Lotne związki organiczne(VOC) oraz aktywny filtr węglowy

Rozmowy na luzie np. o pogodzie lub śmiesznych kotach
Koper90
Postów w temacie: 4
Posty: 103
Rejestracja: 08 lut 2019, 14:45
x 7

Lotne związki organiczne(VOC) oraz aktywny filtr węglowy

Post autor: Koper90 »

Witam,

Jak dobrze wiemy, przy drukowaniu z ABS'u wytwarzane sa tzn lotne związki organiczne. Przy przekroczeniu około 60PPM maja negatywny wpływ na zdrowie. Jako ze drukuje w domu i niestety czasem pogoda mi nie pozwala na wentylacje pokoju, chciałbym zainstalować filtr z aktywnym węglem. Czy ktoś posiada juz jakieś ciekawe projekty którymi mógłby nie podzielić?

Także, zbudowałem miernik VOC do którego link znalazłem na tutejszym forum (https://hackaday.io/project/167424-smar ... on-monitor). W moim przypadku zamiast Photon Particle wykorzystałem NodeMCU ESP8266 (dużo tańszy).
Czy uważacie ze pomiar z w/w urządzenia może być dokładny? Czy można sie nim sugerować?

Pozdrawiam
Daniel
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Lotne związki organiczne(VOC) oraz aktywny filtr węglowy

Post autor: FlameRunner »

Koper90 pisze:Przy przekroczeniu około 60PPM maja negatywny wpływ na zdrowie.
Skąd wiesz?
Koper90
Postów w temacie: 4
Posty: 103
Rejestracja: 08 lut 2019, 14:45
x 7

Re: Lotne związki organiczne(VOC) oraz aktywny filtr węglowy

Post autor: Koper90 »

FlameRunner pisze:
Koper90 pisze:Przy przekroczeniu około 60PPM maja negatywny wpływ na zdrowie.
Skąd wiesz?

https://iaqscience.lbl.gov/voc-intro

W w/w linku masz kilka organizacji które wypowiedziały sie odnośnie VOC. Oczywiście, można debatować na tym jak dokładne sa te dane itp ale chyba nie o to w tym chodzi, lepiej dmuchać na zimne niż gorącym nie z parzyć.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Lotne związki organiczne(VOC) oraz aktywny filtr węglowy

Post autor: FlameRunner »

Po pierwsze, w tabelce są standardy konkretnie dla formaldehydu.
Po drugie, pomyliłeś się tysiąckrotnie. ;)

Po trzecie, zgadzam się że lepiej dmuchać na zimne, czepiam się wyłącznie podania niesprawdzonej/nieprecyzyjnej informacji.
Awatar użytkownika
panWiadr0
Postów w temacie: 2
Posty: 1255
Rejestracja: 25 sty 2019, 14:06
Drukarka: niesforny reprap
x 839

Re: Lotne związki organiczne(VOC) oraz aktywny filtr węglowy

Post autor: panWiadr0 »

Próg wyczuwalności przez nos dla np. styrenu to ~0.3PPM. Ja jestem zwolennikiem wyciągów. Miałem filtr hepa + węglowy w pierwszej budzie. Jak się rano wchodziło do pomieszczenia i tak było czuć że było drukowane.
Koper90
Postów w temacie: 4
Posty: 103
Rejestracja: 08 lut 2019, 14:45
x 7

Re: Lotne związki organiczne(VOC) oraz aktywny filtr węglowy

Post autor: Koper90 »

@FlameRunner

Lubisz sie czepiać :) (sporo czytam tego forum), ale przyznaje racje, pomyliłem sie.

Poszukalem dokładniej jaki jest dopuszczalny limit dla naszego zdrowia i wychodzi na to ze:
TVOC Level mg/m3: Level of Concern

Less than 0.3 mg/m3: Low
0.3 to 0.5 mg/m3: Acceptable
0.5 to 1 mg/m3: Marginal
1 to 3 mg/m3: High
Source :https://www.environmental-expert.com/ne ... air-814546

Czyli przeliczając na ppm wychodzi na to ze 1.75 ppm przy molekularnej wadze 4.2.

Konkluzja taka, ze albo pomieszczenie jest bardzo dobrze wentylowane albo warto nie za opatrzyć w filtr.

@panWiadro

Moglbys nie podzielić swoimi doświadczeniami? Czy faktycznie działało? Jakiego dokładnie filtru uzywales? Było to aktywne czy pasywne?

Dziękuję za odpowiedzi
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Lotne związki organiczne(VOC) oraz aktywny filtr węglowy

Post autor: Berg »

Koper90 pisze: Także, zbudowałem miernik VOC do którego link znalazłem na tutejszym forum (https://hackaday.io/project/167424-smar ... on-monitor). W moim przypadku zamiast Photon Particle wykorzystałem NodeMCU ESP8266 (dużo tańszy).
Czy uważacie ze pomiar z w/w urządzenia może być dokładny? Czy można sie nim sugerować?
Byle nie doszło do tego, że będziesz drukować specjalnie z ABSu dlatego by sobie mierzyć ppmy.
Awatar użytkownika
panWiadr0
Postów w temacie: 2
Posty: 1255
Rejestracja: 25 sty 2019, 14:06
Drukarka: niesforny reprap
x 839

Re: Lotne związki organiczne(VOC) oraz aktywny filtr węglowy

Post autor: panWiadr0 »

Koper90 pisze: @panWiadro

Moglbys nie podzielić swoimi doświadczeniami? Czy faktycznie działało? Jakiego dokładnie filtru uzywales? Było to aktywne czy pasywne?

Dziękuję za odpowiedzi
Nigdy tego nie mierzyłem bo nie miałem czym. Wszystko było na nos.

Buda miała przewietrzanie na termostacie który załączał się przy 57C. Za wentylatorem wyciągowym był filtr hepa14 z odkurzacza, za nim pudełko z przegrodami, a nich granulat z węgla aktywnego (już nie pamiętam ale ze 200-300g było wsypane). Jak się siedziało w pomieszczeniu i leciał ABS to nie było czuć ale np po 10h druku w nocy coś tam już było, choć bardzo subtelnie.

Przy drugiej budzie się nie babrałem, zero filtrów, wentylator i rura w komin :]
Koper90
Postów w temacie: 4
Posty: 103
Rejestracja: 08 lut 2019, 14:45
x 7

Re: Lotne związki organiczne(VOC) oraz aktywny filtr węglowy

Post autor: Koper90 »

panWiadr0 pisze:
Koper90 pisze: @panWiadro

Moglbys nie podzielić swoimi doświadczeniami? Czy faktycznie działało? Jakiego dokładnie filtru uzywales? Było to aktywne czy pasywne?

Dziękuję za odpowiedzi
Nigdy tego nie mierzyłem bo nie miałem czym. Wszystko było na nos.

Buda miała przewietrzanie na termostacie który załączał się przy 57C. Za wentylatorem wyciągowym był filtr hepa14 z odkurzacza, za nim pudełko z przegrodami, a nich granulat z węgla aktywnego (już nie pamiętam ale ze 200-300g było wsypane). Jak się siedziało w pomieszczeniu i leciał ABS to nie było czuć ale np po 10h druku w nocy coś tam już było, choć bardzo subtelnie.

Przy drugiej budzie się nie babrałem, zero filtrów, wentylator i rura w komin :]
Zazdroszczę kominu :)

Jest wiele rodzajów filtrów które maja węgiel aktywny ale nie wiem jak z dokladnoscia.

Dzięki za wypowiedz
ODPOWIEDZ

Wróć do „O wszystkim i o niczym”