Nazewnictwo detali w projekcie

Rozmowy na luzie np. o pogodzie lub śmiesznych kotach
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8909
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Nazewnictwo detali w projekcie

Post autor: dziobu »

Drogie Bravo, mam problem...
mój chłopak chce ze mną uprawiać se...
a nie, chwila; tym razem co innego ;)

Rysuję sobie w CADzie jakieś tam urządzenie (no niech będzie że takie: viewtopic.php?f=9&t=9153). Składa się ono z kilku osobnych detali z których każdy będę drukował czy wykonywał w inny sposób. I chcę te detale jakoś ponazywać ale nie wiem jak.

Mam tam pudełko które składa się z podstawy w formie litery U (dół i ścianki boczne), ścianki czołowej, tylnej i pokrywy od góry.
Nazywam te detale kolejno "Podstawa", "Front", "Tył", "Góra".
W tylnej ściance chcę dziurę na złącze zasilania. Ale w innym wariancie obudowy będzie tam złącze zasilania i USB.
Potem wpadam na pomysł żeby ściankę tylną, ze względu na jeszcze inne złącza, podzielić na 2 części. Ot po prostu - przedzielić w poziomie na pół.

Robię kilka takich obudów, ale wychodzi że w pewnym miejscu ścianka z samym złączem zasilania jest słaba i trzeba ją wzmocnić. Owe wzmocnienie nie będzie kompatybilne wstecz ze starymi obudowami, ale muszę je zachować np na potrzeby modyfikacji/naprawy starych urządzeń.

Czyli detal "Tył" występuje w takich wariantach:
  • z dziurą na złącze zasilania,
    • v1 - wersja pierwsza (A),
    • v2 - wersja wzmocniona (B),
  • ze złączem zasilającym i USB,
    • tu tylko jedna wersja (C),
  • wersja dwuczęściowa
    • Tył-A (D)
    • Tył-B (E)
Tył-A i Tył-B celowo nie opisałem jako "Tył-góra" i Tył-dół" bo problem występuje często w złożeniach gdzie zwyczajnie ciężko elementy przyporządkować jako górny, dolny, mocujący, oprawka, ble ble ble bo podział wynika np z kwestii technicznych.

Mam teraz do ponazywania detale A, B, C, D, i E. Jak to zrobić żeby nie robił się chlew?
Problem jest w sumie ciekawy, bo najłatwiej dodawać do nazwy litery i cyfry, ale to daje tylko dwie metody numeracji. A ponumerować wypadało by trzy (wariant, wersja, element składowy).
Jak Wy to robicie?
Adinfo
Awatar użytkownika
sagittario
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 334
Rejestracja: 27 kwie 2018, 11:25
Lokalizacja: Nysa
Drukarka: Anet A8, Inventor
x 133

Re: Nazewnictwo detali w projekcie

Post autor: sagittario »

Podział dzidy bojowej zna? :D

W moim systemie to nazewnictwo na zasadzie-01, 02, 03... gdzie numeracja to kolejne elementy składowe projektu. Czyli mam rysunek złożeniowy z numerem części ale... każda część oprócz numeru porządkowego ma nadany jakiś indeks (różnie-numeracja, nazwa lub kod którego używam w systemie ERP)
Ewentualnie można próbować nadawać numerację na zasadzie - 01-obudowy, 02-wzmocnienia.
Wierz mi, że co projektant to inny system numeracji bądź nazewnictwa zastosuje.
dziobu, kapi
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8909
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Nazewnictwo detali w projekcie

Post autor: dziobu »

Wiem że różnie ludzie robią, dlatego pytam różnych ludzi ;)

Obok wspomnianych nazw mam numerację, gdzie to jest na zasadzie 00.00:
<grupa>.<detal>
np 01.05 to (obudowa.spód).
W większym projekcie, tj tam gdzie było więcej części, to się sprawdziło choć ogólnie to wygoda rozwiązania jest żadna. Do detalu muszę i tak mieć jakąś listę żebym wiedział co to jest i po co. A przecież poza numerem mogę wrzucić nazwę.
Poza tym taka numeracja jest IMHO bez sensu w mniejszych projektach; np np takich gdzie mam 10-20 elementów. Potem pojawiają się warianty i wersje i do tej numeracji trzeba jeszcze trzymać jakąś listę/arkusz/dokumentację żeby ogarnąć co i gdzie. Tego właśnie bym chciał uniknąć.
Awatar użytkownika
@GUTEK@
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1172
Rejestracja: 02 lip 2018, 21:45
Lokalizacja: Gliwice
Drukarka: FF Dreamer, CR-10
x 773
Kontakt:

Re: Nazewnictwo detali w projekcie

Post autor: @GUTEK@ »

dziobu pisze:Drogie Bravo...
Może spróbuj metody na kalendarzyk :DD
Andrzej_W
Awatar użytkownika
sagittario
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 334
Rejestracja: 27 kwie 2018, 11:25
Lokalizacja: Nysa
Drukarka: Anet A8, Inventor
x 133

Re: Nazewnictwo detali w projekcie

Post autor: sagittario »

To zostaje próba nazewnictwa na zasadzie (przykład):
Obudowa:
01-Obudowa główna
02-Ściana montażu gniazd
03-Pokrywa
04-Ściana przednia

Jak ściana montażu gniazd podzielona zostanie na dwie części to wtedy zostaje:
02-Ściana montażu gniazd
021-Ścianka gniazda prawa
022-Ścianka gniazda lewa
023-wzmocnienie

Jeśli chcesz różne wersje w projekcie to:
02A-Ściana montażu gniazd z ABS
02B-Ściana montażu gniazd z PP

Ewentualnie sam musisz zbudować system nazewnictwa typu:
0100-Obudowy
0101-obudowy U
0102-obudowy pełne
itd.
dziobu
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8909
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Nazewnictwo detali w projekcie

Post autor: dziobu »

Czyli mniej-więcej taki szmec jaki mam teraz ;/
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 3203
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1575

Re: Nazewnictwo detali w projekcie

Post autor: morf »

szkoda ze to nie git, tak bys sobie zrobil branche dla danych ficzerów.
Co prawda same STLe mozna sobie przechowywac w repo ale z tymi źrodłowymi juz gorzej.
dziobu
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 769
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 441

Re: Nazewnictwo detali w projekcie

Post autor: majek »

Ja mam takie coś:
- gantry (cała ruchoma część)
- gantry_joint_l (łącznik lewy)
- gantry_joint_l_vslot (lewy łącznik w wersji na v-slot)
- gantry_joint_l_cf (lewy łącznik w wersji na rurę CF)
- gantry_joint_l_cf_top (górna część lewego łącznika w wersji CF)

Ale też czasem niekonsekwentnie:
- motor_support_x (tu wszystko co dotyczy silników mam w jednym miejscu, więc zaczyna się od motor_)
- z_endstop_trigger (a tu pogrupowane wg. przynależności do osi)

Ale z nazwami zbytnio nie mogę szaleć, bo to są nazwy funkcji/modułów w OpenSCADzie, więc spacje, minusy, kropki odpadają.

Do numeracji wersji mam git-a z ewentualnymi tagami na 'to jest stara wersja produkcyjna', ale jakbym miał dorzucać numerki do nazw, to dawałbym pewnie na samym końcu _v1, _v2 itp. (koniecznie z literką, żeby to się nie pomieszało z częścią numer 1 detalu).
dziobu
cube
Postów w temacie: 1
Posty: 138
Rejestracja: 29 mar 2020, 13:50
x 107

Re: Nazewnictwo detali w projekcie

Post autor: cube »

Ja robię tak (instytucja naukowa więc nazwy są brane np. z nazw grantów): Nazwa jest podzielona na segmenty np. MF3-7-19-1, gdzie pierwsza część oznacza nazwę projektu, druga to numer porządkowy urządzenia do danego projektu. I cały katalog dostaje gratis nazwę, np. "MF3-7 stolik mikroskopowy". Wewnątrz są pliki np. "MF3-7 stolik.asm", które to są złożeniem najwyższego poziomu (asm to plik złożenia solidworksa), w tym samym katalogu są złożenia podzespołów, np "MF3-7-19 zespół przesuwu X" a niżej w hierarchii jest np. "MF3-7-19-1 podstawka prowadnicy", które to jest oznaczeniem pojedynczego elementu.
No i jeśli robię zmiany to dodaje v1, v2 po numerze, czy dla komponentu czy dla podzespołu. Jeśli zmiana jest niewielka to robię ją jako dodatkową konfigurację danej części, z tym że na rysunku technicznym, pod nazwą jest pole, w którym wstawia się ta nazwa automatycznie.
dziobu
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1294
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: DIY Prusa Bear
x 701

Re: Nazewnictwo detali w projekcie

Post autor: JGFTW »

Ja robię projekty w Fusion360 i zazwyczaj nazewnictwo u mnie wygląda tak:

- dla małych projektów: co, gdzie, rewizja, *komentarz/opis zmiany

np. noga_lewa-przednia_v1,
noga_lewa-tylnia_v2_grubsza-podstawa

(czasem całkowicie skrótowo jak: noga_LP_v2_grubsza-pdst)

- dla dużych projektów: grupa, co, gdzie, rewizja, *komentarz/opis zmiany, wariant

np. Z-axis_trapezoidal-screw-drive_lower-left_v1_part-1of2,
Extruder_e3dv6_front-cover_v2_40mm-fan_B

Najpierw tworzę elementy (najczęściej mockupy albo zarysy elementów i ich rozmieszczenie), później grupuję w foldery (elementy ekstrudera daję do folderu "ekstruder", itd), a na końcu ewentualnie dodam kolejne foldery nadrzędne ("ekstruder" do folderu "oś XE", obok folderu "oś X", ale taki kompletnie sztuczny podział nie trafia później do przedrostków nazw, a jest jedynie dla porządku, gdy jest dużo elementów i żeby nie przewijać długiej listy).

Dodatkowe informacje na modelu zaznaczam kolorami np drukowane elementy są kolorowane na niebiesko (nie gotowy) lub żółto (gotowy, wydrukowany). Staram się używać maksymalnie 4-5 kolorów na cały model dla przejrzystości.

Podczas nazywania próbuję opisywać przedmioty, w taki sposób, żeby wiadomo było co jest czym i gdzie bez patrzenia na model w CADzie oraz na miniaturę STL (później generując gcode dodaje jedynie dwa przedrostki oznaczajace drukarkę i materiał np MC3_TPU i już wiem co dokładnie drukuję). Staram się unikać nadawania kodów, niejasnych skrótów oraz innych grupowań znaków do których potrzebna jest legenda. Jedynie warianty są oznaczone literami i wykorzystuję to oznaczenie tymczasowo, żeby później wybrać jedną wersję.
dziobu
ODPOWIEDZ

Wróć do „O wszystkim i o niczym”