Chłodzenie wodne czy powietrzne do komputera?

Rozmowy na luzie np. o pogodzie lub śmiesznych kotach
dale
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 11
Posty: 191
Rejestracja: 11 lis 2020, 13:23
Drukarka: Prusa i3 MK3S
x 29

Chłodzenie wodne czy powietrzne do komputera?

Post autor: dale »

Potrzebuję "głosu rozsądku" i opinii doświadczonych "komputerowców" :)
Mianowicie, złożyłem Młodemu pierwszy poważny komputer, oparty na najnowszym intelu i9 i odpowiednich innych podzespołach :) Wyszła maszynka - żyleta. Jako tradycjonalista założyłem mu chłodzenie Korsara które nawet przy testach obciążenia po jakimś tam podkręceniu utrzymywało 70 stopni na procku. Więc jest nieźle. Tylko jest następujący problem.
Chłodzenie jest na tyle duże że zasłania cały ram, a to jest jedyna rzecz którą będę relatywnie często dokładał czy wymieniał, no i jest za wysokie o jakiś 1 cm. - rozwiązałem ten problem drukując podkładki pod szybę boczną (obudowa Modecom). Obudowa ma zabudowany przód, wentylację na górnej powierzchni. Na razie jest wentylator na tylnej ściance, następnie około 2 cm dalej zaczyna się chłodzenie procesora i chłodzenie dmucha na przednią, litą ściankę. Górne okno chłodzenia jest zasłonięte przez chłodzenie radiatora. Na razie wszystko działa. Ale czuję że nie jest to optymalne rozwiązanie.
Mam ochotę wsadzić chłodzenie wodne procesora, dwuwentylatorowe - typu All In One - też jakieś przyzwoite, na górną ściankę. Na pewno poprawi to termikę wewnątrz obudowy, dostęp do ramu, oraz wygląd całości.
Obawiam się tylko o awaryjność - dochodzi nam pompa i możliwe ubytki cieczy. No i wypadki w postaci przecieku.

Obok prośby o dyskusję w powyższym temacie i wyrażenie własnego zdania, które na pewno wiele wniesie - dla mnie - mam zerowe doświadczenie z takim chłodzeniem, prosił bym o podpowiedź, jak Waszym zdaniem mają się moje obawy do awaryjności takiego chłodzenia w kontekście długotrwałej eksploatacji?
Awatar użytkownika
kaluza
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 120
Rejestracja: 17 sty 2021, 18:45
x 35

Re: Chłodzenie wodne czy powietrzne do komputera?

Post autor: kaluza »

Mam u siebie wc na i7 9700kf wykręcony na 5ghz z chłodzeniem Navis RGB 240. W idle 20-30 przy 4.6ghz a na obciążeniu (100% symulacje i obliczenia pod soildworks czasem i 30h) 50-55*c zależy jaka temperatura otoczenia :) u mnie jest tdp 95w nie wiem jaka masz generacje ale na stocku i9 maja coś koło 100w wiec będzie podobnie jak u mnie.
Ogólnie chłodzenie ciche tylko spore mam wywalone na zewnątrz obudowy ;)
Wyciek nic Ci nie zrobi tak naprawdę. A wc używam od 3 lat i złego słowa nie powiem :)
Awatar użytkownika
panWiadr0
Postów w temacie: 1
Posty: 1255
Rejestracja: 25 sty 2019, 14:06
Drukarka: niesforny reprap
x 839

Re: Chłodzenie wodne czy powietrzne do komputera?

Post autor: panWiadr0 »

Właśnie zdemontowałem swoje WC po 10 latach pracy. Przez ten czas miałem 2 wycieki - zawsze wina starego nieszczelnego oringu na którymś z kolanek. Wycieki nie spowodowały szkód bo stosowałem płyn o zmniejszonej przewodności.

Nie wiem jaką trwałość mają współczesne zintegrowane w blokach piździpączki ale moge polecić pompe pokroju Eheim 1046.

https://www.amazon.de/-/en/Eheim-Waterc ... BUUM&psc=1.

Dziesięć lat bezawaryjnej pracy mówi samo za siebie (komp używany praktycznie codziennie).
dale
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 11
Posty: 191
Rejestracja: 11 lis 2020, 13:23
Drukarka: Prusa i3 MK3S
x 29

Re: Chłodzenie wodne czy powietrzne do komputera?

Post autor: dale »

Doczytałem że corsar daje 5 lat gwarancji ... no i ma białe chłodzenie :) (obudowa biała)...
Na zewnątrz wolał bym nie wystawiać - kwestia estetyki.
dale
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 11
Posty: 191
Rejestracja: 11 lis 2020, 13:23
Drukarka: Prusa i3 MK3S
x 29

Re: Chłodzenie wodne czy powietrzne do komputera?

Post autor: dale »

Eheima znam, bo mam akwaria od ponad 20 lat :) Ale u mnie w grę wchodzi jedynie AIO - nie będę samemu składał :( Szkoda czasu, nerwów i ryzyka, choć też i frajda większa przy składaniu...
Awatar użytkownika
Silvered87
Postów w temacie: 2
Posty: 248
Rejestracja: 19 kwie 2019, 22:40
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle
Drukarka: Ender 5, Photon mono
x 53

Re: Chłodzenie wodne czy powietrzne do komputera?

Post autor: Silvered87 »

Założyć pożądne chłodzenie powietrzne Noctua i wydajność porównywalna do wodnego będzie bez strachu zalania.
Pjoter
HC EVO stan konstrukcji: rama - ok, części drukowane - ok, MB - ok, mgn12h - ok, mgn15h - ok, prowadnice 12mm - ok, Zasilacz Mean Well LRS-350 24v - ok, grzałka silikonowa Keenovo310x310 220v 750W - ok, małe części - ok, Jeszcze tylko kable, konektory, projekt mocowania HERMESA i złączki HDMI
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 2004
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 877

Re: Chłodzenie wodne czy powietrzne do komputera?

Post autor: Pjoter »

Popieram chłodzenie powietrzne. Dobrze trzeba przemyśleć drogę powietrza, do tego dodatnie ciśnienie w obudowie (więcej ma do środka pchać niż na zewnątrz) i można bez obaw o zalanie się bawić. Warto zainwestować w dobre wentylatory aby było jak najciszej.
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Chłodzenie wodne czy powietrzne do komputera?

Post autor: FlameRunner »

dale pisze:Chłodzenie jest na tyle duże że zasłania cały ram, a to jest jedyna rzecz którą będę relatywnie często dokładał czy wymieniał
Zakład, że nie będziesz? ;)
Nawet jeśli, to jak często? Raz, może dwa razy za życia tego komputera? Jaki problem zdjąć chłodzenie z procesora?


Może obudowę inną kup? Z tego, co zrozumiałem, obecną masz złą i użycie do chłodzenia procesora zestawu wodnego AiO tego nie zmieni.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Chłodzenie wodne czy powietrzne do komputera?

Post autor: dragonn »

Szkoda że pytasz dopiero teraz kiedy jest już wszystko kupione bo widać że pewne rzeczy są nieprzemyślane w tym zestawie.
W pierwszej kolejności to ten cały Intel Core i9 xD, niepotrzebna grzałka, Ryzeny oferują większą wydajność przy połowie mniejszym zużyciu prądu. Tak że chłodzenie nie musiał by być wtedy takie duże :).
Awatar użytkownika
kaluza
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 120
Rejestracja: 17 sty 2021, 18:45
x 35

Re: Chłodzenie wodne czy powietrzne do komputera?

Post autor: kaluza »

dragonn pisze:Szkoda że pytasz dopiero teraz kiedy jest już wszystko kupione bo widać że pewne rzeczy są nieprzemyślane w tym zestawie.
W pierwszej kolejności to ten cały Intel Core i9 xD, niepotrzebna grzałka, Ryzeny oferują większą wydajność przy połowie mniejszym zużyciu prądu. Tak że chłodzenie nie musiał by być wtedy takie duże :).
No i się zacznie poruszyłeś odwieczną wojnę :D osobiście był nie włożył ryza u siebie :D a i9 to dziura technologiczna za kupę kasy 14 nm litografii a zaraz będzie jak zwykle przeskok i 2x wydajność za ta sama cenę :D ogólnie ostatnie miesiące i do przodu to słaby moment na składanie komputerów.
ODPOWIEDZ

Wróć do „O wszystkim i o niczym”