Zortrax hotend v3 - zastosowanie w starych M200 i M300 (bez "Plus")

Tutaj można pochwalić się drukarką już uruchomioną bądź kupioną
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 19
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Zortrax hotend v3 - zastosowanie w starych M200 i M300 (bez "Plus")

Post autor: FlameRunner »

Cromek pisze:czy montaż hotendu v3 odbywa się w zortraxie m200 na zasadzie plug&play czy muszę coś modyfikować w samej konstrukcji?
Właśnie o to chodzi, że nie trzeba nic modyfikować. :) Demontujesz v2, montujesz v3 i działa, a w razie potrzeby możesz wrócić do v2.
Cromek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 16
Posty: 16
Rejestracja: 07 sie 2019, 21:33

Re: Zortrax hotend v3 - zastosowanie w starych M200 i M300 (bez "Plus")

Post autor: Cromek »

Super informacja :yahoo: W przeciągu ostatnich prawie 5 lat rozwaliłem gwint w 2 hotendach. Z tego co widać Zortrax na siłę chce zabić m200 i ostatnio się od niej odciął. Cieszę się, że chociaż zostawili alternatywne części zamienne. Chociaż chodzi za mną modyfikacja tego uszkodzonego v2 i dotoczenie gwintu z innego materiału pod dyszę.
Cromek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 16
Posty: 16
Rejestracja: 07 sie 2019, 21:33

Re: Zortrax hotend v3 - zastosowanie w starych M200 i M300 (bez "Plus")

Post autor: Cromek »

No dobra. Kupiłem nowy hotend (v3) i dyszę microswiss. Co dalej :) Jak to poskładać do kupy żeby działało? Mogę prosić o jakieś zdjęcia jak to ma wyglądać?
Awatar użytkownika
emartinelli
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 1195
Rejestracja: 19 kwie 2016, 16:54
Lokalizacja: Łódź
x 423

Re: Zortrax hotend v3 - zastosowanie w starych M200 i M300 (bez "Plus")

Post autor: emartinelli »

Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 19
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Zortrax hotend v3 - zastosowanie w starych M200 i M300 (bez "Plus")

Post autor: FlameRunner »

Cromek pisze:Kupiłem nowy hotend (v3) i dyszę microswiss.
Ale jak to? To przecież nie będzie do siebie pasować? O ile dobrze się orientuję, Micro Swiss nie robi dysz do Zortrax Hotend v3.

Powinieneś używać Zortrax Hotend v3 z dołączoną do niego dyszą.

Montaż Hotend v3 do M200 jest trywialny; robisz jakbyś wymieniał Hotend v2 (a to już robiłeś), tylko wkładasz v3 zamiast v2. ;)
Cromek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 16
Posty: 16
Rejestracja: 07 sie 2019, 21:33

Re: Zortrax hotend v3 - zastosowanie w starych M200 i M300 (bez "Plus")

Post autor: Cromek »

Ciekawostka.. Właśnie udało mi się to poskładać do kupy. Gwint pasuje i wygląda jak by miało działać. Jedyne co mnie zastanawia to średnica dyszy od v3. Jest zdecydowanie węższa niż we wcześniejszej wersji oraz w microswisie. Korci mnie przepuścić przez to jakąś szpulę.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 19
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Zortrax hotend v3 - zastosowanie w starych M200 i M300 (bez "Plus")

Post autor: FlameRunner »

CZEKAJ, STÓJ, NIE DRUKUJ!

Co Ci się udało poskładać do kupy?
O jakim gwincie mowa?
O jakiej średnicy mowa?
Jaką masz dyszę Micro Swiss? Po co Ci ona? Co z nią zrobiłeś?
Przez co chcesz przepuścić szpulę?
Cromek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 16
Posty: 16
Rejestracja: 07 sie 2019, 21:33

Re: Zortrax hotend v3 - zastosowanie w starych M200 i M300 (bez "Plus")

Post autor: Cromek »

Easy :)

Skok gwintu jest taki sam w dyszy hotendu v3 jak w microswiss. I można to razem skręcić, jednak myślę że może to nie działać prawidłowo. Różnica jest taka że nowa dysza od Zortraxa ma dodany jeszcze kołnierz lub raczej niegwintowaną część powyżej gwintu mocującego ją w hotendzie. Na jednym ze zdjęć ten element zaznaczony jest niebieską strzałką. Patrząc na budowę wewnętrzną hotendu wygląda na to że ta część dyszy ma najść na rurkę prowadzącą filament i uszczelnić cały układ. Średnica wewnętrzna nowej dyszy jest wyraźnie mniejsza niż starej wersji oraz microswissa i może to powodować problemy z ekstruzją filamentu z dyszy. Jeśli więc do nowego hotendu założę dyszę starego typu to roztopiony filament będzie dostawał się nie tylko do przestrzeni między hotendem a dyszą ale także będzie się wylewał do większej komory co może powodować jego nieznaczne schłodzenie i problem z wypłynięciem z dyszy 0,4 mm. Ale może to też działać i będzie hotend v3 z dyszą od microswissa :D

Zastanawiam się co zrobić bo bardzo zależy mi na druku elastycznych filamentów (walczę z tym od 5 lat i stało się to takim małym odchyłem :crazy: ) i stąd też pojawił się pomysł zakupu microswissa przy okazji wymiany uszkodzonego starego hotendu... Nie wziąłem pod uwagę że łobuzy z Zortraxa zmodyfikowali w nowym projekcie dyszę i jej osadzenie.
Załączniki
dysze.PNG
całość.PNG
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 19
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Zortrax hotend v3 - zastosowanie w starych M200 i M300 (bez "Plus")

Post autor: FlameRunner »

Dyszę Micro Swiss masz zrobioną na wzór fabrycznej dyszy do v2, a więc pod względem montażu i kompatybilności na jedno wychodzi. Zobacz w pierwszym poście, jak różni się łącznik v2 od łącznika v3.
  • Dysza v2 (i jej odpowiednik od Micro Swiss) ma od góry szeroki otwór, w który głęboko wchodzi łącznik v2.
  • Dysza v3 ma tylko płytkie zagłębienie od góry, odpowiadające kształtowi łącznika v3.
  • Dysza v3 nie pasuje do hotendu v2, fizycznie nie da się jej tam wkręcić ze względu na kształt łącznika v2.
  • Dyszę v2, owszem, da się wkręcić do hotendu v3, ale:
    • możesz nie uzyskać szczelnego połączenia dyszy z łącznikiem
    • w samej dyszy, tam gdzie normalnie wszedłby łącznik v2, będziesz miał kałużę roztopionego filamentu
Podsumowując:
FlameRunner pisze:Powinieneś używać Zortrax Hotend v3 z dołączoną do niego dyszą.
Falconprints
Awatar użytkownika
Julian
Postów w temacie: 3
Posty: 736
Rejestracja: 19 kwie 2016, 21:42
x 196

Re: Zortrax hotend v3 - zastosowanie w starych M200 i M300 (bez "Plus")

Post autor: Julian »

Ja tylko dodam że dysze V2 i Microswiss nie są takie same.
V2 ma szeroki otwór od góry(od strony gwintu (taki jak by 3 mm)), a Microswiss ma wąski jak w zwykłej dyszy czyli pewnie coś koło 1,75 mm


Jeżeli to było powiedziane, sorry, jestem po wizycie u dentysty :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drukarki FDM/FFF - wszystkie pozostałe”