Koszty projektowania i CAD

Rozmowy na luzie np. o pogodzie lub śmiesznych kotach
Boston
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 104
Rejestracja: 04 lip 2017, 20:42

Koszty projektowania i CAD

Post autor: Boston »

Witam. Dostałem propozycję zaprojektowania pewnego detalu. Wcześniej robiłem projekty jakichś narzędzi, których używamy w firmie, hobbystycznie elementów do druku. Teraz miałbym zrobić projekt dla kogoś, prywatnie.

Pierwsza kwestia to to, że zupełnie nie wiem jak zabrać się za wycenę takiego zlecenia. Nie mam pojęcia ile kosztuje taki projekt. Jak wycenić "siebie"?

Drugą kwestią jest CAD. Mógłbym się dogadać w firmie i zaprojektować to w pracy, ale wolałbym zrobić to w domu i całkowicie legalnie. Czy licencja hobbystyczna Fusion360 dopuszcza jakikolwiek komercyjny użytek? Jeśli nie to jaki darmowy CAD mógłbym użyć?
Awatar użytkownika
kapi
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1116
Rejestracja: 18 sty 2017, 15:37
Lokalizacja: Zabrze
Drukarka: Vertex 8400
x 228

Re: Koszty projektowania i CAD

Post autor: kapi »

najlepiej dogadać sie w firmie. "użyczyć" licencji do użytku na drugim kompie ( autodesk na to pozwala) i sprawę załatwić.
wycena zależy też od skomplikowania detalu, ile czasu poświęcisz. wiec albo liczysz za robote, albo za godziny.

jeśli projektujesz w firmie - to nie będziesz miał problemu z oszacowaniem pracy ;)
"Don't find fault. Find a remedy." Henry Ford
Stalowe K8400
Phrozen Sonic Mini 4K
Awatar użytkownika
japim
Postów w temacie: 2
Posty: 703
Rejestracja: 12 lis 2019, 14:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: W sumie 19...
x 205
Kontakt:

Re: Koszty projektowania i CAD

Post autor: japim »

Znasz wysokość swojej pensji. Podziel to przez godziny etatu (dla równego rachunku 160) i wyjdzie Ci ile za ile godzisz się sprzedawać swój czas swojej obecnej firmie.
Masz 3 opcje:
Jeżeli czujesz się z tym OK to policz tyle samo,
Jeżeli Ci z tym źle -policz po tyle po ile byś chciał zarabiać
Jeżeli robisz to for fun - policz duzo mniej - lub za przysłowiowe piwo
Pozdrawiam,
Przemek

Moje projekty 3D: https://www.thingiverse.com/Japim/designs
Aktualne projekty modelarskie: https://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=174992
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Koszty projektowania i CAD

Post autor: McKee »

Od końca: Tak, pod warlinkiem, że nie przekroczysz bodajże 100 000$ rocznie. Ale najlepiej sam to sprawdź zamiast słuchać jakichś przypadkowych gości na Internecie (Bo na koniec obowiązuje cię licencja producenta a nie wpis na forum ;)).
Wycena prac: Najlepiej pomyśl ile to jest warte dla Klienta. A jeżeli nie wiesz to policz swój czas razy swoją wartość. Ile kosztuje Twoja godzina pracy? Jeżeli nie wiesz to pomyśl ile kosztuje godzina hydraulika np. (Ile płacisz mu płacisz za godzinną robotę). Ile kosztuje godzina mechanika (tu pospdpowiem: W ASO Mercedesa 600zł/h (ale myślę że Twoje usługi będą spoooro tańsze ;)).
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
bafunio
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 217
Rejestracja: 20 maja 2018, 05:31
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: inventure, UM2+, R19
x 81

Re: Koszty projektowania i CAD

Post autor: bafunio »

wyceń to wg godzin , proponuję 60-150zl za godzinę
Drukarki FDM: Zortrax Inventure , Ultimaker 2+ bondtech QR , Sigma R19 , Sigma R16 , XYZ Da Vinci Color
Drukarki SLA: XFAB
Frezarka: Certus 7060 pro stal ATC 9,5kW
Tokarka: LF CNC mini 1 serwo 2,2 kW
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Koszty projektowania i CAD

Post autor: McKee »

japim pisze:Znasz wysokość swojej pensji. Podziel to przez godziny etatu (dla równego rachunku 160) i wyjdzie Ci ile za ile godzisz się sprzedawać swój czas swojej obecnej firmie.
Chyba nie prowadzileś własnego biznesu?
Koszt pracownika (dla Klienta końcowego a nie dla pracownika) to wiele więcej. Tak z grubsza (jezeli już koniecznie chcesz tak liczyć) to kwotę należałoby razy 2 przemnożyć (nie oszukujmy innych i samych siebie, bo do końca życia będziemy 3-cim światem).
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
japim
Postów w temacie: 2
Posty: 703
Rejestracja: 12 lis 2019, 14:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: W sumie 19...
x 205
Kontakt:

Re: Koszty projektowania i CAD

Post autor: japim »

McKee pisze:
japim pisze:Znasz wysokość swojej pensji. Podziel to przez godziny etatu (dla równego rachunku 160) i wyjdzie Ci ile za ile godzisz się sprzedawać swój czas swojej obecnej firmie.
Chyba nie prowadzileś własnego biznesu?
Koszt pracownika (dla Klienta końcowego a nie dla pracownika) to wiele więcej. Tak z grubsza (jezeli już koniecznie chcesz tak liczyć) to kwotę należałoby razy 2 przemnożyć (nie oszukujmy innych i samych siebie, bo do końca życia będziemy 3-cim światem).
Nie prowadziłem. Z mojej strony to było proste oszacowanie.
Pomnożenie tego x2 albo x3 to już kwestia tego co mówisz. Inaczej nie byłoby zysków firmy, ani pieniędzy na rozwój, utrzymanie pomieszczeń - sprzętów itd itp.
McKee
Pozdrawiam,
Przemek

Moje projekty 3D: https://www.thingiverse.com/Japim/designs
Aktualne projekty modelarskie: https://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=174992
ODPOWIEDZ

Wróć do „O wszystkim i o niczym”