Ustawa o pozasądowym rozwiązywaniu sporów konsumenckich

Rozmowy na luzie np. o pogodzie lub śmiesznych kotach
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Ustawa o pozasądowym rozwiązywaniu sporów konsumenckich

Post autor: McKee »

Może was zainteresuje: 10 stycznia 2017 r. weszła nowa ustawa (narzucona nam przez Unię) - bardzo możliwe że dotyczy to wielu z nas (w tym chyba też właścicieli forum):
Przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż przez internet mają obowiązek podania na stronach internetowych łącze elektroniczne do platformy ODR, pozwalającej konsumentom na składanie dokumentów, niezależnie od tego, czy zgadzają się na postępowanie: https://webgate.ec.europa.eu/odr/main/i ... how&lng=PL
Sam dostałem ostrzeżenie - dzielę się z wami.
Po wspisaniu tego linka powyżej w google widzę, że nawet sprzedawcy allegro i fora takie jak onet.pl i blog.pl już mają te zastrzeżenia w regulaminach (że o sklepach nie wspomę, bo to (już) oczywistość).

Tu uwaga: udział w postępowaniu polubownym jest dobrowolny, ale uchybienie nowym obowiązkom może skutkować wzięciem udziału w postępowaniu pozasądowym na żądanie konsumenta. To z kolei będzie wiązać się z poniesieniem kosztów niezależnie od tego czy macie rację. Właśnie dlatego warto poznać podstawowe założenia ustawy i dopisać odpowiedni tekst w regulaminie.
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 3452
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 566

Re: Ustawa o pozasądowym rozwiązywaniu sporów konsumenckich

Post autor: Kopytko »

Ale...
"ZASTRZEŻENIE PRAWNE
Aktualnie za pośrednictwem tej strony nie są dostępne organy rozstrzygające spory w niektórych sektorach lub krajach: Chorwacja, Hiszpania, Polska, Rumunia. Możliwe, że jako konsument nie będziesz mógł skorzystać z tej strony w celu rozstrzygnięcia swoich sporów ze sprzedającymi z tych krajów."
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Ustawa o pozasądowym rozwiązywaniu sporów konsumenckich

Post autor: McKee »

Wiem, widziałem. Ale zastanawiałem się czy to coś zmienia?
Nasze polskie prawo nakazuje dać linka a nie żeby strona, do której link ma kierować (nawiasem: poza granicami naszego kraju) działała. Moim zdaniem to nic nie zmienia: jeżeli to my nie dopełnimy wymogów prawa to koszty będą po naszej stronie (a nie komisji europejskiej).

PS.: Zresztą są tam też opisy - a to się konsumentowi może przydać (i na pewno też o to chodzi).
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Ustawa o pozasądowym rozwiązywaniu sporów konsumenckich

Post autor: virgin71 »

Żyjemy w czasach absurdu. Mam regulamin jaki mam. Nie akceptujesz, nie kupujesz. Gdzie jest jakiś rzecznik praw przedsiębiorców? Ciasteczka, idiotyczne regulaminy i polubowne sądy. Na kiego to komu.
Awatar użytkownika
Jureq
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 24
Rejestracja: 02 lut 2017, 22:10
Lokalizacja: Lublin k/Świdnika
Drukarka: prusakolep CTC

Re: Ustawa o pozasądowym rozwiązywaniu sporów konsumenckich

Post autor: Jureq »

virgin71 pisze:Żyjemy w czasach absurdu. Mam regulamin jaki mam. Nie akceptujesz, nie kupujesz. Gdzie jest jakiś rzecznik praw przedsiębiorców? Ciasteczka, idiotyczne regulaminy i polubowne sądy. Na kiego to komu.
o GIODO zapomniałeś ... e-maile klientów w służbowej komórce to już baza danych :rotfl:
Awatar użytkownika
animos
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 237
Rejestracja: 19 kwie 2016, 13:24
x 5

Re: Ustawa o pozasądowym rozwiązywaniu sporów konsumenckich

Post autor: animos »

Jureq pisze:
virgin71 pisze:Żyjemy w czasach absurdu. Mam regulamin jaki mam. Nie akceptujesz, nie kupujesz. Gdzie jest jakiś rzecznik praw przedsiębiorców? Ciasteczka, idiotyczne regulaminy i polubowne sądy. Na kiego to komu.
o GIODO zapomniałeś ... e-maile klientów w służbowej komórce to już baza danych :rotfl:
Giodo ma 2 letnie opóźnienie w rejestracji baz do gromadzenia danych osobowych - pracuje na tym nonstop 10 osób, ale nie są w stanie nadążyć (wcześniej było lepiej).
Rejestracja rejestracją a ochrona danych ochroną - w sumie nie dziwię się, że zastanawiają się co z tym zrobić - gdyby każdy zrobił to sam, nie było by takiej kolejki, ale od informacji, że się przetwarza do ochrony daleko. Żeby dobrze ochronić swoje imię i nazwisko należało by za każdym razem podawać inne dane fikcyjne, ale jak wtedy by działała poczta itp.

W tym wątku do regulaminu dodaje się pewnie 1 dodatkowy punkt i tyle - ale już ślą maile, że zmian jest dużo i trzeba za to słono zapłacić - może to podreperuje nasze PKB jakby takie zmiany częściej wchodziły.

Czekam na początek roku 2018, gdzie wszyscy będziemy zobligowani do przesyłania wszystkiego w Jednolitych Plikach Kontrolnych (JPK) - wtedy to dopiero będą żniwa dla księgowych :smile2:
ODPOWIEDZ

Wróć do „O wszystkim i o niczym”