K8200 przebudowa

Tutaj można pochwalić się drukarką już uruchomioną bądź kupioną
Potfur
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 12
Posty: 44
Rejestracja: 20 lut 2018, 15:38
x 1

K8200 przebudowa

Post autor: Potfur »

Witam, Od dłuższego czasu posiadam vellemana k8200 wiem, że nie jest to konstrukcja idealna więc cały czas ją przerabiam aż teraz podjąłem decyzje przeróbki mechaniki na podobną ala prussia itp konstrukcje z tego oto projektu https://www.thingiverse.com/thing:769805

Obrazek

Obrazek



Mam nadzieje, że poprawi się trochę dokładność i prędkość maszyny chociaż przed tą przeróbką już doszedłem do zadowalającego poziomu, oraz zwiększy się pole robocze w osi z oraz po zakupieniu większego stołu jest możliwość dalszej rozbudowy obszaru roboczego. Mechanikę już prawie zrobiłem jednak muszę jeszcze zrobić jedną rzecz czyli zmiana bazowania krańcówki osi x. W drukarce jest jakiś stockowy marlin, w repiter-host wgrałem jedynie inne parametry śrub trapezowych i ustawienia innego ekstrudera za pomocą eeprom jednak wyczytałem, że zmianę bazowania trzeba zrobić za pomocą programu arduino. Czy działa to na zasadzie, że pobiorę dane z płytki zmienię tylko bazowanie x i będzie wszystko działać czy będę musiał wszystko od nowa ustawiać i wgrywać. Przepraszam za moją niewiedzę ale robię to w sumie drugi raz a za pierwszym wgrywałem wszystko gotowe krok po kroku z instrukcji i nie znam dobrze zasady działania :/
WillingMagic
Awatar użytkownika
zouk
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 141
Rejestracja: 30 sty 2017, 07:03
Lokalizacja: Pruszcz Gdański
Drukarka: P3Steel, OMNI 3D PI
x 21

Re: K8200 przebudowa

Post autor: zouk »

W Marlin zmiana bazowania z X min na X max wymaga edycji pliku configuration.h, kompilacji całości i wgrania skompilowanego wsadu do procka.
W repetier jest łatwiej bo jest konfigurator online w którym też trzeba coś edytować , skompilować i wgrać.
Potfur
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 12
Posty: 44
Rejestracja: 20 lut 2018, 15:38
x 1

Re: K8200 przebudowa

Post autor: Potfur »

Czyli jak dobrze rozumiem wszystko od nowa?
Muszę zanotować ustawienia aby odtworzyć bo jakość była całkiem oględna na tych co mam teraz.
Awatar użytkownika
zouk
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 141
Rejestracja: 30 sty 2017, 07:03
Lokalizacja: Pruszcz Gdański
Drukarka: P3Steel, OMNI 3D PI
x 21

Re: K8200 przebudowa

Post autor: zouk »

Przepraszam za zwłokę.
Tak wszystko od nowa ale,
kroki silnika już Masz, inne ustawienia typu czy silniki wyłączone, odwrócony bieg silników itd.też.

Wpisz swoje parametry, skompiluj i wgraj. Pamiętaj aby wgrywać przez arduino z wyłączonym zasilaniem ramps.
Ktoś pewnie napisze, że piny spi nie mają wpływu itd..
a ja napiszę - dmuchać na zimne.
Wgraj zmodyfikowany plikiem configuration.h soft i testuj.
W razie problemów pisz:) chętnie odpowiem (późno ale odpowiem).
Potfur
Awatar użytkownika
zouk
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 141
Rejestracja: 30 sty 2017, 07:03
Lokalizacja: Pruszcz Gdański
Drukarka: P3Steel, OMNI 3D PI
x 21

Re: K8200 przebudowa

Post autor: zouk »

zouk pisze:Przepraszam za zwłokę.
Tak wszystko od nowa ale,
kroki silnika już Masz, inne ustawienia typu czy silniki wyłączone, odwrócony bieg silników itd.też.

Wpisz swoje parametry, skompiluj i wgraj. Pamiętaj aby wgrywać przez arduino z wyłączonym zasilaniem ramps.
Ktoś pewnie napisze, że piny spi nie mają wpływu itd..
a ja napiszę - dmuchać na zimne.
Wgraj zmodyfikowany plikiem configuration.h soft i testuj.
W razie problemów pisz:) chętnie odpowiem (późno ale odpowiem).
Niektóre parametry Masz dostępne z poziomu eeprom:) w marlin i repetier. Nie ma w nich zmiany bazowania czyli krańcówek.
Potfur
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 12
Posty: 44
Rejestracja: 20 lut 2018, 15:38
x 1

Re: K8200 przebudowa

Post autor: Potfur »

Dzięki za pomoc chyba się udało. Bazuje się teraz tak jak powinno. Właśnie widziałem, że jest tam sporo opcji ustawienia. Zaczynam już poznawać jak to działa. Wielkość obszaru roboczego zapomniałem zmienić i musiałem jeszcze raz robić, jak jeszcze parę zrobię to dojdę do wprawy :) Zaraz wydrukuję kostkę i zobaczę jak jakość.
Potfur
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 12
Posty: 44
Rejestracja: 20 lut 2018, 15:38
x 1

Re: K8200 przebudowa

Post autor: Potfur »

Obrazek

Narożniki jeszcze bez szału.

Obrazek

Jak na razie na pająka wszystko do testów

Obrazek

Obudowa w trakcie budowy a więc będzie to wyglądać lepiej i nie będzie śmierdzieć w domu. Jeszcze drzwi uszczelki diody poprawić i wyciąg wyprowadzić za okno :)
Potfur
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 12
Posty: 44
Rejestracja: 20 lut 2018, 15:38
x 1

Re: K8200 przebudowa

Post autor: Potfur »

Mam jeszcze problem z bazowaniem osi X zmieniłem kierunek bazowania oraz krańcówkę z min na max i teraz wogóle się mi maszyna w x nie bazuje już walczę 2 dni po 2h i nie wiem o co chodzi. Wcześniej zrobiłem invert ale wtedy odwraca całą oś i źle drukuje tj obrócona jest oś X.

Na tą chwile moje ustawienia wyglądają tak:


//===========================================================================
//=============================Mechanical Settings===========================
//===========================================================================

// Uncomment the following line to enable CoreXY kinematics
// #define COREXY

// corse Endstop Settings
#define ENDSTOPPULLUPS // Comment this out (using // at the start of the line) to disable the endstop pullup resistors

#ifndef ENDSTOPPULLUPS
// fine Enstop settings: Individual Pullups. will be ignord if ENDSTOPPULLUPS is defined
#define ENDSTOPPULLUP_XMAX
#define ENDSTOPPULLUP_YMAX
#define ENDSTOPPULLUP_ZMAX
#define ENDSTOPPULLUP_XMIN
#define ENDSTOPPULLUP_YMIN
//#define ENDSTOPPULLUP_ZMIN
#endif

#ifdef ENDSTOPPULLUPS
#define ENDSTOPPULLUP_XMAX
// #define ENDSTOPPULLUP_YMAX
// #define ENDSTOPPULLUP_ZMAX
// #define ENDSTOPPULLUP_XMIN
#define ENDSTOPPULLUP_YMIN
#define ENDSTOPPULLUP_ZMIN
#endif

// The pullups are needed if you directly connect a mechanical endswitch between the signal and ground pins.
const bool X_ENDSTOPS_INVERTING = false; // set to true to invert the logic of the endstops.
const bool Y_ENDSTOPS_INVERTING = false; // set to true to invert the logic of the endstops.
const bool Z_ENDSTOPS_INVERTING = false; // set to true to invert the logic of the endstops.
//#define DISABLE_MAX_ENDSTOPS

// For Inverting Stepper Enable Pins (Active Low) use 0, Non Inverting (Active High) use 1
#define X_ENABLE_ON 0
#define Y_ENABLE_ON 0
#define Z_ENABLE_ON 0
#define E_ENABLE_ON 0 // For all extruders

// Disables axis when it's not being used.
#define DISABLE_X false
#define DISABLE_Y false
#define DISABLE_Z true
#define DISABLE_E false // For all extruders

#define INVERT_X_DIR false // for Mendel set to false, for Orca set to true
#define INVERT_Y_DIR false // for Mendel set to true, for Orca set to false
#define INVERT_Z_DIR false // for Mendel set to false, for Orca set to true
#define INVERT_E0_DIR true // for direct drive extruder v9 set to true, for geared extruder set to false
#define INVERT_E1_DIR true // for direct drive extruder v9 set to true, for geared extruder set to false
#define INVERT_E2_DIR true // for direct drive extruder v9 set to true, for geared extruder set to false

// ENDSTOP SETTINGS:
// Sets direction of endstops when homing; 1=MAX, -1=MIN
#define X_HOME_DIR 1
#define Y_HOME_DIR -1
#define Z_HOME_DIR -1

#define min_software_endstops true //If true, axis won't move to coordinates less than HOME_POS.
#define max_software_endstops true //If true, axis won't move to coordinates greater than the defined lengths below.
// Travel limits after homing
#define X_MAX_POS 210
#define X_MIN_POS 0
#define Y_MAX_POS 195
#define Y_MIN_POS 0
#define Z_MAX_POS 300
#define Z_MIN_POS 0

#define X_MAX_LENGTH (X_MAX_POS - X_MIN_POS)
#define Y_MAX_LENGTH (Y_MAX_POS - Y_MIN_POS)
#define Z_MAX_LENGTH (Z_MAX_POS - Z_MIN_POS)

// The position of the homing switches
//#define MANUAL_HOME_POSITIONS // If defined, MANUAL_*_HOME_POS below will be used
//#define BED_CENTER_AT_0_0 // If defined, the center of the bed is at (X=0, Y=0)

//Manual homing switch locations:
#define MANUAL_X_HOME_POS 0
#define MANUAL_Y_HOME_POS 0
#define MANUAL_Z_HOME_POS 0


Co mam źle, że oś x wogóle się nie bazuje, zero reakcji na komendę bazowania?
To co zmieniłem względem oryginału zaznaczyłem na czerwono. Oryginalne oprogramowanie bazowało się w lewą stronę a chce zmienić żeby to robiło w prawą.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: K8200 przebudowa

Post autor: dragonn »

Do tego trzeba podejść po kolei, zaczynimy od tego http://marlinfw.org/docs/gcode/M119.html i sprawdzaj czy w ogóle krańcówka Ci działa. Ręcznie podejdź do niej i wtedy komenda powinna wywalić triggred.

I od razu #ifdef ENDSTOPPULLUPS nic nie zmieniaj.
http://marlinfw.org/docs/configuration/ ... l#endstops
zmieniłeś odpowiednie USE? Bo to to trzeba zmieniać i oczywiście krańcówkę trzeba fizycznie przepiąć do odpowiedniego portu.
Potfur
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 12
Posty: 44
Rejestracja: 20 lut 2018, 15:38
x 1

Re: K8200 przebudowa

Post autor: Potfur »

Krańcówka działa na 100% bo jak jest ustawienia standardowe to bazuje tylko jedzie nie w tą stronę co bym chciał. Jak zmieniłem "#define INVERT_X_DIR false" na true to bazuje w dobrą stronę i nie ma z tym problemu ale wydruk w osi X jest odbiciem lustrzanym tak jak na kostce wydrukowanej na zdjęciu u góry. Jak chcę obrócić kierunek bazowania w lini "#define X_HOME_DIR 1" i zamiast stockowego -1 wstawie 1 wtedy magicznie przestaje bazować i nie jedzie w żadną stronę po prostu na osi x nic się nie dzieje podczas komendy bazowania.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drukarki FDM/FFF - wszystkie pozostałe”