD.
BTW. Zacznijmy od tego, że do serwera stosuje się zupełnie inne dyski. I od tego trzeba by zacząć poziom rozmowy.
kjanek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 30 maja 2021, 21:39

Re: Cichy, tani, oszczędny serwer do domu

Post autor: kjanek »

Stanley_B pisze:
kjanek pisze:Jeżeli mogę to mała podpowiedź. Dyski SSD mają ograniczoną ilość zapisu danych zanim padną kości NAND.
Heh Kijanek. Cytujesz czy mówisz o własnych testach? BO mi się widzi, że tylko cytujesz.

Pozdrawiam z ciągle żyjącego dysku SSD.
BTW. Zacznijmy od tego, że do serwera stosuje się zupełnie inne dyski. I od tego trzeba by zacząć poziom rozmowy.

O ile dobrze prześledziłem wątek spec nie napisał jakie konkretnie dyski ssd ma (napisał tylko że sata i m2) więc mogę tylko założyć że nikt w domu nie ma dysków serwerowych tak sobie leżących luzem. Więc tak samo muszę założyć że jest to dysk klasy konsumenckiej. Więc wziąłem pierwszy lepszy test dysków ssd patriot. Spytasz dlaczego, dlatego że mi żaden dysk ssd jeszcze nie padł więc nie jestem w stanie powiedzieć ile taki dysk może wytrzymać z własnego doświadczenia (a mój najstarszy dysk ma już raczej jakieś 5 lat, tylko że na nim o wiele mniej danych zostało zapisane w tym czasie niż na dysku hdd o którym wspominałem). Nie stwierdziłem także że nie może użyć
Dysku ssd. Dodatkowo napisałem że według testów dysk powinien wytrzymać 200TB wraz z moją podpowiedzią że mój 1TB dysk zapełnia się co 1,5-2 tygodni (bo nie pamiętam dokładnie) można śmiało obliczyć że dysk SSD z żywotnością na poziomie 200TB powinien wytrzymać 5,47 lat takiego zapisu zakładając że zapis 1TB trwał by 10dni. Nie wydaje mi się żeby wykorzystanie kilku danych z testów dysku SSD było cytowaniem.
kjanek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 30 maja 2021, 21:39

Re: Cichy, tani, oszczędny serwer do domu

Post autor: kjanek »

spec pisze:@kjanek dzięki. Nie znałem Zerotier. Rewelacja, działa świetnie.
Super. Bardzo mnie cieszy że ci wszystko działa jak powinno.
Awatar użytkownika
panWiadr0
Postów w temacie: 3
Posty: 1255
Rejestracja: 25 sty 2019, 14:06
Drukarka: niesforny reprap
x 839

Re: Cichy, tani, oszczędny serwer do domu

Post autor: panWiadr0 »

U mnie od lat działają dyski SSHD i żaden jeszcze nie padł. Szkoda że ten typ dysków jest już na wymarciu.
kjanek
Awatar użytkownika
@GUTEK@
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1171
Rejestracja: 02 lip 2018, 21:45
Lokalizacja: Gliwice
Drukarka: FF Dreamer, CR-10
x 773
Kontakt:

Re: Cichy, tani, oszczędny serwer do domu

Post autor: @GUTEK@ »

Odnośnie trwałości dysków SSD, ciekawy test przeprowadzili kiedyś na Benchmarku: https://www.benchmark.pl/testy_i_recenz ... w-ssd.html
kjanek
kjanek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 30 maja 2021, 21:39

Re: Cichy, tani, oszczędny serwer do domu

Post autor: kjanek »

@GUTEK@ pisze:Odnośnie trwałości dysków SSD, ciekawy test przeprowadzili kiedyś na Benchmarku: https://www.benchmark.pl/testy_i_recenz ... w-ssd.html
Zgadzam się bardzo ciekawy test.
spec
Postów w temacie: 12
Posty: 343
Rejestracja: 04 paź 2016, 17:35
x 27

Re: Cichy, tani, oszczędny serwer do domu

Post autor: spec »

Cały czas rozglądam się za urządzeniem. Czy ktoś miał do czynienia z Fujitsu Q920?
Awatar użytkownika
Tuchajbej
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 661
Rejestracja: 03 wrz 2017, 23:50
Lokalizacja: Prawie W-wa
Drukarka: Voron/MK3S
x 186

Re: Cichy, tani, oszczędny serwer do domu

Post autor: Tuchajbej »

Jako kombajn ja zaproponuje cos gotowego - synology. Ja mam akurat jeden z tanszych - ds220j.
Oprocz trzymania plikow robi mi za vpna, serwer do kamer, backup na zywo ze wszystkich telefonow, udostepnianie filmow do kodi, sciaganie (bezposrednio bez uzycia komputera) z ttor.rentow, serwer zdjec - i pewnie jeszcze bym cos wymyslil jak bym przeszukal dostepne apki.
Wyzsze modele obslugują dockera wiec mozesz stawiac na nich pihole, homeassistanty itp.
Gotowe out of the box rozwiazanie. Ciągłe wsparcie, poprawki itp.
Chyba moja najlepiej wydana na elektronike kasa.

Dodatkowo mam jeszcze rpi4 na kodi oraz hp 620 jako maszyna do virtualek - z home assistantem, piholem :)
Voron V2.471 i MK3S :cool2:
Moje wydruki ;)
Awatar użytkownika
@GUTEK@
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1171
Rejestracja: 02 lip 2018, 21:45
Lokalizacja: Gliwice
Drukarka: FF Dreamer, CR-10
x 773
Kontakt:

Re: Cichy, tani, oszczędny serwer do domu

Post autor: @GUTEK@ »

Również jestem za Synology, tylko niestety to drogie rozwiązanie do domu.
Bawiłem się też trochę Video Station i według mnie to działa zajebiście, chińskie rejestratory nawet się do tego nie umywają.
morf
1kamil
Postów w temacie: 1
Posty: 311
Rejestracja: 16 cze 2020, 15:56
Lokalizacja: Waw
Drukarka: V0.2
x 42

Re: Cichy, tani, oszczędny serwer do domu

Post autor: 1kamil »

Jak ktoś chcę pewną alternatywę: to Odroid H2+, dorzucić 4 lub 8GB ramu, 2x HDD, i 1x NVME i starczy na trochę czasu. Przy okazji ma 2x 2.5Gbps. Bierze to 10W na idle.
Obecnie:
- Voron v0.2
- Voron v2.4r2 250^3 z KissMMU

Sprzedane:
- Voron v2.4r2 (Formbot 300^3)
- Prusa MK3S+ (BMG) z MMU2S
- Ender 5
ODPOWIEDZ

Wróć do „O wszystkim i o niczym”