Recykling wydruków z PLA

Rozmowy na luzie np. o pogodzie lub śmiesznych kotach
DragonAtelier
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 17
Rejestracja: 07 kwie 2022, 11:58
x 2

Recykling wydruków z PLA

Post autor: DragonAtelier »

Cześć,

Jest to mój pierwszy post na tym forum więc - witam wszystkich :)

Przejdźmy od razu do rzeczy. Nie wiem w sumie na jakim podforum mógłbym zamieścić ten post więc uderzam tutaj.

Od jakiegoś czasu zrodził się pomysł recyklingu PLA z uszkodzonych wydruków, które w kilogramach lądują i tak w koszu na śmieci. Od około pół roku opracowałem własny ekstruder do produkcji filamentu i własny nawijacz tegoż filamentu na rolkę. Pozostaje tylko ostre dopracowanie wszystkiego ażeby po zmiażdżeniu starych wydruków i zrobieniu z tego filamentu trzymało się to wszystko kupy i miało wymaganą średnicę.

Problemem jest fakt iż sam niestety nie drukuję zbyt dużo - może jakieś 1kg na pół roku - więc na testy materiału mam mało. Dlatego też pytanie do Was. Czy ktoś z Was ma może jakieś "wtyki" gdzieś albo sam mógłby za drobną opłatą przekazać wydruki, które i tak miałyby trafić do kosza? Interesuję się tylko PLA, gdyż inne materiały to trochę cięższa sprawa do przetworzenia (opary, czynnik zdrowotny itp).

Byłbym wdzięczny za podjęcie dyskusji w tej kwestii.

Dzięki z góry.
Adinfo, Berg
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1096
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 248
Kontakt:

Re: Recykling wydruków z PLA

Post autor: Adinfo »

Pomysł dobry w fazie eksperymentów. Jak to jakościowo będzie z powodu zróżnicowanych materiałów jakie planujesz przetworzyć to już inna kwestia. Pomysł mi się podoba. Na pewno napotkasz problemy z tym co dostaniesz, ponieważ może w tym być wszystko - nie tylko PLA ale też inne materiały, trudno będzie to wychwycić. To oczywiście zależy od sposobu przygotowania "wsadu" do wytworzenia takiego filamentu z recyklingu. Koledzy co się bardziej znają na pewno się wypowiedzą w tym temacie.
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2455
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 306

Re: Recykling wydruków z PLA

Post autor: mcxmcx »

kup na poczatek dwa worki granulatu pla i to ogarnij.
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
DragonAtelier
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 17
Rejestracja: 07 kwie 2022, 11:58
x 2

Re: Recykling wydruków z PLA

Post autor: DragonAtelier »

Adinfo pisze:Pomysł dobry w fazie eksperymentów.
Zgadza sie w 100%. Faza eksperymentow przetwarzania bo to chce ogarnac.
mcxmcx pisze:kup na poczatek dwa worki granulatu pla i to ogarnij.
Dzieki za sugestie. Z granulatem nie mam problemu i tutaj temat jest ogarniety. Odchylek od 1.75 w granicsch normy producentow czyli +- 0.05. Takze turaj problemu nie ma.

Tak jak pisalem glownie chodzi o temat totalnego recyklingu a nie produkcji filamentu z granulatu bo to wg mojego doswiadczenia z minionego roku/2 lat jak robilem i projektowalem swoj ekstruderek i sprzecik z sensorkiem grubosci filamentu i dostosowywaniem uciagu z exkstrudera mam ogarniete.

Taki offtop - skoro piszesz. Masz jakiegos sprawdzonego dostawce granulatu w Polsce po przystepnej cenie? Bo na dzisiaj cena 1kg granulatu dla kogos jak ja nawet przy zakupie 100kg na raz to gra nie warta swieczki (ja mialem zapasy jest przed covidowe). Teraz bardziej oplaca sie kupic tani filament i go pociac na pelecik :D
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 3203
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1575

Re: Recykling wydruków z PLA

Post autor: morf »

Jest taki dział viewforum.php?f=76
Done is better than perfect.
DragonAtelier
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 17
Rejestracja: 07 kwie 2022, 11:58
x 2

Re: Recykling wydruków z PLA

Post autor: DragonAtelier »

Ogolnie to nie wiem czy to bylby rowniez odpowiedni dzial.
Pomysl to to nie jest bi jest juz zrealizowany, jednakze trzeba to doprowadzic do perfekcji.
Innym problemem jest zaznaczenie ze powinno to byc w duchu open source.
mscichu
Postów w temacie: 1
Posty: 89
Rejestracja: 20 kwie 2016, 13:05
x 9

Re: Recykling wydruków z PLA

Post autor: mscichu »

Może napisz z jakiego miasta jesteś to ktoś z okolicy Ci podrzuci jakieś wydruki.
DragonAtelier
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 17
Rejestracja: 07 kwie 2022, 11:58
x 2

Re: Recykling wydruków z PLA

Post autor: DragonAtelier »

Trojmiasto. Ale kompletnie dla mnie nie jest problemem podeslac kuriera albo podeslac etykiete na paczke komus kto by chcial takie wydruki opchnac ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „O wszystkim i o niczym”