Two Tress Sapphire Pro

Tutaj można pochwalić się drukarką już uruchomioną bądź kupioną
mk77
Postów w temacie: 61
Posty: 102
Rejestracja: 28 sty 2021, 18:27
x 10

Re: Two Tress Sapphire Pro

Post autor: mk77 »

cyfron pisze:Robiłeś PID Tuning?
Miałeś rację.
Zrobiłem PID na 230 stopni i działa zarówno przy drukowaniu PETG jak i przy niższych temperaturach z PLA.

Tylko nie rozumiem tego, szczerze mówiąc. Na samym początku przygody z drukarką zrobiłem PID tuning na 200 stopni i drukowałem na drukarce od PLA poprzez PETG po ABS i nie było żadnych problemów.
Ostatnio zmieniłem stepsticki i wgrałem firmware i pomyślałem że skoro po zmianie chłodzenia na hotendzie nie robiłem PID tuningu to wypada to zrobić i znów zrobiłem na 200 stopni. Wszystko było w porządku do puki nie wziąłem PETG i ustawiłem na 230 stopni.

Sprawdziłem też grzałkę i termistor czy nie mają luzów i nic takiego nie stwierdziłem.
W Chińskiej technologii trzeba spodziewać się niespodziewanego.
mk77
Postów w temacie: 61
Posty: 102
Rejestracja: 28 sty 2021, 18:27
x 10

Re: Two Tress Sapphire Pro

Post autor: mk77 »

No i problem znów powrócił.
Ten sam objaw.
Już wczoraj zauważyłem że podczas wydruku - miał trzymać temp 215, temperatura wahała się przez cały wydruk 200-215.
Wygląda to tak że grzeje od zera do zadanej 215, najpierw przestrzeli nawet niecałe 10 stopni za dużo czyli ciut ponad 220, potem spadnie do około 210 i znów rośnie teraz powiedzmy do około 220 i spada aby w sumie przy jeszcze jednym wahnięciu złapać docelowe 215 i rozpocząć wydruk.
I tak mniej więcej zawsze to wyglądało tylko teraz z tą różnicą że jak złapie te 215 to od razu zaczyna spadać do jakiś 200-205 i znów dobija do 215 (nie wzrasta więcej niż 215) i znów spada do 200-215 i tak przez cały wydruk.
Ostatnio podłączenie drukarki do kompa i zrobienie autopid i zapsanie wyników pomogło na jakiś czas.
Co to może być ?
Jak by był uszkodzony termistor albo grzałka to chwilowe podłączenie do kompa by raczej nie pomogło.
Może coś z firmware ? jeszcze raz skompilować i wgrać ?
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 70
Posty: 1431
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 369

Re: Two Tress Sapphire Pro

Post autor: cyfron »

Stawiam jednak na termistor.
Awatar użytkownika
Bemko
Postów w temacie: 1
Posty: 34
Rejestracja: 02 cze 2020, 19:16
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Anycubic 4 Max Pro
x 42
Kontakt:

Re: Two Tress Sapphire Pro

Post autor: Bemko »

Wygląda zdecydowanie na złe parametry PID, które powodują oscylacje temperatury. Termistor to prosty element i gdyby był uszkodzony, to powodowałby raczej błędny odczyt cały czas. Może z jakiegoś powodu parametry z poprzedniej kalibracji PID się skasowały i wróciły domyślne, które były źle dobrane.
Mati
Postów w temacie: 3
Posty: 507
Rejestracja: 10 maja 2020, 17:28
Lokalizacja: Okolice Poznania
Drukarka: Ender 3, V-Core2 i 3
x 170

Re: Two Tress Sapphire Pro

Post autor: Mati »

Ta drukarka to w ogóle ma "włączony" eeprom? Jeśli tak to po wykonaniu PID tuningu zapisujesz zmiany komendą M500?
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 70
Posty: 1431
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 369

Re: Two Tress Sapphire Pro

Post autor: cyfron »

Ma włączony EEPROM, inna sprawa czy mk77 zapisał ustawienia?
mk77
Postów w temacie: 61
Posty: 102
Rejestracja: 28 sty 2021, 18:27
x 10

Re: Two Tress Sapphire Pro

Post autor: mk77 »

Mam włączony eeprom i oczywiście zapisałem ustawienia PID w nim.
Tak mi jeszcze przyszło do głowy czy jest możliwe coś co takiego że jednak np grzałka ma delikatny luz i jak się przesunie to zmieni się kontakt jej z blokiem grzewczym i zaczyna świrować. Jak zrobię auto PID to przez chwilę do momentu kolejnej zmiany pozycji działa dobrze bo jest skalibrowane dla danego położenia grzałki. Jak się grzałka przesunie to parametry PID już nie sprawdzają się i wychodzą takie cyrki.
Awatar użytkownika
obrms
Postów w temacie: 5
Posty: 192
Rejestracja: 29 cze 2020, 09:58
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Crapality K1C, KP3S
x 124

Re: Two Tress Sapphire Pro

Post autor: obrms »

U mnie była luźna grzałka, co skutkowało właśnie niekontrolowanymi skokami temperatury i zaniżonymi wskazaniami.
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1570
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 344

Re: Two Tress Sapphire Pro

Post autor: Jarewa »

Bemko pisze:Wygląda zdecydowanie na złe parametry PID, które powodują oscylacje temperatury. Termistor to prosty element i gdyby był uszkodzony, to powodowałby raczej błędny odczyt cały czas. Może z jakiegoś powodu parametry z poprzedniej kalibracji PID się skasowały i wróciły domyślne, które były źle dobrane.

Parametry pid nie mają większego znaczenia do błędów przerwania wydruku, owszem może temperatura falować ale nie doprowadzi to zatrzymania druku. Chodzi o to że "sterownik włącza grzałkę i nie widzi zmian" dlatego wypluwa błąd i wyłącza grzałkę..

Żeby zatrzymać wydruk musiał to być błąd spowodowanym brakiem zmian temperaturowych, brak reakcji na grzanie grzałka. Żeby nie było kontroli trzeba w marlinie za komentować zabezpieczenia antypożarowe...
mk77
Postów w temacie: 61
Posty: 102
Rejestracja: 28 sty 2021, 18:27
x 10

Re: Two Tress Sapphire Pro

Post autor: mk77 »

Rozkręciłem dziś całą głowicę w drobny mak. Przy okazji wyczyściłem wszystko ze szczątków nitek i innych nalotów plastiku oraz wymieniłem gardziel na all metal.
Przy rozkręcaniu gdy oswobodziłem kable dochodzące do grzałki i termistora to, grzałka samoczynnie nieco się wysunęła. Tak że na 99% mamy przyczynę tych problemów.
Poskręcałem całość do kupy i jutro zrobię testy i dam znać.
Zablokowany

Wróć do „Drukarki FDM/FFF - wszystkie pozostałe”