Doświadczenie z systemami Smart Home

Rozmowy na luzie np. o pogodzie lub śmiesznych kotach
1kamil
Postów w temacie: 4
Posty: 311
Rejestracja: 16 cze 2020, 15:56
Lokalizacja: Waw
Drukarka: V0.2
x 42

Re: Doświadczenie z systemami Smart Home

Post autor: 1kamil »

Jedna uwaga. Jeśli zainwestujesz w Zigbee (które jest great, bo jest dużo sprzętu, taniego i bardzo dobrze supportowanego, który działa wyśmienicie bez clouda) i będziesz chciał to podłączyć do HA przez Z2M czy ZHA zainwestuj w porządną bramkę. Te tanie i powszechnie dostępne `CC2531` sprawdzają się dla malutkich sieci. CC2652RB lub coś podobnego nie jest dużo droższe, ale podnosi znacząco niezawodność.

Ref.: https://www.zigbee2mqtt.io/information/ ... pters.html
Obecnie:
- Voron v0.2
- Voron v2.4r2 250^3 z KissMMU

Sprzedane:
- Voron v2.4r2 (Formbot 300^3)
- Prusa MK3S+ (BMG) z MMU2S
- Ender 5
spec
Postów w temacie: 6
Posty: 343
Rejestracja: 04 paź 2016, 17:35
x 27

Re: Doświadczenie z systemami Smart Home

Post autor: spec »

A nie lepiej Conbee II?
1kamil
Postów w temacie: 4
Posty: 311
Rejestracja: 16 cze 2020, 15:56
Lokalizacja: Waw
Drukarka: V0.2
x 42

Re: Doświadczenie z systemami Smart Home

Post autor: 1kamil »

spec pisze:A nie lepiej Conbee II?
Jeśli chodzi o Z2M jest oznaczony jako `experimental`.

Ja obecnie mam https://slae.sh/projects/cc2652/ z zew. antenką. Wymiata.
Obecnie:
- Voron v0.2
- Voron v2.4r2 250^3 z KissMMU

Sprzedane:
- Voron v2.4r2 (Formbot 300^3)
- Prusa MK3S+ (BMG) z MMU2S
- Ender 5
spec
Postów w temacie: 6
Posty: 343
Rejestracja: 04 paź 2016, 17:35
x 27

Re: Doświadczenie z systemami Smart Home

Post autor: spec »

Pobawiłem się Home Assistant. Macie racje. Zamykać się w jednym systemie gdy na rynku jest taki wybór to głupota. Wyciągnąłem Raspberry Pi 3+ z szafy, zainstalowałem HA i zintegrowałem wszystkie elementy na wifi (parę Sonoffów i Shelly). Zamówiłem również Conbee II aby przetestować integracje z żarówkami Hue oraz czujnikami Aqara. Muszę poszukać jeszcze sterowników do rolet na z-wave lub przewodowych.
Jakich elementów używacie do obsługi przycisków? Jakie rozszerzenia wejść/wyjść? Jakie przekaźniki?
1kamil
Postów w temacie: 4
Posty: 311
Rejestracja: 16 cze 2020, 15:56
Lokalizacja: Waw
Drukarka: V0.2
x 42

Re: Doświadczenie z systemami Smart Home

Post autor: 1kamil »

Aqara, Sonoff, ostatnio Tuya. Ja mam 80% na Zigbee, 20% przeprogramowane na ESP8266/ESP32 z użyciem esphome.io. Do tego LG AC po WiFi, oraz Xiaomi Humidifiery i Purifiery oraz Roborocki.

Unikam wszystko co używa BLE. Tylko Zigbee i WiFi. Wszystko wydzielone w oddzielnej podsieci bez dostępu do Internetu. Wszystko zamknięte w sieci domowej.
Obecnie:
- Voron v0.2
- Voron v2.4r2 250^3 z KissMMU

Sprzedane:
- Voron v2.4r2 (Formbot 300^3)
- Prusa MK3S+ (BMG) z MMU2S
- Ender 5
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 769
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 441

Re: Doświadczenie z systemami Smart Home

Post autor: majek »

spec pisze:Jakich elementów używacie do obsługi przycisków? Jakie rozszerzenia wejść/wyjść? Jakie przekaźniki?
To już sprawa indywidualna, dobierz co najlepiej pasuje funkcjonalnie i wizualnie.

Ja jako elementy wykonawcze używam głównie Sonoff POW, bo oprócz przełącznika mam jeszcze pomiar prądu. A to się przydaje. Np. Żona kiedyś po czyszczeniu akwarium nie podłączyła grzałki i na wykresach od razu było widać brak szpilek od grzałki. Otwartą lodówkę też mniej więcej wykryjesz po chodzącym cały czas agregacie. Ale mam też mniejsze rzeczy na ESP (sterowniki pasków LED).

Co do guzików, to podobają mi się Ikeowe Tradfri na Zigbee - małe, estetyczne, tanie i mają wbudowane magnesy :-)

Natomiast całą automatykę powinieneś przemyśleć pod kątem niezawodności.
- Jak jedna rzecz padnie, to czy masz podobną na wymianę? Tu się przydaje pewna konsekwencja w kupowaniu sprzętu, bo nawet jak nie masz zapasu, to może gdzieś indziej masz coś mniej krytycznego, z którego możesz w razie czego 'pożyczyć' moduł.
- System HA też może paść. Trzeba się na to przygotować i nie wystarczą backupy jak światła w domu nie będą się świecić :-)
- Krytyczne urządzenia sterowane powinny być w miarę autonomiczne, albo przynajmniej nie pogarszać problemów.
- W Zigbee możesz pilota sparować bezpośrednio z elementem wykonawczym, więc w przypadku padu systemu te rzeczy nadal będą działać, jedyna upierdliwość, to że bramkę wtedy trzeba też dodać do tej grupy, żeby widziała co się dzieje.

Przykłady z życia:
- mam żarówki na wifi - oprogramowane tak, że jak pojawia się zasilanie (ze zwykłego przełącznika), to żarówka ZAWSZE się zaświeca, a później dopiero szuka wifi, otrzymuje z HA jakieś polecenia itp. Ale w razie padaki wszystkiego, to światło będzie się świecić.
- Sonoff POW przy lodówce - zaprogramowany tak, żeby włączał napięcie ZAWSZE po pojawieniu się prądu, a dalej jak z żarówką.
- termostat w akwarium - pod to samo ESP co sterowanie grzałką mam też termometr, w Tasmocie można zaprogramować proste rzeczy, więc i sterowanie lokalnie można zrobić, żeby w przypadku zawieszenia HA czy awarii wifi nie ugotować rybek :-)
- źle zaprogramowałem strategię w Tasmocie co się ma dziać po zniknięciu wifi (resetował się moduł) i pewnego dnia wszystko w domu zwariowało jak wifi padło :crazy:
spec
Postów w temacie: 6
Posty: 343
Rejestracja: 04 paź 2016, 17:35
x 27

Re: Doświadczenie z systemami Smart Home

Post autor: spec »

No właśnie awaryjność. Cały czas się zastanawiam jak do tego podejść.
Jeżeli chodzi o rolety to najłatwiej będzie zamontować sterowniki np. Fibaro Roller Shutter (chociaż przeczytałem sporo negatywnych opinii o nich). W razie awarii serwera zawsze zostaną fizyczne przyciski.
Nie chcę automatyzować wszystkiego. Najbardziej zależy mi właśnie na roletach. Dodatkowo chciałbym automatyczne światła w korytarzu, łazienkach oraz wiatrołapie (sterowane czujnikami ruchu, w godzinach nocnych przyciemnianie). Spodobał mi się taki sposób instalacji w szafie:
https://www.youtube.com/watch?v=D776azkg-Ao&t=1s
ale zastanawiam się czy przy tak dużej ilości dostępnych różnych modułów jest sens robienia instalacji w gwiazdę. W razie awarii łatwo można przywrócić sterowanie standardowe.
ODPOWIEDZ

Wróć do „O wszystkim i o niczym”