NextCloud - domowa chmura

Rozmowy na luzie np. o pogodzie lub śmiesznych kotach
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 10
Posty: 1433
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 369

Re: NextCloud - domowa chmura

Post autor: cyfron »

Dajcie spokój z tymi serwerami i Qnapami, ja chcę coś chłodzonego pasywnie lub półpasywnie.
12 dyskowego Qnapa mam w pracy i to jest dobre do fabryki ale nie do domu.
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 792
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 451

Re: NextCloud - domowa chmura

Post autor: majek »

Kup sobie jakiegoś ITX-a z Celeronem, większość się mieści w 20W, są z 2xSATA i PCI, więc nie trzeba nic kombinować.
Zasilaczy i obudów do tego też jest duży wybór.
Najdroższy w tym biznesie i tak będzie zasilacz jak chcesz 80+ Platinium czy podobny.
Tu alternatywą może być któryś z malutkich desktopów.
Jak mocno chcesz na prądzie oszczędzać i dużo rzeźbić, to zawsze można też z jakiegoś starszego porządnego laptopa coś sobie zrobić :-P

A dyski też prądu sporo zjadają. A takie, które nie zjadają, to ceny mają x2 :-)

Co do samego NextClouda, to dawno temu używałem OwnClouda z którego NC się wyforkował. Na linuxie mi się nie sprawdził, bo miał problemy z plikami z polskimi czy chińskimi znakami, domyślnie nie syncował wielu rozszerzeń plików, szyfrowanie po stronie serwera szwankowało i czasem dostawałem śmieci zamiast plików. To było sporo lat temu i teraz pewnie jest lepiej, ale niesmak pozostał :-)
morf
jarn
Postów w temacie: 1
Posty: 200
Rejestracja: 06 maja 2017, 00:13
Lokalizacja: Strzelno
Drukarka: Delta, HevORT
x 37

Re: NextCloud - domowa chmura

Post autor: jarn »

PRIMERGY RX100 S6, X3470, 32GB RAM, 2 x 4TB SAS, 2 x ssd, sprzętowa karta RAID, średnio zużywa 78W(wg aplikacji iRMC). Jednak to już spory klocek.

Odnośnie Nextclouda, to ja mam problemy z synchronizacją plików między stacjonarnym a laptopem. Zainstalowałem kilka miesięcy temu, żeby sprawdzić jak działa.
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 5
Posty: 3231
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1596

Re: NextCloud - domowa chmura

Post autor: morf »

Dlatego ja podtrzymuje najbardziej cichym i domowym rozwiązaniem będzie dedykowany nas.
Chyba że musi być nextclodud to sobie postaw nawet lokalnie w kontenerze żeby "poklikać"
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
Printed4U
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 172
Rejestracja: 19 kwie 2016, 10:12
Lokalizacja: Wrocław
x 20

Re: NextCloud - domowa chmura

Post autor: Printed4U »

Ja sobie kupiłem syno i jestem w 100% zadowolony. Wrzuciłem w doker jakies mniejsze apki których nie bylo w sklepie. Dla mnie najważniejsze żeby to było bezobsługowe.
morf
Awatar użytkownika
artusiek
Postów w temacie: 2
Posty: 303
Rejestracja: 29 mar 2017, 22:51
Lokalizacja: Czadrów
Drukarka: PrusMK3s,Bambulab X1
x 54

Re: NextCloud - domowa chmura

Post autor: artusiek »

cyfron pisze:... pasywnie lub półpasywnie.
12 dyskowego Qnapa mam w pracy i to jest dobre do fabryki ale nie do domu.
Mój jest 2 dyskowy , stoi pod schodami ,,, nie wiem czy istotnie hałasuje .
Robiłem wcześniej testy na RaspberryPi ... zawiodła stabilność,
Nie bardzo da się mieść równocześnie wszystkie cechy rozsądnie wydajny i cichy/ pasywny i niezawodny/stabilny i mało prądożerny
Coś musisz poświęcić . Jeśli cichy / pasywny to pozostaje złożyć coś z ITX , ale osobiście nią miałem takich wynalazków.
W moim przypadku mały QNAP sprawdził si≤ę idealnie , ale dla mnie ważna była możliwość wirtualizacji .
Artusiek
Prusa MK3s ; Bambu X1 , Hevo ( prawie działa :thumbdown: )
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 10
Posty: 1433
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 369

Re: NextCloud - domowa chmura

Post autor: cyfron »

Nigdzie nie pisałem, że musi być super wydajny - procesor z przed kilku lat w energooszczędnej technologii i 2-4GB RAM spokojnie wystarczy, nie musi mieć wirtualizacji - wystarczy arch. amd64, żeby docker ruszył, nie musi mieć sprzętowego RAID'a - spokojnie poradzę sobie z softRAID. Nigdzie nie napisałem, że chcę mieć wydajnego, cichego potwora za małe pieniądze. Oczywistym jest, że wydajny procesor ≠ energooszczędny.
mpk
Postów w temacie: 2
Posty: 362
Rejestracja: 27 lis 2019, 00:01
x 102

Re: NextCloud - domowa chmura

Post autor: mpk »

cyfron pisze:Oczywistym jest, że wydajny procesor ≠ energooszczędny.
Eeeetam. mam E3-1240 v5 i całość opróćz dysków sprzęt zamyka się w ~20W. W idlu.
Owszem, jak coś kompiluję, to robi się z tego 130W, ale przynajmniej nie czekam pół dnia na efekty;)
cyfron
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 10
Posty: 1433
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 369

Re: NextCloud - domowa chmura

Post autor: cyfron »

Rozważając wszystkie za i przeciw oraz czytając wasze komentarze, wydaje się, że mini ITX z pasywnym chłodzeniem jest najbliżej moich założeń. Pomożecie w znalezieniu jakiegoś sensownego, małego i cichego zasilacza?
EDIT:
Może taka obudowa z zasilaczem???
https://allegro.pl/oferta/chieftec-mini ... 9677616046
Awatar użytkownika
jarekb
Postów w temacie: 2
Posty: 199
Rejestracja: 12 gru 2017, 14:31
Lokalizacja: Tychy
Drukarka: Hypercube Evolution
x 45

Re: NextCloud - domowa chmura

Post autor: jarekb »

Ja korzystam od wielu lat z picoPSU podpiętego do jakiegoś pasywnego zasilacza.
Muszę przyznać że też od wielu lat obiecuje sobie wydrukować obudowę do płyty miniITX a póki co stoi sobie na parapecie schowana za ozdobnym kartonem ;-)
Babmbulab X1C
Hypercube Evo
X3D Corexy XS
ODPOWIEDZ

Wróć do „O wszystkim i o niczym”