Flsun i3 Plus

Tutaj można pochwalić się drukarką już uruchomioną bądź kupioną
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 98
Posty: 8935
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Flsun i3 Plus

Post autor: dziobu »

I model testowy od którego wszystko się zaczęło:
l1.jpg
l2.jpg
l3.jpg
l4.jpg
Warstwa 0.2mm, nominalnie 60mm/s.
PLA ColorFil Bordowy - i to największ wada tutaj. Model wygląda OK ale na zdjęciach wychodzi średnio bo PLA jest trochę (???) transparentne.

Matowy spód to drugi profil; dół łodzi ma większe wypełnienie żeby był cięższy. Zapewne dłuzej drukowany środek sprawił że chłodzenie inaczej zadziałało na ścianki. I co ważne - żadnych nitek ;)

No, to teraz czas popracować nad falami choć przyznam że już teraz nie jest najgorzej ;)

YEAH!
cincin
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 24
Posty: 56
Rejestracja: 04 maja 2018, 10:15
x 7

Re: Flsun i3 Plus

Post autor: cincin »

Siemka! Właśnie zamówiłem taką drukarkę jak Twoja, z całą pewnością od razu przejdzie szereg modyfikacji i tutaj nasuwa mi się jedno pytanie, płyta główna bez problemu uciąga grzanie stołu? Czytając różne fora w większości tanich chińczyków warto inwestować w dodatkowy mosfet, dlatego myślę czy od ręki nie zaprojektować płytki i nie zamówić potrzebnych elementów :)

BTW wielkie dzięki za udotępnienie projektów, chociażby extruder czy chłodzenie- miodzio!! :)
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 98
Posty: 8935
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Flsun i3 Plus

Post autor: dziobu »

1.
Działa wszystko bez problemu. Nie zmieniałem nic poza tym co jest tu opisane. Z elektroniki/elektryki zmieniłem tylko wentylatory i przyzwoicie zacisnąłem kable wysokoprądowe (tj zasilacz->PCB, PCB->stół). Same kable zostawiłem oryginalne.
Tak w ogóle to jak czytałeś wątek, drukarka złożona beż żadnych modyfikacji też drukowała. Taki miałem plan, żeby najpierw odpalić to co oferuje producent a potem zobaczeć ile da się z tego wyciągnąć.

Coś czego może nie widać dotyczy grzania podzespołów:
- kabel zasilacz->PCB idzie przymocowany do profilu co go skutecznie chłodzi (profil spokojnie odprowadza tyle ciepła),
- kabel PCB->stół grzeje się w prowadnicy ale zanim faktycznie osiągnie jakąś znaczącą temperaturę to stół jest nagrzany; o ile nie masz drukarki w jakimś przewiewnym miejscu to nie powinno być to problemem,
- złącza na PCB, czyli jak czytałem powód większości problemów, u mnie są chłodzone tym dużym wentylatorem i to się sprawdza.

Zresztą spokojnie zostawiam ją na noc (teraz też leci, już 13h):
w1.jpg
2. Naciąg X
W załączniku nowe STLe do plastików stabilizujących.
Ośka silnika jest trzymana przez łożysko z flanszą F685ZZ. Wiem że jest tam wycięcie i przyznam że nie wiem jak ono wpływa na liniowość naciągu. Jak na razie wszystko działa. No może nie - rozpadło mi się któreś łożysko w kółku prowadzącym pasek ;) Fajnie klika ;)

3. W sieci jest sporo innych modyfikacji tej drukarki; zobacz co oferują bo moja wersja wcale nie musi być najlepsza. Np są głowice z możliwością ręcznego docisku kółek prowadzących. Mnie to nie było potrzebne, no ale wiedz że są.

4. Ta "miodzio głowica" zabrała 2cm z pola roboczego w X - chłodzenie zahacza o montaż elektorniki. Wiem że nie bardzo jest gdzie tą PCB przełożyć bez zabawy w przedłużanie kabli, ale pewnie można by to zrobić jakoś inaczej. Ja się oswoiłem z tym że tu jest tylko 280mm.

5. Ogólnie cały wątek jest pewnym oszustwem - wszystkie istotne modyfikacje drukowałem na drugiej drukarce ;) Także ta była rozwalona a inne na nią pracowały. To miej na uwadze jeśli masz/będizesz miał tylko jedną.

6. Zgodnie z opisem czerwony to ASA i tego się trzymam, ale jeśli nie masz na czym drukować to zrób to z PETa. Pewnie częsc z nich mogłą by być z PLA, ale pamięaj że silniki się grzeją i tu imho PLA nie da rady (napęd X i 2xZ).

Obecnie drukarkę już "formalnie" uznałem za sprawną i drukuję na niej normalne rzeczy. Częśc wydruków wychodzi jak ze Zmorpha, część nie :) Lepiej nie będzie, bo ogólnie to szajs ;) Profile średnie, prowadzenie masakryczne; ale w tej cenie nie ma co wybrzydzać :) Ciekawe jak długo podziała. (ps. brzydka powierzchnia na załączonym zdjęciu to połączenie samego modelu z nieskalibrowanym tanim PLA; mam jakąś temperaturę, jakiś przepływ i jakieś chłodzenie ;)).
Załączniki
flsun_09.rar
(17.43 KiB) Pobrany 173 razy
cincin
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 24
Posty: 56
Rejestracja: 04 maja 2018, 10:15
x 7

Re: Flsun i3 Plus

Post autor: cincin »

Wszystko dokładnie przeczytałem co do tej pory opisywałeś :) To będzie moja 1 drukarka, głównie chęć poznania sprzętu, budowy, lubię grzebać, mimo wszystko wydaje mi się lepsza niż taka Anet A8/ A6.

Zastanawiałem się jeszcze nad:https://www.aliexpress.com/item/2018-Ne ... autifyAB=0

Jednak ostatecznie, mimo że ta konstrukcja wydaje się być lepsza ale do modyfikacji byłaby trudniejsza, no i kupiłem FLSUNA, później pomyślę nad czymś lepszym, ale fajnie by było używać tego później do użytecznych rzeczy. Mam nadzieję, że jako tako da radę sama wydrukować ulepszenia dla siebie :) Generalnie tak jak pisałem Twoja Głowica + Extruder dla mnie są super, na resztę mam inne, własne pomysły, zresztą jak to jest zwykle w takich projektach wszystko wyjdzie w praniu.

Generalnie piękna robota ta Twoja drukarka :)
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 98
Posty: 8935
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Flsun i3 Plus

Post autor: dziobu »

cincin pisze:Wszystko dokładnie przeczytałem co do tej pory opisywałeś :) To będzie moja 1 drukarka, głównie chęć poznania sprzętu, budowy, lubię grzebać, mimo wszystko wydaje mi się lepsza niż taka Anet A8/ A6.
Znając jej wady... tak, jest lepsza.
Może w drugiej kolejności podmienię na podwójny ekstruder, albo zrobię sobie to wymienne. Do grzebania drukarka jest świetna.
cincin pisze:Zastanawiałem się jeszcze nad:https://www.aliexpress.com/item/2018-Ne ... autifyAB=0

Jednak ostatecznie, mimo że ta konstrukcja wydaje się być lepsza ale do modyfikacji byłaby trudniejsza, no i kupiłem FLSUNA,
Rozważałem podobną - Tronxy ileśtam. Stół ruchomy w Z. Solidniejsza konstrukcja. Niby same zalety.
Ale jak poszukasz to właściciele tamtej wersji przesadnie ze szczęscia nie skaczą.
cincin pisze: później pomyślę nad czymś lepszym, ale fajnie by było używać tego później do użytecznych rzeczy. Mam nadzieję, że jako tako da radę sama wydrukować ulepszenia dla siebie :) Generalnie tak jak pisałem Twoja Głowica + Extruder dla mnie są super, na resztę mam inne, własne pomysły, zresztą jak to jest zwykle w takich projektach wszystko wyjdzie w praniu.
To ekstruder będę poprawiał. Teraz działą i jest OK ale wrażenie że technicznie jest spieprzony (ramię dociskowe powinno być podparte z obu stron bo się przekrzywia) mi jeszcze przeszkadza. Jak się uda to będzie tak zgrabne jak obecnie, jak nie - będzie osobny plastik mocowany od frontu do profilu (wtedy to wymusza profil 20 czego chcę uniknąć).
cincin pisze:Generalnie piękna robota ta Twoja drukarka :)
Staram się :)
cincin
cincin
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 24
Posty: 56
Rejestracja: 04 maja 2018, 10:15
x 7

Re: Flsun i3 Plus

Post autor: cincin »

Ogólnie zastanawiam się jeszcze w jaki sposób podłączyłeś wentylatory chłodzące wydruk do płyty? Masz jakąś regulację siły nadmuchu? Jeśli tak jak często pracują na 100%? Czy jest możliwe zbyt mocne chłodzenie które pogorszy jakość druku?
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 98
Posty: 8935
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Flsun i3 Plus

Post autor: dziobu »

cincin pisze:Ogólnie zastanawiam się jeszcze w jaki sposób podłączyłeś wentylatory chłodzące wydruk do płyty? Masz jakąś regulację siły nadmuchu?
mks.jpg
Normalnie działają komendy M106/M107.
W konfigu odblokowałem to:

Kod: Zaznacz cały

#define FAN_SOFT_PWM
i teraz startują od ok 10-15%.
cincin pisze:Jeśli tak jak często pracują na 100%? Czy jest możliwe zbyt mocne chłodzenie które pogorszy jakość druku?
Pracują tak jak je sobie ustawię w slicerze. I często zasuwają na 100%; w sumie to prawie zawsze.

Co do chłodzenia - problemy (opisałem) dotyczyły tylko wychładzania hotendu. Przy okazji wyszła prawdziwa skuteczność tego chłodzenia. Ale zarówno oklejenie kaptonem jak i założenie kondona silikonowego rozwiązało problem.

A tak to w przypadku PLA nie słyszałem żeby dało się chłodzić za bardzo. PET owszem, ABS/ASA jak najbardziej. Ale PLA, TPU, guma - chyba nie.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 98
Posty: 8935
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Flsun i3 Plus

Post autor: dziobu »

Kolejny ekstruder. Tym razem jeden zestaw wad wymieniłem na kolejny ;)

Ogólnie - działa. I to dobrze.
Wysprzęgla się; mimo niewielkiego zaczepu nie ma tendencji do samoistnego wypadania choć ten i tak muszę pogłębić. I oczywiście wysprzęglenie nie powoduje utraty nastawionego nacisku ;)
Jest jeszcze kilka detali do poprawy ale ogólnie to zaczyna być "to" ;)
r1.jpg
r2.jpg
r3.jpg
Pewnie było by łatwiej gdybym miał jakieś pojęcie o mechanice, no ale nie mam. Przykro mi ;)
cincin
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 24
Posty: 56
Rejestracja: 04 maja 2018, 10:15
x 7

Re: Flsun i3 Plus

Post autor: cincin »

Wczoraj złożyłem drukarkę, a dziś od wczesnych godzin porannych usiłuję ją skalibrować... Za nic nie mogę ustawić osi Z, za pomocą Repetiera wypoziomowałem stół następnie zainstalowałem arduino i wgrałem Marlina, później znalazłem gdzieś w sieci, żeby odczytać komendą m114 w Repertierze aktualną pozycję osi Z po dosunięciu jej manualnie na odpowiednią odległość, po czym zmieniłem w kodzie MANUAL_Z_HOME_POS, niwelując różnicę między wartością odczytaną w Repertierze, a domyślnym 0 w kodzie. Niemniej nadal mimo, że gdy wpiszę g28 jest wszystko w porządku, tak już gdy chcę coś wydrukować drukarka wbija dyszę w stół :/ Potrafiłbyś cokolwiek mi podpowiedzieć, bo już brak mi pomysłów i sił na to:/
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 98
Posty: 8935
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Flsun i3 Plus

Post autor: dziobu »

Zakładam że w gcode nie masz żadnego śmiecia na początku. Ja mam g28 i tyle.

Pewnie masz AL. A jak nie to w sumie wszystko jedno.
(i wyzeruj MANUAL_Z_HOME_POS w kodzie)

Zrób: (wszystko z poziomu LCD; żadengo grzebania w fw)
- home all,
- zjedź ręcznie Z na wysokość jaką chcesz mieć na "0",
- jak ustalisz to pozycję "Z" wpisz w Control->Motion->Z Offset i zachowaj nastawy.
Jedyny problem jaki miałem to ze znakiem; nie pamiętam czy trzeba wpisać wskazanie z "-" czy bez (raczej na pewno z "-"). Głupio to zabrzmi, ale mam teraz krańcówkę mechaniczną, ustawianą dość kretyńsko bo na śrubę do profilu i...pasuje idealnie także Z Offset mam 0 ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drukarki FDM/FFF - wszystkie pozostałe”