Co ja zrobilem? Czy to plagiat czy tylko podobienstwo

Tu przenosimy offtop
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 9
Posty: 3219
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1593

Co ja zrobilem? Czy to plagiat czy tylko podobienstwo

Post autor: morf »

Czesc,

wrzucam do "shitstorm" bo obstawiam, ze moze byc sporo głosów :)

W skrócie mowiąć jakis czas temu spodobał mi sie stojak do RPI + SSD, ktory zobaczylem tutaj:
https://shop.inux3d.com/en/home/21-terr ... 60016.html
chrome_yajEd3hY8a.png
Widze ze to wydruk 3D wiec zapytałem firmę o możliwość zakupu modelu STL tak zeby sobie to wydrukować samemu ale dostałem odpowiedz ze modeli nie sprzedaja i na razie nie planują.

Cóż usiadłem więc do fusiona, zaciągnąłem blueprint RPI i SDD oraz patrząć na zdjęcia w/w konstrukcji narysowałem sam.

Wydrukowałem i jest...MorfPiSSDCase :)
MorfPiSSDCase_fan.jpg
VMorfPiSSDCase_2.jpg
MorfPiSSDCase_fanless.jpg
Teraz pytanie:
Co ja najlepszego narobilem :DD

Czy ktoś mogłby podsunąć jakies sensowne źrodło tak aby poczytac o prawach autorskich przy druku 3D?

Pytania jakie kłębią mi się w głowie np:
1. Czy taki obiekt to naruszenie praw autorskich swojego "pierwowzoru"?
2. Czy moze sam "model" tzn stl jest naruszeniem praw a wydruk (jako mój własny twór) już nie?
3. Czy taki model mogę Wam udostępnić na forum albo czy moge go hipotetycznie sprzedawać?
4. A czy moge hipotetycznie sprzedawac juz gotowy wydruk?
5. Zapewne rozni sie wymiarami, grubościami, kątami itp wiec nie jest to kopia.
6. Januszująć można by pewnie iść w zaparte ze nie jest w 100% podobny do pierwowzoru, lub w ogole takiego pierwowzoru nie miał.
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
Zepco
Postów w temacie: 1
Posty: 1555
Rejestracja: 25 kwie 2017, 22:23
Lokalizacja: Kielce
Drukarka: PRUSA i3 MK2S
x 294

Re: Co ja zrobilem? Czy to plagiat czy tylko podobienstwo

Post autor: Zepco »

Jeśli model i wydruk będą używane tylko przez Ciebie, to nic złego nie robisz. Jeśli chciałbyś to udostępnić/sprzedać, to już jest problem.
inux3d
Prusa i3 MK2S
Anet A8 - rozebrana na części...
3DGence One
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8935
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Co ja zrobilem? Czy to plagiat czy tylko podobienstwo

Post autor: dziobu »

Zepco pisze:Jeśli model i wydruk będą używane tylko przez Ciebie, to nic złego nie robisz.
To działa zawsze.
Zepco pisze:Jeśli chciałbyś to udostępnić/sprzedać, to już jest problem.
Nie do końca.
Jeśli sam detal ma zastrzeżony wzór (a na 100% nie ma) - to jest problem.
Jeśli by podrobił jakieś firmowe oznaczenia (np tłoczenia z logiem) - to jest problem.
Jeśli by sprzedawał reklamując to jako produkt firmy XXX - to jest problem.

A tak nie ma żadnego problemu. Projekt jest własny i łatwo udowodnić że został stworzony samemu. Nie sprawdzałem, ale jeśli stylistycznie się różni (wspomniane zaokrąglenia) to ewentualnie można traktować to jako podróbkę, choć wystarczy wstawić swoje oznaczenia (wytłoczyć np "morf") żeby była to "customowa wersja". Poza tym wystarczy polecieć z wymiarami żeby nikt nie zarzucił że jest to wierna kopia.
Sam detal też nie ma jakiegoś popularnego kształtu żeby ktoś mógł powiedzieć że twórca jedzie na czyjejś marce (jak np Yoda, czyli g* z uszami, znaczek Batmana, itp).

Jeśli zaś chodzi o sprzedaż to tu mówimy o konkurowaniu wydruku z odlewem. Jeśli by się jeszcze pojawiła wyraźna informacja że nie jest to produkt firmy XXX tylko twór własny, to nie będzie problemu.
morf, Abys, arkomania.pl, inux3d
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Co ja zrobilem? Czy to plagiat czy tylko podobienstwo

Post autor: McKee »

W czasach gdy Apple idzie do sądu z Samsungiem za kształt narożników telefonu wszystko jest możliwe.
1. Wydaje mi się że tak (w jakimś stopniu jest naruszenie praw autorskich). Wszak wzorowałeś się na czyimś projekcie. Ale nie jestem specem.
2. Chyba nie ma to znaczenia - chodzi o projekt. Rzeczy "pochodne" podlegają pod ten sam § (paragraf).
3. Nie sądzę żeby Słowacy przeglądali to forum, ale z 2 strony nie wiem czy STL nie narusza regulaminu ;-). Chcąc być świętym powiedziałbym że to śliska sprawa. Ale życie toczy się inaczej - myślę że nikt cię za udostępnianie Twojego projektu na tym forum ścigał nie będzie, ale raczej nie szedłbym w sprzedaż czy udostępnianie projektu na Thingiverse. Zbyt podobne jest po prostu. Czy projekt jest zastrzeżony i czy opatentowany nie ma znaczenia w tym przypadku - społeczność Thingiverse jest czasem wyczulona na plagiaty / pojawiają się "podróbki" na ebay i ludzie robią wielkie "buuuuu" (formalnie / prawnie nic się nie dzieje / te "naruszenia" są za małe żeby prywatna osoba czy mała firma się tego czepiała).
4. IMHO nie. Jeżeli chcesz sprzedawać to zaprojektuj nie wzorując się na czyimś projekcie. Jeżeli to ma być stojak stojący na dłuższym boku to może będzie podobny, ale jeżeli zaprojektujesz to jeszcze raz nie wzorując się na innym projekcie to sprawa będzie w 100% czysta. A może coś wymyślisz lepiej.
6. Tak. Pełna zgoda.

Ogólnie: Rozumiem że temat sprzedaży czy naruszenia praw jest bardziej teoretyczny ... i tu jeżeli to nie jest podobne do jakiejś znanej marki to jest pełne bezkrólewie / brak ścisłych regulacji. A jak się zrobi logo jakiejś firmy i zacznie sprzedawać na allegro to duża firma ma dobrze opłacanych prawników, którzy ew. znajdą odpowiedni paragraf.
dziobu pisze:Jeśli zaś chodzi o sprzedaż to tu mówimy o konkurowaniu wydruku z odlewem.
Nie. Oryginał jest też wydrukiem 3D.
Ostatnio zmieniony 15 lis 2020, 20:16 przez McKee, łącznie zmieniany 1 raz.
morf
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Co ja zrobilem? Czy to plagiat czy tylko podobienstwo

Post autor: FlameRunner »

Jeśli zrobiłeś jedną sztukę dla siebie, to nie ma tematu.

Jeśli miałoby być nie tylko dla siebie, to lepiej nie robić takiego samego, a tym bardziej nie należy wprost pisać w Internecie, że przerysowało się ze zdjęć. ;)

Sam koncept "stojak taki, że z jednej strony przykręca się płytkę, z drugiej SSD i całość ustawia się w pionie" nie podlega ochronie. Ochronie może podlegać konkretny projekt lub jego cechy charakterystyczne. Gdyby Twój projekt był "taki sam ale inny" (inne zaoblenia, inne nóżki, itp.), to nie ma się do czego przyczepić.
dziobu pisze:Jeśli sam detal ma zastrzeżony wzór (a na 100% nie ma) - to jest problem.
Teoretycznie może mieć; lepiej założyć, że ma.
inux3d
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8935
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Co ja zrobilem? Czy to plagiat czy tylko podobienstwo

Post autor: dziobu »

McKee pisze:W czasach gdy Apple idzie do sądu z Samsungiem za kształt narożników telefonu wszystko jest możliwe.
Bo te narożniki są opatentowane :D

Wystarczy wywalić kilka wycięć żeby detal wyglądał inaczej. I będzie realizował taką samą funkcje. Nie ma tu żadnych cudownych rozwiązań technicznych, nie ma żadnych opracowań naukowych; nie ma niczego co by uzasadniało w ogóle rejestracje wzoru przemysłowego także dopóki ktoś nie jedzie na takiej marce to IMHO problemu zwyczajnie nie ma bo to nie miejsce na to.
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 9
Posty: 3219
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1593

Re: Co ja zrobilem? Czy to plagiat czy tylko podobienstwo

Post autor: morf »

Dzięki robi się rzeczywiście ciekawie :-)
Fajna dyskusja !

Dodam moje 3gr
Oczywiście moje pytania szczególnie dot sprzedaży są czysto hipotetycznie.
Nie znoszę cwaniakowania dlatego napisalem wprost "jak było".
Nie chciałbym odbierać komuś kto spędził określony czas nad tym stojakiem potencjalnych klientów.
A zresztą jeszcze kilka godzin temu sam chciałem to po prostu kupić aby też dać zarobić.

Widzę już parę usprawnień więc może następna wersja modelu będzie na tyle różna od originalu abym mogl się bez problemów z Wami podzielić.
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1332
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 710

Re: Co ja zrobilem? Czy to plagiat czy tylko podobienstwo

Post autor: JGFTW »

Pierwsze co nasunęło mi się na myśl: "to plagiat!"
Jednak po chwili zastanowienia sądzę, że z prawnego punktu widzenia tym wypadku to nie jest plagiat, ponieważ
Plagiat według ustawy o prawie autorskim i kodeksu karnego:


Zgodnie z art. 115 pr.aut., odpowiedzialność karną ponosi ten, kto przywłaszcza sobie autorstwo albo wprowadza w błąd co do autorstwa całości lub części cudzego utworu albo artystycznego wykonania.
https://lookreatywni.pl/baza-wiedzy/odp ... a-plagiat/

Jak koledzy zauważyli raczej jest to element funkcjonalny.

Sądzę, że to najbardziej oddaje sedno naśladowanie gotowego produktu:
https://www.arslege.pl/nasladowanie-got ... 61/a11174/


Jak chcesz to sprzedawać to zacznij sprawdź czy projekt spełnia przesłanki, żeby nazywać to utworem inspirowanym, który "posiada pełnie praw autorskich, którymi możesz rozporządzać"

https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-utwo ... -plagiatem


Jedyne co to trzeba uważać, żeby przypadkiem nie "wprowadzać klientów w błąd co do tożsamości producenta lub produktu".
Ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji w artykule 24 stanowi zaś, że:
Kto, za pomocą technicznych środków reprodukcji, kopiuje zewnętrzną postać produktu lub tak skopiowany wprowadza do obrotu, stwarzając tym możliwość wprowadzenia klientów w błąd co do tożsamości producenta lub produktu, czym wyrządza poważną szkodę przedsiębiorcy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2""
https://bezprawnik.pl/druk-3d-a-prawo-autorskie/


Jak chodzi o porady prawne to najlepiej skonsultuj to z prawnikiem ;)
morf, dziobu, inux3d
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8935
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Co ja zrobilem? Czy to plagiat czy tylko podobienstwo

Post autor: dziobu »

morf pisze:Nie chciałbym odbierać komuś kto spędził określony czas nad tym stojakiem potencjalnych klientów.
Abstrahując zupełnie od etyki czy zwykłej przyzwoitości, to formalnie oni przecież mogli zastrzec sobie wzór przemysłowy. Ta przyjemność to koszt ~1000zł (UE na 5 lat dla 1 detalu) więc nie znowu jakiś kosmiczny.
Poza tym - Ty masz CADa i umiesz taką część zaprojektować. Masz drukarkę i możesz ją też wykonać. Ale mimo popularności druku 3D masa ludzi na prawdę nie potrafi tego zrobić. I będą mieli wybór - kupić firmowy, odlany detal od producenta czy jakiś wydruk no-name od kolegi "krzak" z portalu aukcyjnego. Ty nie zabierasz im klientów, zwyczajnie wypełniasz lukę bo to co sprzedajesz i tak powinno być znacznie tańsze. Lub łatwiej dostępne.
A to wiem od prawnika: formalnie nie ma gwarancji że osoba która kupiła tańszą rzecz, kupiła by droższą gdyby tańszej nie było.

Wszystko przy założeniu, że jak już tu padło - nie powołujesz się na ich firmę/logo/produkt tylko wyraźnie informujesz że to twór własny.
morf
Awatar użytkownika
inux3d
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 21 lis 2020, 20:28
x 15

Re: Co ja zrobilem? Czy to plagiat czy tylko podobienstwo

Post autor: inux3d »

Bycie kopiowanym to największe pochlebstwo! Dziękuję!

And yes, Slovaks do read this page ;) (FYI we are not all Slovaks here)
And yes, we have registered trademarks for our work.

We would reccomend that you spend your time in making original designs and not copy other people's.
But if you do copy it, please let us know! We will even post your work on our social media to show how succesful our design has been since other people want to copy it :)

We wish you all the best!

The INUX3D Design Team
morf, Berg, dziobu, tapy, SQ9KRD, Zepco, emartinelli, wiesioo, McKee, Cosik, Jose, Tengrom, sagittario, Abys
ODPOWIEDZ

Wróć do „Offtop”