Sprzedaż wydruków 3d

Rozmowy na luzie np. o pogodzie lub śmiesznych kotach
Awatar użytkownika
Igor
Postów w temacie: 3
Posty: 457
Rejestracja: 05 mar 2020, 23:12
Lokalizacja: Kociewie
Drukarka: Prusa Mk3 i "rzeźby"
x 155
Kontakt:

Re: Sprzedaż wydruków 3d

Post autor: Igor »

dziobu pisze:
davyd pisze:
  • nie jest to rzecz ścigana z urzędu więc dopóki nie pojawi się ktoś poszkodowany to nikt tego nie sprawdza (i tu udowodnij najpierw że to Ty jesteś poszkodowany); bądźmy szczerzy - ktoś ze Stanów czy innej Australii nie będzie nikogo w PL ścigał; dobrze jeśli w ogóle wiedzą gdzie jest PL na mapie,
  • sprawy są tak gówniane że bez prawnika i sterty pism nikt się tym nie zajmie; jakbym sprzedawał miliony nie moich figurek to ktoś może oszacować straty na poziomie dość znacznym i będzie z czym działać, ale jak na allegro ktoś spuszcza haczyk na skarpetki czy stojaki na dildo, to straty będą oszacowane na zasadzie "paaanie, nie warto"
Pewna kapela (taka typowa ekipa weselna) spod Zakopca przetłumaczyła na gwarę i wyrzępoliła "Wind of changes". Niedawno skończyli spłacać odszkodowanie dla właściciela praw autorskich. Info z pierwszej ręki. Jak na brytyjskie warunki, suma nie była spektakularna. W przypadku modelu 3d za 7$/użycie może to tak nie zadziałać, ale warto wiedzieć że są firmy specjalizujące się w wyszukiwaniu (a nawet podpuszczaniu) łamiących prawa autorskie. Tzw copyright trolling. Nie od dzisiaj wiadomo, że wartości niematerialne, szczególnie roszczenia, są cennym towarem.
dziobu
Złote zasady: 1. You get what you paid for 2. Works? Don't fix! 3.Tanie okaże się najdroższe 4. Nie zoptymalizujesz procesu, którego nie rozumiesz 5. Konserwuj, nie czekaj aż padnie do reszty
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2456
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 306

Re: Sprzedaż wydruków 3d

Post autor: mcxmcx »

Jeżeli się nie podpisali za Scorpions, to jak najbardziej mieli prawo cover zrobić.

Coś tam.musialo być inaczej, panie kolego.
morf
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Sprzedaż wydruków 3d

Post autor: dziobu »

Zrobić to może mieli prawo, ale wykonać komercyjnie to już niekoniecznie.
Awatar użytkownika
Igor
Postów w temacie: 3
Posty: 457
Rejestracja: 05 mar 2020, 23:12
Lokalizacja: Kociewie
Drukarka: Prusa Mk3 i "rzeźby"
x 155
Kontakt:

Re: Sprzedaż wydruków 3d

Post autor: Igor »

Zrobić mogli i w garażu po pijaku wyrzępolić dla sąsiadów. Wyśpiewać na festynie gminnym gdzie graliby za friko - już niekoniecznie jak się okazuje. Zamieszczenie klipu na kanale Youtuba, który to kanał pokazuje ich twórczość (czyli również potencjalnym klientom) to już wykorzystanie w reklamie. Tak samo zaśpiewanie tego na weselu jest komercyjne, bo za wesele dostają dutki.

Chodziło o wcześniejszą wypowiedź dzioba - można się zdziwić korzystając z zasady że nikt nie sprawdzi / nie opłaca się / artystyczna interpretacja.
Złote zasady: 1. You get what you paid for 2. Works? Don't fix! 3.Tanie okaże się najdroższe 4. Nie zoptymalizujesz procesu, którego nie rozumiesz 5. Konserwuj, nie czekaj aż padnie do reszty
Awatar użytkownika
Drunk_ZoZol
Postów w temacie: 3
Posty: 214
Rejestracja: 22 paź 2017, 11:18
x 67

Re: Sprzedaż wydruków 3d

Post autor: Drunk_ZoZol »

Coś mi nie pasuje. Granie coverów, gdzie tekst jest inny niż oryginalny (czyli np. przetłumaczony) to jest już wizja artystyczna. To tak, jakby wszystkie covery musiałyby zniknąć z YouTube'a, bo przecież zarabiają na wyświetleniach. :D

Taki Oberschlesien to gwara śląska, przetłumaczony tekst, te same riffy (inny przester) i jakoś pozwu od Rammstein z Niemiec nie dostali. :D

Jeżeli ktoś do mnie wyśle plik to nie widzę przeszkód by mu to wydrukować. Jakby ktoś chciał wydrukować plakat, okładkę czy znany obraz to jakoś nikt problemu z tym nie robi, a przecież jest to... piractwo. :D

Ale ja się staram sprzedawać swoje projekty zarówno wydrukowane jak i w formie pliku, już rzadziej ktoś z "zewnątrz" chce coś u mnie drukować innego niż własne projekty. ;)
FDM: CR-10 S4.
DLP: LC10; Photon; Phrozen 4K Mini.
Awatar użytkownika
Igor
Postów w temacie: 3
Posty: 457
Rejestracja: 05 mar 2020, 23:12
Lokalizacja: Kociewie
Drukarka: Prusa Mk3 i "rzeźby"
x 155
Kontakt:

Re: Sprzedaż wydruków 3d

Post autor: Igor »

Dotychczas też myślałem że tłumaczenie, cover i parodia nie są piractwem. Przejrzyj jednak jakie zmiany się szykowały/szykują w sprawie praw autorskich. Za legalność plików na serwerze miałby być odpowiedzialny właściciel serwera a nawet dostawca łącza a nie jak dotychczas - user. Przypadek identyczny z przytoczonym tu problemem drukarni, nieważne iluwymiarowej. Patrzenie na prawa autorskie się zmienia, zwłaszcza jeśli można z tego wydębić kasę a jeszcze lepiej jak cię już stać aby spowodować zmiany w prawie na swoją korzyść. Takie czasy.

Jakbym nie znał przypadku to tez bym wątpił. Ale mamy kolejny przykład na to że paragrafiarze są kreatywni i dostosowują się do wymagań klienta.
Złote zasady: 1. You get what you paid for 2. Works? Don't fix! 3.Tanie okaże się najdroższe 4. Nie zoptymalizujesz procesu, którego nie rozumiesz 5. Konserwuj, nie czekaj aż padnie do reszty
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1294
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: DIY Prusa Bear
x 701

Re: Sprzedaż wydruków 3d

Post autor: JGFTW »

@Adinfo ,Pjoter

Szczególnie z popularnymi modelami jest problem, gdy tworzenie i rozprzestrzenianie np. Myszki Miki czy avengersów, powoduję już nie (tylko) łamanie praw autorskich, ale naruszenie znaku towarowego. https://secureyourtrademark.com/can-you ... character/
Mam wrażenie, że za znak towarowy chętniej Cię ktoś może za to pozwać ;)

Tu fragment dotyczący odpowiedzialności:
Na osobach naruszających przepisy prawa ciąży zarówno odpowiedzialność cywilna, jak i karna. W przypadku odpowiedzialności cywilnej można mówić o odpowiedzialności odszkodowawczej czy zadośćuczynieniu za doznaną krzywdę. Jeżeli zaś chodzi o odpowiedzialność karną, regulują ją szczegółowo przepisy wszystkich trzech wymienionych ustaw.

Zgodnie z ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych:

„Art. 115. 1. Kto przywłaszcza sobie autorstwo albo wprowadza w błąd co do autorstwa całości lub części cudzego utworu, albo artystycznego wykonania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3”.

Ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji w artykule 24 stanowi zaś, że:

„Kto, za pomocą technicznych środków reprodukcji, kopiuje zewnętrzną postać produktu lub tak skopiowany wprowadza do obrotu, stwarzając tym możliwość wprowadzenia klientów w błąd co do tożsamości producenta lub produktu, czym wyrządza poważną szkodę przedsiębiorcy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.
https://bezprawnik.pl/druk-3d-a-prawo-autorskie/

Przykład lombardu, gdzie przed skupem i sprzedażą kradzionego sprzętu (zarzutami paserstwa) w razie wątpliwości chronią się oświadczeniem własności jest dobrym dupochronem. Wykonując usługę wydrukowania modelu takie oświadczenie o posiadaniu praw do dysponowania modelem (nawet w regulaminie czy na mailu) jest przejawem przystąpienia do zlecenia w dobrej wierze, ale to nie znaczy, że jest to 100% legalnie ;)
Po prostu w razie czego mógłbyś bronić się przenosząc winę na wprowadzenie w błąd/działanie zleceniodawcy w złej wierze/działanie na szkodę firmy jakby było naprawdę gorąco, przynajmniej tak mi się wydaję, bo żaden ze mnie prawnik.

Należy pamiętać, że osoba nie posiadająca praw do danego modelu nie może nimi dysponować (ich przekazywać).


W przypadku modeli na MMF sam fakt zakupu nie oznacza, że osoba model sprzedająca ma prawa do modelu. Tutaj ciekawy fragment artykułu:
IS: W jakich wypadkach najczęściej naruszane są prawa autorskie i czy naruszenia te są umyślne czy też dochodzi do nich głównie z powodu niewiedzy? Co z osobami, które korzystają z banków modeli 3D i kupują model od osoby nie posiadającej do niego praw autorskich?

PW: Osoba, która mimo, że nieświadomie kupiła taki model, nadal narusza prawa autorskie. Działa tutaj zasada z prawa rzymskiego: "nie można przenieść więcej praw, niż samemu się posiada". Jeżeli kupiliśmy model od osoby, która nie posiadała do niej praw autorskich, my jako jej obecny właściciel także naruszamy prawo. Nieumyślne naruszenie prawa autorskiego nie wyłącza odpowiedzialności za jego naruszenie.

https://www.internetstandard.pl/news/Pu ... 77356.html

Także, jak ktoś zleci nam wydrukowanie wielu sztuk jakichś typowo "popularnych" wzorów/modeli/itp. to powinniśmy znać potencjalne ryzyko - wprowadzenie do obrotu podróbek czy jakkolwiek miałoby formę. Jak firma, która chciałaby nas ukarać nie będzie się zastanawiac kto jest winny tylko po prostu wniesie pozwy dla wszystkich i zobaczy, które sie utrzymają - czytaj przeniesie te kwestie do oceny sądu.

Jakbym jednak miał strzelać to w przypadku wzięcia takiego zlecenia to Ty jesteś winny wprowadzenia do obrotu podróbek i łamania praw do wykorzystania znaku towarowego, a ten, który Ci model dał/zrobił jest winny plagiatu naruszenia praw autorskich/własności intelektualnej, łamania praw znaku towarowego. Po prostu słabo ;)

Jakby tego było mało to każdy ma społeczny obowiązek zawiadomienia odpowiednich organów o popełnieniu przestępstwa wskazanego w art. 115 ust. 1 pr. aut. xD
https://lookreatywni.pl/baza-wiedzy/odp ... a-plagiat/

Stąd bardzo popularnym jest rozwiązanie zarządzanie ryzykiem prawnym przed którym należy się zabezpieczać.
Ryzyko prawne wiąże się z możliwością poniesienia strat w następstwie prowadzenia przez przedsiębiorstwo działalności wykraczającej poza ramy odpowiednich przepisów prawnych i obejmuje trudności z egzekucją warunków zawartych umów i porozumień.
https://mfiles.pl/pl/index.php/Ryzyko_prawne

https://www2.deloitte.com/global/en/pag ... ement.html

@Arkomania.pl

Co do Twojego przykładu z allegro, jeżeli warunki umowy licencyjnej nie są naruszone - pozwala na remix oraz wykorzystanie komercyjne (wraz ze wskazaniem autora, jeżeli tego wymaga) to nie ma problemu. Natomiast, gdy ktoś lekko zmienia/adaptuję fragment to trzeba indywidualnie ocenić kiedy kończy się plagiat a zaczyna utwór inspirowany/opracowanie.
https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-utwo ... -plagiatem


Co do projektowania i drukowania elementów zastępczych (zamienników) to tak jak piszesz sprawa jest względnie prosta, w podlinkowanym przeze mnie wcześniej artykule jest info, że reguluję ją artykuł 13.2 z ustawy o nieuczciwej konkurencji: https://www.arslege.pl/nasladowanie-got ... 61/a11174/

@Igor
Jak chodzi o ten przykład z coverem to nie jestem pewny, ale parodie zazwyczaj podchodzą pod tzw fair use (szczególnie na YT), jednak dotyczy to głównie stanów:
https://www.copyright.gov/fair-use/more-info.html

My jesteśmy zacofani pod tym względem albo czegoś nie wiem i chyba nie mamy analogicznych praw. Natomiast też skłaniałbym się twierdzić, że w UE jest trend, żeby wszystkich gonić za różne kwestionowalne legalnie pliki i utwory. Wiadomo, że łatwiej przerzucić odpowiedzialność karząc ISP gonić ludzi i od nich egzekwować - jak się nie ma łatwego wglądu w logi bez kwitów. ;)


Podsumowanie i komentarz z mojej strony:
Działanie w takich warunkach niepewności to nic nowego w PL i IMHO nie powinno odstraszać nas (jako drukarzy), powinniśmy aktywnie śledzić rozwój przepisów dot. prawa autorskiego w kwestii druku 3d, bo prędzej czy później takie przepisy się pojawią i należy szybko reagować, obecnie nowe technologie tak szybko się zmieniają, że ciężko nadążyć (szczególnie zmianom prawnym ;) ) - a najgorsza rzecz to zostać pozwanym przez duże korpo w sprawie precedensowej.

Tak naprawdę, gdy sprawa trafia do sądu to jest batalia w której wszystko rządzi się innymi prawami, dlatego można przegrać pomimo posiadania racji. Przywykło się mówić, że wyrok sądu to wróżenie z fusów.


Najlepiej nie zgadywać (nie interpretować samemu) tylko szukać informacji od osób, którę znają prawo ;)

Wydaję mi się, że tu na forum powinniśmy przyjąć konsensus podążania za wytycznymi licencji na dany model, jednocześnie zachowując zasadę ograniczonego zaufania, szczególnie tam gdzie jest podejrzenie plagiatu (figurki yody, avengers, itp.).

Dodatkowo nie wiem na ile jest to potrzebne, ale być może w regulaminie forum powinna być wzmianka, że na wszystkie zamieszczane modele obowiązuję licencja - Creative Commons 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/ - jeżeli nie napisano inaczej ;)

Ewentualnie już całkowicei GPL 3.0 https://www.gnu.org/licenses/quick-guide-gplv3.html


Z ciekawych linków (ale ostrzegam, że bardzo obszernych - sam jeszcze wszystkiego nie przeczytałem):
https://www.parp.gov.pl/component/conte ... lektualnej
https://www.publicknowledge.org/files/d ... wledge.pdf
Przyjęte teksty rezolucji PE: https://www.europarl.europa.eu/doceo/do ... l?redirect
https://eur-lex.europa.eu/legal-content ... 07&from=PL
Abys, Adinfo
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 10
Posty: 2004
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 877

Re: Sprzedaż wydruków 3d

Post autor: Pjoter »

O dżizas, ale WoT. Ale dzieki za info. Chyba dupochron w postaci "klikając wyślij akceptujesz warunki regulaminu" jest najlepszy w takim wypadku.
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
Drunk_ZoZol
Postów w temacie: 3
Posty: 214
Rejestracja: 22 paź 2017, 11:18
x 67

Re: Sprzedaż wydruków 3d

Post autor: Drunk_ZoZol »

Pjoter przypomniał mi pewną sprawę. A co z "drugą stroną medalu"? Twórcy WoT zgłosili się do Thingiverse, który na ich prośbę usunął WSZYSTKIE modele pojazdów militarnych- no bo przecież WoT ma prawa do użytku komercyjnego wzorów, nazw, oznaczeń etc. pojazdów militarnych... Usunęli wszystkie modele, bo "mogą pochodzić z gry". I co ma zrobić ktoś, kto od 0 projektował dany model, a przychodzi mu "pan użytkownik praw autorskich" i psuje mu biznes / wizje świata? Oczywiście nie odpowiada za swoje czyny. ;)

Imho idzie to ciut za daleko, zaraz każda modyfikacja, wizja bądź dodatek będą czymś prawnie zakazanym, a dostęp do narzędzi zacznie być ograniczany. ;) Chyba, że firmy się połapią, że niekiedy jest to dodatkowa - dla nich bezpłatna - forma reklamy i rozgłosu. Taki Netflix na ten przykład zezwala na robienie czegokolwiek się chce na podstawie ich twórczości - byle się nie podpisywać iż jest to oficjalny produkt Netflixa. :D
FDM: CR-10 S4.
DLP: LC10; Photon; Phrozen 4K Mini.
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 10
Posty: 2004
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 877

Re: Sprzedaż wydruków 3d

Post autor: Pjoter »

W moim wypadku WoT = Wall of Text :D a nie World of tanks
Ja się nie zagłębiam w aspekty prawne w ty temacie. Interesowała mnie jedna rzecz - jak rozwiązać problem który zapostowalem. Co do twojego przykładu - teoretycznie autor powinien moc udowodnić ze jest to model który tworzył od zera sam, może różnice w modelach? Tylko jak na pliku stl udowodnić ze to twój model od zera a nie zmodyfikowany model z gry.
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
ODPOWIEDZ

Wróć do „O wszystkim i o niczym”