Farba podkładowa do malowania aerografem.

Rozmowy na luzie np. o pogodzie lub śmiesznych kotach
Awatar użytkownika
Cosik
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 907
Rejestracja: 09 gru 2017, 10:12
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: HEVO DC, Mikrus
x 281
Kontakt:

Farba podkładowa do malowania aerografem.

Post autor: Cosik »

Hej,

Jeszcze nie mam, ale niedługo będę miał na wyposażeniu kompresor, więc pomyślałem że można by jednak pobawić się aerografem. I tu wchodzi jak zwykle cebula. Szukam czegoś najtańszego co mogłoby posłużyć jako podkład pod farby akrylowe. Z tego co się orientowałem te dedykowane to np 20zł za 60ml. Więc szukam potencjalnej alternatywy. Myślałem że może po rozcieńczeniu to np podkład wodny od firmy Renesans Polska się nada.


Czy macie może jakieś doświadczenie w materii alternatywnych farb podkładowych do aerografów?
Wolność wariacie w swoim warsztacie...
HEVO DC - wciąż wiele pomysłów na usprawnienia :D
Mikrus - moje szaleństwo -> viewtopic.php?f=10&t=6880
Moje projekty 3D

https://discord.gg/cBYzhm2 -> RepRapy PL
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8939
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Farba podkładowa do malowania aerografem.

Post autor: dziobu »

Cosik pisze:Myślałem że może po rozcieńczeniu to np podkład wodny od firmy Renesans Polska się nada.
Mam, nada się.
Cosik pisze:Czy macie może jakieś doświadczenie w materii alternatywnych farb podkładowych do aerografów?
Najtańsza farba akrylowa z marketu budowlanego (Casto...). Bez niczego - pędzlem wygładzasz wydruk, po rozcieńczeniu - ładujesz do aerografu.

Ten szczur ma taki podkład:
viewtopic.php?f=9&t=1090#p45114
Awatar użytkownika
alucard321pl
Postów w temacie: 2
Posty: 188
Rejestracja: 11 lis 2020, 18:10
Drukarka: Ender 5 Pro
x 51

Re: Farba podkładowa do malowania aerografem.

Post autor: alucard321pl »

Swego czasu malowałem od groma figurek do gier planszowych i bitewnych a za łepka sklejałem modele samolotów. Na początku pamiętam, że używałem podkładu do akryli od Vallejo, ale ciężko było po nim domyć aerograf. Koniec końców zacząłem stosować podkłady w sprayu od Army Painter (na prawdę super) lub najzwyklejsze farby podkładowe do plastiku z Brico lub Casto. Podkład w puszce jest dużo bardziej wygodny. Omija nas żmudne mycie aero. Wymaga to jednak troszkę wprawy, ale zdecydowanie polecam podkłady w sprayu. Pamiętaj aby malowany element pierw pożądnie umyć wodą z odrobiną płynu do mycia naczyń aby zmyć tłuszcze, zwłaszcza jeśli zamierzasz użyć taśmy maskującej lub maskolu bo inaczej farba wraz z podkładem odejdzie od elementu i cała twoja praca psu w d.... Lepiej poświęcić chwilę na mycie, niż później całe popołudnie na zdejmowanie farby.
Z partyjnym pozdrowieniem
Seba
Awatar użytkownika
obrms
Postów w temacie: 1
Posty: 192
Rejestracja: 29 cze 2020, 09:58
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Crapality K1C, KP3S
x 124

Re: Farba podkładowa do malowania aerografem.

Post autor: obrms »

A co stoi na przeszkodzie kupić normalny podkład akrylowy 2k i odpowiednio go rozcieńczyć? Litr kupisz za 30-100PLN (w zależności od marki), bez podatku od "produktu modelarskiego".
Awatar użytkownika
Cosik
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 907
Rejestracja: 09 gru 2017, 10:12
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: HEVO DC, Mikrus
x 281
Kontakt:

Re: Farba podkładowa do malowania aerografem.

Post autor: Cosik »

obrms pisze:A co stoi na przeszkodzie kupić normalny podkład akrylowy 2k i odpowiednio go rozcieńczyć?
Nie mam pojęcia, dlatego pytam. Możesz dać jakiś przykład? Bo to co mi google wyszukuje to dwu składnikowy podkład akrylowy wypełniający :D
alucard321pl pisze:... ale ciężko było po nim domyć aerograf. Koniec końców zacząłem stosować podkłady w sprayu od Army Painter (na prawdę super) lub najzwyklejsze farby podkładowe do plastiku z Brico lub Casto. Podkład w puszce jest dużo bardziej wygodny. Omija nas żmudne mycie aero. ...
Brzmi to jak daruj sobie aerograf. Jestem wciąż przed zakupem (tak wiem ze 2 lata temu męczyłem @dziobu o to) i w końcu nie wiem czy się tym bawić, czy dać sobie siana. A czy będę używał to nie wiem, może jak mi się spodoba ;)
Wolność wariacie w swoim warsztacie...
HEVO DC - wciąż wiele pomysłów na usprawnienia :D
Mikrus - moje szaleństwo -> viewtopic.php?f=10&t=6880
Moje projekty 3D

https://discord.gg/cBYzhm2 -> RepRapy PL
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8939
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Farba podkładowa do malowania aerografem.

Post autor: dziobu »

Odkąd mam dobre aero nie mam problemów z myciem. Wcześniej faktycznie to była udręka.
A wracając do tematu - różnice pomiędzy podkładem (czy farbami) modelarskimi widać na małych modelach (1:144) gdzie wspomniane preparaty często zalewają wszystkie detale a przy cienkich warstwach nie przysłaniają dostatecznie dobrze. A przy dużych to IMHO nie ma znaczenia dopóki detal nie ma specjalnych wymagań.
Awatar użytkownika
alucard321pl
Postów w temacie: 2
Posty: 188
Rejestracja: 11 lis 2020, 18:10
Drukarka: Ender 5 Pro
x 51

Re: Farba podkładowa do malowania aerografem.

Post autor: alucard321pl »

Cosik pisze: Brzmi to jak daruj sobie aerograf. Jestem wciąż przed zakupem (tak wiem ze 2 lata temu męczyłem @dziobu o to) i w końcu nie wiem czy się tym bawić, czy dać sobie siana. A czy będę używał to nie wiem, może jak mi się spodoba ;)
Absolutnie nie. Źle mnie zrozumiałeś. Aerograf to super sprawa. Zrobisz nim takie efekty jakich nie będziesz wstanie zrobić pędzlem. Po prostu chodzi mi o to, że przy podkładzie tak na prawdę jedyne na co musisz uważać, to o to, aby go za dużo nie nałożyć żeby nie zakryć detali. Nie trzeba tego robić super hiper dokładnie, więc wykorzystanie do tego aerografu jest po prostu niepotrzebne. Tak więc: podkład sprayem, kolory aerografem, lakier znów spray, chyba że chcesz ładnie i tanio, to wtedy zwykły sidolux aerografem.
Z partyjnym pozdrowieniem
Seba
ODPOWIEDZ

Wróć do „O wszystkim i o niczym”