Akumulatory do laptopów padły dwa :/

Rozmowy na luzie np. o pogodzie lub śmiesznych kotach
Awatar użytkownika
Stanley_B
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 306
Rejestracja: 16 kwie 2020, 00:22
Lokalizacja: UK
Drukarka: Kossel Plus
x 88

Re: Akumulatory do laptopów padły dwa :/

Post autor: Stanley_B »

Artu, z praktyki wiem, że są marne szanse na postawienie baterii na nogi. OK, jak chcesz to można, ale generalnie to rzeźba w guano. Obudowy są zgrzewane. Trzeba to umieć spruć. Kontroler? Tu trzeba siedzieć w tych klockach i wiedzieć, jak się podpiąć. Nie każdy chce się dać odczytać.

Pomijałem kontroler i formowałem od nowa ładowarką modelarską z komputerem. Działało to, ale więcej bym zarabiał oddychając, niż naprawiając. Często problemem była nie cała bateria, a tylko słabe jedno z ogniw. No to weź to teraz rozmontuj i zgrzej nowy pakiet...
Ale najgorsze to mają chyba klasyczne HP-ki. Tu nawet pół roku wystarcza, żeby padła. I nie pomagają żadne magie w stylu - nie trzymaj na zasilaczu - chociaż to jest chyba najlepsza porada dla laptopowca. Że nie wspomnę o słynnym formatowaniu. Teraz to już nie działa.

Ostatnio np. zmieniałem baterię w Toshiba. Jakieś 200 zł. Jak dla mnie wymiana na zastępczy i kolejny rok-dwa z bani. I w sumie podobne koszty.
Jako akt rozpaczy możesz spróbować wpiąć się na krótko w styk i próbować podładować zewnętrzną ładowarką. Bo zawsze jest możliwość, że kość na płycie szwankuje po wylanej kiedyś kawie...
Holgin
Postów w temacie: 1
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: Akumulatory do laptopów padły dwa :/

Post autor: Holgin »

Mi też padła niedawno bateria w HP. 3 ogniwa około 3.6V, jedno 3.2V - czyli padaka. Laptop nie ładuje już tej baterii.. Wytrzymała z 2.5 roku, 220 cykli wg danych z diagnostyki.
Awatar użytkownika
Artu
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 2422
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:37
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska
Drukarka: Anycubic Delta +
x 469
Kontakt:

Re: Akumulatory do laptopów padły dwa :/

Post autor: Artu »

To ja chyba dam sobie spokój, i kupię nowe baterie... Tylko w maxforpower nie ma obecnie ich na stanie :x
Do wiosny wystarczy mi zasilacz, to może pojawią się w sklepie do czasu "wypadów na pole" :smile2:
Pozdrawiam, Artur

# Delta Anycubic - na sprzedaż...

# Bambu Lab A1 + AMS mini - drukuje jak szalona :mrgreen:

Moje wypociny na Thingiverse 8-)
mpk
Postów w temacie: 3
Posty: 363
Rejestracja: 27 lis 2019, 00:01
x 102

Re: Akumulatory do laptopów padły dwa :/

Post autor: mpk »

Kontroler? Tu trzeba siedzieć w tych klockach i wiedzieć, jak się podpiąć. Nie każdy chce się dać odczytać.
Nie każdy chce gadać, co raz częściej jest zaprzęgana tu jakaś grubsza kryptografia. A czasami (o czym niżej) kontroler po prostu popełnia celowego samobója.
Często problemem była nie cała bateria, a tylko słabe jedno z ogniw.
nie tylko często, ale wręcz przeważnie;)
No to weź to teraz rozmontuj i zgrzej nowy pakiet...
to nawet nie byłby większy problem. Zwłaszcza, że dobrą zgrzewarkę można ogarnąć w cenie mniej więcej współczesnej firmowej baterii. Ale...
1: te ogniwa to często jakieś fikuśne chujumuju w customowym formacie i praktycznie nie do zdobycia, zamiast pospolitych 18650 (bo w modne płaskie laptopy 18mm nie wejdzie.
2: Kontroler potrafi popełnić sepuku, jak mu cokolwiek z szeregu wypadnie. Czy to z powodu wspomnianej awarii pojedynczego ogniwa, czy podczas wymiany ogniw (więc nawet wymieniając sprawne, acz zużyte trzeba to robić pod zewnętrznym napięciem. Precyzyjnie dobranym, bo przy większej różnicy też się sk*** potrafi zabić.
Że nie wspomnę o słynnym formatowaniu. Teraz to już nie działa.
w lipo/liion to i tak nie ma sensu. jedyne co się może stać (choć niełatwo) to ogniwa mogą się rozbalansować. ale to już powinien bms ogarniać w trakcie normalnego cyklu ładowania.
Jako akt rozpaczy możesz spróbować wpiąć się na krótko w styk i próbować podładować zewnętrzną ładowarką.
a to akurat brzmi jak dobry sposób na rozbalansowanie ogniw;p
mpk
Postów w temacie: 3
Posty: 363
Rejestracja: 27 lis 2019, 00:01
x 102

Re: Akumulatory do laptopów padły dwa :/

Post autor: mpk »

(jakoś mi wyszedł podwójny post)

//EDIT
sprawdź zamienniki w swiatbaterii.
nie, żeby ich baterie były jakoś ponadprzeciętnie dobre, ale przynajmniej wiem, ze nie robią żadnych problemów ze zwrotem, jak się laptop z podrobioną baterią (kijciwpupe, lenovo!) nie będzie chciał dogadać.
Awatar użytkownika
Stanley_B
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 306
Rejestracja: 16 kwie 2020, 00:22
Lokalizacja: UK
Drukarka: Kossel Plus
x 88

Re: Akumulatory do laptopów padły dwa :/

Post autor: Stanley_B »

mpk pisze:
Jako akt rozpaczy możesz spróbować wpiąć się na krótko w styk i próbować podładować zewnętrzną ładowarką.
a to akurat brzmi jak dobry sposób na rozbalansowanie ogniw;p
Hehe.. No nie do końca. W modelarstwie niektórzy używają komputerowych ładowarek, co to potrafią sporo. Sprawdzają milion pińcet parametrów, a z termometrem w... środku to już wyczyniają cuda-wianki...

Będą majtać każdym ogniwem, aż je wyrównają. Do tego mają wiele różnych fikuśnych programów 'ratunkowych'.
Jednym z takich uratowałem akku w aucie ;) ;)

Ale w lapie już nie pykło... :thumbdown:
mpk
Postów w temacie: 3
Posty: 363
Rejestracja: 27 lis 2019, 00:01
x 102

Re: Akumulatory do laptopów padły dwa :/

Post autor: mpk »

Aaa.. no tak, jeśli mówimy o podłączeniu każdego ogniwa z szeregu do ładowarki, to oczywiście co innego. Można powalczyć, o ile są wyprowadzenia.
Zrozumiałem, że chodzi o podpięcie +/- na końcach pakietu;)
Awatar użytkownika
gotji
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 28
Rejestracja: 26 paź 2020, 13:25
x 21

Re: Akumulatory do laptopów padły dwa :/

Post autor: gotji »

Pół roku temu miałem problem z Latitude E7470. Objawy u mnie były trochę inne, bateria się nie ładowała i laptop się wyłączał nawet przy wpiętym zasilaniu. Tracił zasilanie podczas startu systemu. Po wykręceniu baterii pracował normalnie na wpiętym zasilaniu. Przeczyściłem styki i zamontowałem tą samą baterię i wszystko wróciło do normy.
Awatar użytkownika
arkomania.pl
Postów w temacie: 1
Posty: 832
Rejestracja: 10 mar 2017, 13:08
Lokalizacja: RADOM
x 373

Re: Akumulatory do laptopów padły dwa :/

Post autor: arkomania.pl »

Artur, kup niedrogi, dobry zamiennik.

Sprzedaliśmy sporo baterii firmy Mitsu. Nie mieliśmy żadnych z nimi problemów.
Są powszechnie dostępne na rynku.
Pozdrawiam Arek G. arkomania
ODPOWIEDZ

Wróć do „O wszystkim i o niczym”