Państwo i podatki

Rozmowy na luzie np. o pogodzie lub śmiesznych kotach
Awatar użytkownika
carving85
Postów w temacie: 3
Posty: 399
Rejestracja: 24 gru 2018, 10:45
x 114

Re: Państwo i podatki

Post autor: carving85 »

morf pisze: Ja tylko dodam ze jak ostatnio gadalem z młodzieżą (nie zebym sam byl dziadkiem z wertersoridżinal, zdefinowałbym się jako "dojrzala młodzież")
to w PL wiekszosc chce byc:

jutuberem, strimerem, infułencerką, modelką, blogerka modowa/kulinarka, trenerem personalnym ewentualnie kołczem na siłowni [pisownia celowa]

za to (tak przynajmniej czytalem, ile prawdy w tym to nie wiem) mlodziez w Chinach:

chce budowac rakiety (kij z tym ze balistyczne :) na czesc Wielkiego) lub samochody elektryczne, byc inzynierem, architektem, programista itp...

Młodzież u nas i u nich jest dokładnie taka sama. Większość młodzieży chce być "jutuberem, strimerem, infułencerką". Nie ma cudów u nich jest dokładnie tak samo.

I tak samo jak u nich niektórzy chcą budować rakiety tak samo jest u nas.

Jedyna różnica jest tak jak sam napisałeś. W skali ludzi. U nas te niech takich dzieciaków będzie 10% i u nich 10%. Tylko przez skalę te ich 10% to tyle samo co u nas cała "populacja" dzieciaków.
Cr10 S5
Bambu P1S
Delta Flsun QQ (wypożyczona)
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 2004
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 877

Re: Państwo i podatki

Post autor: Pjoter »

Ja bym chciał być fizykiem. A narzeczona lekarzem. Ona jest bezrobotna bo nie ma pieniędzy na szkolenie lekarzy po studiach. Ja pracuje na produkcji (moja pracę mogłaby wykonywać osoba po gimnazjum/8 klasie podstawówki, nie wymaga wiedzy że studiów). Nie chodzi o to że się nie dostałem na lepszą pracę. W PL NIE ISTNIEJĄ stanowiska dla mnie. Nie ma pracy po nanotechnologii w Polsce. Więc po kiego mnie i ja wykształcono?
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 11
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Państwo i podatki

Post autor: dziobu »

carving85 pisze:Młodzież u nas i u nich jest dokładnie taka sama. Większość młodzieży chce być "jutuberem, strimerem, infułencerką". Nie ma cudów u nich jest dokładnie tak samo.

I tak samo jak u nich niektórzy chcą budować rakiety tak samo jest u nas.
Nie jest. To nie ta kultura, nie to podejście i mentalność. Ale co najważniejsze - nie te możliwości.
Oni inwestują w młodzież bo to przyszłość. U nas zamyka się szkoły bo są niedochodowe, zresztą głupim społeczeństwem łatwiej rządzić.
sagittario
Awatar użytkownika
tapy
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 209
Rejestracja: 05 wrz 2020, 18:43
x 72

Re: Państwo i podatki

Post autor: tapy »

dziobu pisze: głupim społeczeństwem łatwiej rządzić.
By takim rządzić trzeba mieć za co, głupie społeczeństwo jest biedne. Władza nad Aborygenami profitu nie przynosi.
sagittario
Awatar użytkownika
carving85
Postów w temacie: 3
Posty: 399
Rejestracja: 24 gru 2018, 10:45
x 114

Re: Państwo i podatki

Post autor: carving85 »

dziobu pisze:
carving85 pisze:Młodzież u nas i u nich jest dokładnie taka sama. Większość młodzieży chce być "jutuberem, strimerem, infułencerką". Nie ma cudów u nich jest dokładnie tak samo.

I tak samo jak u nich niektórzy chcą budować rakiety tak samo jest u nas.
Nie jest. To nie ta kultura, nie to podejście i mentalność. Ale co najważniejsze - nie te możliwości.
Oni inwestują w młodzież bo to przyszłość. U nas zamyka się szkoły bo są niedochodowe, zresztą głupim społeczeństwem łatwiej rządzić.

Może inne rzeczy widzimy, może inne rzeczy chcemy widzieć.

Ale ja widzę całkiem sporo ciekawych projektów od łodzkiego Solar Team, przez jakieś wspominane to już budowy rakiet (PUT Rocket Lab i inni bo takich projektów jest cała masa). Czy wielu młodych hobbistów z kanałami na YT którzy tworzą różne rzeczy.

Po masę wkurzających dzieciaków które dopiero zaczynają czy to zabawy z arduino czy z programowaniem czy z czymś innym. Wkurzających bo prawda trochę za dużo pytają zamiast poszukać i za dużo chcą na łatwiznę przez co na forach czy tym bardziej na grupach na FB nie da się z nich wygodnie korzystać.

Ale takie dzieciaki są. I nie można mówić że mamy inną mentalność czy inne podejście. Trzeba po prostu chcieć dostrzec takie projekty bo jest tego naprawdę dużo.


Zgadzam się niestety z tym że rząd w tym wszystkim nie pomaga. Gdyby nie pomagał to jeszcze nie było by tak źle. Rząd często wręcz utrudnia.
Cr10 S5
Bambu P1S
Delta Flsun QQ (wypożyczona)
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 11
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Państwo i podatki

Post autor: dziobu »

@tapy
Popełniasz pewien błąd - rozumujesz jak polityk, a nie jak debil. A wiesz kto rządzi u nas.

Tutaj idioci są potrzebni bo w demokracji liczy się ilość a nie jakość. Blokowisko nierobów na socjalu to 400 głosów, a osiedle domków właścicieli firm to 40 głosów. Ci pierwsi muszą wybrać władzę która zabierze tym drugim i rozda potrzebującym swoim. Głupotą jest zabijanie tych drugich, no ale nie żyje się wiecznie a żeby sie nachapać na przyszłość to czas też jest ograniczony. Poza tym tu od lat nie myśli się przyszłościowo.
I tak to działa gdy do polityki idą debile; zauważ że tu nie musisz mieć żadnych predyspozycji żeby zajmować najwyższe stanowiska państwowe; wliczając w to nawet tak prymitywne cechy jak obycie (*1).

(*1)
Może jestem staroświecki ale za "Prezydent po Radzie Gabietowej ws. COVID: sytuacja lepsza niż się spodziewano" gość powinien dostać w ryja.

carving85 pisze:Ale takie dzieciaki są. I nie można mówić że mamy inną mentalność czy inne podejście. Trzeba po prostu chcieć dostrzec takie projekty bo jest tego naprawdę dużo.
Mamy inną mentalność i inne podejście. I to "my" jako społeczeństwo, a nie młodzież jako taka. Wiem że są pojedyncze osoby które coś robią i wiem że trafiają się tu czy tam kółka zrzeszające takich. Ale te wszystko to inicjatywa oddolna i zdycha gdy taka młodzież musi przejść ze szkoły podstawowej/średniej/studiów do normalnego życia.
Umiesz programować? Znasz PLC? Budowałeś rakiety? A może jesteś urodzonym konstruktorem i wielu 10 lat zbudowałeś silnik Stirlinga? To spierdalaj bo na stanowisko programisty szukamy bezmózgiego klepacza javy i htmla co za minimalną stawkę wyrobi normę w korpo. Ale obsługa mopa w maku jest wolna, to się załapiesz; choć tam już jest jakiś mgr historii.
To jest problem.
Wiem jak działają jednostki naukowe które w końcu powinny pomagać rozwijać takie umiejętności. Jeśli 1% z nich ma szanse na cokolwiek, to już sporo - patrz hasła "niebieski laser" albo grafen. Zobacz ile z tego zostało.
Ostatnio zmieniony 13 kwie 2021, 13:57 przez dziobu, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
dekas
Postów w temacie: 1
Posty: 365
Rejestracja: 23 sty 2021, 21:28
x 130

Re: Państwo i podatki

Post autor: dekas »

Moje dziecko pojechało na doktorat "na zachód" . "Zachód" podjął decyzję, że trzeba się rozwijać i w ten rozwój inwestować (może więc coś w UE będzie jednak powstawać?) .
W Polsce było słabo. Kwestia zasobności państwa, czy decyzji o prawdziwym inwestowaniu w naukę?
Bo oczywiście jest kłopot, że mały odsetek wyborców rozumie co taka nauka może zrobić...

Pozdrawiam, Tomek
Awatar użytkownika
tapy
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 209
Rejestracja: 05 wrz 2020, 18:43
x 72

Re: Państwo i podatki

Post autor: tapy »

Idealizujecie pojęcie edukacji, rzesza wszechstronnie utalentowanych inżynierów, naukowców nie zdziała nic. Załamujemy ręce nad poziomem innowacyjności, utraconymi szansami z grafenem, niebieskim laserem i zapewne cała masą innych mniej medialnych innowacji. Problemem nie jest kto to wymyśli, ale gdzie zrealizuje. Brak gospodarki, to brak innowacyjności i patentów. Pomysły rodzą się w imię potrzeb, a nie weny twórcy. Bez przemysłu nic się nie będzie rozwijać, bo nie będzie odbiorcy nowoczesnych rozwiązań. Przemysł mamy w Chinach i to tam będzie motor postępu. W Polsce montownie mają takie zapotrzebowanie na wynalazki, na ile to przyniesie większe zyski z umiejscowienia produkcji poza własnymi granicami. Gdzie mieliśmy produkować ten niebieski laser, skoro cały przemysł półprzewodników u nas nie istnieje? Liczenie na profity z patentów, ten przykład pokazał, że wtedy Japonia przeczekała. Postęp to pieniądze, to gdzieś trzeba wdrożyć, by zaowocowały tym zyskiem. Przenoszenie produkcji do Chin nie daje nam szans na rozwój.

Tu pewna teza, która ma w sobie ziarno prawdy:

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=E1jc3aJdifo
arkomania.pl
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Państwo i podatki

Post autor: Berg »

1. edukacją
2. religia

w kościele protestanckim ważne cnoty to pracowitość , oszczędność

w rzymsko katolickim ubóstwo, pokora

tak że ten.
Awatar użytkownika
arkomania.pl
Postów w temacie: 2
Posty: 832
Rejestracja: 10 mar 2017, 13:08
Lokalizacja: RADOM
x 373

Re: Państwo i podatki

Post autor: arkomania.pl »

Jak byłem mały, a było to naprawdę dawno, istniały "Młodzieżowe Domy Kultury".
Każdy, niezależnie od pochodzenia i stanu majątkowego mógł zapisać się do Modelarni.

Te twory, zwane wówczas MDK, nawet w miastach kilkunastotysięcznych posiadały Modelarnie.

Co obecnie mogą zaoferować MDK-i ?

- kółko chorograficzne,
- kółko plastyczne,
- czytelnię,
- kółko fotograficzne,

Dlaczego, to: bo to najłatwiejsze i nie wymaga ogromnych nakładów finansowych.

- na prowincji, dodatkowo: kółko gospodyń wiejskich.

Na to są pieniądze i dotacje UE.

W moim mieście parę lat temu powstała nad dwupasmówką wisząca kładka (dla pieszych i rowerów). Obiekt architektonicznie ładny.
Codziennie 2 razy mijam dołem, ale nigdy na górze nie widzę rowerzysty i pieszych. W niedzielę trochę starszych
osób w godzinach przed mszami.

Po prostu kładka jest chyba dla mrówek lub może dzikiej zwierzyny zmierzającej w kierunku centrum miasta.

Projekt kładki został wykonany na podstawie Projektu Obywatelskiego.
Koszt wyniósł ponad 5mln zł.
Kładka po wybudowaniu przez 2 lata była zamknięta, z powodu drgań jakie się na nią przenosiły
z jeżdżących pod nią samochodów.
Kolejne badania i montaż tłumików, to koszt ponad 2mln zł.

Wyobraźcie sobie co można zrobić za 5-7mln.
Kupić teren, wybudować tzw. Fablaba, wyposażyć go w niezły sprzęt.

Był program "Orlików"
Może musi być stworzony program "FABLAB-ów".
tapy, dziobu, Zepco
Pozdrawiam Arek G. arkomania
ODPOWIEDZ

Wróć do „O wszystkim i o niczym”