marek91 - Ask Me Anything

Rozmowy na luzie np. o pogodzie lub śmiesznych kotach
Awatar użytkownika
Domell
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 1141
Rejestracja: 19 kwie 2016, 12:28
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: Mendel 90 / i3 / X3D
x 174

Re: marek91 - Ask Me Anything

Post autor: Domell »

Moje pytanie, kiedy będziesz sprzedawał "scrap" xD Kupiłem tego dużo i jest mimo wszystko super xD
Drukarki :
T.E.S.O.L // Gotowa do działania !
Awatar użytkownika
marek91
Administrator
Postów w temacie: 33
Posty: 2563
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:22
Lokalizacja: Gostyń
x 1208
Kontakt:

Re: marek91 - Ask Me Anything

Post autor: marek91 »

Domell pisze:Moje pytanie, kiedy będziesz sprzedawał "scrap" xD Kupiłem tego dużo i jest mimo wszystko super xD
Nigdy, wszystko idzie do niszczarki i do utylizacji :D
MosfetN pisze:Marek mam jeszcze jedno pytanko - dalej zbierasz szpule przejściowe czy wszystko idzie do niszczarki :) ?
J/W
dziobu pisze:To ja mam zapytania o ABS:
Rozumiem że do maszyny wchodzi mieszanka granulatu (materiał + barwnik). Do jakiej temperatury to jest potem grzane? Czy można taką mieszankę zagrzać drugi raz przed nawinięciem na szpulę czy po przestygnięciu zmienia swoje właściwości? (coś jak drukowanie plastikiem z odzysku).
Tak. Barwnik + granulat trafia do wytłaczarki, standardowo ABS jest stopniowo rozgrzewany do 235 stopni na głowicy. Każde ponowne przetwórstwo pogarsza właściwości materiału, dlatego też robienie filamentu z odpadów to kiepski pomysł.
Z pociętego filamentu - jeszcze ujdzie ale ze śmieci to bez sensu.
FlameRunner pisze:A jeszcze wyciągnę ten temat. ;)
Marku, jak Ci biznes idzie tak ogólnie? Da się wyżyć z tych drucików?
Nie myślisz o powrocie na etat? Ty tam chyba masz kopalnie = świetne warunki zatrudnienia?
Żartowniś :)
Biznes idze bardzo dobrze, do tego stopnia że lepiej być nie może, kompletujemy trzecią linię, lecimy pełną parą i dalej jest mało (już nie wspomnę o 2,85... mam mieć)
Nie, nie myślę, a tą kopalnię która miała mnie karmić do śmierci zamknęli jakoś pod koniec zeszłego roku... prywatyzować się nie chcieli więc sorry.
balgator
Awatar użytkownika
anraf1001
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 1509
Rejestracja: 30 gru 2016, 11:43
Lokalizacja: Gniezno
Drukarka: Hypercube Evo
x 182

Re: marek91 - Ask Me Anything

Post autor: anraf1001 »

Mam jeszcze jedno pytanie z ciekawości. Ile filamentu musicie przepuścić przez linię produkcyjną, żeby wyeliminować wszelkie pozostałości po poprzednim materiale?
;) Pozdrawiam, Andrzej ;)
Drukarki: Hypercube Evolution :cool2:
Prusa ala Haribo/Mk3 :cool2:

Wsiadając do taksówki mówię: "G28"
Awatar użytkownika
marek91
Administrator
Postów w temacie: 33
Posty: 2563
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:22
Lokalizacja: Gostyń
x 1208
Kontakt:

Re: marek91 - Ask Me Anything

Post autor: marek91 »

Ani grama :) Zmiana materiału = rozbiórka i czyszczenie ślimaka, głowicy i cylindra.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 8
Posty: 8909
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: marek91 - Ask Me Anything

Post autor: dziobu »

marek91 pisze:Ani grama :) Zmiana materiału = rozbiórka i czyszczenie ślimaka, głowicy i cylindra.
A ile to trwa? Usuwacie resztki mechanicznie czy elementy lecą do jakiegoś rozpuszczalnika?
Awatar użytkownika
marek91
Administrator
Postów w temacie: 33
Posty: 2563
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:22
Lokalizacja: Gostyń
x 1208
Kontakt:

Re: marek91 - Ask Me Anything

Post autor: marek91 »

Zależy od tego co było produkowane, z grubsza wygląda to tak że wrzucamy granulat czyszczący i w zasadzie po rozebraniu maszyny wszystko samo odpada, w zasadzie wystarczy kilka razy machnąć szczotką drucianą i wyciorem do armat :D
Czasami (np. w weekend) ślimak i głowica trafiają do acetonu.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 8
Posty: 8909
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: marek91 - Ask Me Anything

Post autor: dziobu »

1. A ile materiału marnuje sam proces produkcyjny? Jest to tak że po uruchomieniu maszyny ileś tam drutu na początek leci do kosza? Ile potem zostaje w komorze i jest wyrzucane? Czy są to tak niajakie ilości że szkoda pytać? :)

2. Z tego co widziałem, a widziałem niewiele w tym temacie (;p) to ogólnie wygląda to tak że do maszynki do mięsa wrzuca się granulat, tam jest podgrzewany i zamiast mięsa przez małą dziurkę wylatuje drut. Zaraz za tym jest kąpiel wodna żeby go schłodzić i szpula. To tak w skrócie o ile dobrze wiem.
Jak wygląda rozpoczęcie pracy? Bo w trakcie ciągnięcia druta ;p to już plastik ciągnie się sam (tzn ten nawijany jest prowadzeniem dla tego jeszcze ciepłego). Czy na początku ktoś bierze to co wypada ze śruby i ręcznie przeciąga przez chłodzenie, laser (kontrola średnicy) i na nawijarkę? Czy jest puszczana jakaś żyłka startowa?
Awatar użytkownika
marek91
Administrator
Postów w temacie: 33
Posty: 2563
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:22
Lokalizacja: Gostyń
x 1208
Kontakt:

Re: marek91 - Ask Me Anything

Post autor: marek91 »

Ogólnie rzecz ujmując miesięcznie jest kilkaset kg odpadów w różnej formie.

Procedura startowa wygląda tak że przez linię od tyłu przeciągamy kawałek filamentu (jedynie ważne żeby był prosty a nie ze szpuli) i ręcznie sklejamy końcówkę z ciepłym materiałem wychodzącym z wytłaczarki. Później w odpowiednim momencie uruchamiamy wytłaczanie i odciąg materiału. Później trzeba ustawić całą resztę. Na sam rozruch zazwyczaj do śmieci idzie jakieś 3-4kg.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 8
Posty: 8909
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: marek91 - Ask Me Anything

Post autor: dziobu »

A ile produkujecie na magazyn zanim następuje zmiana materiału?
Ile - teoretycznie - trzeba by zamówić żebyście mogli zrobić niestandardowy kolor?
Jak często (jeśli w ogóle) są awarie wytłaczarek? Co tam się psuje?
Awatar użytkownika
marek91
Administrator
Postów w temacie: 33
Posty: 2563
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:22
Lokalizacja: Gostyń
x 1208
Kontakt:

Re: marek91 - Ask Me Anything

Post autor: marek91 »

dziobu pisze:A ile produkujecie na magazyn zanim następuje zmiana materiału?
Jedna z linii produkuje tylko PLA, zmiana materiału nie następuje nigdy, mimo to po całym cyklu (który zamyka kolor czarny) maszyna jest czyszczona.
Wszystko zależy od zapotrzebowania na dany materiał.
dziobu pisze:Ile - teoretycznie - trzeba by zamówić żebyście mogli zrobić niestandardowy kolor?
Generalnie najpierw dostajemy próbkę która wystarcza na 5-20kg (zależy od tego ile tej próbki jest oraz od dozowania danego barwnika).
Później musimy zamówić 25kg barwnika który wystarcza na jakieś 1200kg materiału o tym kolorze. I tu są dwie opcje, albo trzeba wziąć całe 1200kg albo mniej np. 200kg i odkupić resztę barwnika który nam nie jest potrzebny. Takie coś robiliśmy raz czy dwa, możemy też zrobić 5 kg albo nawet 1 metr jeśli ktoś chce, tylko wtedy cena będzie absurdalnie wysoka :)
dziobu pisze:Jak często (jeśli w ogóle) są awarie wytłaczarek? Co tam się psuje?
Czasami padnie jedna z grzałek, głównie narażona na awarię jest ta niezabudowana którą się zdejmuje przy czyszczeniu.
Raz też poleciała karta PLC. Standardowo co jakiś czas wymieniamy termopary, jakieś kable, pasy napędowe itd. Lubią też się zepsuć potencjometry z nawijarki które regulują prędkość nawijania.
Generalnie, najbardziej psują się ludzie :)
Zablokowany

Wróć do „O wszystkim i o niczym”