Komputer dla dziecka: składak, laptop, stacjonarny...co wybrać?

Rozmowy na luzie np. o pogodzie lub śmiesznych kotach

Jaki komputer polecałbyś / polecałabyś dla dziecka.

Stacjonarny składak z Alle...
8
31%
Stacjonarny poleasingowy
6
23%
Laptop nówka nieśmigany
7
27%
Laptop poleasingowy
5
19%
 
Liczba głosów: 26
Awatar użytkownika
gotji
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 28
Rejestracja: 26 paź 2020, 13:25
x 21

Re: Komputer dla dziecka: składak, laptop, stacjonarny...co wybrać?

Post autor: gotji »

Przedział cenowy jest dość duży, ale w kwocie 4000-5000zł można złożyć coś ‘mocnego’, zwłaszcza dla 9 latka. Idąc na drobne ustępstwa budżet 3000-4000zł spokojnie wystarczy. Zakładam, że ‘starsze dziecko’ też będzie z niego korzystać :D Jeżeli ma to być komputer do ‘gier’ to warto też sobie zadać pytanie w jakiej rozdzielczości chcemy grać 1080p(FullHD), 1440p(WQHD) czy 2160p(4k)? Jeżeli ktoś nie jest ‘wielkim pasjonatem’ to chyba 1080p spokojnie wystarczy co akurat jest w sam raz na ten budżet. Ma to kolosalny wpływ na cenę GPU, CPU i monitora.

Jak zostało napisane wcześniej obecnie to nie jest dobry czas na kupowanie komputera. AMD obecnie wypuszcza CPU i GPU oparte na Zen 3, która biją konkurencję(Intel, nVidia) wydajnościowo i cenowo. Do tego sparowane CPU i GPU od AMD mają mieć tryb Rage(głupia nazwa, ale co można poradzić), który daje potężny wzrost wydajności. Podobnie jak było z RTX 3xxx zostały wykupione na pniu tak Radeon-y i Ryzen-y też znikną wcześniej niż pojawią się w sklepach. Polecam odroczenie zakupu do przyszłego roku kiedy szał na nową technologię AMD zniknie. Spadną też może ceny płyt głównych na chipsetach X570 bo są obecnie drogie, zaczynają się od 750zł, ale mają obsługę PCIE 4.0.

Laptopy zdecydowanie odradzam. Dobrej jakości laptop kosztuje zdecydowanie więcej. Główną zaletą laptopów jest ich mobilność i za to się płaci. Jeżeli komputer ma stać w jednym miejscu to płaci się za coś czego się nie używa.
sagittario
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Komputer dla dziecka: składak, laptop, stacjonarny...co wybrać?

Post autor: dragonn »

Adinfo pisze:TNatomiast mam "wrodzone uprzedzenie" do procesorów AMD i tak już zawsze u mnie zostanie
Offtopic ale naprawdę proponuję "zmądrzeć" i popatrzyć na rynek gdzie aktualnie AMD miażdży wszystko co Intel posiada.
Kupowanie teraz Intela (mówi oczywiście o nowych procesorach) to jest kupowanie drogiej, mało wydajnej grzałki a nie procesora.
Obstawiam że miałeś doświadczenie z Buldożerami od AMD, teraz role się kompletnie odwróciły.
Co do Radeonów nowych, jeszcze nie wiadomo ale zapowiada się bardzo dobrze.
Rynek PC jest taki że swoje "uprzedzenia" trzeba weryfikować co kilka lat.
McKee, Adinfo
Awatar użytkownika
carving85
Postów w temacie: 5
Posty: 404
Rejestracja: 24 gru 2018, 10:45
x 116

Re: Komputer dla dziecka: składak, laptop, stacjonarny...co wybrać?

Post autor: carving85 »

No aktualnie Intel ma w sumie sens jeżeli chcesz komputer 100% pod gry wtedy nadal intel wygrywa. Ale też tylko wtedy jeżeli pominiemy cenę :D
Bo biorąc pod uwagę cenę do wydajności to intel nie ma podjazdu.

Więc tak jak dragonn pisze lepiej zmądrzeć i brać procek AMD
dragonn
Cr10 S5
Bambu P1S
Delta Flsun QQ (wypożyczona)
riczi
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 41
Rejestracja: 26 sty 2019, 19:24
x 1

Re: Komputer dla dziecka: składak, laptop, stacjonarny...co wybrać?

Post autor: riczi »

Posłuchaj się i kup AMD , miałem to samo podejście i nie chciałem o niczym innym slyszec. Kupiłem procek AMD zmieniłem płytę i teraz mam uraz do Intela :) i tak kupowałem komputer głównie pod gry i się nie zawiodłem i jestem nadal mile zaskoczony ryzenem
dragonn
Awatar użytkownika
gotji
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 28
Rejestracja: 26 paź 2020, 13:25
x 21

Re: Komputer dla dziecka: składak, laptop, stacjonarny...co wybrać?

Post autor: gotji »

carving85 pisze:No aktualnie Intel ma w sumie sens jeżeli chcesz komputer 100% pod gry wtedy nadal intel wygrywa. Ale też tylko wtedy jeżeli pominiemy cenę :D
Bo biorąc pod uwagę cenę do wydajności to intel nie ma podjazdu.

Więc tak jak dragonn pisze lepiej zmądrzeć i brać procek AMD
Nawet tutaj Intel zaczyna przegrywać. Pierwsze testy pokazują, że mimo niższej częstotliwości zegarów w procesorach AMD to i tak wydajność jest lepsza dzięki zwiększeniu liczby operacji na cykl. I tam gdzie Intel zawsze miał przewagę, czyli 'single thread performance', tam AMD zaczyna ich przeganiać. Mam nadzieję, że Intel się w końcu ogarnie bo od kilku lat nie robi praktycznie nic i sprzedaje te same CPU w nowych opakowaniach.
dragonn
Awatar użytkownika
sagittario
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 336
Rejestracja: 27 kwie 2018, 11:25
Lokalizacja: Nysa
Drukarka: Anet A8, Inventor
x 133

Re: Komputer dla dziecka: składak, laptop, stacjonarny...co wybrać?

Post autor: sagittario »

Super. Dzięki za odpowiedzi.
Teraz tak-może wprowadziłem w błąd jeśli chodzi o składaka z alle. Chodziło mi bardziej o szukanie części na alle i złożenie z tego coś przyzwoitego. Niekoniecznie nowości. Mogłyby być to podzespoły, które są z "poprzedniej" generacji. Co do kart grafiki to jednak niech to będzie typowy "gamingowy" produkt. To, że raz na jakiś czas wykorzystam CADa to nie ma znaczenia.
Co do stacjonarki to miejsce na biurku się znajdzie ale jednak laptop ma to do siebie, że można go schować bądź przenieść w inne miejsce domu jeśli zajdzie taka potrzeba.
Czy Intel czy AMD nie ma znaczenia. Od ostatniego czasu kiedy składałem komputer minęło tak wiele czasu, że nawet już nie wiem co jest grane w nowościach.
Awatar użytkownika
carving85
Postów w temacie: 5
Posty: 404
Rejestracja: 24 gru 2018, 10:45
x 116

Re: Komputer dla dziecka: składak, laptop, stacjonarny...co wybrać?

Post autor: carving85 »

No to musisz się zastanowić co wolisz.
Bo laptop w cenie stacjonarki będzie 20-30% słabszy niż stacjonarka.

Jak jest miejsce to brałbym stacjonarkę i szedł w wydajność.
sagittario
Cr10 S5
Bambu P1S
Delta Flsun QQ (wypożyczona)
tomasi
Postów w temacie: 2
Posty: 17
Rejestracja: 23 sie 2020, 23:51
x 1

Re: Komputer dla dziecka: składak, laptop, stacjonarny...co wybrać?

Post autor: tomasi »

Składak na pewno o wiele bardziej wydajny, pytanie tylko czy faktycznie potrzeba takiej wydajności?
Za tę kwotę możesz kupić laptopa nawet z i7 czy też amd 4xxx, które będą wydajne także i w CAD, równie dobrze może to być 17 cali (patrzyłbym na takie, które mają więcej niż 1 miejsce na dysk twardy). Jak chcesz przyszłościowo, to laptop z thunderboltem, wtedy nawet zewnętrzną kartę można podłączyć, ale w sumie nie wiem czy to jest gra warta świeczki.
Skoro masz konsolę, to gry raczej tam, a wydajny laptop wystarczy naprawdę na długo- -szczególnie, że większość czasu to będzie youtube i internet.
Wcześniej miałem ROG Asusa (prawie 5 lat, zmieniłem bo nie mogłem oglądać filmów 4k na HDR, rwało, reszta działała super), teraz mam Hyperbook i7, 32GB RAM, RTX2060, 2x2TB plus 1TB, ale generalnie nie polecam tej firmy, wątpię by mi wytrzymał tyle samo.
sagittario
Awatar użytkownika
arkomania.pl
Postów w temacie: 1
Posty: 832
Rejestracja: 10 mar 2017, 13:08
Lokalizacja: RADOM
x 373

Re: Komputer dla dziecka: składak, laptop, stacjonarny...co wybrać?

Post autor: arkomania.pl »

Pracuję w branży IT. Zopatrujemy firmy
w sprzęt, różnego rodzaju.
Kupowanie w obecnej chwili notebooka jest nieopłacalne.
Od końca marca do dnia dzisiejszego ceny notebooków
klasy i3-i5-i7/8GB/SSD256PCI-e/W10Pro
wzrosły o 500-600 zł netto w zakupie od dystrybutorów.
Trudno je nawet kupić u dystrybutorów. Jest tzw. polowanie.
Ceny są urojone. Stało się to za sprawą zdalnej pracy.
Nawet notebooki poleasingowe zdrożały i trudno coś sensownego wybrać.
Komputery stacjonarne nie uległy wariacjom cenowym.
Zdrożały około 50-150 zł netto (DELL/FUJITSU/HP).
Procesory notebookowe to nie te same procesory co używane w komputerach przenośnych!!!!!!
Są z natury o wiele słabsze.

Najlepiej opłaca się złożenie komputera z nowych części.
Jest to wariant najbardziej opłacalny w stosunku do uzyskanej jakości.

Ogólnie poradzę na co zwrócić uwagę:

- płyta z obsługą dysków SSD po PCI-e
- dysk SSD z dość dużym transferem powyżej R/W 1600MB/s 1000MB/s
są już niewiele droższe od SATA.

Dalej jak kto woli, AMD czy INTEL nie ma znaczenie.
Praca na komputerze nie polega na patrzeniu na Benchmarki.

Komputer stacjonarny ma większy okres eksploatacji.
sagittario
Pozdrawiam Arek G. arkomania
Awatar użytkownika
carving85
Postów w temacie: 5
Posty: 404
Rejestracja: 24 gru 2018, 10:45
x 116

Re: Komputer dla dziecka: składak, laptop, stacjonarny...co wybrać?

Post autor: carving85 »

tomasi pisze: teraz mam Hyperbook i7, 32GB RAM, RTX2060, 2x2TB plus 1TB, ale generalnie nie polecam tej firmy, wątpię by mi wytrzymał tyle samo.

Tylko trzeba pamiętać że procesor i7 czy nawet karta RTX2060 która ma taką samą nazwę będzie słabsza w laptopie niż w PC.
Cr10 S5
Bambu P1S
Delta Flsun QQ (wypożyczona)
ODPOWIEDZ

Wróć do „O wszystkim i o niczym”