Zdjęcia pokazowe (filamentów) - dlaczego tak a nie inaczej

Rozmowy na luzie np. o pogodzie lub śmiesznych kotach
Awatar użytkownika
marek91
Administrator
Postów w temacie: 3
Posty: 2563
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:22
Lokalizacja: Gostyń
x 1208
Kontakt:

Re: Zdjęcia pokazowe (filamentów) - dlaczego tak a nie inaczej

Post autor: marek91 »

majek pisze:To będą RÓWNIEŻ zdjęcia nie na białym tle, co pomogłoby wielu ludziom (jak widać z wątku)?
Litości...
Takie fotki nie mają żadnego sensu, wszystko było już wcześniej wytłumaczone.
morf
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 3224
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1594

Re: Zdjęcia pokazowe (filamentów) - dlaczego tak a nie inaczej

Post autor: morf »

PrzemoS pisze:
Bo jesli ja zajmuje sie Hobbystycznie (druk3d + fotografia) potrafię to robić dla was a nie Zawodowo , to pewnie i Ty tez jeśli masz tyle do powiedzenia co jest za a co przeciw dasz rade! Każdy potrafi mówić dużo. Nie mów tylko pokaż, że potrafisz lepiej dokładniej i to zrób , lecz zrób tak ,aby było jeszcze lepsze odwzorowanie prawdziwych barw
Dwie Sprawy
1. Nikt nie wie (przynajmniej ja) ze robisz to pro-bono a nie zawodowo. Skoro robisz te zdjecia filamentom od DevilDesign to mnie osobiscie przyszlo do glowy jedynie jedno: ze robisz to dla nich odplatnie. I wtedy budujesz "reprezentacje DD". Dlatego tez potencjalni Klienci (przegladajacy forum) byc moze zakladaja ze kolor ze zdjec == to co dostana w paczce.

Szczerze mowiac nie moja sprawa czy DD płaci Tobie za tą usługę czy nie. Chcialem tylko pokazac mechanizm jak to dziala.

2. Podstawowa "Kalibracja" koloru

Nie wchodzac w detale bo teoria barw to jest b. rozlegly temat ale aby zdjecia odwzorowywały w duzym stopniu rzeczywiste kolory wystarczy miec skalibrowany/oprofilowany monitor (mozna kupic kalibrator lub cyklicznie zamawiac usluge) oraz wzornik kolorow.

Przykladowa praca ze wzornikiem:
Robisz 1 zdjecie wzornika dla danych warunkow oswietleniowych a nastepnie przy wywolywaniu RAWa chociazby w takim Lightroomie tworzysz lub aplikujesz "profil" + oczywiscie WB ze wzornika.

Przykladowy wzornik od X-Rite wyglada tak:
chrome_mPEPFsCe8c.png
Mysle ze to jest absolutne minimum, jako hobbysta uzywam od dawna.

Zupelnie inna sprawa jest to ze u osob przegladajacych forum (a strzelam ze wiekszosc oglada na laptopie/telefonie) tez powinien byc skalibrowany monitor co jest oczywiscie fikcja. Malo tego niektore przegladarki w ogole olewaja profile a samo ich zarzadzanie w systemie tez bywa problematyczne.
Matryce laptopow w wiekszosci sa mocno odjechane (najczesciej w strone chlodniejszej temperatury barwowej) a czesto nawet nie da sie ich poprawnie skalibrowac, a o telefonach to szkoda nawet gadac.

Nie wczytywalem sie w watek ale jesli poprzednie zdjecia nie uwzglednialy jakiegokolwiek wzornika albo chociaz WB na podstawie szarej karty, to mozna je uznac jedynie za "pogladowe". Chyba ze taki jest cel - wtedy w zasadzie ta dyskusja nie ma sensu.
Ostatnio zmieniony 19 lis 2021, 13:58 przez morf, łącznie zmieniany 1 raz.
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 1
Posty: 1431
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 369

Re: Zdjęcia pokazowe (filamentów) - dlaczego tak a nie inaczej

Post autor: cyfron »

Co wy za problemy macie ludzie z tymi zdjęciami? Zamiast bić pianę o takie czy siakie oświetlenie lepiej poproście o udostępnienie pakietu próbek po 100g w jakieś rozsądnej cenie, wydrukujcie i sami, własnymi oczami oceńcie produkt.
Chyba, że temat jest tylko dla sportu i wcale nie macie zamiaru kupić filamentów z serii?
Ostatnio zmieniony 19 lis 2021, 14:08 przez cyfron, łącznie zmieniany 1 raz.
dziobu, PrzemoS
Awatar użytkownika
PrzemoS
Zasłużony
Postów w temacie: 11
Posty: 729
Rejestracja: 01 sie 2016, 12:11
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: Switchwire,Delta,X1C
x 719

Re: Zdjęcia pokazowe (filamentów) - dlaczego tak a nie inaczej

Post autor: PrzemoS »

morf pisze:
PrzemoS pisze:
Bo jesli ja zajmuje sie Hobbystycznie (druk3d + fotografia) potrafię to robić dla was a nie Zawodowo , to pewnie i Ty tez jeśli masz tyle do powiedzenia co jest za a co przeciw dasz rade! Każdy potrafi mówić dużo. Nie mów tylko pokaż, że potrafisz lepiej dokładniej i to zrób , lecz zrób tak ,aby było jeszcze lepsze odwzorowanie prawdziwych barw
Dwie Sprawy
1. Nikt nie wie (przynajmniej ja) ze robisz to pro-bono a nie zawodowo. Skoro robisz te zdjecia filamentom od DevilDesign to mnie osobiscie przyszlo do glowy jedynie jedno: ze robisz to dla nich odplatnie. I wtedy budujesz "reprezentacje DD". Dlatego tez potencjalni Klienci (przegladajacy forum) byc moze zakladaja ze kolor ze zdjec == to co dostana w paczce.

Szczerze mowiac nie moja sprawa czy DD płaci Tobie za tą usługę czy nie. Chcialem tylko pokazac mechanizm jak to dziala.

2. Podstawowa "Kalibracja" koloru

Nie wchodzac w detale bo teoria barw to jest b. rozlegly temat ale aby zdjecia odwzorowywały w duzym stopniu rzeczywiste kolory wystarczy miec skalibrowany/oprofilowany monitor (mozna kupic kalibrator lub cyklicznie zamawiac usluge) oraz wzornik kolorow.

Przykladowa praca ze wzornikiem:
Robisz 1 zdjecie wzornika dla danych warunkow oswietleniowych a nastepnie przy wywolywaniu RAWa chociazby w takim Lightroomie tworzysz lub aplikujesz "profil" + oczywiscie WB ze wzornika.

Przykladowy wzornik od X-Rite wyglada tak:
chrome_mPEPFsCe8c.png
Mysle ze to jest absolutne minimum, jako hobbysta uzywam od dawna.

Zupelnie inna sprawa jest to ze u osob przegladajacych forum (a strzelam ze wiekszosc oglada na laptopie/telefonie) tez powinien byc skalibrowany monitor co jest oczywiscie fikcja.
Matryce laptopow w wiekszosci sa mocno odjechane (najczesciej w strone chlodniejszej temperatury barwowej) a czesto nawet nie da sie ich poprawnie skalibrowac.

Nie wczytywalem sie w watek ale jesli poprzednie zdjecia nie uwzglednialy jakiegokolwiek wzornika albo chociaz WB na podstawie szarej karty, to mozna je uznac jedynie za "pogladowe". Chyba ze taki jest cel - wtedy w zasadzie ta dyskusja nie ma sensu.


@morf nie znamy sie od dzis nie znamy sie od 4 lat , ale dluzej wiem co masz na mysli jesli mowa o Kalibracji i kolorach wiesz dobrze ze tego nie musisz mi mowic bo to najwazniejsza kwestia jesli mowimy o kolorach i kalibracji (ColorChecker , nie wspominajac o trojkacie ekspozycji i WB) to jest podstawa i mus a tego nie musze zamieszczać przy zdjęciach gdybym tego nie mial i sie nie znał to bym nie podejmowal pracy wiec prosze nie schodź na manowce. Najwazniejsze , ze to co jest wstawiane od czasu jak robie uwzglednia idealnie kolory Filamentow Devil Design . Zdjecia maja przedstawiac idealna barwe odcien kolor jak figurki ktore zostały wydrukowane po to aby klient/nabywca wiedzial jak wyglada dany kolor po wydrukowaniu .To czy Hobbystycznie czy Zawodowo nie szacuje pracy czy ona jest w Stopniu Podstawowym czy Zaawansowanym bo ma byc jak najlepiej i tak jest ! :thumbup: :thumbup: :thumbup:
"Z pozdrowieniami Przemek" :git: :git:

Drukarki:
Delta :yahoo: :yahoo: // Voron Switchwire :devil: // Bambu Lab X1-Carbon AMS :crazy:
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8939
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Zdjęcia pokazowe (filamentów) - dlaczego tak a nie inaczej

Post autor: dziobu »

cyfron pisze:Co wy za problemy macie ludzie z tymi zdjęciami?
Bo nagle trochę osób zapomniało że sposób i parametry druku też wpływają na efekt końcowy i nie da się jednym detalem zaspokoić wszystkich wrażliwych dusz.

Ale co tam, bierz chrupki, piwo i siadaj obok :D
cyfron, PrzemoS, Andrzej_W
Awatar użytkownika
PrzemoS
Zasłużony
Postów w temacie: 11
Posty: 729
Rejestracja: 01 sie 2016, 12:11
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: Switchwire,Delta,X1C
x 719

Re: Zdjęcia pokazowe (filamentów) - dlaczego tak a nie inaczej

Post autor: PrzemoS »

dziobu pisze:
cyfron pisze:Co wy za problemy macie ludzie z tymi zdjęciami?
Bo nagle trochę osób zapomniało że sposób i parametry druku też wpływają na efekt końcowy i nie da się jednym detalem zaspokoić wszystkich wrażliwych dusz.

Ale co tam, bierz chrupki, piwo i siadaj obok :D
Czyli jest nas wielu :cool2: :git: :piwo:
"Z pozdrowieniami Przemek" :git: :git:

Drukarki:
Delta :yahoo: :yahoo: // Voron Switchwire :devil: // Bambu Lab X1-Carbon AMS :crazy:
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 2464
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 309

Re: Zdjęcia pokazowe (filamentów) - dlaczego tak a nie inaczej

Post autor: mcxmcx »

przepraszam, a jaki klopot wystawic zdjecie filamentu / wydruku z checkerboard i klient juz sam sobie wyrowna wszystko u siebie?

po sprawie.
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Awatar użytkownika
PrzemoS
Zasłużony
Postów w temacie: 11
Posty: 729
Rejestracja: 01 sie 2016, 12:11
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: Switchwire,Delta,X1C
x 719

Re: Zdjęcia pokazowe (filamentów) - dlaczego tak a nie inaczej

Post autor: PrzemoS »

mcxmcx pisze:przepraszam, a jaki klopot wystawic zdjecie filamentu / wydruku z checkerboard i klient juz sam sobie wyrowna wszystko u siebie?

po sprawie.
zgłos ten problem do sklepów/sprzedawców, aby wstawiali wraz z filamentem/wydrukiem ColorChecker , bo ich barwy nie oddają prawdziwej rzeczywistości . Tylko grzecznie mówiąc ,większość wiesz co Ci odpowie ? :wave:

Jeśli będę zajmował sie "Tylko" Forum i miał więcej czasu spoko mogę robic to Co chcecie i jak chcecie nawet wszelakie tla na Amazonce itp :D :D

Może inaczej @mcxmcx , co chcesz bądź co chcecie , aby bylo wstawiane na zdjęciach wydruków specjalne tła ? jakieś zdjęcia obrotowe gify 360 ?

Z miła chęcią każdego wysłucham

Piszcie śmiało ja nie gryze :piwo: :piwo:


Teraz przechodzimy do konkretów. (zapisze, zanotuje a potem będziemy działać, aby wilk był syty a owca cała)
"Z pozdrowieniami Przemek" :git: :git:

Drukarki:
Delta :yahoo: :yahoo: // Voron Switchwire :devil: // Bambu Lab X1-Carbon AMS :crazy:
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 3224
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1594

Re: Zdjęcia pokazowe (filamentów) - dlaczego tak a nie inaczej

Post autor: morf »

PrzemoS pisze: @morf nie znamy sie od dzis nie znamy sie od 4 lat , ale dluzej wiem co masz na mysli jesli mowa o Kalibracji i kolorach wiesz dobrze ze tego nie musisz mi mowic
Elegancko Milordzie :piwo:
PrzemoS
Done is better than perfect.
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 2464
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 309

Re: Zdjęcia pokazowe (filamentów) - dlaczego tak a nie inaczej

Post autor: mcxmcx »

ej kolego, obrabiaj sobie jak chcesz i takie wstawiaj.

ale chyba do obróbki wstawiasz zarowno kolor chrcker jak ibttojkat, to jaki klopot dac ludzikom takie fotki?

sami sobie ludzie to ogarna.
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
ODPOWIEDZ

Wróć do „O wszystkim i o niczym”