Renkforce RF2000 - wrażenia po 24h

Tutaj można pochwalić się drukarką już uruchomioną bądź kupioną
filip_gd
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 2
Rejestracja: 25 lis 2017, 23:45

Renkforce RF2000 - wrażenia po 24h

Post autor: filip_gd »

Witam i witam bo to mój pierwszy post
Na wstępie chciałbym powiedzieć, że buduję drukarki od jakiegoś czasu - razem złożyłem 2x prusy 3x P3steel i 2x mendelmaxy wszystko dla siebie dla funa w różnych konfiguracjach

Targany chęcią poznania nowego nabyłem, używaną drukarkę Renkforce RF2000. Kiedyś u znajomego widziałem wersję RF1000 i bardzo mi się spodobała.

Drukarka jest totalnie niszowa, ponieważ praktycznie nie znalazłem informacji na jej temat, nawet w zachodnich źródłach podzielę się pierwszymi wrażeniami z użytkowania.

Dodatkowe info wrzucę po 1-2tyg jak trochę pochodzi, drukuję kilka dużych projektów więc będzie na czym testować

Budowa:
- niesamowicie sztywna konstrukcja, waży to cholerstwo 20kg
- osie na łożyskach liniowych marki THK (wysoka klasa), oś Z na śrubach kulowych 1605 THK
- dostałem akcesoryjną obudowę z plexi - fajna sprawa bo z ABSem było u mnie zawsze bez wielkich sukcesów, cena tej obudowy też lekko zwala z nóg około 700zł - można pewnie zamówić taką z kawałków i złożyć za połowę tej kwoty
- super uchwyt na szpulę pomieści min. 4 szpulki lub 6szt małych
- bardzo głośny zasilacz i wentylator chłodzenia
- przednia część obudowy z plexi mogła by być na zawiasie a nie na zatrzasku - spadła mi i mogła się popsuć
- konwersja do frezarki CNC ! oczywiście aluminium frezować sie nie da ale PCB myślę, że spokojnie pociągnie

Extrudery
-bezpośredni na 3mm - trochę przestarzały rozmiar i silniki z 1.7 mały by lżej - można dokupić konwersję ale droga koło 300zł
-kiepskie prowadzenie filamentu lub prawie jego brak - spadł mi filament podczas druku z rolki dociskającej, na radełku też nie ma zagłębienia prowadzącego - pewnie dorobię
- bez przekładni itp. więc leci bezpośrednio - wg. mnie trochę kiepsko
- zmiana filamentu zajmuje jakieś 10-15s i nie ma z tym żadnego problemu, miłe doznanie po obsłudze WADEsa lub GREGsa

Stolki
- dostałem uszkodzony, pęknięte szkło - nowy 500zł w raz z grzałką u conrada - czyli drogo, będę wymieniać na coś DIY
- poziomowanie łoża na czujniku tensometrycznym ciekawe rozwiązania - trwa to chyba z 30min (po cholerę tak długo, drukarka czeka 10min na wyrownanie temp stołu LOL), proces poziomowania dziwnie zaplanowany, ponieważ drukarka z natury grzeje o około 2stopnie więcej proces utyka i trzeba zmieniać temperaturę ręcznie. Być może rowiązanie problemu jest konfiguracja PIDa od stołu ale w drukarce z tej półki nie powinno być takich problemów
- bardzo szybko się dogrzewa do 60stopni około 1min do 110 w około 3min, fajny gadżet to zmiana koloru podświetlania w zależności od temperatury
- po kalibracji warstwa pierwsza(u mnie zwykle 0,1mm) trzyma się wyśmienicie za mocno - użyłem DIMAfixa i nie mogłem zdjąć wydruku, przejdę chyba na słabszy lakier do włosów
- na samym szkle wydruk nie trzymał się zbyt dobrze, podwijał się w narożnikach

Menu
- bazuje na repiterze
- ogólnie OK ale nie wiem gdzie zmienić szybkość podczas pracy, w instrukcji nie znalazłem może nie ma albo nie doczytałem

Wydruki
- powierzchnie boczne ok, boleje trochę extruder który zaciął mi się dwa razy (raz spadł filament a drugi raz zapchał się na moment)
- bardzo szybki travel (jak dla mnie) 100mm/s pozytywnie wpływa na ilość glutów na wydruku

Główne zalety
- co ciężkie to dobre
- dobra jakość druku
- solidna konstrukcja
- duży uchwyt na szpulę
- dokładne poziomowanie stołu
- bardzo szybkie nagrzewanie hotendu i stołu
- szybka i prosta wymiana filamentu
- konstrukcja pozwala na rozbudowę samemu(laser?) lub kupno modułów (frezowanie)

Główne wady
- drogie akcesoria które mogły by być w zestawie ( obudowa, extruder na 1.7mm)
- czasochłonny proces poziomowania stołu
- brak recenzji w wesji angielskiej lub polskiej - to nie wada samej drukarki ale jednak
- cena
- wydruki słabo kleją się do szklanego stołu - potrzebna była by naklejka lub dimafix
- głośna

PODSUMOWANIE
Mechanicznie to na pewno super sprzęt, ale szczerze na dobrze skalibrowanej P3Steel uzyskiwałem podobną jakość wydruku. Na pewno jest to sprzęt z wyższej półki ale wymaga podstawowej wiedzy nt. drukowania - nie jest to zbyt dobra drukarka na pierwszy zakup. Jakość druku jest dobra ale należy do tej samej galaktyki co dużo tańsze drukarki. Jej bolączki to raczej chleb powszedni każdej innej drukarki 3d lub tej technologii druku.
Załączniki
IMG_1527.jpg
123.jpg
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Renkforce RF2000 - wrażenia po 24h

Post autor: McKee »

filip_gd pisze:Drukarka jest totalnie niszowa, ponieważ praktycznie nie znalazłem informacji na jej temat, nawet w zachodnich źródłach.
Poszukaj informacji o 3DGence - to w zasadzie ta sama (trochę nowsza) konstrukcja.
Znajdziesz o niej sporo artykułów nawet po polsku ;)
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
Zepco
Postów w temacie: 1
Posty: 1555
Rejestracja: 25 kwie 2017, 22:23
Lokalizacja: Kielce
Drukarka: PRUSA i3 MK2S
x 294

Re: Renkforce RF2000 - wrażenia po 24h

Post autor: Zepco »

Z chęcią zobaczę zdjęcia.
Zanim kupiłem drukarkę zastanawiałem się nad zortraxem m200 i 3DGence One. Ten pierwszy odpadł ze względu na ograniczenie filamentów. Ostatecznie jako nowicjusz kupiłem prusę i w sumie chyba nie ma co żałować, jedynie brak obudowy jest dokuczliwy dla ABS, bo w Twojej konstrukcji nie powinieneś mieć problemów.
Można wiedzieć ile takie używki się cenią?
Prusa i3 MK2S
Anet A8 - rozebrana na części...
3DGence One
Old
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 39
Rejestracja: 22 sie 2017, 23:58
x 7

Re: Renkforce RF2000 - wrażenia po 24h

Post autor: Old »

Pod tym linkiem jest kompletna instrukcja obsługi.
https://www.conrad.pl/p/drukarka-3d-ren ... lsrc=aw.ds
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drukarki FDM/FFF - wszystkie pozostałe”