Drukowanie na polerowanej nierdzewce.

Rozmowy na luzie np. o pogodzie lub śmiesznych kotach
Awatar użytkownika
olo2000pm
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 15
Posty: 1394
Rejestracja: 26 mar 2018, 12:48
x 362

Drukowanie na polerowanej nierdzewce.

Post autor: olo2000pm »

Nie wiem czy ten temat był poruszany, jeżeli tak to wątek można usunąć.

Zasadniczo od zawsze drukuje na szybie. Ostatnio próbowałem drukować na podkładkach pei, ale z marnym skutkiem. Przede wszystkim dlatego, że drukuje zaślepki i zależy mi na idealnie gładkiej powierzchni. Na pei powierzchnia jest "matowa", a na szybie "błyszcząca". Jak próbowałem uzyskać podobny efekt jak na szybie, to niszczyłem podkładkę. Ostatecznie drukuje na szybie.
Szyba ma to do siebie, że lubi pęknąć lub odejść z wydrukiem ( jest o tym wątek) i dlatego zastanawiałem się na czym można by jeszcze drukować i kupiłem formatkę z polerowanej nierdzewki.
Psiknąłem hegronem i wydrukowałem najpierw z ABS, a potem pla.
Nierdzewka ma grubość 0.5mm i podklejona jest folią magnetyczną.
Wydruki trzymają się świetnie, a po wydruku można zdjąć model poprzez lekkie ugięcie formatki.
Myślę, że jest to ciekawa alternatywa dla szyby.
Załączniki
IMG_20200305_195751_8.jpg
IMG_20200305_195822_3.jpg
IMG_20200305_195831_0.jpg
IMG_20200305_195838_3.jpg
arkomania.pl, dziobu, JGFTW, japim, Berg, kolenda, emartinelli, Abys
// użytkownik zbanowany permanentnie od dnia 10 10 2020
Awatar użytkownika
Zepco
Postów w temacie: 1
Posty: 1555
Rejestracja: 25 kwie 2017, 22:23
Lokalizacja: Kielce
Drukarka: PRUSA i3 MK2S
x 294

Re: Drukowanie na polerowanej nierdzewce.

Post autor: Zepco »

Jak wygląda sytuacja z odkształcaniem się pod wpływem temperatury i równością stołu jako taką po założeniu tej blachy?
Czy wyginanie (nawet lekkie) tej blachy, nie deformuje jej (może nie od razu, ale po kilku takich zabiegach)?
Temat ciekawy i jak możesz wrzucaj tutaj informacje z obserwacji.
Prusa i3 MK2S
Anet A8 - rozebrana na części...
3DGence One
Awatar użytkownika
olo2000pm
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 15
Posty: 1394
Rejestracja: 26 mar 2018, 12:48
x 362

Re: Drukowanie na polerowanej nierdzewce.

Post autor: olo2000pm »

Ja mam to zrobione na szybie, na szybie mam folie magnetyczną, na nierdzewce folie ferromagnetyczną. W trakcie druku nic się nie odkształca, natomiast przy ściąganiu wydruku trzeba uważać z wyginaniem żeby nie przesadzić. To są delikatne ruchy góra-dół i wydruk odskakuje.
Kupiłem taką grubość bo była najtańsza, a nie miałem pewności czy to zadziała, być może lepiej będzie zastosować formatkę 2-3mm. Nie wiem tylko czy wyginanie grubszej blachy będzie tak wygodne jak w przypadku 0,5mm?
// użytkownik zbanowany permanentnie od dnia 10 10 2020
Awatar użytkownika
aaannnd
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 453
Rejestracja: 29 sie 2018, 14:00
Lokalizacja: KRK-PD
Drukarka: Ender 3
x 234

Re: Drukowanie na polerowanej nierdzewce.

Post autor: aaannnd »

Można by też spróbować na H17, wtedy nie trzeba podklejać folii magnetycznej bo ona się magnesa ima, tylko łatwiej się gnie niż nierdzewka.
Awatar użytkownika
japim
Postów w temacie: 10
Posty: 703
Rejestracja: 12 lis 2019, 14:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: W sumie 19...
x 205
Kontakt:

Re: Drukowanie na polerowanej nierdzewce.

Post autor: japim »

Stal nierdzewna jest kiepskim przewodnikiem ciepła - lepszym od szklą, ale nadal kiepskim. ok 13.5 razy gorszym od aluminium.
Im cieńsza warstwa tym lepiej z dwóch powodów: cieńsza lepiej przewodzi ciepło niż gruba, i cienka mniej się odkształci od ewentualnych naprężeń niż gruba - w sensie łatwiej magnesowi jest dociągnąć cienką do stołu niż prężącą grubą blachę, No i cienka blacha jest dużo lżejsza.
Stół 3mm o wymiarach 30x30x0,3cm waży 2.2 kg...
Pozdrawiam,
Przemek

Moje projekty 3D: https://www.thingiverse.com/Japim/designs
Aktualne projekty modelarskie: https://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=174992
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 7564
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2668

Re: Drukowanie na polerowanej nierdzewce.

Post autor: Berg »

Każda Prusa ma przecież blachę. Na Ali jest pełno gotowych blach na wymiar, gładkich, malowanych proszkowo, z podkładkami typu buildtak albo PEI. Można sobie dać podkładkę z jednej strony z drugiej mieć gładką blachę. Zdaje się to jest "stal sprężynowa"
Sprawdziłem. taka podklejona blacha trzyma w miarę okej do stołu mk52 z magnesami również jak założy się PEI do dołu.
Przy czym czujnik indukcyjny działa róznie. Dlatego taka blacha z różnymi powierzchniami raczej nadaje się do BLT

Z tym pękającym szkłem to jakaś przesada. Raz mi pękła szyba w Lume parę lat temu na drukarce. Potem jeszcze inną raz bo zrzuciłem ze stołu.

Jakkolwiek w kontekście przesyłek ze wschodu alternatywa w postaci nierdzewki z folią magnet to ciekawa alternatywa. Zwłaszcza gdy kawałek nierdzewni leży gdzieś na półce. Niektóre nierdzewne stale są również "ferromagnetyczne".
Awatar użytkownika
olo2000pm
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 15
Posty: 1394
Rejestracja: 26 mar 2018, 12:48
x 362

Re: Drukowanie na polerowanej nierdzewce.

Post autor: olo2000pm »

Z tym pękaniem szyby masz Rafał rację, mi pękła raz. Częściej zdarza mi się, że gdy drukuje małe elementy z ABS, to szyba odchodzi mi z wydrukiem. W zeszłym miesiącu poszły mi dwie szyby. Nie przejmował bym się tym bo za 1szt place 5zł, ale irytuje mnie to bo szyby podklejam folia ferromagnetyczną. Jest przy tym trochę pracy no i kasy szkoda. Stosuje zwykłe szyby, ale próbowałem hartowane, kominkowe i nie ma to znaczenia.
Co do nierdzewki, to jak na razie wydruki się trzymają tak dobrze jak na szybie.
Jedna uwaga, jak za nisko dałem głowice, to po zdjęciu wydruku musiałem papierem wodnym delikatnie przetrzeć blachę bo był ślad po wydruku i nie szło tego usunąć palcami. Co prawda robiłem to na rozgrzanym stole i być może gdybym poczekał resztki same by zeszły? Pod światło widać zarysowania na nierdzewce, ale na wydrukach tego nie widać.
Jak ktoś się zdecyduje na taką blachę to podzielcie się swoimi uwagami.
// użytkownik zbanowany permanentnie od dnia 10 10 2020
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Drukowanie na polerowanej nierdzewce.

Post autor: FlameRunner »

olo2000pm pisze:W zeszłym miesiącu poszły mi dwie szyby.
Chyba żartujesz?
Jeśli to prawda, musisz robić coś źle.
Awatar użytkownika
olo2000pm
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 15
Posty: 1394
Rejestracja: 26 mar 2018, 12:48
x 362

Re: Drukowanie na polerowanej nierdzewce.

Post autor: olo2000pm »

FlameRunner pisze:
olo2000pm pisze:W zeszłym miesiącu poszły mi dwie szyby.
Chyba żartujesz?
Jeśli to prawda, musisz robić coś źle.
Prawda, prawda. Co mogę robić źle? Włączam wydruk i po wydruku zdejmuję. Za pierwszym razem zdejmowałem gdy szyba była jeszcze ciepła, to pomyślałem że robię to za szybko. Za drugim razem poczekałem aż wystygnie i było to samo. Nie dzieje mi się to za każdym wydrukiem, ale zdarza mi się. Ale stosuje hegron :crazy: Na nierdzewce nie ma takiego problemu. Dzisiaj będę drukował większy element i zobaczę czy to się sprawdza. Jeżeli tak, to rezygnuje z szyb.
// użytkownik zbanowany permanentnie od dnia 10 10 2020
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Drukowanie na polerowanej nierdzewce.

Post autor: FlameRunner »

olo2000pm pisze:Prawda, prawda. Co mogę robić źle?
Być może to:
olo2000pm pisze:stosuje hegron
Ja potrafiłem wyrwać duży kawałek szyby przy druku z PET-G na czystym stole (bez niczego, po prostu bardzo czyste szkło). Przy druku z ABS na soku ABS też się nie raz siłowałem z wydrukiem. Odkąd stosuję prawdziwe preparaty adhezyjne (zaczęło się lata temu od Dimafix w spray, teraz korzystam naprzemiennie z Dimafix spray i DD w penie), przestałem mieć tego typu problemy.
morf
ODPOWIEDZ

Wróć do „O wszystkim i o niczym”