Two Trees Sapphire Pro - połączenie UART z drukarką

Tutaj można pochwalić się drukarką już uruchomioną bądź kupioną
Awatar użytkownika
azael
Postów w temacie: 1
Posty: 102
Rejestracja: 19 sty 2021, 12:00
Lokalizacja: Silesia
Drukarka: Voron 2.4r2
x 26

Re: Two Trees Sapphire Pro - połączenie UART z drukarką

Post autor: azael »

goliat26 pisze: 15 kwie 2024, 10:53
JGFTW pisze: 15 kwie 2024, 10:05 Musisz mieć Marlina pod to ESP3D, a jak masz Klippera to tego nie potrzebujesz ;)
Masz Marlina na pewno, ale pytanie czy ten wyświetlacz dotykowy, który tam jest nie będzie gryzł się z ESP3D - pewnie najlepiej byłoby podłączyć ESP do wyświetlacza, ale nie wiem co tam dokładnie jest - możliwe, że będziesz mógł używać jedno (wyświetlacz) lub drugie (ESP), ale to do sprawdzenia.
W sensie mam oryginalny firmware wgrany, jeśli to co tam stockowo jest, jest oparte na Marlinie to to mam :D.
Będę próbował, dzięki wielkie.
Jeśli masz Marlina i WiFi na pokładzie...
Z ESP3D-WEBUI średnio się dogadywałem, mało ergonomiczne, lepsze było to:
https://www.repetier.com/download-now/
Masz sterowanie drukarką, monitorowanie ale Octoprint dla mnie był najbardziej wygodny, tylko wymaga czegoś malinopodobnego.
skoVoronek 2.4
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 5
Posty: 1371
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 742

Re: Two Trees Sapphire Pro - połączenie UART z drukarką

Post autor: JGFTW »

goliat26 pisze: 16 kwie 2024, 10:29 Wyciągaąłem właśnie i z dołu nie było nic napisane :D. Może pod radiatorem gdzieś jest?
Tak, pod radiatorem powinno być (na chipie), ale zazwyczaj jest też na płytce PCB napisane jaki rodzaj TMC i jaka wersja stepsticka.
goliat26 pisze: 16 kwie 2024, 10:29 Kurde ja dalej nie jestem przekonany, że mam Marlina (raczej nie). Mój ekran przy i po włączaniu wygląda tak:
Osobną rzeczą jest firmware wyświetlacza (to jakiś DWIN (OS), DGUS (nakładka GUI) czy coś w tym stylu), a osobną firmware samej drukarki (Marlin)
Jak podłączysz się po USB do płytki (poprzez pronterface) to sterujesz bezpośrednio drukarką i stamtąd możesz zrzucić zawartość EEPROM komendą M503 wpisana w terminal to w tamtym miejscu albo nawet od razu po połączeniu się z drukarką powinno pokazać Ci nawet wersje Marlina jaką masz.

Generalnie podłączenie jest poprzez UART z wyświetlaczem i płytką, a jeżeli chcesz się również połączyć z ESP3D to musisz potestować czy ta płyta ma kilka tych UARTów (oraz czy są włączone w Marlinie) i czy będzie zrywało połączenie z wyświetlaczem - musisz to potestować. Traktuj wyświetlacz i Marlina jako osobne rzeczy ;)
goliat26
Postów w temacie: 10
Posty: 40
Rejestracja: 04 sty 2023, 21:19

Re: Two Trees Sapphire Pro - połączenie UART z drukarką

Post autor: goliat26 »

No nic, będę kombinował. Chociaż myślę czy w takim razie jest sens zmieniać firmware skoro tak właściwie nie daje mi zbytnio nic nowego (zakładając, że nie mam wifi itd).

Swoją drogą pierwszy raz ostatnio drukowałem na grubosci warstwy 0,28mm (do tej pory ciągle 0,16mm) i mam problem z ostatnią warstwą która jest jakaś hmm, dziwna. Tak samo pierwsza warstwa nad podporami jest jakaś dziwna niedolana. Jako slicera używam Cura i używam parametru Z-offset by dobrze się wydruk przyklejał, czy powinienem go zmieniać jeśli drukuję na innej grubości warstwy?
goliat26
Postów w temacie: 10
Posty: 40
Rejestracja: 04 sty 2023, 21:19

Re: Two Trees Sapphire Pro - połączenie UART z drukarką

Post autor: goliat26 »

Sorry, że post pod postem ale nie mogę edytować poprzedniego. W sumie w linku który podesłałeś na początku (https://esp3d.io/esp3d/v2.x/installatio ... mks-boards) jest, że spokojnie można użyć ESP32/ESP8266 jako moduł wifi, a takich mam kilka. Pytanie tylko jakie napięcie jest na RX/TX płyty głównej? 3,3V czy 5V? Rozumiem, że w takim podejściu muszę na ESP32/ESP8266 wrzucić po prostu ESP3D i połączyć odpowiedni RX/TX z drukarką?

Drugie rozwiązanie jakie mi przyszło do głowy to wspomniany już wcześniej Octoprint. Mam serwer który pracuje 24/7 i jest tam Linux, czy na nim mógłbym zainstalować Octoprinta? Bo chyba nie musi to być koniecznie Raspberry? Gdzieś wyczytałem, że Octoprint działa i z oryginalnym softem i z Marlinem.
Breyger
Postów w temacie: 2
Posty: 188
Rejestracja: 03 mar 2024, 18:29
x 1

Re: Two Trees Sapphire Pro - połączenie UART z drukarką

Post autor: Breyger »

MKS Robin Nano v1.2 jest w tej drukarce. Ogólenie to tam jest gniazdo pod ESP. A te dwa drivery niebieskie to 2208. ogólnie jak masz kupić drivery 2209 to kup lepiej sobie SKR Pico i jakies raspberry i daj mu klipera. Masz mój temat który można nazwać poradnikiem bo dzięki Ludziom z forum ogarnąłem to już prawie w 100%
goliat26
Postów w temacie: 10
Posty: 40
Rejestracja: 04 sty 2023, 21:19

Re: Two Trees Sapphire Pro - połączenie UART z drukarką

Post autor: goliat26 »

Breyger pisze: 16 kwie 2024, 23:35 MKS Robin Nano v1.2 jest w tej drukarce. Ogólenie to tam jest gniazdo pod ESP. A te dwa drivery niebieskie to 2208. ogólnie jak masz kupić drivery 2209 to kup lepiej sobie SKR Pico i jakies raspberry i daj mu klipera. Masz mój temat który można nazwać poradnikiem bo dzięki Ludziom z forum ogarnąłem to już prawie w 100%
Rozwiązanie pewnie fajne ale nie chce na nią tyle kasy wydawać :). Raspberry + Wyświetlacz + nowa płyta to jednak dosyć duży koszt.


Skoro obecnie tam są 2208 a ja wsadzę dwa nowe 2209 to jak jest z ustawianiem prądu? Wszędzie mają być takie same pomimo różnicy driverów?
Breyger
Postów w temacie: 2
Posty: 188
Rejestracja: 03 mar 2024, 18:29
x 1

Re: Two Trees Sapphire Pro - połączenie UART z drukarką

Post autor: Breyger »

goliat26 pisze: 17 kwie 2024, 09:24
Breyger pisze: 16 kwie 2024, 23:35 MKS Robin Nano v1.2 jest w tej drukarce. Ogólenie to tam jest gniazdo pod ESP. A te dwa drivery niebieskie to 2208. ogólnie jak masz kupić drivery 2209 to kup lepiej sobie SKR Pico i jakies raspberry i daj mu klipera. Masz mój temat który można nazwać poradnikiem bo dzięki Ludziom z forum ogarnąłem to już prawie w 100%
Rozwiązanie pewnie fajne ale nie chce na nią tyle kasy wydawać :). Raspberry + Wyświetlacz + nowa płyta to jednak dosyć duży koszt.


Skoro obecnie tam są 2208 a ja wsadzę dwa nowe 2209 to jak jest z ustawianiem prądu? Wszędzie mają być takie same pomimo różnicy driverów?
Wyświetlacz maline i może płyte kupisz używane. ja kupiłem 7 1024x768 pojemnosciowy i malinke za grosze od kumpla bo mu zalegała. płyta chyba 150 zł więc idzie się zmieścic w 350 zł mysle spokojnie. Musisz poszukać. naprawdę polecam to rowiązanie. Ja to rozważałem, a okazało się że malinkę miałem, wyswietlacz dokupiłem od tego samego kolegi. Płyte musiałem zmienić bo zjarałem przypadkowo tą dziadowską MKS razem z nowymi (lub aby jednym nie wiem) driverami tmc 2209. wiec i tak byłem juz 150 zł na stepstickach do tyłu plus 150 płyta.

A co do zmiany 2208 na 2209 to te 2209 podłącz przez uart i żadnego prądu nie zmieniasz. Tylko w firmware.
goliat26
Postów w temacie: 10
Posty: 40
Rejestracja: 04 sty 2023, 21:19

Re: Two Trees Sapphire Pro - połączenie UART z drukarką

Post autor: goliat26 »

Breyger pisze: 17 kwie 2024, 10:22 A co do zmiany 2208 na 2209 to te 2209 podłącz przez uart i żadnego prądu nie zmieniasz. Tylko w firmware.
Ja te obecne 2208 zostawiam, wymieniam tylko te dwa pozostałe tzn od ekstrudera i osi Z.

Generalnie w sumie to chciałem głównie ogarnąć ten UART do płyty głównej ale teraz widzę, że chyba lepiej pójść w stronę wi-fi jeśli da się to ogarnąć po prostu ESP8266/ESP32. Dodatkowo po prostu zmienię te dwa drivery i to będzie na tyle chyba.

Proszę tylko by ktoś potwierdził mi te 2 rzeczy.
Czy aby korzystać z wifi muszę mieć Marlina czy wystarczy mi obecny stockowy software?
Czy aby używać ESP8266 jako kontrolera wi-fi to jest właściwe podejście:
1. Instaluje (np VSCode + platformio) ESP3D na ESP8266.
2. Podłączam ESP8266 do drukarki tj RX,TX, zasilanaie.
3. Łączę się do postawionej prze ESP8266 sieci wi-fi i ewentualnie zmieniam by to on łączył się do mojej obecnej sieci wi-fi.
4. Korzystam?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drukarki FDM/FFF - wszystkie pozostałe”