Sprzedaż wydruków 3d

Rozmowy na luzie np. o pogodzie lub śmiesznych kotach
gwidon777
Postów w temacie: 16
Posty: 285
Rejestracja: 23 sie 2020, 21:40
x 55

Re: Sprzedaż wydruków 3d

Post autor: gwidon777 »

dziobu pisze:
gwidon777 pisze:Wydawało mi się, że takie przykładowe LEGO tego jakoś pilnuje i w razie stwierdzenia naruszenia swoich praw będą dochodzili roszczeń od serwisu Thingiverse w pierwszej kolejności.
Dlaczego? Doprowadzenie do takiej sytuacji to złamanie punktu 3.2 warunków korzystania z portalu.
Zakładając tam konto każdy zgadza się na to: https://www.makerbot.com/legal/terms/
Wielu rzeczy się dziś nauczyłem.
No i pięknie! Jeśli Thingiverse może uniknąć oskarżeń o kradzież własności dzięki temu punktowi to chyba użytkownicy też (ci, którzy korzystają z tych treści) :)

Skoro wcześniej ustaliliśmy, że ściąganie z Thingi jest legalne (według licencji Thingiverse) i mamy zapis, który mówi, że zamieszczając tam model oświadczasz, że masz do tego prawo (tak w skrócie) to mogę ściągnąć model i go sprzedawać. Jeśliby jakaś firma zgłosiła roszczenia, czyli kiedy już wiem, że jednak ten model narusza jakieś prawa to usuwam model (bo tyle mogą zrobić - zakazać wykorzystywania ich własności) i tyle.

Z drugiej strony teraz wiem, że to śliski temat i nie wiem czy chcę się w to pakować. Chyba nie warto.
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 10
Posty: 2015
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: Sprzedaż wydruków 3d

Post autor: Pjoter »

Pamiętaj jeszcze jedno - to że nie wiesz czy dany model jest skradziony z np. płatnej strony i następnie wstawiony na Thingi z licencją inną niż oryginalna autora, nie zwalnia Cię z odpowiedzialności za łamanie oryginalnej licencji. Nieznajomość prawa nie zwalnia z odpowiedzialności.
gwidon777
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
gwidon777
Postów w temacie: 16
Posty: 285
Rejestracja: 23 sie 2020, 21:40
x 55

Re: Sprzedaż wydruków 3d

Post autor: gwidon777 »

Pjoter pisze:Pamiętaj jeszcze jedno - to że nie wiesz czy dany model jest skradziony z np. płatnej strony i następnie wstawiony na Thingi z licencją inną niż oryginalna autora, nie zwalnia Cię z odpowiedzialności za łamanie oryginalnej licencji. Nieznajomość prawa nie zwalnia z odpowiedzialności.
Tu nie chodzi o znajomość prawa tylko o znajomość faktów. Skoro ktoś oświadcza, że jest właścicielem wszelkich praw do modelu, który umieszcza na Thingiverse to domniemuje się, że właśnie nim jest. Gdyby tak nie było to Thingiverse płaciło by odszkodowania w przypadku zgłoszenia roszczeń od prawdziwego właściciela praw a w tej sytuacji Thingiverse usuwa modele, co do których ktoś zgłasza roszczenia. Przypadek modeli czołgów kilka stron wcześniej.

Nie twierdzę, że na tej podstawie można sobie wykorzystywać treści co do których jesteśmy przekonani, że naruszają prawa osób trzecich (w naszym przykładzie ludzik lego) wręcz uważam, że jest to w pewnym sensie kradzież, czyli nie wolno tego robić.

Super dyskusja :)
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 10
Posty: 2015
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: Sprzedaż wydruków 3d

Post autor: Pjoter »

1 - firma LEGO posiada znak rozpoznawczy - ludzika LEGO
2 - ktoś modeluje ludzika LEGO jako uchwyt na papier toaletowy i określa prawa autorskie jako "można sprzedawać, nie trzeba mnie podpisywać jako autora" (mimo że nie ma praw do określania praw dla modelu - bo to czyjś znak rozpoznawczy)
3 - drukujesz takie uchwyty i sprzedajesz
4 - ktoś kupuje uchwyt i na skutek np. złego wydruku, łamie część i robi sobie kuku ostrymi krawędziami
5 - w internecie wypisuje rzeczy typu "uchwyt LEGO na papier toaletowy jest beznadziejny, nie nadaje się dla dziecka"
6 - kogo firma LEGO będzie oskarżać o zniszczenie wizerunku? Ciebie czy autora z Thingiverse?

Bo Thingiverse może pozwać autora o złamanie praw na które zgodził się podczas korzystania z serwisu (wrzucenie modelu na Thingi). Lego natomiast przyczepi się do Ciebie. I wątpię aby w sądzie przeszło "no ale to nie ja wrzuciłem model z takimi prawami autorskimi, to on". Tutaj musisz zobaczyć że są dwie sprawy. Zniszczenie wizerunku i złamanie warunków użytkowania Thingiverse.

Nie jest to ogólny przykład, a ściśle określony (komuś stało się kuku). Ale obstawiam że LEGO nie chce mieć słowa "LEGO" przyczepionego do czegokolwiek czego nie kontroluje. I dlatego z Thingiverse zniknęły wszelkie modele "LEGO ..." a pozostały "Building Block Compatible ...". Bo bali się uszczerbku na wizerunku na skutek np. zadławienia wydrukowanym detalem. I obstawiam że z innymi markami będzie podobnie.
gwidon777
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 8957
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5875
Kontakt:

Re: Sprzedaż wydruków 3d

Post autor: dziobu »

gwidon777 pisze:Wielu rzeczy się dziś nauczyłem.
No i pięknie! Jeśli Thingiverse może uniknąć oskarżeń o kradzież własności dzięki temu punktowi to chyba użytkownicy też (ci, którzy korzystają z tych treści) :)
Nigdy w życiu. To tylko chroni portal.
Ktoś Ci kradnie samochód. Wystawia go na popularnym portalu aukcyjnym pisząc że to jego. Ktoś inny samochód kupuje.
Zdesperowany dymasz do pracy autobusem i zauważasz swój samochód. Podchodzisz do gościa i krzyczysz że złodziej, a gość Ci mówi że to jego, bo kupił legalnie. Ma racje? :D Do kogo masz pretensje?

Klient stał się paserem. To że zrobił to nieświadomie i został wprowadzony w błąd to (przeważnie skuteczna) okoliczność łagodząca, ale formalnie złamał prawo. Teraz policja zabiera mu samochód; w efekcie sprawa może ciągnąć się latami - Ty bez samochodu, paser bez kasy a złodziej na Bahamach :)
gwidon777 pisze:Skoro wcześniej ustaliliśmy, że ściąganie z Thingi jest legalne (według licencji Thingiverse) i mamy zapis, który mówi, że zamieszczając tam model oświadczasz, że masz do tego prawo (tak w skrócie) to mogę ściągnąć model i go sprzedawać.
A co jak ktoś skłamie? Mieszka w Chinach i g*wno możesz mu zrobić.
gwidon777 pisze:Jeśliby jakaś firma zgłosiła roszczenia, czyli kiedy już wiem, że jednak ten model narusza jakieś prawa to usuwam model (bo tyle mogą zrobić - zakazać wykorzystywania ich własności) i tyle.
I możesz jeszcze zapłacić za nielegalne wykorzystywanie ich własności intelektualnej.
Andrzej_W, gwidon777
gwidon777
Postów w temacie: 16
Posty: 285
Rejestracja: 23 sie 2020, 21:40
x 55

Re: Sprzedaż wydruków 3d

Post autor: gwidon777 »

dziobu pisze:
gwidon777 pisze:Wielu rzeczy się dziś nauczyłem.
No i pięknie! Jeśli Thingiverse może uniknąć oskarżeń o kradzież własności dzięki temu punktowi to chyba użytkownicy też (ci, którzy korzystają z tych treści) :)
Nigdy w życiu. To tylko chroni portal.
Ktoś Ci kradnie samochód. Wystawia go na popularnym portalu aukcyjnym pisząc że to jego. Ktoś inny samochód kupuje.
Zdesperowany dymasz do pracy autobusem i zauważasz swój samochód. Podchodzisz do gościa i krzyczysz że złodziej, a gość Ci mówi że to jego, bo kupił legalnie. Ma racje? :D Do kogo masz pretensje?

Klient stał się paserem. To że zrobił to nieświadomie i został wprowadzony w błąd to (przeważnie skuteczna) okoliczność łagodząca, ale formalnie złamał prawo. Teraz policja zabiera mu samochód; w efekcie sprawa może ciągnąć się latami - Ty bez samochodu, paser bez kasy a złodziej na Bahamach :)
gwidon777 pisze:Skoro wcześniej ustaliliśmy, że ściąganie z Thingi jest legalne (według licencji Thingiverse) i mamy zapis, który mówi, że zamieszczając tam model oświadczasz, że masz do tego prawo (tak w skrócie) to mogę ściągnąć model i go sprzedawać.
A co jak ktoś skłamie? Mieszka w Chinach i g*wno możesz mu zrobić.
gwidon777 pisze:Jeśliby jakaś firma zgłosiła roszczenia, czyli kiedy już wiem, że jednak ten model narusza jakieś prawa to usuwam model (bo tyle mogą zrobić - zakazać wykorzystywania ich własności) i tyle.
I możesz jeszcze zapłacić za nielegalne wykorzystywanie ich własności intelektualnej.
Znasz jakiś jeden przypadek, kiedy ktoś został oskarżony lub skazany za sprzedaż rzeczy z Thingiverse?
Choć jak już pisałem nie popieram łamania praw autorskich to jednak mam wrażenie, że trochę przesadzacie.
Z czego wnosisz, że zapisy licencyjne są tylko po to, żeby chronić portal? Dlaczego te same zapisy nie mogą chronic użytkowników?
Jesli robię coś w dobrej wierze i są odpowiednie licencje i zapisy prawne to nie mogę odpowiadać za to, że ktoś nakłamał i mieszka w Chinach.

Polecam artykuł:
https://centrumdruku3d.pl/prawo-w-przes ... anie-w-3d/
Wynika z niego, że w przypadku łamania praw autorskich grozi (realnie) grzywna. Wyobrażam sobie, że byłaby współmierna do odniesionych korzyści co przy produkcji drukarkowej byłoby śmieszną kwotą a należy pamiętać, że chodzi raczej o świadome łamanie praw autorskich idące w parze z łamaniem licencji Thingiverse.
Jest jeszcze kwestia właściciela praw autorskich. Naprawdę wierzycie, że firma warta 10 miliardów dolarów będzie ścigała pana Mietka z Wąchocka z tego powodu, że Pani Ala z Olkusza skaleczyła się jego wydrukiem, który miał napis "LEGO"?
Toż przecież prawnicy kosztowaliby więcej, niż jakiekolwiek korzyści z tego tytułu.

Wszystkie artykuły, które znajduję na temat sprzedaży rzeczy z Thingiverse opierają się na, według niektórych g-wartej licencji CC, więc może nie jest taka g-warta? Według tych licencji ocenia temat łamania praw autorskich rzecznik patentowy (Sylwia Owczarek).

Zresztą to tylko nasze dywagacje "na chłopski rozum". Tu trzeba prawnika!

Aktykuły do poczytania: https://centrumdruku3d.pl/skandal-ebayu ... e-commons/
greg
Postów w temacie: 1
Posty: 102
Rejestracja: 08 paź 2018, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Prusa MK3S MMU2S
x 57

Re: Sprzedaż wydruków 3d

Post autor: greg »

Trochę spoza działki druku 3d ale pokazuje jak działają korporacje https://forsal.pl/artykuly/885041,apple ... firme.html
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 10
Posty: 2015
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: Sprzedaż wydruków 3d

Post autor: Pjoter »

gwidon777 pisze:Z czego wnosisz, że zapisy licencyjne są tylko po to, żeby chronić portal? Dlaczego te same zapisy nie mogą chronic użytkowników?
Jesli robię coś w dobrej wierze i są odpowiednie licencje i zapisy prawne to nie mogę odpowiadać za to, że ktoś nakłamał i mieszka w Chinach.
Możesz :D I będziesz jeśli będziesz "bliżej" niż ten "bardziej" winny (np. w UE). "Dobrymi chęciami jest piekło wybrukowane."
Mało kiedy angażuje się prawnika w sprawy z Thingiverse. Częściej uprzejmy mail z pouczeniem wystarcza. Lub zdjęcie sprzedawanego modelu z ebay'a.
gwidon777
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
gwidon777
Postów w temacie: 16
Posty: 285
Rejestracja: 23 sie 2020, 21:40
x 55

Re: Sprzedaż wydruków 3d

Post autor: gwidon777 »

Pjoter pisze:
gwidon777 pisze:Z czego wnosisz, że zapisy licencyjne są tylko po to, żeby chronić portal? Dlaczego te same zapisy nie mogą chronic użytkowników?
Jesli robię coś w dobrej wierze i są odpowiednie licencje i zapisy prawne to nie mogę odpowiadać za to, że ktoś nakłamał i mieszka w Chinach.
Możesz :D I będziesz jeśli będziesz "bliżej" niż ten "bardziej" winny (np. w UE). "Dobrymi chęciami jest piekło wybrukowane."
Mało kiedy angażuje się prawnika w sprawy z Thingiverse. Częściej uprzejmy mail z pouczeniem wystarcza. Lub zdjęcie sprzedawanego modelu z ebay'a.
Znasz jakiś jeden przypadek, kiedy ktoś został oskarżony lub skazany za sprzedaż rzeczy z Thingiverse?

Odpowiem w podobnym tonie: Nie będę a raczej nie odpowiadałbym, gdybym sprzedawał rzeczy z Thingiverse które moim zdaniem mogłyby naruszać prawa autorskie. Taki sam ze mnie "specjalista".
Ostatnio zmieniony 05 paź 2020, 22:51 przez gwidon777, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 10
Posty: 2015
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: Sprzedaż wydruków 3d

Post autor: Pjoter »

Nie znam
gwidon777
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
ODPOWIEDZ

Wróć do „O wszystkim i o niczym”