Sprzedaż wydruków 3d

Rozmowy na luzie np. o pogodzie lub śmiesznych kotach
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Sprzedaż wydruków 3d

Post autor: McKee »

Pjoter pisze:Tylko jak na pliku stl udowodnić ze to twój model od zera a nie zmodyfikowany model z gry.
Myślenie niewolnika :D - to jest największy problem IMHO.
To korporacja powinna udowodnić że to ich model / ich prawa autorskie.
Sytuacja jest skomplikowana a takie podejście jeszcze ułatwia korporacjom i różnym hienom patentowym żerowanie na nieświadomości użytkowników (i (niestety) także zmiany prawa).
Pjoter
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
Drunk_ZoZol
Postów w temacie: 3
Posty: 214
Rejestracja: 22 paź 2017, 11:18
x 67

Re: Sprzedaż wydruków 3d

Post autor: Drunk_ZoZol »

@Pjoter Doskonale wiem o skrócie, ale akurat podpasowało pod sytuację która miała miejsce :D

Dalej - Najpierw usunęli, a później się tłumaczyli. Oczywiście plików nie przywrócili - tylko niektórzy autorzy wrzucili na nowo swoje twory, inni albo już ich nie mieli (co się zdarza, zwłaszcza gdy traktujesz takie serwisy jako swoistą chmurę) albo po prostu już nie korzystają z tego serwisu.

Imho wszyscy wyszliby na tym najlepiej, gdyby większe firmy udzielały możliwość zakupu licencji na zasadzie prowizji od sprzedaży - i wilk syty i owca cała. Nie dość, że darmowa reklama, to jeszcze byłby większy przychód niż jednorazowy zakup licencji - przynajmniej tak mi się wydaje z obserwacji takich licencji.
Pjoter
FDM: CR-10 S4.
DLP: LC10; Photon; Phrozen 4K Mini.
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 10
Posty: 2011
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: Sprzedaż wydruków 3d

Post autor: Pjoter »

McKee pisze:Myślenie niewolnika :D - to jest największy problem IMHO
Wiesz, masz rację. Uznałem prawo silniejszego - bogatszego z lepszymi prawnikami.

@Drunk_ZoZol - o zapobiegawczym usuwaniu słyszałem. Ostatnio na YT pojawił mi się alert że jestem piratem licencji. Kiedyś (6 lat temu) bawiłem się we wrzucanie gameplayów, fillmiki 5-10 minutowe złożone z migawek po 30-60 sekund. Na jednym miałem grę Rocket League. W grze była ścieżka dźwiękowa. Autor chyba zmienił licencję i chyba usunął muzykę z gry i z automatu ścieżka dźwiękowa została uznana za coś osobnego od gameplayu i dostałem ostrzeżenie że jeszcze jeden taki numer a mi usuną konto google. Mogłem się odwoływać od decyzji ale było mi najzwyczajniej szkoda czasu na to. Wkurzające było natomiast robienie testu o tym czy wiem czym są prawa autorskie i jak ich używać.
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
gwidon777
Postów w temacie: 16
Posty: 285
Rejestracja: 23 sie 2020, 21:40
x 55

Re: Sprzedaż wydruków 3d

Post autor: gwidon777 »

Ciekawa dyskusja.
W jaki sposób rozumiecie ten zapis? (obrazek)
Licencja CC z Thingiverse. Czy znaczy to, że jeśli przerobię udostępniony projekt to mogę już go sprzedawać?
Ten przypadek wogóle jest ciekawy. Do kogo należy projekt? Czy do tego kto stworzył model czy może prawa autorskie ma firma LEGO?
W końcu to oni stworzyli ten wzór.

I druga kwestia. Jeśli na takiej stronie https://pl.3dexport.com/3dmodel-christm ... 218001.htm jest udostępniony ten konkretny model (jeleń/renifer czy co to jest) to czy jeśli go kupię to mogę sprzedawać wydruki z niego? To nie jest ogólne pytanie. Jakoś przebrnąłem przez warunki licencyjne i według mnie (tak rozumiem te zapisy ale mogę źle rozumieć) to jeśli coś tam kupię to mogę to drukować i sprzedawać.
Edit. Jeśłi chcemy sprzedawać wydruki to musimy kupić tzw. licencję rozszerzoną. Czy dobrze to rozumiem?
Załączniki
Bez tytułu.png
Awatar użytkownika
ethanak
Postów w temacie: 1
Posty: 207
Rejestracja: 28 cze 2018, 19:33
Drukarka: Anet A8 (kiedyś)
x 22

Re: Sprzedaż wydruków 3d

Post autor: ethanak »

CC BY to uznanie autorstwa - rób co chcesz, ale nie ty jesteś autorem i to musisz zaznaczyć.
Coś jak licencja MIT w informatyce.
gwidon777
gwidon777
Postów w temacie: 16
Posty: 285
Rejestracja: 23 sie 2020, 21:40
x 55

Re: Sprzedaż wydruków 3d

Post autor: gwidon777 »

Znalazłem taki przykład.
Poprawcie mnie jeśli się mylę.
Gość zrobił remake projektu z Thingiverse:
https://www.thingiverse.com/thing:1996077 - To jest ten remake.
Opublikował go na Thingiverse i zaznaczył, że to remake i dał odnośnik z czego zrobił remake a następnie zaczął sprzedawać swój projekt tu:
https://pl.3dexport.com/3dmodel-lego-to ... 211010.htm

Czyli można założyć, że to legalne. To by się zgadzało z opisem warunków licencji na Thingiverse (CC).

Reasumując: ściągamy pliki z Thingiverse, zmieniamy po swojemu (ciekawe jak ocenić zakres zmian - od kiedy to nie będzie kopia, tylko remake), wstawiamy na Thingiverse z zaznaczeniem, że to remake i którego projektu i możemy sprzedawać.

Czy tak? To chyba nie może być takie proste.
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 10
Posty: 2011
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: Sprzedaż wydruków 3d

Post autor: Pjoter »

Zależy jaka licencje ma model który chcesz edytować. Niektóre nie pozwalają na wstawianie remake'ow.
Pamietaj że nie oznacza zupełnie nic informacja "ktoś to robi". To nadal może być nielegalne/niezgodne z prawem.

Edit: widzę że chodzi o model ludzika Lego jako uchwyt na papier. Jestem w 110% pewny że typ robi to nielegalnie. Jedzie na cudzej marce.
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Sprzedaż wydruków 3d

Post autor: McKee »

gwidon777 pisze:Ciekawa dyskusja.
W jaki sposób rozumiecie ten zapis? (obrazek)
ethanak napisał powyżej
gwidon777 pisze:Licencja CC z Thingiverse. Czy znaczy to, że jeśli przerobię udostępniony projekt to mogę już go sprzedawać?
Nie.
Nie musisz przerabiać projektu aby go sprzedawać.
Możesz go przerobić ale nie musisz.
W tym przypadku (chodzi mi o załączony rysunek) autor umożliwia sprzedawanie projektu i należy tylko zaznaczyć kto jest jego autorem. Ew. polski opis licencji CC BY 4.0 masz tutaj: https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.pl
gwidon777 pisze:Ten przypadek wogóle jest ciekawy. Do kogo należy projekt? Czy do tego kto stworzył model czy może prawa autorskie ma firma LEGO?
W końcu to oni stworzyli ten wzór.
Nie wiem o jakim przypadku piszesz.
Jak się do czegoś odwołujesz to wskazuj do czego.
Jeżeli skopiujesz / przelejesz na wydruk 3D czyjś projekt to jest duża szansa o że naruszyłeś cudze prawa do modelu / wizerunku / znaku firmowego itp. Przykładowo Lego opatentowało rozmiary klocka. Łamałbyś prawa autorskie dopasowując swoje wydruki do ich klocków. Tylko że patent wygasł.
Ale wizerunek niekoniecznie, więc takich samych klocków nie można robić. Dodatkowo jeżeli korzystasz z "bezpłatnej" / nielegalnej (czyjejś) kopii z Thingiverse to też łamiesz prawa autorskie. (Bo nie dostałeś praw od Autora).
gwidon777 pisze:I druga kwestia. Jeśli na takiej stronie https://pl.3dexport.com/3dmodel-christm ... 218001.htm jest udostępniony ten konkretny model (jeleń/renifer czy co to jest) to czy jeśli go kupię to mogę sprzedawać wydruki z niego? To nie jest ogólne pytanie. Jakoś przebrnąłem przez warunki licencyjne i według mnie (tak rozumiem te zapisy ale mogę źle rozumieć) to jeśli coś tam kupię to mogę to drukować i sprzedawać.
Edit. Jeśłi chcemy sprzedawać wydruki to musimy kupić tzw. licencję rozszerzoną. Czy dobrze to rozumiem?
Tu jest jasna sprawa: Nie możesz sprzedawać.
Licencja rozszerzona też na to nie pozwala.
Jeżeli chcesz sprzedawać to skontaktuj się z Autorem i poproś o zgodę na sprzedaż (i ew. zapłać?, ale ogólnie: ogarnij ten temat z autorem bezpośrednio - ta konkretna strona nie umożliwia uzyskania licencji "na sprzedaż").
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
gwidon777
Postów w temacie: 16
Posty: 285
Rejestracja: 23 sie 2020, 21:40
x 55

Re: Sprzedaż wydruków 3d

Post autor: gwidon777 »

McKee pisze: Jak się do czegoś odwołujesz to wskazuj do czego.
Nie włeił się odnośnik:
https://www.thingiverse.com/thing:1277045

Już nie mogę tego poprawić.
Ostatnio zmieniony 05 paź 2020, 15:41 przez gwidon777, łącznie zmieniany 1 raz.
gwidon777
Postów w temacie: 16
Posty: 285
Rejestracja: 23 sie 2020, 21:40
x 55

Re: Sprzedaż wydruków 3d

Post autor: gwidon777 »

McKee pisze: Tu jest jasna sprawa: Nie możesz sprzedawać.
Licencja rozszerzona też na to nie pozwala.
Jeżeli chcesz sprzedawać to skontaktuj się z Autorem i poproś o zgodę na sprzedaż (i ew. zapłać?, ale ogólnie: ogarnij ten temat z autorem bezpośrednio - ta konkretna strona nie umożliwia uzyskania licencji "na sprzedaż").
Jak w takim razie rozumiesz ten zapis w licencji (obrazek)?

Z tego co zrozumiałem to taka jest właśnie różnica między licencją podstawową a licencją rozszerzoną, że w przypadku tej drugiej można sprzedawać wydruki z zastrzeżeniem, że autor projektu nie zastrzegł inaczej. Rozpartujemy tu konkretny przypadek i do niego się odnoszę.
https://pl.3dexport.com/3dmodel-christm ... 218001.htm
Po co ktoś miałby płacić za ten model skoro jest dostępny za darmo na Thingiverse a już wogóle po co jest licencja rozszerzona (droższa)?
Załączniki
Bez tytułu1.png
ODPOWIEDZ

Wróć do „O wszystkim i o niczym”