Wiatraczki z karty graficznej + PCB

Rozmowy na luzie np. o pogodzie lub śmiesznych kotach
Pyrol
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 6
Rejestracja: 18 gru 2020, 20:40

Wiatraczki z karty graficznej + PCB

Post autor: Pyrol »

Hejka

Padło mi GPU i postanowiłem użyć z niej wiatraków(3x ~80mm) do chłodzenia elektroniki.
Znalazłem na alie taką płytkę (widziałem też recenzje) oraz zasilacz DC 12v 2A
https://pl.aliexpress.com/item/33005391 ... 909ip&mp=1
Z tego co patrzę płytka wymaga 5A a wiatraki mają 0.35A czy stanie się coś złego jeżeli powiedzmy - podepnę 3 wiatraki pod tą płytkę a zasilacz będzie miał tylko 2A?
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Wiatraczki z karty graficznej + PCB

Post autor: FlameRunner »

Gdzie tam jest napisane, że płytka wymaga 5 A?
Trzy wentylatory po 0,35 A to jest nieco ponad amper, a więc i zasilacz, i ten kontroler z aliexpress będą z dużym zapasem.

A tak poza tym nie rozumiem, co i po co robisz. Jaką elektronikę chcesz chłodzić, dlaczego chcesz dać trzy wentylatory, po co chcesz robić im automatyczną regulację obrotów i po co bierzesz do tego oddzielny zasilacz?
Pyrol
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 6
Rejestracja: 18 gru 2020, 20:40

Re: Wiatraczki z karty graficznej + PCB

Post autor: Pyrol »

Ogólnie nie chce się bawić w lutowanie, boje się to "podłączać" pod drukarkę. Źle to trochę zabrzmiało, ogólnie mam 3 wiatraczki, ale użyje tylko jednego zamiast stock-owego do chłodzenia elektroniki drukarki. Pozostałe dwa, poprzez spliter (bo tylko FAN1 ma obroty za pomocą czujnika) chcę użyć do NAS-a żeby mi twardziele chłodził ;).

@edit
Jak się teraz spojrzałem no to tak, nie ma sensu używanie zasilacza zewnetrznego, ale gdzie ja kupie elektronike jak polaczki sprzedają po sporo zawyżonych cenach :((
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 3224
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1594

Re: Wiatraczki z karty graficznej + PCB

Post autor: morf »

Usiądź i napisz spokojnie.

Jakie te wiatraczki na 12v czy na 5v?
Jaki masz zasilacz w drukarce na 24V?

Użyj prostej przetwornicy DC DC step down np takiej za 8pln (https://botland.com.pl/przetwornice-ste ... 41397.html)
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Wiatraczki z karty graficznej + PCB

Post autor: FlameRunner »

Pyrol pisze:ale gdzie ja kupie elektronike jak polaczki sprzedają po sporo zawyżonych cenach :((
Bądź Polakiem przez duże "P" i zacznij handlować takimi drobiazgami, sprzedając je po cenie, którą uznałbyś za niezawyżoną. :git:
tapy, McKee, Pjoter, Zepco
ODPOWIEDZ

Wróć do „O wszystkim i o niczym”