Sapphire Pro - Uparty Marlin

Tutaj można pochwalić się drukarką już uruchomioną bądź kupioną
goliat26
Postów w temacie: 5
Posty: 40
Rejestracja: 04 sty 2023, 21:19

Sapphire Pro - Uparty Marlin

Post autor: goliat26 »

Cześć.

Wymieniłem w drukarce A4988 na TMC2209 i chciałem skompilować i wgrać pod to świeżego, czystego Marlina.
Ściągnąłem najnowsze repo Marlina + ich przykładowy config do tej wersji. Zmieniłem w configu posiadane przeze mnie drivery i wygląda to tak:
Marlin1.png
W zaznaczonych miejscach przedtem były wpisane A4988. Kompiluje, wgrywam na kartę, wszystko fajnie i podczas updatowania ekran staje na czymś takim
Drukarka1.jpg
i ani w jedną ani w drugą...

Jeśli nie zmienię silników w configu to updatowanie przechodzi i Marlin się uruchamia.
Pierwotnie był zamysł by używać driverów w trybie UART ale teraz chcę by to po prostu zaczęło działać...
Pomocy !!
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1613
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 371

Re: Sapphire Pro - Uparty Marlin

Post autor: Jarewa »

A co ma marlin do tft?? Coś ci się pomyliło. Podaj pełny konfig jaka płyta i jaki wyświetlacz.

edit. A masz robi nano 1.2 to robisz to bardzo źle płyta ma swoje opragromowanie i należy korzystać z dedykowanego softu od mks. A konfiguracja jest plikiem cfg.
Awatar użytkownika
JohnJames
Postów w temacie: 1
Posty: 112
Rejestracja: 28 sie 2020, 20:56
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Sapphire Pro
x 15

Re: Sapphire Pro - Uparty Marlin

Post autor: JohnJames »

Jarewa pisze: 18 kwie 2024, 15:57 edit. A masz robi nano 1.2 to robisz to bardzo źle płyta ma swoje opragromowanie i należy korzystać z dedykowanego softu od mks. A konfiguracja jest plikiem cfg.
Stockowo tak, ale przecież można się tego pozbyć i używać waniliowego. Nie wiem nawet, czy MKS czy TT rozwija to ichnie.
Sapphire Pro - coś tam dłubię
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 638
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 262

Re: Sapphire Pro - Uparty Marlin

Post autor: Rozarh »

Jarewa pisze: 18 kwie 2024, 15:57 A masz robi nano 1.2 to robisz to bardzo źle płyta ma swoje opragromowanie i należy korzystać z dedykowanego softu od mks. A konfiguracja jest plikiem cfg.
NIE!
Stockowego Marlina można postawić na tej płycie - robiłem to jakiś rok temu. Kwestia odblokowania pewnych opcji dla tej płyty i dedykowanego wyświetlacza (zwłaszcza jak jest na szerokiej białej taśmie) i dokompilowania zestawu fontów i ikonek. Wszystkie te rzeczy są zawarte w oryginalnych dystrybucjach Marlina na Github. Jedynie konfig trzeba mieć ustawiony pod drukarkę - na karcie drukarki był plik z tymi parametrami.
Opis kompilacji Marlina na tą płytę znalazłem w repozytoriach MKS'a na Github.
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
Breyger
Postów w temacie: 5
Posty: 188
Rejestracja: 03 mar 2024, 18:29
x 1

Re: Sapphire Pro - Uparty Marlin

Post autor: Breyger »

Ściągnij marlina i skompiluj zmieniając tylko drivery jeśli tylko to masz zmienione. Reszta będzie działać na ori configu Marlina na tej płycie. Pamiętaj że MKS robin nano jest jako nano35 bodajże. Masz zmienione w platform.ini model płyty?
goliat26
Postów w temacie: 5
Posty: 40
Rejestracja: 04 sty 2023, 21:19

Re: Sapphire Pro - Uparty Marlin

Post autor: goliat26 »

Tak jak wspomniano mam w Sapphire Pro Robin Nano v1.2. Pliki konfiguracyjne (Configuration.h oraz Configuration_adv) biorę z repo Marlina o nazwie Configurations. Firmware MKS przecież bazuje na Marlinie więc czystego marlina powinno dać się postawić tym bardziej.


Mały przełom w sprawie. Skompilowałem teraz trochę starszego Marlina a mianowicie 2.0.9 ze zmienionymi A4988 na TMC2209_STANDALONE i update przeszedł. Co prawda pasek postępu znów zachował się w dziwny sposób ale Marlin normalnie się włączył. Ustawiłem Vref na okolice 1,3V i wygląda, że niby jest ok ale...

Mam teraz inny problem. Ruch osiami nie zachowuje się jak CoreXY tzn jak ruszam osią X z pozycji menu to karetka rusza się po przekątnej, tak samo ruch osi Y rusza karetką po przekątnej.
Configuration_adv.h
(178.13 KiB) Pobrany 11 razy
Configuration.h
(121.3 KiB) Pobrany 12 razy
Dołączam pliki konfiguracyjne użyte przy kompilacji. #define COREXY jest odkomentowany, nie wiem dlaczego ruchy są nieprawidłowe.
Breyger
Postów w temacie: 5
Posty: 188
Rejestracja: 03 mar 2024, 18:29
x 1

Re: Sapphire Pro - Uparty Marlin

Post autor: Breyger »

https://marlinfw.org/meta/download/

Bierzesz stąd Marlina? Powinien ci pójść normalnie najnowszy. Bez żadnego ale. Coś robisz źle. Mógł bym ci moje pliki podesłać dla porównania ale bez driverów i z bltouch. Jeszcze nie była mocno pomodzona wtedy. Chyba aby dodany BLtouch miałem.

Kolega wyżej gada głupoty bo to normalnie stoi na marlinie chyba nawet fabrycznie. Więc marlin pójdzie bez problemu.
goliat26
Postów w temacie: 5
Posty: 40
Rejestracja: 04 sty 2023, 21:19

Re: Sapphire Pro - Uparty Marlin

Post autor: goliat26 »

Breyger pisze: 18 kwie 2024, 20:46 https://marlinfw.org/meta/download/
Bierzesz stąd Marlina?
Marlina biorę z ich repo tzn klonuje repo, przełączam się na brancha danej wersji i kompiluje w Visual Studio Code. Ale to pewnie to samo niż ten zip w download na ich stronie. Nie mam pojęcia czemu najnowsza wersja nie działała, a starsza działa już ok. W każdym razie teraz walczę z ruchem osi X i Y bo mam to skopane tak jak pisałem w poprzednim poście :(
Breyger
Postów w temacie: 5
Posty: 188
Rejestracja: 03 mar 2024, 18:29
x 1

Re: Sapphire Pro - Uparty Marlin

Post autor: Breyger »

To spróbuj z tej strony bo z repo mi chyba też coś nie pasowało. Jednak na stronie w ZIP są jakieś inne. To moje z BLtouch jak coś Marlin 2.1.2.2

EDIT: Kurde albo to już było z dodanymi 2209? nie pamiętam. Sprawdzisz sobie.
Załączniki
Configuration_adv.h
(173.31 KiB) Pobrany 11 razy
Configuration.h
(125.72 KiB) Pobrany 12 razy
platformio.ini
(3.94 KiB) Pobrany 11 razy
goliat26
Postów w temacie: 5
Posty: 40
Rejestracja: 04 sty 2023, 21:19

Re: Sapphire Pro - Uparty Marlin

Post autor: goliat26 »

Ściągnięty i skompilowany zip 2.1.2.2 ze strony co prawda się skompilował i wgrał ale drukarka dalej nie działa jak CoreXY tzn ruch osi X rusza kartką po przekątnej :(
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drukarki FDM/FFF - wszystkie pozostałe”