Cichy, tani, oszczędny serwer do domu

Rozmowy na luzie np. o pogodzie lub śmiesznych kotach
spec
Postów w temacie: 12
Posty: 343
Rejestracja: 04 paź 2016, 17:35
x 27

Cichy, tani, oszczędny serwer do domu

Post autor: spec »

Potrzebuję zrobić sobie mały serwer w domu. Główne zadanie to łatwy dostęp do plików dla komputerów w LAN. Chciałbym również postawić na tym Pi-hole oraz Kodi. Obecnie mam dysk USB podłączony do routera ale nie działa to zbyt stabilnie. Do Kodi używam Malinki a do Pi-hole czeka Pi zero. Chciałbym to połączyć w jednym zgrabnym urządzeniu aby ograniczyć ilość kabli do minimum. Typowego NASa raczej nie potrzebuję. Mały dysk ssd spokojnie wystarczy. Nie będę tam trzymał ważnych plików więc macierze nie są mi potrzebne. Ma to jedynie służyć do łatwego przerzucania plików pomiędzy komputerami.
Urządzenie będzie włączone cały czas więc pobór prądu fajnie gdyby był jak najmniejszy. Dodatkowo mile widziane chłodzenie pasywne aby było cicho.
Jako, że często używam Kodi urządzenie musi mieć HDMI najlepiej z funkcją CEC aby obsługiwać wszystko jednym pilotem.
W sumie wychodzi na to, że najlepszą opcją byłby TVbox z możliwością podłączenia dysku i jego udostępnieniem w sieci + możliwość doinstalowania Pi-hole. Chyba, że może warto to zrobić na nowej Malince?
Awatar użytkownika
SQ9KRD
Postów w temacie: 3
Posty: 636
Rejestracja: 29 sty 2017, 10:00
Lokalizacja: Godów
Drukarka: XYZ PRO 1.0 3in1
x 107

Re: Cichy, tani, oszczędny serwer do domu

Post autor: SQ9KRD »

https://www.banggood.com/H96-MAX-RK3318 ... ds=myorder

Mam działa i do Twoich celów powinno być ok.
Czy doinstalujesz Pi-hole tego nie wiem
Drukarki:
Da Vinci 1.0 Pro 3in1 - dla ABS`u , AnyCubic I3 Mega x 2 - dla PLA ,Anycubiq Delta Kossel - Linear - dla zabawy, AnyCubic Photon - dla detali, AnyCubic X - pole 300x300x305 + TPU
Ultimaker 2 ext - progress 65%
kretu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 570
Rejestracja: 18 kwie 2017, 20:56
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Bizer
x 105

Re: Cichy, tani, oszczędny serwer do domu

Post autor: kretu »

Ja sobie ożywiłem jakiegoś starego kompa i postawiłem FreeNAS. U mnie poza dostępem plików mam Nextclouda do backupów i Plexa zamiast kodi ale to już kwestia co kto woli. Pihole jeszcze nie sprawdzałem ale obstawiam że nie powinno być problemów. Zaletą tego jest to że masz duże wsparcie społeczności.
panWiadr0
spec
Postów w temacie: 12
Posty: 343
Rejestracja: 04 paź 2016, 17:35
x 27

Re: Cichy, tani, oszczędny serwer do domu

Post autor: spec »

SQ9KRD pisze:https://www.banggood.com/H96-MAX-RK3318 ... ds=myorder

Mam działa i do Twoich celów powinno być ok.
Czy doinstalujesz Pi-hole tego nie wiem
Poczytam bo cena i osprzęt ma ciekawy.
kretu pisze:Ja sobie ożywiłem jakiegoś starego kompa i postawiłem FreeNAS. U mnie poza dostępem plików mam Nextclouda do backupów i Plexa zamiast kodi ale to już kwestia co kto woli. Pihole jeszcze nie sprawdzałem ale obstawiam że nie powinno być problemów. Zaletą tego jest to że masz duże wsparcie społeczności.
Komp to hałas, rozmiar i prąd.
kretu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 570
Rejestracja: 18 kwie 2017, 20:56
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Bizer
x 105

Re: Cichy, tani, oszczędny serwer do domu

Post autor: kretu »

"Komp to hałas, rozmiar i prąd."

Co do hałasu się nie zgodzę bo jest praktycznie niesłyszalny najgłośniejszy w nim jest dysk (nówka WD RED a coś cholerstwo cyka cichutko ale jednak). Ale tylko dlatego że obudowa jest otwarta bo się cooler nie mieści (tak to jest jak się składało z tego co było pod ręką)

Wielkość no to może jest argument ale u mnie stoi w miejscu gdzie to w żaden sposób nie przeszkadza

Prąd już nie przesadzajmy komputer bez monitora w 95% czasu w idle ile to przeje 10-20zł miesięcznie? a robi za naprawdę wydajny serwer backupa i multimediów.
Awatar użytkownika
jarekb
Postów w temacie: 1
Posty: 199
Rejestracja: 12 gru 2017, 14:31
Lokalizacja: Tychy
Drukarka: Hypercube Evolution
x 45

Re: Cichy, tani, oszczędny serwer do domu

Post autor: jarekb »

Jak chcesz mieć sprzęt wszechstronny to pomyśl nad opcją płyty mini-ITX z wlutowanym procem. Możesz podłączyć kilka dysków, postawić w NASa, uruchomić virtualki albo dockera itp. Ja mam https://www.asrock.com/MB/Intel/J3160-ITX/index.pl.asp - 15W TDP na tym postawiony OpenMediaVault, oczywiście Kodi, TVheadent i jeszcze kilka usług
A i obudowę możesz sobie wydrukowac ;-)
Babmbulab X1C
Hypercube Evo
X3D Corexy XS
Awatar użytkownika
artur_n
Postów w temacie: 2
Posty: 950
Rejestracja: 20 lis 2017, 21:48
Lokalizacja: RJA
Drukarka: P3Steel, Prusa MK4
x 172

Re: Cichy, tani, oszczędny serwer do domu

Post autor: artur_n »

Proponowany android to lipa. Najlepiej coś na linuxie. Ja od kilku lat mam HP T5740 jest pasywny a jedyna wada to brak USB3.0
Awatar użytkownika
panWiadr0
Postów w temacie: 3
Posty: 1255
Rejestracja: 25 sty 2019, 14:06
Drukarka: niesforny reprap
x 839

Re: Cichy, tani, oszczędny serwer do domu

Post autor: panWiadr0 »

jarekb pisze:Jak chcesz mieć sprzęt wszechstronny to pomyśl nad opcją płyty mini-ITX z wlutowanym procem. Możesz podłączyć kilka dysków, postawić w NASa, uruchomić virtualki albo dockera itp. Ja mam https://www.asrock.com/MB/Intel/J3160-ITX/index.pl.asp - 15W TDP na tym postawiony OpenMediaVault, oczywiście Kodi, TVheadent i jeszcze kilka usług
A i obudowę możesz sobie wydrukowac ;-)
Miałem te gównianą płytę w NASie, padła po 11mc ciałgej pracy.
Awatar użytkownika
SQ9KRD
Postów w temacie: 3
Posty: 636
Rejestracja: 29 sty 2017, 10:00
Lokalizacja: Godów
Drukarka: XYZ PRO 1.0 3in1
x 107

Re: Cichy, tani, oszczędny serwer do domu

Post autor: SQ9KRD »

https://www.asrock.com/mb/Intel/Q1900-ITX/index.pl.asp
U mnie chodzi od 2 lat bez problemu lecz mimo wszystko to duża i kłopotliwa opcja.
Jakieś 3 miesiące dorzuciłem jej https://pl.aliexpress.com/item/32802618 ... 5c0f5G0C8R

Android o którym wspominałem na początku to dla mnie idealne rozwiązanie na wszelkie delegacje lub gdy chcemy mieć TV z mini komputerem. Z udostępnianiem HDD po USB3.0 w sieci też sobie jako tako radzi. Filmy FullHD też obrabia.
Drukarki:
Da Vinci 1.0 Pro 3in1 - dla ABS`u , AnyCubic I3 Mega x 2 - dla PLA ,Anycubiq Delta Kossel - Linear - dla zabawy, AnyCubic Photon - dla detali, AnyCubic X - pole 300x300x305 + TPU
Ultimaker 2 ext - progress 65%
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Cichy, tani, oszczędny serwer do domu

Post autor: virgin71 »

Mini TV to najlepsze rozwiązanie, bo prawie nie je prądu, szczególnie w porównaniu do starego komputera, nawet w idle.
ODPOWIEDZ

Wróć do „O wszystkim i o niczym”