Moja RepRap Prusa i3 Rework

Tutaj można pochwalić się drukarką już uruchomioną bądź kupioną
Awatar użytkownika
papkie
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 60
Rejestracja: 27 cze 2017, 13:52
Lokalizacja: Trójmiasto
Drukarka: Graber i3
x 4
Kontakt:

Moja RepRap Prusa i3 Rework

Post autor: papkie »

Cześć!

Ostatnio sporo pytam o wymianę części itp na czacie, postanowiłem założyć temat.
Ze względu na to, że lubię mieć rzeczy opensource'owe i popularne (dzięki temu mieć możliwość łatwego wydrukowania lub dostania części zamiennych), planuję przebudować całą oś Z wraz z osią X.

Zastanawiam się nad tą głowicą:
http://allegro.pl/glowica-j-head-hotend ... 80014.html

Oraz ekstruderem (zaproponował @Domell):
https://www.thingiverse.com/thing:715496

Wózek raczej będzie standardowy od prusy i3 rework (teraz jest jakieś niewiadomo co :p).

Aukcja z której pochodzi drukarka:
https://archiwum.allegro.pl/oferta/druk ... 40062.html
Z kilkoma przeróbkami poprzedniego właściciela.

Aktualne zdjęcia wózka w załączniku.
Załączniki
IMG_20170712_230235.jpg
IMG_20170712_230225.jpg
IMG_20170712_230216.jpg
IMG_20170712_230203.jpg
IMG_20170712_230148.jpg
IMG_20170712_220322.jpg
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 10
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Moja RepRap Prusa i3 Rework

Post autor: dragonn »

Jeśli chodzi o ekstuder to myślę że ok jest. Jeśli chodzi o głowicę to ja bym dołożył do takiej jednak http://tdi-cad.pl/czesci/glowice_hotend/hotend_v6_dir wiem że dużo osób tutaj te chwali.

Wcześniej pytałeś na czacie o bowdena. Główną zaletą bowdena jest większa możliwa szybkość oraz mniej wibracji na ramie, wadą są oczywiście retrakcja którą trudniej dobrze dobrać i ewentualnie tendencja do czopowania się ale to zazwyczaj się dzieje jak głowica jest zbyt słabo chłodzona. Żadnej opcji nie polecę bardziej, sam przerobiłem swoją LUME na bowden już na samym początku i długo tak już drukuje. Ogólnie bowden dobrze nadaje się do dużych wydruków, na mały obszarach zdarza się że ekstruzja jest nierówna z względu na napięcie filamentu w rurce.
Awatar użytkownika
Domell
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 1141
Rejestracja: 19 kwie 2016, 12:28
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: Mendel 90 / i3 / X3D
x 174

Re: Moja RepRap Prusa i3 Rework

Post autor: Domell »

dragonn jak zwykle dobrze prawi :)
Ja tylko dodam że ta głowica od tdi cad podobno jest spoko (sam nie wiem bo nie miałem) ale ma wentylator 30x30 ja mam z takimi problemy dla tego kopytko polecił mi viewtopic.php?f=34&p=17494 .
Musisz przemyśleć jaki tym ekstrudera chcesz mieć i każdy powie ci co innego dla tego decyzję podejmij sam później tylko pytaj o szczegóły.
Faktycznie rzeźbiona ta twoja drukarka :)

( głowica którą zaproponowałem to pierwsza lepsza, by pokazać że nie trzeba z chin ściągać i czekać )

T.
Drukarki :
T.E.S.O.L // Gotowa do działania !
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 10
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Moja RepRap Prusa i3 Rework

Post autor: dragonn »

Co do wentylatora 30x30 to one dają radę pod warunkiem że mamy dobry 30x30 :P. Tylko że dobry 30x30 kosztuje 30zł xD (np. Sunon), jeśli mamy opcję wsadzić 40x40 to taniej wsadzić taki (przy czym niech to też nie jest pierwszy lepszy najtańszy, też polecam Sunona).
Awatar użytkownika
papkie
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 60
Rejestracja: 27 cze 2017, 13:52
Lokalizacja: Trójmiasto
Drukarka: Graber i3
x 4
Kontakt:

Re: Moja RepRap Prusa i3 Rework

Post autor: papkie »

dragonn pisze:Jeśli chodzi o ekstuder to myślę że ok jest. Jeśli chodzi o głowicę to ja bym dołożył do takiej jednak http://tdi-cad.pl/czesci/glowice_hotend/hotend_v6_dir wiem że dużo osób tutaj te chwali.

Wcześniej pytałeś na czacie o bowdena. Główną zaletą bowdena jest większa możliwa szybkość oraz mniej wibracji na ramie, wadą są oczywiście retrakcja którą trudniej dobrze dobrać i ewentualnie tendencja do czopowania się ale to zazwyczaj się dzieje jak głowica jest zbyt słabo chłodzona. Żadnej opcji nie polecę bardziej, sam przerobiłem swoją LUME na bowden już na samym początku i długo tak już drukuje. Ogólnie bowden dobrze nadaje się do dużych wydruków, na mały obszarach zdarza się że ekstruzja jest nierówna z względu na napięcie filamentu w rurce.
Pytanie totalnego laika, czym się różni ta v6 od v5 jeśli chodzi o jakość druku?

No i co do wibracji na direct, duża jest różnica jeśli chodzi o wydruki? Bo jeśli nie jest to aż tak odczuwalne, to wziąłbym directa.
Dla bowdena będę musiał kolejne dziury w ramie robić w takim przypadku, a chciałbym ją troszkę oszczędzić :p
Domell pisze:dragonn jak zwykle dobrze prawi :)
Ja tylko dodam że ta głowica od tdi cad podobno jest spoko (sam nie wiem bo nie miałem) ale ma wentylator 30x30 ja mam z takimi problemy dla tego kopytko polecił mi viewtopic.php?f=34&p=17494 .
Musisz przemyśleć jaki tym ekstrudera chcesz mieć i każdy powie ci co innego dla tego decyzję podejmij sam później tylko pytaj o szczegóły.
Faktycznie rzeźbiona ta twoja drukarka :)

( głowica którą zaproponowałem to pierwsza lepsza, by pokazać że nie trzeba z chin ściągać i czekać )

T.
Wolałbym 40x40 - mam takie akurat zamontowane, świeżo kupione, a dokupywać kolejne żeby te 40x40 leżały to tak niefajnie, bo nie mam żadnego warsztatu żeby tak sobie gromadzić te duperele :D
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 10
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Moja RepRap Prusa i3 Rework

Post autor: dragonn »

v6 lepiej brać bo jest popularniejszy, więcej jest do niego mocowań itp. v5 pewnie niedługo zniknie z rynku. Co do wibracji wszystko zależy od ramy oraz szybkości którą drukujesz, u mnie przy 60mm/s różnica była dość znaczna.
Awatar użytkownika
papkie
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 60
Rejestracja: 27 cze 2017, 13:52
Lokalizacja: Trójmiasto
Drukarka: Graber i3
x 4
Kontakt:

Re: Moja RepRap Prusa i3 Rework

Post autor: papkie »

dragonn pisze:v6 lepiej brać bo jest popularniejszy, więcej jest do niego mocowań itp. v5 pewnie niedługo zniknie z rynku. Co do wibracji wszystko zależy od ramy oraz szybkości którą drukujesz, u mnie przy 60mm/s różnica była dość znaczna.
Z tego co patrzę po ofertach, to v6 jest głównie w wersji bowden, także chyba będę musiał wziąć bowdena, może i lepiej :p

Jaki polecałbyś ekstruder do bowdena, wtedy kupiłbym zestaw części od razu.
Ostatnio zmieniony 13 lip 2017, 09:55 przez papkie, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 10
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Moja RepRap Prusa i3 Rework

Post autor: dragonn »

Link który dałem przecież jest direct :P. Zresztą to się nie dużo różni, jak wykręcisz złączkę pneumatyczną z bowdena masz direct :P.
Awatar użytkownika
papkie
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 60
Rejestracja: 27 cze 2017, 13:52
Lokalizacja: Trójmiasto
Drukarka: Graber i3
x 4
Kontakt:

Re: Moja RepRap Prusa i3 Rework

Post autor: papkie »

dragonn pisze:Link który dałem przecież jest direct :P. Zresztą to się nie dużo różni, jak wykręcisz złączkę pneumatyczną z bowdena masz direct :P.
Na allegro przeglądam sobie oferty:
http://allegro.pl/glowica-j-head-hotend ... 79986.html

No i przekonuje mnie argument, że przy 60mm/s widać różnice jakąś :)
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 10
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Moja RepRap Prusa i3 Rework

Post autor: dragonn »

Nie wiem jak głowice z allegro, nie miałem z nimi styczności. Ale biorąc od TDI-CAD masz sprawdzoną przez wiele osób tutaj a wcale nie jest droga, zobacz ile kosztuje oryginalna E3D V6 xD.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drukarki FDM/FFF - wszystkie pozostałe”