Państwo i podatki

Rozmowy na luzie np. o pogodzie lub śmiesznych kotach
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 11
Posty: 8941
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5872
Kontakt:

Re: Zbliża się koniec tanich zakupów na AliExpress

Post autor: dziobu »

obrms pisze:Jaki widzisz sens w opodatkowaniu gównopaczek z chin po dolarze
Żadnego. Poprzednie przepisy były wystarczające, tylko ich egzekwowanie leżało w krzakach.
To o czym jest teraz mowa to tylko tuszowanie nieudolności państwa.

Tak - to w założenia miało chronić konkurencję i tak to powinno działać. A nie działa.

btw.
Od lat słyszę walkę z mafiami vatowskimi... gdzie one w końcu są? To są te pieniążki co dobry vateusz rozdał na pińćset plus i wystarczyło jeszcze na maseczki przywiezione dużym samolotem i respiratory co gniją na cle w wawie? :D
sp6vgx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 489
Rejestracja: 06 lut 2018, 18:38
Lokalizacja: Warszawa
x 74
Kontakt:

Re: Zbliża się koniec tanich zakupów na AliExpress

Post autor: sp6vgx »

dziobu pisze: Tak - to w założenia miało chronić konkurencję i tak to powinno działać. A nie działa.
I w zasadzie do tego do czego doszliśmy działać nie będzie. Nawet jak to wejdzie w życie to prywatny import i tak będzie tańszy niż detaliczny import prowadzony głownie przez małe firmy które mają spore koszta przez w/w system podatkowy, parapodatki i cała biurokrację. Natomiast dużym to nie szkodzi bo są w stanie i tak z podatkami zaoferować lepszą cenę niż my kupujemy na Aliexpress itp. gdzie ten portal tez ma dość spory narzut za możliwość wystawienia towarów...


Natomiast walka z mafiami to walka z wiatrakami... Z drugiej strony popatrzmy na jedno. Po pierwsze jeśli traci budżet państwa to ktoś zyskuje, tutaj po części mafia i po części obywatel bo ma coś taniej ;) Więc pytanie czy państwo ma być dla obywateli, czy odwrotnie ;) Bo ja się bardziej ciesze jak to ludzie zyskują (zarobią więcej i więcej im zostanie) niż budżet państwa ;)
For every complex problem, there is a solution that is simple, neat, and wrong.
Ultimaker 1 i 1/2, Szrotek, Vertex K8400, Anycubic I3 Mega
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 2012
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: Zbliża się koniec tanich zakupów na AliExpress

Post autor: Pjoter »

Ja nie będę się wdawał w dyskusje o budżecie państwa. Nie mam wiedzy i kwalifikacji aby się wypowiadać. Chciałem wytłumaczyć mój punkt widzenia.

Mówisz że jaki ma mieć sens opodatkowania gówno paczek z chin. Wg mnie taki sam jakby jutro ceny papierosów poszły o 50gr w górę:
1) wiekszy wpływ do kasy państwa o 50gr x miliony sprzedanych paczek papierosow miesiecznie (miliony sprowadzonych paczek z chin)
2) zniechęcenie do kupowania papierosow ergo zdrowszy tryb życia (zniechęcenie do kupowania produktów z którymi lokalni sprzedawcy nie mogą konkurować ergo wspieranie lokalsow)

To oczywiście bardzo duże urposzczenie całego problemu. Dochodzą nowe niuanse jak coraz większe ograniczenia dla chin aby zmusić je do zmian spoleczno-ustrojowych itp.
Druga sprawa jest ze w Polsce jest brak jakiegokolwiek myślenia społecznego. Mamy ogromne braki w edukacji jeśli chodzi o myślenie "mój dobrobyt to także dobrobyt osób naokoło mnie".
Trzecia sprawa to brak zaufania do rządu.

Biorąc pod uwagę te trzy sprawy powinniśmy się uczyć ze:
Kupię produkt od polskiego sprzedawcy aby go wspierać, aby pieniądze które tak zapłacę w podatkach poszły na naprawę dróg aby moje auto zadziej się psuło.
Tylko ze PL to tak nie działa niestety. Nie trzeba by było tak zamykać dziur w cle na paczki gdyby ludzie woleli kupować u siebie w państwie a od chińczyka kupowali tylko produkty których dostać normalnie nie mogą.

Podkreślam że ja młody jestem i głupi. Do tego skończyłem fizykę a nie żadna ekonomię itp. No i wiadomo że kto za młodu nie był socjalista ten na starość ma serce z kamienia ;)
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
obrms
Postów w temacie: 5
Posty: 192
Rejestracja: 29 cze 2020, 09:58
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Crapality K1C, KP3S
x 124

Re: Zbliża się koniec tanich zakupów na AliExpress

Post autor: obrms »

dziobu pisze:Poprzednie przepisy były wystarczające, tylko ich egzekwowanie leżało w krzakach.
Może po prostu pora zacząc egzekwować egzekwowanie przpisów które byly (i są sensowne, bo koszt obsługi opodstkowania paczki za 20$ jest większy niż uzyskany z tego tytułu podatek). A nie wymyślać kolejne bzdury i zatrudniac armię kolejnych niewydajnych urzędników jeszcze bardziej zwiększając koszty?

Może pora też idąc za modą, urealnić (to takie popularne ostatnio słowo w kontekście danim i podatków) kwotę wolną od vat i cła? Bo serio jak wspomniałem, koszt obsługi paczki za kilka- czy nawet -dzieścia dolarów jest znacząco wyższy niż zysk z tego wyegzekwowanego podatku.
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 1
Posty: 1431
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 369

Re: Zbliża się koniec tanich zakupów na AliExpress

Post autor: cyfron »

O widzę gówno burza zjechała na boczne tory...
sp6vgx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 489
Rejestracja: 06 lut 2018, 18:38
Lokalizacja: Warszawa
x 74
Kontakt:

Re: Zbliża się koniec tanich zakupów na AliExpress

Post autor: sp6vgx »

Pjoter pisze: Mówisz że jaki ma mieć sens opodatkowania gówno paczek z chin.
Po pierwsze jak wyżej napisałem nic się nie zmieni bo ustawa wyraźnie pokazuje że nie ma co zmieniać w PL bo nic nie jest zwolnione jeśli mówimy o zakupach. W zasadzie warunkowo są pewne zwolnienia ale jak coś dostajemy np. od rodziny itp. Faktem jest że są niektóre kraje UE które takie zwolnienia miały i to w sumie ich dotyczy.

Choć problem jest inny nie w samych podatkach. Tylko właśnie w nieudolności ściągania tych opłat przez urzędników, jak by wszystko działało zgodnie z obecnym prawem to od zawsze była by naliczana opłata VAT i ewentualnie cło (choć te w większości wypadków wynosi 0%) - choć nie dotyczy akurat drukarek 3d bo one są traktowane jak wtryskarki i tutaj mamy niewielkie cło.

Kolejna sprawa o jakim myśleniu społecznym mówisz ? Nie obraź się ale to są jakieś farmazony....
...osobiście np. pomagam na różnych portalach typu siepomaga itd. i to często nie małymi kwotami (ale mam jakieś tam dochody i nie jest to dla mnie problem). Problem jest inny jak społeczeństwo jest łojone podatkami i jest biedne jak ma myśleć o innych, jak samemu danej osobie ledwo co starcza od wypłaty do wypłaty.
To jest to co napisałem wyżej - powiedz mi jak osoba która zarabia u nas minimum i zabiera się jej co miesiąc 1000zł - ma myśleć o budowaniu dobra społecznego ? Pomijam już moje pytanie czy zabieranie takiej osobie co miesiąc takiej kwoty jest moralne...


Wiesz tutaj jest ten problem - budżet działa tak że im więcej w nim kasy tym mniej u obywateli, bo państwo nie zarabia tylko zabiera obywatelom. Tutaj nie potrzeba jakiejś edukacji - no może logika by się przydała aby to zrozumieć że im więcej kasy w budżecie tym biedniejsze społeczeństwo...

Inna sprawa mówimy o naciskach na Chiny, a u nas to niby co ;) Cenzura prewencyjna granicząca czasem z terrorem dla mających inne poglądy itd. Może najpierw zacznijmy od siebie, a potem uczmy Chińczyków. Oni się dawno nauczyli (będąc krajem komunistycznym) - że te wymysły Marksa itp. to jednak kiepskie pomysły zwłaszcza w gospodarce ;) Dlatego oni się rozwijają, a my się zwijamy... Ot tutaj nie ma magii.

Powiem ci że my startując po upadku komuny byliśmy w lepszej sytuacji niż Chiny w tamtych latach, które były okropnie zniszczone wymysłami komunistów.... Teraz zobacz w którym my jesteśmy miejscu, a gdzie są Chiny... Powiem ci że przeciętny inżynier w Chinach zarabia lepiej niż my w PL, do tego życie jest tańsze. Inna sprawa to średnia klasa tam (lubująca się w europejskich samochodach, alkoholach itp. i to tam jest bardzo drogie) - ale tam średnia klasa tam to jak u nas krezusi.

Serio użalanie się nad Chińczykami jest śmieszne, bo tam głownie jest problem z dużą liczbą ludności w sporej niestety części bez wykształcenia będącej analfabetami (nie potrafiącymi czytać po Chińsku). Tutaj prawda los takich ludzi jest tam trudny, no ale u nas ktoś bez szkoły też łatwo nie ma... Młodzi i wykształceni jak sobie dupy nie zawracają jakimiś ideologiami to żyją lepiej niż my...

Wracając jednak do tematu.... To sedno jest takie skoro urzędnicy nie mogą z jakiś przyczyn (nie wnikam jakich), to zwalmy pobieranie opłat na Chińczyków - tylko ja się zastanawiam jakie prawo międzynarodowe to reguluje. Czy może starą komunistyczną metodą terrory zmusimy ich aby to robili ?

Chińczyk robi wszystko jak powinien. Wypełnia dokumenty eksportowe u siebie i tyle, reszta po naszej stronie.... ale widać się nie da.
For every complex problem, there is a solution that is simple, neat, and wrong.
Ultimaker 1 i 1/2, Szrotek, Vertex K8400, Anycubic I3 Mega
Awatar użytkownika
tapy
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 209
Rejestracja: 05 wrz 2020, 18:43
x 72

Re: Zbliża się koniec tanich zakupów na AliExpress

Post autor: tapy »

Opodatkowanie drobnych przesyłek, to nie tylko rzesza nowych urzędników opłacanych z naszych kieszeni, to umocnienie patologii przenoszenia produkcji do Azji. Jak rządy chroniły obywateli przed stratą miejsc pracy, gdy przedsiębiorstwo wygaszało produkcję w Europie i rozwijało moce przerobowe w Chinach? Nakładano prewencyjne cła na taki proceder? Jaki wybór mają klienci, mając możliwość kupna tylko chińskich produktów z europejskim brandingiem? Korporacjom i rządom zaczęły przeciekać pieniądze pomiędzy palcami i uważam, że całkiem słusznie, bo to są owce pracy chińskich rączek. To nie obywatele, pracownicy, klienci doprowadzili do takiej sytuacji, że u siebie nie rozwijamy technologii i to, że kupujemy chińskie produkty z europejskimi nazwami firm. Pośrednik jest przedstawicielem Chin i nie ważne, czy nazywa się Philips czy Bosch. Miejmy umiar Panowie, podatki tak, ale tylko gdy są one związane z naszym rozwojem. Konsument kupujący azjatyckie produkty od pośrednika, nie buduje tu dobrobytu, to jest zwykły drenaż dokonywany przez pośrednika, korporację. Patriotyzm konsumencki? Tak, kupuj bezpośrednio z Chin (i tu się zacznie burza :D ), to może rządy ochłoną jak zobaczą dno w budżecie i zmienią swą politykę cichego zezwolenia, popartego korporacyjnym lobbingiem, na przenoszenie produkcji do Azji.
sagittario, obrms
Awatar użytkownika
carving85
Postów w temacie: 3
Posty: 402
Rejestracja: 24 gru 2018, 10:45
x 116

Re: Zbliża się koniec tanich zakupów na AliExpress

Post autor: carving85 »

sp6vgx pisze: Wracając jednak do tematu.... To sedno jest takie skoro urzędnicy nie mogą z jakiś przyczyn (nie wnikam jakich), to zwalmy pobieranie opłat na Chińczyków - tylko ja się zastanawiam jakie prawo międzynarodowe to reguluje. Czy może starą komunistyczną metodą terrory zmusimy ich aby to robili ?

Chińczyk robi wszystko jak powinien. Wypełnia dokumenty eksportowe u siebie i tyle, reszta po naszej stronie.... ale widać się nie da.

No tu jest dobre pytanie co zrobi Ali i inne sklepy. Na razie to tylko jakieś plotki o domysły. Ale inne sklepy jak banggood i gearbest mają cały czas utrzymać wysyłki z chin które z dużym prawdopodobieństwem omijają VAT.
Ale być może ali urosło już na tyle że bardziej się jej opłaca być "legalnym" i spokojnie sprzedawać do EU? Albo po prostu robi to pod publikę i np wejdą takie mechanizmy jak właśnie pobieranie opłat od razu na aliexpress. Ale może być tak że ali nie będzie weryfikować tego z jakiego miejsca chińczyk wysyła towar. I tym sposobem chińczyk zadeklaruje że wysyła z EU a tak naprawdę paczka będzie szła z chin. I będzie po prostu ciche przyzwolenie na coś takiego od Ali.

Trzeba czekać bo możliwości jest kilka zobaczymy co tam wyliczyli sobie Chińczycy co im się najbardziej opłaci.
Cr10 S5
Bambu P1S
Delta Flsun QQ (wypożyczona)
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 11
Posty: 8941
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5872
Kontakt:

Re: Zbliża się koniec tanich zakupów na AliExpress

Post autor: dziobu »

tapy pisze:Patriotyzm konsumencki? Tak, kupuj bezpośrednio z Chin (i tu się zacznie burza :D )
Istotnie, bo pewnie nic głupszego dziś już nie przeczytam ;)
Awatar użytkownika
tapy
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 209
Rejestracja: 05 wrz 2020, 18:43
x 72

Re: Zbliża się koniec tanich zakupów na AliExpress

Post autor: tapy »

dziobu pisze:Istotnie, bo pewnie nic głupszego dziś już nie przeczytam ;)
Jakaś argumentacja? Kupując chiński produkt brandowany przez europejskiego producenta jest czymś innym jak pośrednictwem? Jestem ciekaw uzasadnienia tego procederu. Jako ciekawostkę przytoczę pewną tu pewną historię której byłem świadkiem, polska firma została oskarżona o naruszenie znaku firmowego przez znanego producenta obuwia sportowego. Sprawa trafiła do sądu arbitrażowego, w trakcie procesu okazało się, że Polacy jak i tamta firma zakupiła na targach produkt, wzór od chińskiego producenta. Jaki jest werdykt? Europa jest podzielona na strefy wpływów, to samo obuwie kupisz w Niemczech z polskim brandingiem, a we Francji już pod znaną marką. Tak wygląda "europejski' produkt. To są pośrednicy, tacy sami jak sprzedawcy na Allegro, tylko skala jest większa.
ODPOWIEDZ

Wróć do „O wszystkim i o niczym”