Flsun i3 Plus

Tutaj można pochwalić się drukarką już uruchomioną bądź kupioną
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 98
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Flsun i3 Plus

Post autor: dziobu »

chemik72 pisze:A można prosić link do tych folii mag. i ferromagnetycznej :friends:
http://allegro.pl/show_item.php?item=6679928720
http://allegro.pl/folia-ferromagnetyczn ... 46325.html
przemor pisze:A na tej nowej konstrukcji autopoziomowanie Ci dalej działa?
Nie. Ale nie jest potrzebne.

Krańcókę podpiąłem zamiast AL także po dojechaniu wciąż mogę dokalibrować dokładnie pozycję (krańcówka po zadziałaniu pozwala jeszcze na 3-4mm ruchu). To proteza bo nie przewidziałem żadnej śrubki do precyzyjnego nastawienia pozycji ale może będę te uchwyty przerabiał to sobie dodam.
chemik72
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 98
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Flsun i3 Plus

Post autor: dziobu »

Osłonka silikonowa wyszła, także krótkie info co i jak. Działa lepiej niż kapton i mimo pewnych wad (poprawię w kolejnej wersji) wygląda o niebo lepiej niż taśma.

Forma (stl w załączniku):
s1.jpg
s2.jpg
s3.jpg
Forma z ABSu. Żadnego szlifowania czy wygładzania. Pędzelkiem nałożyłem talk (tj puder dziecięcy ;p) także powierzchnia musi być chropowata żeby miał się czego trzymać. Skutecznie chroni on formę przez sklejeniem z silikonem; w 2 miejscach dałem go za mało i tam silikon niestety przywarł do plastiku.
Użyty silikon:
s8.jpg
Wprawny czytelnik zauważy że to preparat jednoskłądnikowy, który to związania potrzebuje wilgoci z powietrza. I słusznie. Po napchaniu go do formy i zamknięciu całośći na ok 8h:
s4.jpg
Musiałem zdjąć górę i dół formy. Silikon był jeszcze miękki ale nie na tyle żeby się rozerwał. I taką otwartą formę zostawiłem na noc.

Następnego dnia:
s5.jpg
s6.jpg
s7.jpg
Silikon jest masakrycznie elastyczny (nie znam się na tym ;p). Wyszedł z formy idealnie poza 2 miejscami gdzie pudru dałem za mało (lub go ściągnąłem palcem przy składaniu, obojętne.) Tak czy owak musiałem, już normalnie szpachelką, nałożyć trochę z tuby i poczekać aż zwiąże.

I HotEnd - po zdjęciu taśmy:
s9.jpg
I po założeniu nowej osłony:
sa.jpg
Wyszły trzy niedociągnięcia:
- zrobiłem dziurę na grzałkę z prawej strony, a zapomniełem że tu grzałka nie wystaje ;); w sumie można założyć że to był otwór techniczny na potrzeby formy ;)
- po lewej koło grzałki jest śrubka z termistorem; przewidziałęm w projekcie śrubkę ale zapomniałem że termistor wystaje z boku,
- nie zrobiłem wycięć na rogach od strony dyszy i silikon zasłania nadmuch chłodzący wydruk.
Powyższe wady da się łatwo naprawić także na siłę nie będę robić drugiej osłony. Ta sprawdza się świetnie.
Docięta:
sb.jpg
Zepco, Kopytko, piast, Abys
Awatar użytkownika
TDI-CAD
Postów w temacie: 3
Posty: 1538
Rejestracja: 19 kwie 2016, 19:27
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: K1C, Gate 1 fiber
x 568

Re: Flsun i3 Plus

Post autor: TDI-CAD »

Wszystko bardzo fajnie ale silikon dobrze przewodzi ciepło i takie nakładki zawsze będą mniej efektywne, niż owinięcie głowicy taśmą PTFE
Tu duży nakład pracy a przy taśmie to ok 10 minut a efekt bardzo dobry...
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Flsun i3 Plus

Post autor: dragonn »

TDI-CAD pisze:Wszystko bardzo fajnie ale silikon dobrze przewodzi ciepło i takie nakładki zawsze będą mniej efektywne, niż owinięcie głowicy taśmą PTFE
Tu duży nakład pracy a przy taśmie to ok 10 minut a efekt bardzo dobry...
Nie wydaje mi się - nie tylko przewodzenie ciepła jest istotne ale również grubość izolacji. Jednak nawet kilka takich warstw taśmy jest dużo cieńsze niż nakładka z silikonu. U siebie ostatnio zamocowałem oryginalną z E3D, ma ona co prawdą to wadę że słabo się trzyma bloku ale ten problem rozwiązałem kawałkiem drutu :D a ma jedną istotną zaletę - osłania całą dyszę i chroni przed jej zabrudzaniem się.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 98
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Flsun i3 Plus

Post autor: dziobu »

Owszem, technicznie jest gorszy od taśmy kaptonowej.
Ale:
- mogę go łatwo zdjąć i nic się do niego nie lepi; kapton mi na to nie pozwalał a do tego szybko ubrudziłem go plastikiem,
- ze względu na taki a nie inny układ hotendu jakoś nie mogę tu normalnie poprzyklejać taśmy; trzyma się średnio a samo klejenie to nakładanie n plasterków. Do tego zaczepia się do kabla od strony grzałki i odpada; nie wspominając o potrzebie zdjęcia całego chłodzenia do serwisu :)

Sprawdziłem jak wygląda satbilizacja temperatury i nie jest gorzej niż przy kaptonie.
Bezpośrednim powodem zrobienia tego było odklejenie się kawałka kaptonu i szuranie po wydruku. W Zmorphie tak oklejony hotend działa, tutaj taśma się nie trzyma.
Abys
Awatar użytkownika
TDI-CAD
Postów w temacie: 3
Posty: 1538
Rejestracja: 19 kwie 2016, 19:27
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: K1C, Gate 1 fiber
x 568

Re: Flsun i3 Plus

Post autor: TDI-CAD »

Nie kapton tylko taśma ptfe z ciastoramy. Kapton to średnie rozwiązanie. Grubość tak to faktycznie osłonka wygrywa. Na ptfe daje średnio 1 do 1,5 mm na stronę.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 98
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Flsun i3 Plus

Post autor: dziobu »

No też dobry pomysł. Mam 2..3mm także wejdzie.
Będzie okazja to sprawdzę. Dzięki.
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 3450
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 565

Re: Flsun i3 Plus

Post autor: Kopytko »

Tomek ale ptfe smierdzi jak sie nagrzewa do wyzszych temp i roznica jest taka ze ptfe nawet jak nawiniesz z 2mm to dotykajac palcem parzy a jak dasz 2 mm kaptonu to mozesz blok dotykac palcem. Jednak silikon o tyle wygrywa ze latwo mozna wymienic podzespoly w bloku jak i sama dysze ktora dodatkowo tez czesciowo jest oslonieta.
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 98
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Flsun i3 Plus

Post autor: dziobu »

PLA ColorFil oliwka (mój pierwszy wydruk z tego), warstwa 0.2, 60mm/s
l1.jpg
l2.jpg
l3.jpg
Wyszło tak sobie bo zapomniałem w projekcie poprawić średnicę dyszy (niby mam 0.4 ale testy wykazują raczej 0.45-0.47) ;P

Wydruk konkursowy toto nie jest i bez znacznego przerobienia mechaniki lepiej nie będzie. Ale na moje potrzeby wychodzi akceptowalnie ;)
Abys, mata-on
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 98
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Flsun i3 Plus

Post autor: dziobu »

Chwilka wolnego...

Nowy kondon na hotend:
tym razem wyszedł idealnie ;)
s1.jpg
s2.jpg
No i wpadłem na pomysł, głupio że dopiero teraz, jak odciążyć plastiki przy napinaniu paska w X:
w1.jpg
w2.jpg
No nie powiem, działa jak trzeba. Nie dość że X da się naciągnąć i sama oś przestała być sprężysta to jeszcze nie odgina kółek od Z (mocowanie jest na tych samych plastikach).

Jak jeszcze w końcu ogarnę tą za***ną dyszę to będzie git ;)
Abys
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drukarki FDM/FFF - wszystkie pozostałe”