Sprzedaż wydruków 3d

Rozmowy na luzie np. o pogodzie lub śmiesznych kotach
gwidon777
Postów w temacie: 16
Posty: 285
Rejestracja: 23 sie 2020, 21:40
x 55

Re: Sprzedaż wydruków 3d

Post autor: gwidon777 »

McKee pisze:
Dodatkowo jeżeli korzystasz z "bezpłatnej" / nielegalnej (czyjejś) kopii z Thingiverse to też łamiesz prawa autorskie. (Bo nie dostałeś praw od Autora).
Uważasz, że jeśli coś jest bezpłatne to jest rownież nielegalne?
Skąd człowiek ma wiedzieć, że czyjś model zamieszczony na Thingiverse a tym bardziej w płatnym serwisie jest nielegelną kopią?
Pytam poważnie. Jeśli nie chcę łamać praw autorskich to jest jakiś sposób, żeby to sprawdzić?
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Sprzedaż wydruków 3d

Post autor: McKee »

gwidon777 pisze:
McKee pisze:
Dodatkowo jeżeli korzystasz z "bezpłatnej" / nielegalnej (czyjejś) kopii z Thingiverse to też łamiesz prawa autorskie. (Bo nie dostałeś praw od Autora).
Uważasz, że jeśli coś jest bezpłatne to jest rownież nielegalne?
Nic takiego nie napisałem.
Co więcej: Płatne też może być nielegalne :D.
Sprzedaż kradzionego samochodu np. (tak samo jak sprzedaż kradzionego projektu).
Chodzi mi o to że nie możesz napisać / powoływać się na "źródło" jeżeli to źródło jest nielegalne. To się nazywa paserstwo zdaje się ;).
gwidon777 pisze:Skąd człowiek ma wiedzieć, że czyjś model zamieszczony na Thingiverse a tym bardziej w płatnym serwisie jest nielegelną kopią?
Pytam poważnie. Jeśli nie chcę łamać praw autorskich to jest jakiś sposób, żeby to sprawdzić?
Najlepiej dostać pisemne oświadczenie autora, że On jest autorem projektu i ma do niego wszelkie prawa (w tym prawo do wizerunku przedmiotu). W przypadku ludzika lego - patent na klocki wygasł, klocki można robić, ale sam ludzik niekoniecznie może być kopiowany bo nie musi podlegać pod ochronę patentową (to chyba 30 lat jest), tylko pod ochronę wizerunku (wyglądu). Dlatego mimo, że ktoś tego ludzika zaprojektował, to niekoniecznie miał do tego prawo i jak zaczniesz go sprzedawać to nie naruszasz praw projektanta tego ludzika (bo pozwolił na sprzedaż i ew. przeróbki), ale możesz naruszać prawa firmy Lego do ich ludzika (i to oni mogą Ciebie ścigać). Ale specem od tego nie jestem. Mogę się mylić. Jak poszukasz w Internecie to kilka lat temu była sprawa chińskich kopii klocków lego - patent wygasł, zaczęli kopiować, ale były zbyt podobne do oryginału i przegrali sprawę w sądzie (szczegółów nie pamiętam).

IMHO zrobienie jakiejś sowy, krasnala czy torów powinno być OK (klocek czy figurka pasująca rozmiarami do klocka lego), ale kopia projektów firmy Lego już niekoniecznie. A gdzie ego szukać... nie wiem (poza urzędem patentowym np.). A jeżeli to to jest jakiś znany motyw (lego, disney, gwiezdne wojny, logo jakiegoś koncernu itp ... to spokojnie możesz przyjąć że ci nie wolno bez ich zgody).
gwidon777
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
gwidon777
Postów w temacie: 16
Posty: 285
Rejestracja: 23 sie 2020, 21:40
x 55

Re: Sprzedaż wydruków 3d

Post autor: gwidon777 »

Pjoter pisze:Zależy jaka licencje ma model który chcesz edytować. Niektóre nie pozwalają na wstawianie remake'ow.
Pamietaj że nie oznacza zupełnie nic informacja "ktoś to robi". To nadal może być nielegalne/niezgodne z prawem.

Edit: widzę że chodzi o model ludzika Lego jako uchwyt na papier. Jestem w 110% pewny że typ robi to nielegalnie. Jedzie na cudzej marce.
Nie jestem tego pewien. Z tego co wiem to firma LEGO nie produkuje uchwytów do papieru toaletowego.
No chyba, że się mylę.

Firma LEGO zrobiła wzór "ludzika lego" i sprzedaje go w określonej formie czyli zabawek dla dzieci do samodzielnego złożenia.
Gdybyśmy zrobili taki zestaw zabawek i sprzedawali pod nazwą LEGO, LEBO, LELO czy jakąkolwiek podobną to mamy jasną sytuację. Jest to sprzedaż podróbek, kradzież własności intelektualnej itp. Ale jeśli zrobimy tort w kształcie ludzika LEGO (podobny ale nie identyczny) czy jak w tym przypadku wieszak na papier toaletowy (podobny - nie identyczny) to faktycznie działamy w innej branży. Nie robimy konkurencji firmie LEGO.
Pytanie czy w tym przypadku naruszamy prawa autorskie?

Znalazłem taki wpis prawnika, który specjalizuje się w znakach towarowych:

"Nie wiem czy wiesz, że ludzik LEGO jest od 1996 r. chroniony jako przestrzenny wspólnotowy znak towarowy. Niedawno niepowodzeniem zakończył się spór mający na celu unieważnienie jego ochrony.

Oznacza to, że do oznaczania gier i zabawek nie można wykorzystywać identycznego lub podobnego ludzika."

Podkreślam: "do gier i zabawek nie można wykorzystywać identycznego lub podobnego ludzika."

Sprawa prosta nie jest, więc dla przejrzystości skupmy się na tym nieszczęsnym modelu uchwytu na papier toaletowy lego.
Czy jest to część gry, lub zabawka?

Dlatego uważam, że nie jestem taki pewien, czy ten model łamie prawa autorskie.

Trzeba by chyba zapytać jakiegoś prawnika.
gwidon777
Postów w temacie: 16
Posty: 285
Rejestracja: 23 sie 2020, 21:40
x 55

Re: Sprzedaż wydruków 3d

Post autor: gwidon777 »

1.
McKee pisze: Chodzi mi o to że nie możesz napisać / powoływać się na "źródło" jeżeli to źródło jest nielegalne. To się nazywa paserstwo zdaje się ;).
Tego nie rozumiem.
2. Nie odpowiedziałeś na moje pytanie donośnie licencji i różnic w licencjach.

Nie czuj się zmuszany. Jeśli nie chcesz to nie pisz.
Tylko, że piszesz o paserstwie a nie odniosłeś się do moim zdaniem jasnych zapisów w licencji i konkretnego przykładu.

Co więcej w przykładzie ze strony 3dexport.com są takie modele przy których autor napisał, że model nie jest do odsprzedaży i jeśli chcesz go sprzedawać to musisz się z nim skontaktować. W opisywanym przykładzie takiego zapisu nie ma.

To chyba za dużo na moją głowę. Nie ogarniam tego.
Chyba każdy musi sam to przemyśleć a najlepiej zapytać zorientowanego w temacie prawnika. Tylko kto będzie wynajmował prawnika, żeby sprzedać uchwyt na jakby nie patrzył "srajtaśmę"?
Pozdrawiam :)
gwidon777
Postów w temacie: 16
Posty: 285
Rejestracja: 23 sie 2020, 21:40
x 55

Re: Sprzedaż wydruków 3d

Post autor: gwidon777 »

McKee pisze: Najlepiej dostać pisemne oświadczenie autora, że On jest autorem projektu i ma do niego wszelkie prawa (w tym prawo do wizerunku przedmiotu).
Ile jest warte takie oświadczenie od gościa, który wystawił ten model na sprzedaż? (jeśli zakłdamy, że jest nieuczciwy)

https://pl.3dexport.com/3dmodel-lego-to ... 211010.htm

Odnoszę się tu do modelu uchwytu LEGO.
Jeśli wystawił to na sprzedaż i jest jakis portal, który pośredniczy w sprzedaży to domniemuję, że jest to legalne. A jeśli miałbym wątpliwości to mam go poprosiś o takie oświadczenie?
To w sumie da się zrobić.

Dobra ja już kończę.
Pozdrawiam jeszcze raz.
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 10
Posty: 2012
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: Sprzedaż wydruków 3d

Post autor: Pjoter »

1) Postaraj się nie pisać 3 postów jeden pod drugim. Jest to bardzo nieczytelne.

2) Pytałeś się o zdanie to CI napisałem :P Nadal uważam że nie powinno się sprzedawać tego uchwytu. Ludzik LEGO to znak rozpoznawczy firmy LEGO który ona sama sobie wyrobiła przez dziesiąt lat. Nie kontaktowałem się z prawnikiem, nie znam się na prawie. Biorę to na chłopski rozum. Mogę się mylić. Ale nie zagłębiam się w temat bo uważam że o wiele bezpieczniej jest sprzedawać własne modele. Dzięki temu nie przejmujesz częścią praw itp. Uważasz tylko by nie podrabiać znanych marek.
gwidon777
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
gwidon777
Postów w temacie: 16
Posty: 285
Rejestracja: 23 sie 2020, 21:40
x 55

Re: Sprzedaż wydruków 3d

Post autor: gwidon777 »

Pjoter pisze:1) Postaraj się nie pisać 3 postów jeden pod drugim. Jest to bardzo nieczytelne.

2) Pytałeś się o zdanie to CI napisałem :P Nadal uważam że nie powinno się sprzedawać tego uchwytu. Ludzik LEGO to znak rozpoznawczy firmy LEGO który ona sama sobie wyrobiła przez dziesiąt lat. Nie kontaktowałem się z prawnikiem, nie znam się na prawie. Biorę to na chłopski rozum. Mogę się mylić. Ale nie zagłębiam się w temat bo uważam że o wiele bezpieczniej jest sprzedawać własne modele. Dzięki temu nie przejmujesz częścią praw itp. Uważasz tylko by nie podrabiać znanych marek.
Z tymi postami to masz rację ale jest strasznie krótki czas na edycję a ja się za bardzo rozpędziłem.

Dzięki za opinię.
NIe chodzi o tego ludzika ale o wszystkie dostępne modele na Thingiverse i innych stronach. To tylko taki przykład. :piwo:
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Sprzedaż wydruków 3d

Post autor: McKee »

Pisz w jednym poście a nie 3 różnych - już i tak się się to trudno czyta - nie będę się do wszystkiego odnosił bo trudno do każdego oddzielnie - śmietnik powstaje (Sorry, nie kojarzę pytania o rodzaje licencji).
Paserstwo itp: nie wiem dokładnie jak się to prawnie nazywa, coś ala "owoc zatrutego drzewa" - ogólnie jeżeli ktoś kto nie ma prawa do przedmiotu / praw czy licencji daje ci licencję / przekazuje prawa autorskie to możesz się tym podetrzeć co-najwyżej. Tak jest traktowane np. nielegalna sprzedaż oprogramowania - sprzedający nie miał legalnej kopii więc to co kupiłeś nie jest legalne (kupujący dostaje zarzut paserstwa - zob: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-pase ... -kradziezy). Nie ma znaczenia co autor wątpliwego projektu napisze. To jest funta kłaków warte. To, że coś jest sprzedawane na jakimś portalu nie ma znaczenia... Absolutnie nie możesz zakładać legalności. Ciebie będą ścigać (o ile rzeczywiście będą) więc to Ty się o swój tyłek powinieneś martwić (a nieznajomość prawa jak wiadomo nie ma znaczenia - ono się i tak stosuje).

Czy tego ludzika można ... Nie wiem, nie jestem prawnikiem. Moim zdaniem: NIE. Ewidentnie jest to "Ludzik Lego" i (IMHO) w żadnym sądzie byś się nie wybronił, gdyby firma Lego (albo jakaś trollowa kancelaria prawna przez nich wynajęta) wpadła na pomysł żeby cię ścigać za sprzedaż takiego wydruku.

PS:
Ooo... Odnośnie 3 postów: widzę że Piotr o tym też napisał a ty się już odniosłeś ... -> jak widzisz można edytować swoje posty ;-) (przez jakiś czas - dlatego lepiej trochę czasu spędzić na edycje i zebranie myśli za 1 razem (do 3 różnych oddzielnie, to wybacz ale nie będę odpowiadał - nie chce mi się / nie będę robił bałaganu /itp / itd)).

PS.2: Na Thingiverse jest "szara strefa" - IMHO jak chcesz coś komercyjnie robić to albo sam projektuj albo kupuj sprawdzone projekty. Thingiverse jest dobre dla amatorów którzy wydrukują sobie lub komuś znajomemu. Jak zaczynasz "biznes" to może się udać przez kilka lat sprzedawać na allegro (bo to Polska właśnie) ale konsekwencje mogą być przykre jeżeli jakaś większa korporacja weźmie cię na celownik (chyba były takie akcje w środowisku druku 3D).

PS.3: Jeszcze nieszczęsny ludzik - IMHO zgodnie z licencją pierwszego autora (i drugiego też) zupełnie za darmo możesz go pobrać i drukować i sprzedawać bez żadnych przeróbek. Nie łamiesz tym żadnych praw autorskich tych gości. Ale LEGO może jednak mieć pretensje ... i to że ściągnąłeś z Thingi lub gdzieś kupiłeś ten projekt nie będzie w dyskusji z nimi ŻADNYM argumentem. Czyli moim zdaniem ten wydruk jest nielegalny. (Ale też jest mała szansa, że ktoś cię będzie ścigał jak sobie go powiesisz albo go komuś podarujesz).
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
gwidon777
Postów w temacie: 16
Posty: 285
Rejestracja: 23 sie 2020, 21:40
x 55

Re: Sprzedaż wydruków 3d

Post autor: gwidon777 »

McKee pisze:
gwidon777 pisze:I druga kwestia. Jeśli na takiej stronie https://pl.3dexport.com/3dmodel-christm ... 218001.htm jest udostępniony ten konkretny model (jeleń/renifer czy co to jest) to czy jeśli go kupię to mogę sprzedawać wydruki z niego? To nie jest ogólne pytanie. Jakoś przebrnąłem przez warunki licencyjne i według mnie (tak rozumiem te zapisy ale mogę źle rozumieć) to jeśli coś tam kupię to mogę to drukować i sprzedawać.
Edit. Jeśłi chcemy sprzedawać wydruki to musimy kupić tzw. licencję rozszerzoną. Czy dobrze to rozumiem?
Tu jest jasna sprawa: Nie możesz sprzedawać.
Licencja rozszerzona też na to nie pozwala.
Jeżeli chcesz sprzedawać to skontaktuj się z Autorem i poproś o zgodę na sprzedaż (i ew. zapłać?, ale ogólnie: ogarnij ten temat z autorem bezpośrednio - ta konkretna strona nie umożliwia uzyskania licencji "na sprzedaż").
Dla wyjaśnienia - cytat dotyczył:
https://pl.3dexport.com/3dmodel-christm ... 218001.htm
Nie ludzika LEGO, tylko jakiegoś przykładowego jelenia czy innego czegoś, które raczej nie kojarzy się z żadną marką.

Na jakiej podstawie uważasz, że zakupienie licencji rozszerzonej w tym przypadku nie uprawnia do sprzedaży wydruków modelu?
Może nie do końca rozumiem zapisy licencyjne ale według mnie "jak wół" jest napisane, że sprzedawać można.

Dzięki za wyjaśnienie odnośnie Thingiverse. Ja naiwnie myślałem, że jeśli coś jest udostępniane w takim serwisie to musi być legalne z założenia.
Wydawało mi się, że takie przykładowe LEGO tego jakoś pilnuje i w razie stwierdzenia naruszenia swoich praw będą dochodzili roszczeń od serwisu Thingiverse w pierwszej kolejności.
Załączniki
Bez tytułu1.png
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 8940
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5871
Kontakt:

Re: Sprzedaż wydruków 3d

Post autor: dziobu »

gwidon777 pisze:Wydawało mi się, że takie przykładowe LEGO tego jakoś pilnuje i w razie stwierdzenia naruszenia swoich praw będą dochodzili roszczeń od serwisu Thingiverse w pierwszej kolejności.
Dlaczego? Doprowadzenie do takiej sytuacji to złamanie punktu 3.2 warunków korzystania z portalu.
Zakładając tam konto każdy zgadza się na to: https://www.makerbot.com/legal/terms/
gwidon777
ODPOWIEDZ

Wróć do „O wszystkim i o niczym”