Cichy, tani, oszczędny serwer do domu

Rozmowy na luzie np. o pogodzie lub śmiesznych kotach
spec
Postów w temacie: 12
Posty: 343
Rejestracja: 04 paź 2016, 17:35
x 27

Re: Cichy, tani, oszczędny serwer do domu

Post autor: spec »

A co sprzętowego wybrać? Fajnie gdyby był sprzętowy raid.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Cichy, tani, oszczędny serwer do domu

Post autor: dragonn »

spec pisze:A co sprzętowego wybrać? Fajnie gdyby był sprzętowy raid.
A właśnie że nie....
ZFS dużo lepiej sobie radzi z ogarnianiem RAID, korekcja błędów, dodawaniem nowych dysków oraz informowaniu użytkownika o problemach (takie TrueNAS i inne wspierające ZFS ładnie w GUI informują że coś się jebło, już parę razy mi to uratowało życie). Do tego dochodzi kwestia tego że używając sprzętowego RAID często nie widzimy statystyk SMART podpiętych dysków co też może pomóc zdiagnozować dysk któremu kończy się życie zanim nawet macierz się zdegraduje).
Używanie ZFS jest wysoce niezalecane na sprzętowym RAID.
Do swojego sprzętu żeby mieć dużo portów SATA dokupiłem kartę SAS DELL H310 i celowo ją przeprogramowałem na tryb IT/passthrough czy jako to tam nazywają. Żeby system normalnie widział wszystkie podpięte dyski.
2021-07-24-144115_5760x1200_scrot.png
Na dany moment dużo dysków nie mam ale planuje rozbudowę tego, spokojnie mogę dołożyć do 8 dysków w aktualnej konfiguracji sprzętowej.
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 7
Posty: 1421
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 365

Re: Cichy, tani, oszczędny serwer do domu

Post autor: cyfron »

Dobrego sprzętowego RAID'a nie zastąpi ZFS, który oczywiście jest jednym z lepszych rozwiązań software, ale... dobry sprzętowy RAID kosztuje niemało :)
Absolutnie nie zgodzę się, że sprzętowy RAID nie zgłasza alertów SMART - chyba, że jakieś badziewie to jest. W pracy mamy wiekową już macierz QNAP'a i alertuje każdy problem SMART wraz z wysłaniem emaila z informacją o problemie, stan każdego dysku można sobie oglądać niezależnie. po wymianie dysku softwareowy RAID bardzo mocno obciążą procesor i RAM do czasu odbudowania tablicy partycji i trwa to zdecydowanie dłużej, co przy macierzy 30TB ma duże znaczenie.

Podsumowując ZFS jest bardzo dobrym rozwiązaniem ale ma też swoje wady i nie zastąpi dobrego sprzętowego RAID'a, ten drugi z kolei wiąże się ze sporym wydatkiem.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Cichy, tani, oszczędny serwer do domu

Post autor: dragonn »

Sprzętowy RAID tutaj miałem na myśli o rozwiązaniach jak karty SAS przeznaczone do instalacji w PCI/PCI-e, często jak one coś raportują to z przynajmniej mojej styczności z nim trzeba korzystać z autorskich oprogramowania, nie działa standardowe smartctl. Przez co w takich open sourcowych rozwiązaniach prawie zawsze tracimy integrację z nim. Wiem bo mam w miarę nowoczesnych serwer HP wynajęty o Home z jakiś kartami MegaRAID i nie działa smartctl jak i integracja z Proxmoxem który tam stoi. Z takim "kompleksowymi rozwiązaniami komercyjnymi" jak QNAP jeszcze styczności nie miałem).
Co do obciążenia softwarowego RAID to oczywiście racja, ale do domowych/pół procesjonalnych rozwiązań to rzadko kiedy jest problem. U mnie czterordzeniowy Celeron spokojnie ciągnie prostą macierz RAID + parę maszyn VM.
Dodatkowo ZFS ma trochę innych fajnych bajerów jak np. kompresja plików w locie, deduplikacja itd. zależnie od charakteru danych to potrafi oszczędzić naprawdę dużooo potrzebnego miejsca.
spec
Postów w temacie: 12
Posty: 343
Rejestracja: 04 paź 2016, 17:35
x 27

Re: Cichy, tani, oszczędny serwer do domu

Post autor: spec »

Wszystko jest dla mnie jasne. Powiedzcie jaki terminal kupić? T620 chyba będzie słaby. Mam dyski M2 i Sata i chciałbym je użyć. Potrzebuję podłączyć 5 kamer oraz postawić HA. Może jeszcze soft do obsługi Ubiquiti. Do USB będzie podłączony dongiel zigbee oraz komunikacja z UPSem.
Pytanie jeszcze jak najtaniej załatwić dostęp zewnętrzny w sieci za natem? W komercyjnych rozwiązaniach jest dostęp przez portal/chmurę producenta. Jak takie coś osiągnąć na TrueNas?
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Cichy, tani, oszczędny serwer do domu

Post autor: McKee »

Andrzej_W, morf
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Mati
Postów w temacie: 1
Posty: 505
Rejestracja: 10 maja 2020, 17:28
Lokalizacja: Okolice Poznania
Drukarka: Ender 3, V-Core2 i 3
x 169

Re: Cichy, tani, oszczędny serwer do domu

Post autor: Mati »

SSD do kamer? Jesteś pewny?
spec
Postów w temacie: 12
Posty: 343
Rejestracja: 04 paź 2016, 17:35
x 27

Re: Cichy, tani, oszczędny serwer do domu

Post autor: spec »

Mam też dyski talerzowe. To jaki sprzęt dobrać? Podobają mi się małe terminale. Fujitsu S920 wygląda ciekawie.
kjanek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 30 maja 2021, 21:39

Re: Cichy, tani, oszczędny serwer do domu

Post autor: kjanek »

spec pisze:Mam też dyski talerzowe. To jaki sprzęt dobrać? Podobają mi się małe terminale. Fujitsu S920 wygląda ciekawie.
Jeżeli mogę to mała podpowiedź. Dyski SSD mają ograniczoną ilość zapisu danych zanim padną kości NAND. A im mniejszy dysk (o ile wybierzesz nadpisywanie dysku gdy się zapełni) tym więcej operacji na nim zrobisz a jak wiadomo to właśnie ilość operacji/zapisów wykańcza dyski ssd. Chociaż o ile nie jest to jakiś mały dysk to i tak powinien on dać radę. aktualnie dyski mają podobno wytrzymywać jakieś 200TB zapisu i jakieś 2 000 000 godzin użytku. Dyski HDD na pewno powinny mieć lepszą wytrzymałość na zapis. Ja mam od (o ile dobrze pamiętam) 5 lat jeden dysk HDD w rejestratorze do kamer który średnio co 1,5-2 tygodni się zapełnia i nadpisuje i póki co dalej działa. A co do kwestii serwera plików i dostępu do niego mogę polecić postawienie OMV wraz z zerotierem. Ja mam postawiony serwer OMV na OrangePiLite żeby mieć taki mały serwer do backupu danych (korzystam z samby) oraz do dostępu do tych danych zdalnie i przez ostatnie 7 miesięcy (tyle czasu minęło od skonfigurowania) działa mi to całkiem sprawnie. A zerotier to można powiedzieć taki wirtualny switch to którego wpinasz swoje urządzenia (instalujesz i konfigurujesz soft) tworzy on pomiędzy nimi połączenia które działa oczywiście także poza twoją siecią wszędzie gdzie masz internet, jest on podobny do vpn tylko z tą różnicą że nie potrzebujesz do niego publicznego adresu ip any żadnych usług w styli no-ip więc myślę że warto go rozważyć. Szczególnie jeżeli zależy ci na dostępie zdalnym i tylko dlatego miał byś brać jakiś konkretny dysk sieciowy. A tak możesz go postawić na czym chcesz i na jakim oprogramowaniu chcesz.
spec
Postów w temacie: 12
Posty: 343
Rejestracja: 04 paź 2016, 17:35
x 27

Re: Cichy, tani, oszczędny serwer do domu

Post autor: spec »

@kjanek dzięki. Nie znałem Zerotier. Rewelacja, działa świetnie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „O wszystkim i o niczym”