AluBOT 3D - projekt własny

Tutaj można pochwalić się drukarką już uruchomioną bądź kupioną
Awatar użytkownika
corristo25
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 172
Rejestracja: 30 wrz 2017, 15:44
Lokalizacja: BB
Drukarka: FDM+Resin
x 59

AluBOT 3D - projekt własny

Post autor: corristo25 »

Cześć wszystkim
Przyszedł czas przedstawić mojego potworka wagi ciężkiej.
Pomysł zrodził się w marcu, po znalezieniu na innym forum pełnej instrukcji i wykazu potrzebnych części do budowy CoreXY.
Z gotową instrukcją to przecież nie trudne. Po przeczytaniu paru innych tematów mniej więcej wiedziałem o co chodzi.
Elektronika, silniki, ekstruder i klon V6 zamawiany u majfriendów, co pozwoliło zaoszczędzić 60% w porównaniu do zakupu na alledrogo.
Elementy prowadzenia kupione w Centrum-CNC. Elementy konstrukcji - profile, łączniki etc. prosto ze złomu.
Łączny koszt ok 1500 zł.

Zamysłem konstrukcji była sztywność i stabilność, oraz zmieszczenie największego pola roboczego we w miarę kompaktowym gabarycie.
Pole robocze: X-280, Y-300, Z- 330+(jest jeszcze trochę miejsca, ale na razie nie było potrzebne) Gabaryt: 560x600x630
Układ kartezjański:
Wózek X na wałkach 12 mm, napędzany silnikiem 0,5 Nm za pomocą paska GT2 - 10mm.
Brama Y sunie na wałkach 16 mm, napędzana również silnikiem 0,5 Nm, ale z dwustronnym wałkiem dla równomiernego rozłożenia sił.
Stół Z stabilizowany czterema wałkami 10 mm, napędzany dwoma silnikami 0,5 Nm poprzez 10 mm śruby trapezowe o skoku 2 mm.

Całość na RAMPS 1.4 pod 12V 120W zasilaczem, z sukcesem zmieszczone w starej obudowie po zasilaczu ATX.
Stół to 6 mm płyta aluminiowa grzana przez 250W matę siliconową na 220V. Grzanie odseparowane od RAMPSa, podłączone przez przekaźnik.

Do zrobienia:
- Szlifowanie stolu, bo jest lekko wygięty w osi Y. Może autoleveling, ale wolałbym raz a dobrze wypoziomować.
- Instalacja "Ramps fan extender" i podłączenie do niego wentylatora chłodzenia głowicy i elektroniki. Dzięki czemu będą działać podczas druku, a nie od razu po włączeniu zasilania.
- Octoprint/Astroprint - jeszcze nie wiem które.

Co bym zrobił inaczej:
- raczej dodał drugą głowice z filamentem na podpory.
- prowadzenie stołu na grubszych wałkach niż 10 mm
- na pewno odchudził układ XY :D
Załączniki
20171102-drukarka-030edit.jpg
20171102-drukarka-028edit.jpg
20171102-drukarka-024edit.jpg
20171102-drukarka-022edit.jpg
20171102-drukarka-019edit.jpg
20171102-drukarka-016edit.jpg
20171102-drukarka-012edit.jpg
20171102-drukarka-005edit.jpg
Awatar użytkownika
corristo25
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 172
Rejestracja: 30 wrz 2017, 15:44
Lokalizacja: BB
Drukarka: FDM+Resin
x 59

Re: AluBOT 3D - projekt własny

Post autor: corristo25 »

Hmm cisza. Nikt nic nie powie?

Blat wyprostowany, ale z aluminium chyba nie wygram. Nawet na Hegronie ledwo wydruki się łapią stołu. Podejrzewam, że za szybko odbiera ciepło od plastiku i za szybko stygnie zanim się przyklei.
Może spróbuje coropad czy coś w tym stylu. Ostatecznie wyfrezuje 2-3 mm gniazdo na wymienne płytki szklane :)
meler
Postów w temacie: 2
Posty: 144
Rejestracja: 29 lis 2016, 23:04
x 2

Re: AluBOT 3D - projekt własny

Post autor: meler »

Ja drukuje bezpośrednio na MK3 na alu, używam dimafixu lub kleju w sztyfcie i nie mam najmniejszych problemów z trzymaniem pla czy pet-g
X3D XL
Awatar użytkownika
corristo25
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 172
Rejestracja: 30 wrz 2017, 15:44
Lokalizacja: BB
Drukarka: FDM+Resin
x 59

Re: AluBOT 3D - projekt własny

Post autor: corristo25 »

meler pisze:Ja drukuje bezpośrednio na MK3 na alu, używam dimafixu lub kleju w sztyfcie i nie mam najmniejszych problemów z trzymaniem pla czy pet-g
hmm w takim razie chyba chodzi o samą powierzchnię stołu. MK3 jest chyba mimo wszystko czymś pokryta, nie jest to gołe aluminium, o ile w necie to nie tylko zdjęcia spodu.
Coś na zasadzie "to je amelinum tego nie pomalujesz" https://www.youtube.com/watch?v=u-ZarTwE64c

Jak wydajny jest ten sztyft?
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 3203
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1575

Re: AluBOT 3D - projekt własny

Post autor: morf »

@corristo25 gratulacje przyjemnie sie patrzy na taka konstrukcje z inz pkt widzenia :)
Tyle tylko ze wszystkie elementy X/Y wydaja sie strasznie ciezkie --> tak wiem ze to alu ale mimo wszystko bedzie to rzutowac przy szybkich wydrukach.
Pokaz jakies wydruki lepiej :)
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
corristo25
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 172
Rejestracja: 30 wrz 2017, 15:44
Lokalizacja: BB
Drukarka: FDM+Resin
x 59

Re: AluBOT 3D - projekt własny

Post autor: corristo25 »

@morf Dzięki :)
XY jest ciężkie, nieświadomy nie wziąłem pod uwagę, że ciężar będzie rokował na prędkość.
początkowo było trochę problemu bo na małych ruchach trzepaczka była straszna, miałem jerk na 20 :P
dzięki info z forum zmieniłem na 10 i dom się nie trzęsie :)
Drukuje na 50mm/s nie wiem czy to szybko czy wolno :)

parę wydruków mam w wątku "Co dziś drukujesz?" na 18, 19 i 21 str.
Więcej zdjęć zrobię jak opanuje stół, bo co poniektóre warstwy mam lekko przesunięte - dość cyklicznie, więc wymienię śruby, bo na oko widać że są krzywe. Jeśli to załatwię, a warstwy i tak będą poprzestawiane to już niestety wina ciężkiego XY.
meler
Postów w temacie: 2
Posty: 144
Rejestracja: 29 lis 2016, 23:04
x 2

Re: AluBOT 3D - projekt własny

Post autor: meler »

Drukuje na gołym aluminium, w necie zdjęcia są tylko od fronu, z drugiej strony jest gołe alu widać to np tutaj https://pl.aliexpress.com/store/product ... 68200.html. Sztyft wg mnie jest o wiele łatwiejszy w użyciu oraz łatwo uzupełnić braki
X3D XL
Awatar użytkownika
corristo25
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 172
Rejestracja: 30 wrz 2017, 15:44
Lokalizacja: BB
Drukarka: FDM+Resin
x 59

Re: AluBOT 3D - projekt własny

Post autor: corristo25 »

Parę modyfikacji doszło.
Stół splanowany, finalnie odpaliłem druk na szybie. :D Hegron fajnie klei.
Jednak mam wrażenie że za każdym razem poziom "0" jest w ciut innym miejscu. Mam mechaniczne krańcówki, czy przejście na optyczne załatwi sprawę? Zobaczymy ;)
Pozdrawiam
Załączniki
2017-12-23 17.56.50.jpg
Awatar użytkownika
MaxXxi47
Postów w temacie: 1
Posty: 396
Rejestracja: 14 wrz 2017, 23:31
Lokalizacja: Bydgoszcz
Drukarka: Tronxy X5S
x 98
Kontakt:

Re: AluBOT 3D - projekt własny

Post autor: MaxXxi47 »

Chciałbym tylko zauważyć że Hegron psiknięty od serca też potrafi kilka dziesiątych mm zabrać.

Pokaż efekt końcowy po odklejeniu ;)
DRAGON CUSTOMS
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 7564
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2663

Re: AluBOT 3D - projekt własny

Post autor: Berg »

Robiąc świąteczne zakupy też mnie tknęło i zagadałem w kosmetycznym do sympatycznej blondynki.
Potem puściłem wydruk na Hegronie.
Trzyma że hej. mocniej niż dimafix. Trudniej też potem oderwać. musiał stół całkiem wystygnąć do pokojowej by dało się bez podważania oderwać.

PS: @corristo25 , startujesz w konkursie MakerBota na śnieżynkę ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drukarki FDM/FFF - wszystkie pozostałe”