Flsun i3 Plus

Tutaj można pochwalić się drukarką już uruchomioną bądź kupioną
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 98
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Flsun i3 Plus

Post autor: dziobu »

Tak prezentuje się drukarka obecnie:
flsun.jpg
Zacznę od końca - oś Y:

Nowe mocowania łożysk:
y1.jpg
i nowy montaż stołu:
y2.jpg
Materiał - PLA (DD PLA Natural). Uchwyt wyszedł dużo twardszy niż oryginalna płyta akrylowa. Do tego zwiększyłem o 80mm rozstaw (w osi Y) wózków także jest zdecydowanie lepiej. Pod stołem podkleiłem korek - 2 płyty po 4mm sklejone silikonem wysokotemperaturowym. Izolacja termiczna stołu oczywiście ma sens bo szkoda energii, ale przede wszystkim mają chronić montaż z PLA przed wysoką temperaturą której tej materiał nie lubi ;)

Podgląd na mocowanie prowadnicy kabli:
y3.jpg
Czerwony uchwyt nie pasuje bo jest z poprzedniego projektu, ale nie było sensu go ponownie drukować.

Silnik, krańcówka osi Y:
y4.jpg

Oś Z - silnik:
z1.jpg
Po przeniesieniu na dół cała oś trzyma się na dwóch plastikach. Wystarcza. Przy okazji - sprzęgło na tym zdjęciu to jedyny element który drukowałem a którego nie projektowałem sam. Uznałem że Sketchup i ścięty gwint to średnie połączenie.
Abys
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 98
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Flsun i3 Plus

Post autor: dziobu »

Oś X - tutaj bez zmian, ale zdjęcia lepsze:
x1.jpg
Tutaj widać też mocowanie sruby Z - jest nowe, ścięte. Okazało się że koliduje ono z kółkiem wózka i ogranicza pole robocze w X do ~260mm. Po zmianie mocowania na to widoczne na zdjęciu ograniczeniem okazała się kolizja wentylatora chłodzącego wydruk z obudową elektroniki - i tak docelowo wyszło 280mm.

Montaż z prawej strony:
x2.jpg
Niby nic szczególnego, a sztywność o klasę lepsza.



Głowica:
karetka1.jpg
karetka2.jpg
karetka3.jpg
Nieco cięższa od oryginalnej (;p) ale w przeciwieństwie do tamtej, ta sprawdza się świetnie. W stosunku do porpzednich modyfikacji tu są lżejsze mocowania wentylatorów chłodzących wydruk i lepiej wyprofilowane kanały chłodzące.


Ekstruder:
Stara wersja.
eks1.jpg
eks2.jpg
dragonn, Abys
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 98
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Flsun i3 Plus

Post autor: dziobu »

I na koniec - elektronika i kable.
Dostało się wszystkiemu; nie lubię jak kable się plątają tu i tam; podczas uruchamiania może być ale jak urządzenie ma pracować to już nie bardzo.

Pulpit:
pulpit.jpg
Dziura na reset jest zaplanowana. Drukarka ma pracować godzinami i reset pod pokrętłem to lekko idiotyczny pomysł. A tak małym palcem zawsze można go wcisnąć ;)

e2.jpg
Od lewej:
elektronika, obudowa na zwoje kabli, zasilacz.

Wywaliłem standardowe mocowanie (czyli PCB w powietrzu na śrubkach jakoś tak powiginana...) i zrobiłem całość jak trzeba. Śrubki, dystanse i co ważne - elektronika nie jest naprężona.
Całość chłodzi cichutki wentylator 80x80x15.
Tak wygląda z pokrywą:
e1.jpg
a tak bez:
e3.jpg
Nie jest to najszczęsliwszy patent, ale działa.

Oczywiście w takiej maszynie nie da się ukryć kabli bez korytek, a ja nie mam korytek ;)
e5.jpg
USB (komputer mam po lewej stronie drukarki):
e6.jpg
Kable w osi Z, widok od środka:
e4.jpg
e7.jpg
Modyfikacji podległo też zasilanie główne. W końcu drukarka ma wyłącznik:
e8.jpg
os rodka wystaje to niewiele:
e9.jpg
i to samo tylko wyżej:
ea.jpg


I na koniec - nóżka. Mam takie cztery ;)
nozka.jpg
Za nią jest oryginalna "noga" - tj. kątownik. Pomysł mieli prosty ale średni. TPU sprawdziło się idealnie.
Abys
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 98
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Flsun i3 Plus

Post autor: dziobu »

Jak pisałem na chwile obecną drukarka ma status "skończona". Pewnie dołożę jeszcze szybę na stół, zmienię w końcu ekstruder albo i szarpnę się na wsadzenie drugiej dyszy. No ale nie wiem czy mi to teraz potrzebne.

Streszczenie modyfikacji:
- z istotnych wydatków to do drukarki dokupiłem jedynie prowadnice i łożyska 12mm (jakie - jest kilka postów wcześniej),
(tu zapomniałem dopisać że czytałem trochę opinii o tej drukarkce i chyba tylko ja miałem problemy z prowadnicami w Y)
- jedyny oryginalny plastik jaki został to naciąg paska w osi Y (kawałka akrylu pod stolikiem nie liczę, on nie ma zawrotnej funkcji),
- sensownie zaprawione wszystkie kable mocowe (zasilacz -> elektronika, elektronika->stół); co ciekawe - zostawiłem oryginalne i sprawują się tak jak trzeba,
- wszystkie oryginalne wentylatory wyleciały (w głowicy mam 3x 40x40x20, przy elektronice 80x80x15),
- nie przedłużałem żadnych kabli; łączenia które widać na zdjęciach to tylko efekt wykorzystania zarobionych kabli ze starych wentylatorów,
- dodane gniazdo sieciowe z bezpiecznikiem,
- wstawiona krańcóka osi Z; chwilowo tylko jest, ale docelowo ma działać razem z AL - jak położę szybę to AL nie działa,
- przyklejone maty korkowe pod stół.

Pomijam takie rzeczy jak tulejki zaciskowe, zaciskarka, śrubki (M3/M4) - to mam w zagrodzie ;)


Plastiki:
Plan był taki żeby wszystkie modyfikacje dało się wykonać w domu czy zagrodzie bez potrzeby zlecania gięcia blach czy frezowania. I chyba się udało - wszystko da się wydrukować we własnym zakresie.
Mniej-więcej zachowałem kolorystykę, także:
- czerwony = ASA - elementy konstrukcyjne (przeważnie 3 warstwy góra/dół, 4 obrysy i 30% wypełnienia),
- pomarańczowy = PLA - maskownice, osłony (elektornika, zasilacz, kable, itp),
- niebieski = ABS - uchwyty na kable, zaślepki do profili,
- transparentny = PLA - mocowanie stołu,
- czarny = TPU - nóżki.

I to chyba tyle na teraz.
FlameRunner, przemor, Abys
przemor
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 8
Rejestracja: 09 kwie 2018, 13:38

Re: Flsun i3 Plus

Post autor: przemor »

No fajnie zrobione.
Można prosić link do wózka osi x? bo ja ciągle bez chłodzenia wydruków a wentylatory 40 już w drodze.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 98
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Flsun i3 Plus

Post autor: dziobu »

Wrzucę STLe jak tylko uporządkuję wszystko.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 98
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Flsun i3 Plus

Post autor: dziobu »

Komplet STLi z rendereami.
Pełnego BOMu nie mam bo nie robiłem a projekt w Sketchupie nie jest kompletny ;)

W związku z tym że nie ma przymusu tuningu całości, do wybranych podzespołów potrzeba:
Ekstruder:
- 1x łożysko 624ZZ,
- 1x radełko MK8,

Oś Y/stół:
- 2x prowadnica liniowa 12mmx600mm (http://tdi-cad.pl/czesci/technika_linio ... owa_12_ina),
- 4x łożysko liniowe (http://tdi-cad.pl/czesci/technika_linio ... owe_ina_12),

Oś Y (niezależnie od innych modyfikacji; w oryginalnym akrylu wierciłem dziury do tego mocowania także nie trzeba zmieniać mocowania stołu):
- prowadnica przewodu 7x7mm (http://tdi-cad.pl/czesci/podzespoly_ele ... zewodu_7x7),

Głowica:
- 1x wentylator 40x40x20 (chłodzenie hotendu),
- 2x wentylator 40x40x20 (opcjonalnie; mocowanie jest dokręcane - można dać tylko jeden lub w ogóle jakiś swój projekt),

Głowica/oś X (niezależnie od innych modyfikacji):
- prowadnica przewodu 10x10mm (http://tdi-cad.pl/czesci/podzespoly_ele ... wodu_10x10),

Elektronika:
- wentylator 80x80x?? (grubość nie ma znaczenia; ja mam 18 mm).


Do tego potrzeba sporo śrubek M3/M4 (od 6 do 40mm) ale przyznam że mam ich tyle że rzadko kiedy liczę co i gdzie idzie. Zawsze mogę dodać że przyzwoity warsztat ma pełny zestaw ;P Żadnych specjalnych normaliów nie używałem ponad to co przyszło z drukarką.
UWAGA - np w głowicy wentylator chłodzący hotend trzyma się na śrubkach bez nakrętek - śrubki wkręca się w plastik! Tych otworów nie można rozwiercać! Jeśli dobrze pamiętam to jedyne takie miejsce, ale uprzedzam :)
Załączniki
Flsun i3 Plus STL.rar
(3.63 MiB) Pobrany 166 razy
Abys
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 98
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Flsun i3 Plus

Post autor: dziobu »

Doszło kilka modyfikacji.

Pierwsza, najciekawsza, to szyba magnetyczna na stole. Dokładnie to co @rafaljot popełnił tutaj viewtopic.php?f=63&t=1200&p=39966&hilit=folia#p39966. Zakupiłem na próbę szybę i lustro 5mm, do tego odpowiednie folie (0.5mm), przykleiłem i...działa! Koniec z beznadziejnym aluminium.
Szyba:
s1.jpg
Szyba z boku, lustro leży pod drukarką, widać stół z naklejoną folią:
s2.jpg
Niesamowicie wygodne rozwiązanie.

Druga to tymczasowe (więc pewnie tak zostanie) rozwiązanie problemu chłodzenia dyszy przez wentylatory chłodzące wydruk. Okleiłem hotend taśmą kaptonową. W sumie niby nic, ale sprawuje się idealnie. Nie sądziłem że tutaj ucieka aż tyle ciepła.
s3.jpg
(zdjęcie robione w lustrze dlatego dziwnie wygląda; chłodzenie nie kieruje powietrza na dyszę, to wina perspektywy)
Popełniłem też formę do odlania silikonowej osłonki; jak wyjdzie (pewnie nie bo mam zły silikon) to wrzucę stosowne info.
Abys
Awatar użytkownika
chemik72
Postów w temacie: 2
Posty: 320
Rejestracja: 03 maja 2016, 09:16
x 52

Re: Flsun i3 Plus

Post autor: chemik72 »

A można prosić link do tych folii mag. i ferromagnetycznej :friends:
SAIZEX 300x300
SAIZEX MINI 200x200
FREZARKA-PROXXON MF70-CNC
przemor
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 8
Rejestracja: 09 kwie 2018, 13:38

Re: Flsun i3 Plus

Post autor: przemor »

A na tej nowej konstrukcji autopoziomowanie Ci dalej działa?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drukarki FDM/FFF - wszystkie pozostałe”