smartwatch z pomiarem ciśnienia ?

Tu przenosimy offtop
dale
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 191
Rejestracja: 11 lis 2020, 13:23
Drukarka: Prusa i3 MK3S
x 29

smartwatch z pomiarem ciśnienia ?

Post autor: dale »

Koledzy, może spotkał się ktoś z jakimś modelem smartwatcha który ma w miarę realny (orientacyjny nawet) pomiar ciśnienia? Bo jak szukałem informacji, to dużo jest marketingowego bełkotu i opisów wspaniałego softu, jak to ułatwia życie, a nie ma żadnych informacji odnośnie modeli.
Potrzebuję do monitorowania okresowego w czasie dnia, na zasadzie doraźnego sprawdzenia "czy wypić kawę czy łyknąć tabletkę" ...
Potrzebuję przybliżonej wartości....
Czy ma ktoś z Was może jakiś model, bądź zna, który by to oferował?
Przerobiłem dwa najtańsze modele chińskie - jako zegarki są nawet użyteczne, do obsługi telefonu też, ale akurat pomiar mają do kitu, wyświetla stale jedną wartość :(
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 5
Posty: 3203
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1575

Re: smartwatch z pomiarem ciśnienia ?

Post autor: morf »

Bo to jest ciężkie do zrealizowania technicznie. Fizyki nie oszukasz. A dokładność nadgarstkowych ciśnieniomierzy jest też pozal się Boże...

OT
Nie wiem jaka tabletke chcesz łyknąć ale jeśli masz problemy z ciśnieniem to jest to choroba która się leczy (i to nie koniecznie farmakologicznie).
A kawa wbrew pozorom nie szkodzi nawet przy leczeniu nadciśnienia.
Najlepsza jest aktywność fizyczna nawet umiarkowana nawet kilka minut spaceru lub kilka przysiadów "wyrównuje" ciśnienie przy chwilowym spadku lub wzroście.
Jeśli chcesz okresowego monitorowania to mierz sobie ciśnienie urządzeniem z konkretnym przeznaczeniem i atestem medycznym.
To na prawdę nie trwa długo.

Możesz też ponosić holter ciśnieniowy dobę czy dwie aby się przekonać jaki jest rozkład w ciągu dnia.
Pjoter, sagittario, Berg, Abys
Done is better than perfect.
dale
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 191
Rejestracja: 11 lis 2020, 13:23
Drukarka: Prusa i3 MK3S
x 29

Re: smartwatch z pomiarem ciśnienia ?

Post autor: dale »

Jestem świadomy większości ograniczeń jak również dokładności. Wychowałem się na ciśnieniomierzu rtęciowym :) A zapytałem, bo czytałem informacje o samsungu galaxy active i tam jest szacowanie ciśnienia oraz kalibracja. Tyle że kosztuje ponad tysiąc złotych.
Myślałem że ktoś z Was może ma podobny gadżet który przynajmniej próbuje coś mierzyć.
Czy mam rozumieć że ta funkcja, nawet jeśli istnieje, jest całkowicie niewiarygodna? Jak to w praktyce wygląda?
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 5
Posty: 3203
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1575

Re: smartwatch z pomiarem ciśnienia ?

Post autor: morf »

Żona ma Galaxy active, jest ciśnienie ale... Atmosferyczne :)
Pomiar z baro więc jest i "kalibracja" bo baro rejestruje w zasadzie zmiany
Berg
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
Raven
Postów w temacie: 6
Posty: 240
Rejestracja: 19 cze 2020, 14:01
Drukarka: Sovol SV06
x 59

Re: smartwatch z pomiarem ciśnienia ?

Post autor: Raven »

dale pisze: Czy mam rozumieć że ta funkcja, nawet jeśli istnieje, jest całkowicie niewiarygodna? Jak to w praktyce wygląda?
Może nie do końca jest niewiarygodna, ale raczej nie nadaje się do monitorowania stanu zdrowia. Pomiary tętna w smartwatchu są realizowane metodą optyczną, która jest podatna na różne zaburzenia t.j. wpływa na nią miejsce noszenia zegarka (nie może być na kościach nadgarstka), pasek nie może być za luźny, ani za ciasny, wpływ ma też nawet ilość owłosienia w miejscu pomiaru. Pomiar ciśnienia jest szacowany w oparciu o te zmierzone EKG i wskazania pulsoksymetru (również optycznego) jest więc też obarczony sumą błędów poprzednich pomiarów. Podsumowując, jęśli miałoby to decydować o kawie to pół biedy, ale jeśli ma to decydować o braniu czy nie braniu leków to bym się poważnie zastanowił nad ryzykiem.
sagittario, Abys
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 5
Posty: 3203
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1575

Re: smartwatch z pomiarem ciśnienia ?

Post autor: morf »

Leki w leczeniu cisnienia bierze sie w sposób ciągły!!! to sa długofalowe terapie!!!
W sytuacjach na prawde ryzykownych skoków cisnienia mozna ew zwiekszyc dawke jednorazowo w niektorych przypadkach.

To nie są kuzwa żelki ze mozna sobie zjeść lub nie zjesc :-)

OT:
Przez pierwszy okres terapii farmakologicznej organizm musi sie "przyzwyczaic" i dopasowac, to trwa kilka tygodni.
Na poczatku terapii wrecz subiektywnie wiekszosc pacjentow czuje sie "gorzej" i z spora czesc odstawia leki samodzielnie albo przychodzi "po inny".

Aczkolwiek wiekszosc początkowego stadium choroby daje sie wyleczyc zmieniajac nawyki m.in ruchowe i zywieniowe.
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1517
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 326

Re: smartwatch z pomiarem ciśnienia ?

Post autor: Jarewa »

"Salu pulse" kolega ma do apple watch i zdaje to egzamin. Też się tym pobawil m i porównałem z ciśnieniomierzem nadgarstkowym i były wyniki takie same...
dale
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 191
Rejestracja: 11 lis 2020, 13:23
Drukarka: Prusa i3 MK3S
x 29

Re: smartwatch z pomiarem ciśnienia ?

Post autor: dale »

Spoko, Panowie, jeszcze nie zamierzam dostać zawału :) Z kardiologiem jestem w kontakcie :) a żelki to tylko haribo :)
Po prostu reaguję negatywnie na zmiany pogody i taki orientacyjny pomiar powiedział by mi czy np. brać aspirynę czy ibuprom (różnie działają na ciśnienie), no a poza tym, jest to kolejny gadżet :)
I pod tym kątem bym go uzywał, na pewno nie jako narzędzie medyczne :)
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 8
Posty: 7564
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2665

Re: smartwatch z pomiarem ciśnienia ?

Post autor: Berg »

dale pisze:Koledzy, może spotkał się ktoś z jakimś modelem smartwatcha który ma w miarę realny (orientacyjny nawet) pomiar ciśnienia? Bo jak szukałem informacji, to dużo jest marketingowego bełkotu(
mógłbyś podać jakieś przykładowe modele, które już analizowałeś, jakieś linki?
Awatar użytkownika
Raven
Postów w temacie: 6
Posty: 240
Rejestracja: 19 cze 2020, 14:01
Drukarka: Sovol SV06
x 59

Re: smartwatch z pomiarem ciśnienia ?

Post autor: Raven »

Jest opcja producenta z doświadczeniem w produkcji ciśnieniomierzy:) I to zatwierdzona przez FDA do użytku klinicznego, ale cena :(
https://omronhealthcare.com/products/he ... r-bp8000m/
ODPOWIEDZ

Wróć do „Offtop”