Ender-3 modyfikcje

Awatar użytkownika
nevix
Postów w temacie: 19
Posty: 65
Rejestracja: 09 wrz 2018, 00:46
Drukarka: Ender 3
x 40

Ender-3 modyfikcje

Post autor: nevix »

Witam
Od 3 tygodni jestem "szczęśliwym" posiadaczem Endera-3. Jak na tak tanią konstrukcję można uzyskań naprawdę zadowalające efekty wydruku.
W końcu mam chwile by zamieścić kilka fotek ze zmian jakich dokonałem w mojej Enderce.
Na początek sprawy bezpieczeństwa:
Osłona śruby trapezowej
PA030018.JPG
Osłona wyświetlacza
PA030034.JPG
Osłona płyty głównej
PA030036.JPG
I Inne modyfikacje:

Nakładka na wentylator nadmuchu, ponieważ wirnik wentylatora wystaje poza obrys osłony większość powietrza idzie na zewnątrz a nie do dyszy. Ostatecznie już zamówiłem inny wentylator 5015 i cały nadmuch do wymiany.
PA030042.JPG
Blokada złączki PTFE, proste rzeczy dają najlepsze efekty. :) Orginalna wytrzymała kilka godzin wydruku,na szczęście była jedna w zapasie.
PA030041.JPG

Złączki do uporządkowania taśmy wyświetlacza.
PA030043.JPG
Prodawnica i czyścik filamentu. Czyścik póki co do góry ale muszę wyrysować coś mniejszego co zmieści mi się pomiędzy osłoną śruby trapezowej a prowadnicą rolkową filamentu.
PA030044.JPG
Łożyskowany uchwyt na szpulę.
PA030045.JPG
Amortyzatory na osi X i Y. Naprawdę polecam kosz około 12zł za sztukę a daje spore wyciszenie (moim zdaniem obowiązkowa modyfikacja na ramach aluminiowych i metalowych). Tylko uwaga po założeniu w Enderze-3 na oś Y trzeba lekko przesunąć krańcówkę osi, bo stół uderza w silnik i trzeba było szybko wyłączyć drukarkę:D
PA030038.JPG
Sprzęgło osi Z. Zmienione sprzęgło na bardziej giętkie, a w środku kulka z łożyska o średnicy 7mm. W ten sposób znacznie lepiej wyglądają ścianki w osi Z.
PA030040.JPG
PA030019.JPG
Wyłącznik oświetlenia, póki co w planach jest zamontowanie taśmy led, ale aktualnie nie posiadam takowej na 24V mam tylko na 12V. Podpięcie dwóch odcinków szeregowo niestety nie zadziałało, więc trzeba będzie zakupić taką na 24V.
PA030046.JPG
FlameRunner
Awatar użytkownika
nevix
Postów w temacie: 19
Posty: 65
Rejestracja: 09 wrz 2018, 00:46
Drukarka: Ender 3
x 40

Re: Ender-3 modyfikcje

Post autor: nevix »

W ostatnim czasie dodałem znów kilka modyfikacji, jednak nie wszystko jeszcze jest dopięte na ostatni guzik.
Wygląda to mniej więcej tak:
Prowadnica kabli stołu, by te nie zahaczał o profil.
PA140028.JPG
Osłona śruby nowego mocowania szpuli.
PA140032.JPG
Zabrałem się także za wyciszenie dość głośnych wentylatorów, wybór padł na wentylatory SUNON gdyż jako nieliczni oferują wentylatory z napięciem 24V. Wszytkie ponżej 22dB.
Wentylator zasilacza, ten jak widać jest 12V, zanim zamówiłem sprawdziłem jaki był w oryginale był 60x60x15. Nowy 80x80x25 nie dość że znacznie wydajniejszy to jeszcze o wiele cichszy. Oczywiście pokrywa wydrukowana z PLA drukowana na podkładce(szyby czekają, ale u mnie z płaskością stołu nie ma tragedii, więc póki co dalej drukuję na podkładce w temp. 40st. i nie ma problemu z przyczepnością).
PA140030.JPG
Wentylator chłodzący płytę główną w oryginale 40x40x10 ( i tu się trochę walnąłem zamawiając 60x60x25). Trzeba było zaprojektować na szybko nową pokrywę. I tu informacja dla innych użytkowników Endera-3 wentylator ten wpinany w płytę główną działa równolegle z wentylatorem nadmuchu. Wyłączając/zmniejszając nadmuch wyłączacie/zmniejszacie chłodzenie całej elektroniki. Dlatego też ja podpiąłem wentylator bezpośrednio pod wejście zasilania (czyli w kostkę w którą są wpięte przewody od zasilacza).
PA140001.JPG
Nowy nadmuch niestety tu trzeba było zamówić zwykła dmuchawkę 5015 czyli jakiś chiński no name. Niemniej jednak działa póki co bez zarzutów i do PLA wystarczy 75% .
PA140025.JPG
Te modyfikacje sprawiły ze drukareczka jest naprawdę cicha, pozostał jeszcze wentylator na hotendzie ale ten akurat nie jest hałaśliwy, mimo wszystko mam już w zapasie od SUNON'a, bo temu nie wróże długich lat działania.


Po tych wszystkich modyfikacjach nadeszła pora na jakieś większe testy, rezultaty jak widać nie najgorsze. Trzeba jeszcze tylko dopieścić ustawienia slicera, ale dla małych próbek filamentu zwyczajnie nie warto, dlatego drukowałem na profilu jaki już miałem wcześniej stworzony.
Waza
PA100021.JPG
Aria - skala 160%
PA140009.JPG
kapi
ndn
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 109
Rejestracja: 19 paź 2017, 11:12
x 4

Re: Ender-3 modyfikcje

Post autor: ndn »

Planujesz może dodanie mosfetu dla stolika czy raczej nie ma to większego sensu?
Awatar użytkownika
nevix
Postów w temacie: 19
Posty: 65
Rejestracja: 09 wrz 2018, 00:46
Drukarka: Ender 3
x 40

Re: Ender-3 modyfikcje

Post autor: nevix »

Stół w drukarce ma moc 220W, co przy zasilaniu 24v daje niecałe 10A. Więc chyba nie ma sensu dokładania mosfetu, wentylator elektroniki jest także 2 razy wydajniejszy niż standardowy i pracuje ciągle na 100%. Tym bardziej że póki co drukuje samo PLA, a do tego trafił mi się w miarę płaski stół i druki robię na podkładce w temperaturze 40 stopni.
Awatar użytkownika
nevix
Postów w temacie: 19
Posty: 65
Rejestracja: 09 wrz 2018, 00:46
Drukarka: Ender 3
x 40

Re: Ender-3 modyfikcje

Post autor: nevix »

Ciekawostka:
https://www.youtube.com/watch?v=K7X78C0qoxc
Montaż lasera fajna sprawa, szybko, bez ingerencji w firmware no i jak widać działa.
Oczywiście można to zrobić lepiej :)
Po pierwsze jak we wcześniejszych postach pisałem chłodzenie elektroniki jest równolegle realizowane z chłodzeniem wydruku a zatem można wykorzystać ten port do wpięcia lasera, a wentylator od płyty wpięć tak jak w moim przypadku na stałe do zasilana.
Po drugie można to zrobić wpinając kabelek w płytę do wyłącznika typu ON/ON który będzie przełączał pomiędzy laserem a chłodzeniem wydruku, co powinno dać naprawdę cichą pracę( nie wiem jak głośny jest wentylator lasera).
A na koniec link do lasera 2500mW/24V i ten już coś potrafi:
https://pl.aliexpress.com/item/2500mW-L ... 28160.html
mobile4you
Postów w temacie: 1
Posty: 240
Rejestracja: 02 sty 2018, 10:37
Lokalizacja: Rzeszów/Zwierzyniec
Drukarka: Prusa Mini
x 42

Re: Ender-3 modyfikcje

Post autor: mobile4you »

nevix pisze: [...]
Osłona śruby nowego mocowania szpuli.
[...]
Po co ta osłona?
Załączniki
PA140032.JPG
Awatar użytkownika
nevix
Postów w temacie: 19
Posty: 65
Rejestracja: 09 wrz 2018, 00:46
Drukarka: Ender 3
x 40

Re: Ender-3 modyfikcje

Post autor: nevix »

Nowe mocowanie szpuli jest zrobione na śrubie M8 i łożyskach 608, od tej strony jest duża podkładka i nakrętka M8. Jest to tylko maskownica tych elementów.
Awatar użytkownika
nevix
Postów w temacie: 19
Posty: 65
Rejestracja: 09 wrz 2018, 00:46
Drukarka: Ender 3
x 40

Re: Ender-3 modyfikcje

Post autor: nevix »

Ostatnio z braku czasu wprowadziłem niewiele modyfikacji, a ponadto drukarka działa bez większych problemów to i ja nic nie poprawiam przy niej.
Niemniej jednak udało mi się dorzucić przejściówkę z microSD na pełnowymiarową kartę SD i przykleić ją obok wyświetlacza za pomocą kropelki :)
Bardzo wygodna modyfikacja bo pozwala na użycie dużych karty, nie trzeba szukać "małej dziurki pod gorącym stołem". :)
PB110026.JPG
PB110027.JPG
Musiałem także zmienić podłoże do druku, z uwagi na zniszczoną podkładkę adhezyjną.
PA310013.JPG
Niestety szybę mam mniejszą od rozmiaru stołu.
PB110028.JPG
Awatar użytkownika
Armeht
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 84
Rejestracja: 21 lis 2018, 21:27
Lokalizacja: Śląsk
Drukarka: Ender 3
x 6

Re: Ender-3 modyfikcje

Post autor: Armeht »

nevix pisze:Witam
Amortyzatory na osi X i Y. Naprawdę polecam kosz około 12zł za sztukę a daje spore wyciszenie (moim zdaniem obowiązkowa modyfikacja na ramach aluminiowych i metalowych). Tylko uwaga po założeniu w Enderze-3 na oś Y trzeba lekko przesunąć krańcówkę osi, bo stół uderza w silnik i trzeba było szybko wyłączyć drukarkę:D
PA030038.JPG
Jakie amortyzatory kupiłeś ? Pasują bez problemu ? Jak się to zakłada :)
dziobu pisze: 14 kwie 2023, 18:57 będziesz miał sto postów to będzie pchli targ :P
Awatar użytkownika
nevix
Postów w temacie: 19
Posty: 65
Rejestracja: 09 wrz 2018, 00:46
Drukarka: Ender 3
x 40

Re: Ender-3 modyfikcje

Post autor: nevix »

Armeht pisze:
nevix pisze:Witam
Amortyzatory na osi X i Y. Naprawdę polecam kosz około 12zł za sztukę a daje spore wyciszenie (moim zdaniem obowiązkowa modyfikacja na ramach aluminiowych i metalowych). Tylko uwaga po założeniu w Enderze-3 na oś Y trzeba lekko przesunąć krańcówkę osi, bo stół uderza w silnik i trzeba było szybko wyłączyć drukarkę:D
PA030038.JPG
Jakie amortyzatory kupiłeś ? Pasują bez problemu ? Jak się to zakłada :)
Pierwsze lepsze na allegro kupiłem. Musiałem doszlifować takie "cycki" rozstaw śrub pasuje bez problemu. Inna sprawa to jak wcześniej w poście pisałem to stół może uderzać w oś silnika Y. Poradzisz sobie z tym przesuwając krańcówkę lub wycinając niewielką ilość ramy od stołu.
Najtaniej znajdziesz je na ABC-RC :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”