Połączenie światłowodowe pomiędzy budynkami

Rozmowy na luzie np. o pogodzie lub śmiesznych kotach
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 783
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 450

Re: Połączenie światłowodowe pomiędzy budynkami

Post autor: majek »

Co tu dużo gadać, mogę tylko potwierdzić co koledzy napisali, że:
- bierz więcej żył niż jedna lub jedna para
- jakieś konwertery lub switche z sfp, są też konwertery z sfp, więc jak kiedyś zdecydujesz się zmienić jedną stronę na switcha, to przełożysz moduł sfp z konwertera do switcha i będzie nadal działać bez wymiany drugiej strony
- są też takie śmieszne hybrydy w cenie jak te konwertery wdm z dziurą sfp i np. dwoma portami gigabit - akurat na spokojnie do podłączenia dwóch rzeczy po drugiej stronie
- takie rzeczy też się psują, za kilka lat może już nie dostaniesz takiego konwertera wdm-owego, łatwiej wymienić moduł sfp, albo switcha/konwerter z dziurą sfp
- w powerline bym nie szedł, już prędzej bym zrobił połączenie po wifi, poza tym krótkofalowcy i babcie słuchające analogowego radia Cię znienawidzą ;)
@GUTEK@, artur_n
Dectro
Postów w temacie: 3
Posty: 69
Rejestracja: 19 gru 2021, 23:54
x 26

Re: Połączenie światłowodowe pomiędzy budynkami

Post autor: Dectro »

A co będziesz uruchamiać w tym budynku gospodarczym?
Jak dla mnie światełko opłaca się dopiero kłaść jak potrzebujemy multigigabit. Power Line to zło, odradzam nawet w kawalerce.
Sprawdź może obecny przewód, może masz gdzieś zagięty i wystarczy naprawić. Na kat.5e do 100m spokojnie wyciągam 1gbit, ale przewód jest trochę lepszy np bitnera, bo na tych najtańszych CCA nie ma szans na 1gbit. Ewentualnie zastanów się również nad wifi kierunkowym, transfery ok jedynie ping trochę większy. Lepiej jest jednak kłaść w ziemi, szczególnie światełko w mikrorurce.
artur_n
Awatar użytkownika
artur_n
Postów w temacie: 13
Posty: 962
Rejestracja: 20 lis 2017, 21:48
Lokalizacja: RJA
Drukarka: Prusa MK4, P1S AMS
x 179

Re: Połączenie światłowodowe pomiędzy budynkami

Post autor: artur_n »

Panowie WiFi odpada.
Skrętkę mam kupioną taką: https://allegro.pl/oferta/alantec-kabel ... 8995431332
Po restartach routera czasem załapię 1000M ale na chwilę i później już jest cały czas 100M.
Skoro PowerLine to zło to jedyne sensowne rozwiązanie to światło.
Dectro
Postów w temacie: 3
Posty: 69
Rejestracja: 19 gru 2021, 23:54
x 26

Re: Połączenie światłowodowe pomiędzy budynkami

Post autor: Dectro »

FTP musi być uziemione z 2 stron. Jak masz tylko z jednej lub w ogóle to masz ładną antenę ;)
artur_n
Awatar użytkownika
@GUTEK@
Drukarz
Postów w temacie: 5
Posty: 1177
Rejestracja: 02 lip 2018, 21:45
Lokalizacja: Gliwice
Drukarka: FF Dreamer, CR-10
x 780
Kontakt:

Re: Połączenie światłowodowe pomiędzy budynkami

Post autor: @GUTEK@ »

Ten kabel źle nie wygląda. A próbowałeś zarobić na nowo wtyczki? Miałem już przypadki, że zarobienie na nowo pomagało na połączenie, mimo, że stare wtyczki nie wyglądały na uszkodzone/źle zarobione.
Druga sprawa, masz to jakoś uziemione? Może to też by pomogło na stabilność połączenia.
artur_n
Awatar użytkownika
artur_n
Postów w temacie: 13
Posty: 962
Rejestracja: 20 lis 2017, 21:48
Lokalizacja: RJA
Drukarka: Prusa MK4, P1S AMS
x 179

Re: Połączenie światłowodowe pomiędzy budynkami

Post autor: artur_n »

Wtyczki zarabiałem od nowa.
Kabel nie jest uziemiony. Mogę spróbować go podłączyć pod uziemienie dla testu.
Dectro
Postów w temacie: 3
Posty: 69
Rejestracja: 19 gru 2021, 23:54
x 26

Re: Połączenie światłowodowe pomiędzy budynkami

Post autor: Dectro »

Spróbuj i zobacz bo kabel z opisu nie jest zły. Do FTP wymagane są metalowe wtyki oraz gniazda RJ. W domowych instalacjach nie widać ich korzyści względem UTP, jedynie w dużych, gęstych instalacjach.
artur_n
Awatar użytkownika
emartinelli
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 1195
Rejestracja: 19 kwie 2016, 16:54
Lokalizacja: Łódź
x 423

Re: Połączenie światłowodowe pomiędzy budynkami

Post autor: emartinelli »

A nie lepiej położyć po prostu porządną/markową skrętkę kat. 6E lub 7 z ekranem? (ekran oczywiście uziemiony)
W obecnych czasach kładzenie kat. 5E słabo rokuje zwłaszcza, że te tańsze kable nie spełniają norm. :(
artur_n, cyfron
Awatar użytkownika
artur_n
Postów w temacie: 13
Posty: 962
Rejestracja: 20 lis 2017, 21:48
Lokalizacja: RJA
Drukarka: Prusa MK4, P1S AMS
x 179

Re: Połączenie światłowodowe pomiędzy budynkami

Post autor: artur_n »

emartinelli pisze:A nie lepiej położyć po prostu porządną/markową skrętkę kat. 6E lub 7 z ekranem? (ekran oczywiście uziemiony)
W obecnych czasach kładzenie kat. 5E słabo rokuje zwłaszcza, że te tańsze kable nie spełniają norm. :(
Jest to jakieś wyjście ale ja się uparłem na napowietrzną instalację między budynkami do tego skrętka z linką nośną i mam za swoje ;-)
No nic zarobię od nowa po raz nty końcówki i dodatkowo uziemię, ale to już jutro.
cube
Postów w temacie: 1
Posty: 138
Rejestracja: 29 mar 2020, 13:50
x 107

Re: Połączenie światłowodowe pomiędzy budynkami

Post autor: cube »

Ale oczywiście router na obu stronach obsługuje gigabit Ethernet? Bo na zwykłej cat5 powinno tyle pójść. Ekrany w kablach przyłącza się z jednej strony, najlepiej do wspólnego punktu masy.
Kopytko
ODPOWIEDZ

Wróć do „O wszystkim i o niczym”