WANHAO Duplicator 6 / D6

Tutaj można pochwalić się drukarką już uruchomioną bądź kupioną
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 45
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: WANHAO Duplicator 6 / D6

Post autor: FlameRunner »

Drukarka zdaje się dużo lepiej pracować z ABS, podobny wydruk wyszedł poprawnie, bez oznak blokowania się materiału w głowicy.

Z czym że to nie koniec wątku. ;)
  • Na razie zrobiłem jeden wydruk, a jeden udany wydruk to za mało, żeby powiedzieć, że wszystko jest już dobrze.
  • Przy zadanej temperaturze głowicy 240°C wydajemisie, że warstwy wydruku z ABS są słabo ze sobą sklejone. Nadal mam wątpliwości, czy drukarka poprawnie mierzy temperaturę w głowicy, a szczerze mówiąc nie mam czym sprawdzić.
Do tego jest jeszcze problem ze stołem, nie pamiętam czy już o tym pisałem. Raz, że naklejka adhezyjna niespecjalnie mi się podoba, w ogóle nie lubię takich naklejek. Dwa, że na środku stołu pierwsza warstwa jest bardziej rozprasowana niż na krawędziach. Jeśli to wina stołu (a nie wałków krzyżaka), to trzeba by chyba go rozebrać i dać grubą aluminiową formatkę do sfrezowania?
Awatar użytkownika
TDI-CAD
Postów w temacie: 1
Posty: 1538
Rejestracja: 19 kwie 2016, 19:27
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: K1C, Gate 1 fiber
x 568

Re: WANHAO Duplicator 6 / D6

Post autor: TDI-CAD »

Tak się zastanawiam, może przykombinować coś z customowym łącznikiem?
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 45
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: WANHAO Duplicator 6 / D6

Post autor: FlameRunner »

Też o tym myślałem. Zrobić całkiem nowy albo w oryginalnym dorobić przewężenie.
Najpierw chcę podrukować więcej z ABS. Jeśli ABS będzie się drukował dobrze, to jestem skłonny odpuścić PET-G na tej drukarce i już nic nie ruszać przy głowicy.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 45
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: WANHAO Duplicator 6 / D6

Post autor: FlameRunner »

Po kolejnej krótkiej przerwie, znowu wyciągnąłem tę drukarkę.
  • Relacjonowałem wcześniej, że przy zadanej temperaturze głowicy 240°C wydruki z ABS wychodzą słabe. Okazało się, że jak na złość trafiła się akurat wadliwa szpula filamentu. Wziąłem drugą taką samą szpulę (producent, materiał, kolor), puściłem drugi raz ten sam gcode i wydruk wyszedł poprawnie.
     
  • Po rozwiązaniu problemu z wytrzymałością wydruków, podrukowałem trochę z ABS. Drukarka pracuje bez problemów.
     
  • Obecnie zadaję temperaturę głowicy 250°C, jeśli teflon w bloku nie będzie się szybko niszczył, to pewnie tak zostanie.
     
  • Wydruki pod względem technicznym są w 100% poprawne. Nie ma braków w podawaniu mogących osłabiać wydruk, wymiary wychodzą w porządku, raft i podpory działają jak należy.
     
  • PET-G odpuszczam, PLA nawet nie sprawdzam.
     
  • Dysza od TDI-CAD spisuje się dobrze, polecam. Nie pozwoliła co prawda na bezproblemowy druk z PET-G, ale to nie wina dyszy, że nie rozwiązała problemu wynikającego najwyraźniej z budowy i chłodzenia głowicy.
     
  • Otwartą kwestią pozostaje naklejka adhezyjna. Póki działa, to działa. Gdy się zużyje do reszty, raczej nie kupię nowej, tylko dam szkło na stół.
     
  • Chyba dobrze by było jeszcze troszkę dopieścić: skalibrować ekstruder, uczciwie (a nie na oko) dobrać parametry retrakcji, może zwiększyć trochę przyleganie wydruku do raftu.
     
  • Fabryczna pokrywa nie nadaje się do użytku, nie zapewnia taśmie ekstrudera niezbędnej swobody ruchu.
PODSUMOWANIE
Tanio kupiłem uszkodzoną drukarkę, tanio ogarnąłem, tanio przeserwisowałem i działa. W gruncie rzeczy jestem zadowolony, zanosi się że będzie z tego przyzwoity wół roboczy do ABS. Wolę tylko nie zastanawiać się za bardzo, ile roboczogodzin na to poszło i jak długo ta drukarka była zajmującym miejsce nieprzydatnym gratem.

Z mojej strony prawdopodobnie nie będzie już żadnych istotnych aktualizacji tego wątku. Jeśli ktoś ma jakieś pytania, proszę śmiało pytać.
8720E104-F564-4A32-972C-1C3898C325D0.jpeg
6E807062-6F15-4C9C-A53F-F034BFAE50AE.jpeg
62DD2C58-1A7B-4AEC-A824-FC7CA9BA1305.jpeg
PS Wygląd bocznych ścianek nie uległ poprawie.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 45
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: WANHAO Duplicator 6 / D6

Post autor: FlameRunner »

Coraz bardziej mi się ta drukarka podoba. Poniższy wydruk wyszedł w 100% poprawnie*, za pierwszym razem. Materiał to Devil Design ABS+.

* No dobra, można by się przyczepić do dość dobrze wyeksponowanych na zdjęciu braków na początku niektórych obrysów, ale kogo to obchodzi, jak to nie jest konkurs piękności, tylko wydruk użytkowy?
20398A25-D210-4A5D-8850-0A224DCEC906.jpeg
A721FBA6-F2FA-4E0C-A4DE-22F982782642.jpeg
2E2D2494-367C-40FE-B39C-22173DB4368D.jpeg
17F831B7-15C9-4F86-ACA2-4DB51CB31B14.jpeg
panWiadr0, bafunio, McKee, dziobu, emartinelli, @GUTEK@
Awatar użytkownika
emartinelli
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 1195
Rejestracja: 19 kwie 2016, 16:54
Lokalizacja: Łódź
x 423

Re: WANHAO Duplicator 6 / D6

Post autor: emartinelli »

A ja bym jeszcze powalczył z tą głowicą i łącznikiem... Po moich ostatnich zabawach ze zmianami w delcie Anycubic wieże, że TDI by coś jeszcze sensownego dorobił do niej tak aby i pet szedł bez problemu.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 45
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: WANHAO Duplicator 6 / D6

Post autor: FlameRunner »

Też sądzę, że da się to ogarnąć – choćby poprzez zakup gotowego zestawu od Micro Swiss – ale nie jest mi to potrzebne i nie chcę dalej grzebać w tej drukarce, nawet naklejkę adhezyjną na razie zostawiam taką trochę podartą. Wydruki z ABS (z ASA też) wychodzą "od strzała" tak, jak widać na zdjęciach w moich ostatnich dwóch postach i, po pogodzeniu się z niepiękną ścianką boczną, jestem na tę chwilę bardzo zadowolony z tej drukarki. Najwyższa pora przesunąć ją z kategorii "do ogarnięcia" do kategorii "działa, nie grzebać, drukować".

PS Wziąłem wcześniej suwmiarkę i niezobowiązująco obmierzyłem ze dwie-trzy średnice na wydruku. Wartości na wyświetlaczu były tak zbliżone do tych z projektu, że aż własnej suwmiarce nie wierzę. :unknown:
morf, emartinelli, bafunio, WillingMagic
Awatar użytkownika
@GUTEK@
Drukarz
Postów w temacie: 5
Posty: 1171
Rejestracja: 02 lip 2018, 21:45
Lokalizacja: Gliwice
Drukarka: FF Dreamer, CR-10
x 773
Kontakt:

Re: WANHAO Duplicator 6 / D6

Post autor: @GUTEK@ »

To na tych ostatnich wydrukach dalej jest problem ze ściankami? Bo jak dla mnie to bardzo ładne wydruki.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 45
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: WANHAO Duplicator 6 / D6

Post autor: FlameRunner »

Co innego kostka testowa, a co innego prawdziwe życie. ;)
  • Turbina ma 130 mm średnicy, te wcześniejsze elementy mają prawie 120 mm długości, a kostki testowe miały tylko 40 mm.
  • Kostki testowe były, oczywiście, w kolorze szarym, a ostatnie wydruki były, oczywiście, w kolorze czarnym.
  • Ostatnie wydruki fotografowane były co prawda w niewiele wybaczającym bezpośrednim świetle słonecznym, ale jednak, w przeciwieństwie do zdjęć kostek, nie starałem się specjalnie uwypuklić niedoskonałości.
W związku z powyższym naturalne jest, że na zdjęciach ostatnie wydruki wyglądają lepiej niż kostki, ale w drukarce nic się nie zmieniło i nadal ma te same problemy.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 45
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: WANHAO Duplicator 6 / D6

Post autor: FlameRunner »

Romans z naklejką adhezyjną nie potrwał długo.

Wydruki z ABS, mimo użycia dodatkowo preparatu adhezyjnego, po wystudzeniu stołu nadal trzymały się na niej tak mocno, że potrafiły się zniszczyć przy zdejmowaniu.

Naklejka zdarta ze stołu zostawiła na aluminium klej z warstwą nośną, co usunąłem wspomagając się dużymi ilościami acetonu.

Nowe szkiełko to zwykłe gładkie szkło float od zwykłego szklarza; może wyglądać na mleczne, ale to tylko preparat adhezyjny w spreju. Szkiełko jest przycięte na wymiar 220x220 mm i ma 4 mm grubości.

Zdjąłem już dziś pierwszy wydruk z nowej szybki, po wystygnięciu stołu wystarczyło go złapać w dwa palce i podnieść - tym się różnią prawdziwe preparaty adhezyjne od, tfu, hegronu.
Załączniki
E7D25275-97D4-4B2C-9DB7-97D0F0EE3E21.jpeg
morf
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drukarki FDM/FFF - wszystkie pozostałe”