Doświadczenie z systemami Smart Home

Rozmowy na luzie np. o pogodzie lub śmiesznych kotach
spec
Postów w temacie: 6
Posty: 343
Rejestracja: 04 paź 2016, 17:35
x 27

Doświadczenie z systemami Smart Home

Post autor: spec »

Jestem na etapie montażu elektryki w domu. Chciałbym zamontować prosty układ automatyki. Głównie zależy mi na:
- sterowaniu żaluzjami w domu - przycisk centralny, opuszczenie w zależności od nasłonecznienia/temperatury,
- oświetlenie korytarza - sterowanie na podstawie czujników ruchu, ustawienie jasności w zależności od pory dnia,
- wentylacja - podnoszenie wydajności w przypadku korzystania z łazienki/może od ilości CO2,
- uruchamianie cyrkulacji CWU w zależności czy ktoś wchodzi do łazienki, kuchni,
- może ktoś jeszcze podpowie co można praktycznego zrobić?
Całość chciałbym sam zamontować i skonfigurować . Odpuszczam systemy DIY i działające tylko w chmurze. Pobawiłem się trochę Home assistant, Suplą, Shelly, Aqara i nie przekonały mnie one do siebie. Chciałbym coś pewnego. Na chwilę obecną wpadł mi w oko system Sterbox oraz dwa razy droższy Grenton. Chętnie poczytam Wasze opinie.
1kamil
Postów w temacie: 4
Posty: 311
Rejestracja: 16 cze 2020, 15:56
Lokalizacja: Waw
Drukarka: V0.2
x 42

Re: Doświadczenie z systemami Smart Home

Post autor: 1kamil »

spec pisze:Pobawiłem się trochę Home assistant, Suplą, Shelly, Aqara i nie przekonały mnie one do siebie. Chciałbym coś pewnego.
Fajnie, ale dobrze jakbyś opisał szczegółowo w co się "pobawiłeś" w każdym z tych produktów. Co działało a co nie. Stwierdzenie "nie przekonały mnie one do siebie" jest zbyt ogólne aby coś doradzić nie wiedząc dlaczego "nie przekonały"...

Ja jestem szczęśliwym użytkownikiem HomeAssistant z Z2M i mixem urządzeń Xiaomi, Tuya, ESP8266/ESP32. Działa.
Obecnie:
- Voron v0.2
- Voron v2.4r2 250^3 z KissMMU

Sprzedane:
- Voron v2.4r2 (Formbot 300^3)
- Prusa MK3S+ (BMG) z MMU2S
- Ender 5
spec
Postów w temacie: 6
Posty: 343
Rejestracja: 04 paź 2016, 17:35
x 27

Re: Doświadczenie z systemami Smart Home

Post autor: spec »

Shelly, Supla, Aqara - nie chcę być uzależniony od chmury. W HA nie podoba mi się forma DIY, jako hobby jak najbardziej, do domu gdzie będzie korzystać z tego więcej osób odpada.
Awatar użytkownika
Printed4U
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 172
Rejestracja: 19 kwie 2016, 10:12
Lokalizacja: Wrocław
x 20

Re: Doświadczenie z systemami Smart Home

Post autor: Printed4U »

Ja mam u siebie HA. Wszystkie automatyzacje w nodeRed. System się backapuje samoczynnie raz na dzień. Aczkolwiek nigdy się jeszcze nie wysypał. Postawiłem go na debianie w dokerze, a wiec daje duze możliwości na rozwój innych usług. Stoi na NUC'u, SSD, sprzętowo żadnych problemów od roku. Spięty mam UPS, NAS, monitoring, rolety i reszta urządzeń po wifi jak kolega Kamil. Ogolnie mam wiele rzeczy zautomatyzowane ale oczywiście wymagało to czasu, oczytania tematu, nauki i testów. Rozumiem ze DIY masz namyśli fakt konieczności integrowania wszystkiego samemu. Aczkolwiek jeżeli ktoś ma tego używać na codzień to chyba ma sobie klikać i używać a nie konfigurować :)

Dla mnie na duzy plus to liczba integracji w HA. Ale skoro celujesz w grentona, stać Cie na niego to porównywanie go do HA to jak porównać Anet do zortaxa.

Wszystko to co potrzebujesz zrobisz na każdy systemie. Pytanie na ile potrafisz zrobić sam(integrację, wdrażanie, diagnoza i naprawa kodu, instalacji itd) a na ile chcesz sobie wyklikać w interfejsie lub zapłacić komuś za wdrożenie. Jeżeli cenisz sobie wygodę i niezawodność, proponuje zlecić to firmie ktora zrobi to od A od Z. Inaczej i tak bedziesz musiał się uczyć środowiska i spinać wszystko samodzielnie a pewnie prędzej czy później staniesz przy ścianie ktora postawi Ci autor systemu i będziesz musiał kombinować sprowadzając Cie znów do rozwiązań DIY.

Wydaje mi się, że na etapie na którym jesteś powinieneś skupić się na spisaniu wymagań jakie oczekujesz od systemu i dostosować do nich instalacje elektryczne w budynku. To co na końcu kabli podepniesz to juz zupełnie inna kwestia bo jak pisałem logike ogarniesz na każdej platformie.
rydz
Awatar użytkownika
Domell
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 1141
Rejestracja: 19 kwie 2016, 12:28
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: Mendel 90 / i3 / X3D
x 174

Re: Doświadczenie z systemami Smart Home

Post autor: Domell »

Ja korzystam z domoticza na malinie, punkty w domu robię sam na radiach z arduino nano.
Drukarki :
T.E.S.O.L // Gotowa do działania !
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 769
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 441

Re: Doświadczenie z systemami Smart Home

Post autor: majek »

Tak jak Printed4U napisał: weżmiesz DYI, to dopasujesz do wszystkiego. Weźmiesz gotowca za grubą kasę, to prędzej czy później odbijesz się od ograniczeń systemu.

Mam w Node-red wyklikane flowy, wszystko chodzi na serwerku, który i tak mi działa 24/7. To co można podłączać po wifi, to ma u mnie wgraną Tasmotę - głównie Sonoff-y POW, ale i inne rzeczy oparte na ESP. Do tego mam bramkę RF, która zbiera informacje z urządzeń nadających na 433MHz (czujki dymu, zalania, ruchu, otwarcia drzwi, pilot). Dodatkowo dongla RTL z wsbusmeters, który odbiera odczyty liczników wody i prądu. A ostatnio dopiąłem do tego jeszcze Zigbee i mnóstwo czujników temperatury/wilgotności, guziczki i głowicę do kaloryfera. Dane też zbieram z innych źródeł jak np. statusy portów na switchach. No i oczywiście komórka do powiadomień sms :-)

Wyobraź sobie taki z życia wzięty scenariusz: głośniki 5.1 do komputera nawet 'wyłączone' pobierają 10W. HA na podstawie statusu portu na switchu jest w stanie stwierdzić czy komputer jest wyłączony, uśpiony czy działa i tylko jak działa, to włącza zasilanie na te głośniki.
Inny z życia wzięty przykład w zasadzie nie automatyki, ale wykorzystania danych zbieranych: jak zacząłem tylko mierzyć pobory prądu różnych urządzeń, to znalazłem sporo podobnych urządzeń do tych głośników. Tylko dlatego, że coś porobiłem z tym złomem (wymiana na nowszy, wyrzucenie, zautomatyzowanie), to zjechałem na rachunkach za prąd o 25%.

Chciałbym zobaczyć gotowy system, który potrafi to wszystko zintegrować :-) Zwłaszcza mający też WM-BUS:-)

A z rady co do budowy sieci/elektryki, to:
- ładuj duże/głębokie puszki gdzie się tylko da - będziesz mógł tam coś później wsadzić
- ciągnij neutral nawet do włączników do świateł - wiele rozwiązań WYMAGA pełnego zasilania (N+L)
- ciągnij ethernet wszędzie gdzie się da i tyle kabli ile się da, nie ma takiej liczby kabli, która będzie w dłuższej perspektywie wystarczająca
- ethernet na korytarzu pod sufitem też nie jest głupim pomysłem, bo może się okazać, że to najlepsze miejsce na powieszenie AP
- tak samo w garażu, prędzej czy później tam wylądują drukarki 3D i będą potrzebowały sieci :-)
itd..
emartinelli
Awatar użytkownika
Printed4U
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 172
Rejestracja: 19 kwie 2016, 10:12
Lokalizacja: Wrocław
x 20

Re: Doświadczenie z systemami Smart Home

Post autor: Printed4U »

Pamiętaj, budując na HA czy Domoticz zyskujesz liczne community, wydaje mi się że np w grentonie mało kto się bedzie dzielił za darmo wiedzą gdyż ten kto ma tą wiedzę to wdrożeniowiec który na tym zarabia. Jeśli jesteś na etapie elektryki w domu to ja bym robil instalacje w gwiazdę każdy punkt do rozdzielni. Właczniki na rj45 i wszystko ogarnąl w Wielkiej szafie w garażu. Oczywiście kazde urządzenie sieciowe które można podłaczaj rj45 i warto pomyśleć tak jak kolega majek o rozmieszczenie APków, na sufitach wyglądają one schludnie. U siebie montowałem unifi, zresztą jak cala infra sieciowa. Dobra instalacja obroni każdy nawet najgorzej zaplanowany system który to obsługuje.
spec
Postów w temacie: 6
Posty: 343
Rejestracja: 04 paź 2016, 17:35
x 27

Re: Doświadczenie z systemami Smart Home

Post autor: spec »

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. W planie mam poprowadzenie przewodów w gwiazdę. Jedna rozdzielnica przeznaczona jest na elektrykę. Druga na automatykę. Sieć planuję zrobić na unifi. Skoro tak zachwalacie HA jeszcze raz do niego wrócę. Tylko mam jedno założenie. Nie chcę łączyć elementów przez wifi. W grę wchodzi kabel lub z-wave. Chciałbym zminimalizować ilość bramek, protokołów itp. do minimum. Co można użyć zamiast arduino i chińskich płytek z przekaźnikami?
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 769
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 441

Re: Doświadczenie z systemami Smart Home

Post autor: majek »

spec pisze:Nie chcę łączyć elementów przez wifi. W grę wchodzi kabel lub z-wave. Chciałbym zminimalizować ilość bramek, protokołów itp. do minimum. Co można użyć zamiast arduino i chińskich płytek z przekaźnikami?
Też kiedyś z podobnym nastawieniem zaczynałem, ale chciałem łączyć wszystko przez wifi.
Prawda jest taka, że:
- pomiar prądu, elementy wykonawcze włącz/wyłącz, to największy wybór i najtaniej jest na wifi
- pomiar temperatury i wilgotności: najlepiej zigbee, bo czujniki chodzą miesiącami na baterii
- czujki dymu, czadu, ruchu - największy wybór, największy zasięg i najtaniej na 'tradycyjne' radio na 433MHz
- piloty to zigbee (raczej w domu, Ikea robi fajne i tanie) lub 433MHz (np. do otwierania bramy/garażu).
- głowice do kaloryferów, to albo niestandardowe protokoły, albo zigbee

Oczywiście mix zawsze znajdziesz, ale pomiar temperatury nie będzie nigdy działał z baterii na wifi, pilota do bramy nie zrobisz na zigbee czy wifi, bo zasięg zazwyczaj za słaby, czujki dymu czy zalania będziesz miał na zigbee, ale 10x droższe niż na 433MHz itd.

Oczywiście nie musisz mieć wszystkiego na raz, ale wifi i tak od razu przecież w domu będziesz miał, więc bez sensu jest rezygnować z tej technologii.
Będziesz miał Unifi, to zrób osobny SSID i vlan dla iot, niekoniecznie z wyjściem na świat, kontrolowanym przejściem między vlanami i będzie bezpiecznie.
Unifi też ma tą zaletę, że AP masz zasilane przez POE, więc jak kupisz też odpowiedniego switcha i UPS-a, to masz od razu załatwione zasilanie całego tego szpeju w razie awarii prądu. POE też się przydaje do kamer, a ja nawet akwarium zasilam z tego :-) Ba, jak brakuje gniazdek ethernetowych (czy już wspominałem, że zawsze jest ich za mało? :rotfl: ), to są fajne małe switche zasilane z POE, więc nie trzeba panicznie szukać też gniazdka z prądem obok ethernetu.

Zobacz produkty Sonoff-a, można tam wgrać alternatywny soft nie wymagający chińskiej chmury, mają spory wybór urządzeń włącz/wyłącz na wifi, zigbee i 433MHz, w tym bramki. Wiem, że teraz powiem coś co się rzadko zdarza, ale robią te rzeczy dobrze i tanio. Nie mają wszystkiego, ale to wg. mnie dobry start.
rydz
Postów w temacie: 1
Posty: 80
Rejestracja: 17 sty 2020, 16:35
Drukarka: MK3S+RevoSix+MMU2S
x 60

Re: Doświadczenie z systemami Smart Home

Post autor: rydz »

spec pisze:Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. W planie mam poprowadzenie przewodów w gwiazdę. Jedna rozdzielnica przeznaczona jest na elektrykę. Druga na automatykę. Sieć planuję zrobić na unifi. Skoro tak zachwalacie HA jeszcze raz do niego wrócę. Tylko mam jedno założenie. Nie chcę łączyć elementów przez wifi. W grę wchodzi kabel lub z-wave. Chciałbym zminimalizować ilość bramek, protokołów itp. do minimum. Co można użyć zamiast arduino i chińskich płytek z przekaźnikami?
Na z-wave mam Fibaro FGS-223 (do wyłączania drukarki i led'ów przy drukarce), a w sypialni dimmer 2 FGD-212 - jakość wykonania super.

Też korzystam z HA.

Pamiętaj, HA konfigurujesz praktycznie raz. Później tylko szlify lub dodajesz nowe rzeczy.
Ja np. od 2 lat korzystam - głównie do zarządzania ogrzewaniem. I w tym temacie od 2 lat dużo nie zmieniłem - lekkie szlify w skrypcie do ogrzewania.

Co do korzystania przez inne osoby, to HA ma obsługę użytkowników. Dla każdego może inaczej wyglądać i różne uprawnienia można nadać :)

Ja np. mam swoje konto, żona swoje. Jak np. chce wyłączyć automatyczne ogrzewanie, to wie jak. Po drugie nic nie popsuje bo nie ma uprawnień admina :p

Ja HA chwalę sobie za elastyczność - z-wave, zigbee, wifi, mqtt itp.

Btw. Urządzenia Shelly nie wymagają połączenia do chmury. Działają na samej sieci wi-fi. A w razie czego, można wgrać Tasmota.
ODPOWIEDZ

Wróć do „O wszystkim i o niczym”