Zortrax hotend v3 - zastosowanie w starych M200 i M300 (bez "Plus")

Tutaj można pochwalić się drukarką już uruchomioną bądź kupioną
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 19
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Zortrax hotend v3 - zastosowanie w starych M200 i M300 (bez "Plus")

Post autor: FlameRunner »

Micro Swiss ma w ofercie dwie różne dysze:
- do ich hotendu fullmetal
- pasującą do oryginalnego Zortrax Hotend v2 (taką ma @Cromek)
Cromek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 16
Posty: 16
Rejestracja: 07 sie 2019, 21:33

Re: Zortrax hotend v3 - zastosowanie w starych M200 i M300 (bez "Plus")

Post autor: Cromek »

W sumie mogłem wcześniej się zapytać czy to będzie działać ale już tak długo za mną chodził ten microswiss (chyba od kiedy się o nim dowiedziałem) że musiałem go mieć :) Podjąłem decyzję i nie będę kombinował z mieszaniem tylko zamontuje v3 tak jak dostałem. Teraz zastanawiam się jak zreanimować moją v2 w której mam urwany gwint do dyszy... Będę musiał poszukać jakiegoś tokarza który mi dorobi wkładkę z miedzi żeby można było to jakoś poskładać do kupy...

@Flamerunner a czy próbowałeś już w v3 elastycznych filamentów? Czy nadal akcesoria nie nadają się do druku takiego materiału?
Awatar użytkownika
Julian
Postów w temacie: 3
Posty: 736
Rejestracja: 19 kwie 2016, 21:42
x 196

Re: Zortrax hotend v3 - zastosowanie w starych M200 i M300 (bez "Plus")

Post autor: Julian »

Cromek pisze: Będę musiał poszukać jakiegoś tokarza który mi dorobi wkładkę z miedzi żeby można było to jakoś poskładać do kupy...
Pokaż fotkę o który element chodzi.
Mam kilka części z demontażu hotendów do m200 (v2). Może mam.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 19
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Zortrax hotend v3 - zastosowanie w starych M200 i M300 (bez "Plus")

Post autor: FlameRunner »

Cromek pisze:W sumie mogłem wcześniej się zapytać czy to będzie działać ale już tak długo za mną chodził ten microswiss (chyba od kiedy się o nim dowiedziałem) że musiałem go mieć :)
Cały czas mam wrażenie, że coś pomieszałeś, no offence. ;) Co dokładnie za Tobą chodziło? Wstawienie do oryginalnego Zortrax Hotend dyszy od Micro Swiss wykonanej na kształt oryginalnej dyszy do Zortrax Hotend v2? To nie jest to, co ludzie chwalą! Jak ktoś chwali głowicę Micro Swiss, to ma na myśli cały zestaw: alternatywny łącznik, alternatywną dyszę i alternatywny cooling block.
Cromek pisze:Teraz zastanawiam się jak zreanimować moją v2 w której mam urwany gwint do dyszy...
Ale po co? Poważnie pytam.
Cromek pisze:@Flamerunner a czy próbowałeś już w v3 elastycznych filamentów? Czy nadal akcesoria nie nadają się do druku takiego materiału?
Na v3 nie próbowałem, nie mam w tej chwili potrzeby drukować elastycznymi filamentami akurat na M200. Zresztą nie jestem przekonany, że rozwiązaniem problemów z drukiem filamentów elastycznych na M200 jest wymiana głowicy.
Julian pisze:Pokaż fotkę o który element chodzi.
Gwintowane otwory są tylko w bloku głowicy. ;)
Cromek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 16
Posty: 16
Rejestracja: 07 sie 2019, 21:33

Re: Zortrax hotend v3 - zastosowanie w starych M200 i M300 (bez "Plus")

Post autor: Cromek »

FlameRunner pisze:
Cromek pisze:W sumie mogłem wcześniej się zapytać czy to będzie działać ale już tak długo za mną chodził ten microswiss (chyba od kiedy się o nim dowiedziałem) że musiałem go mieć :)
Cały czas mam wrażenie, że coś pomieszałeś, no offence. ;) Co dokładnie za Tobą chodziło? Wstawienie do oryginalnego Zortrax Hotend dyszy od Micro Swiss wykonanej na kształt oryginalnej dyszy do Zortrax Hotend v2? To nie jest to, co ludzie chwalą! Jak ktoś chwali głowicę Micro Swiss, to ma na myśli cały zestaw: alternatywny łącznik, alternatywną dyszę i alternatywny cooling block.
Z tego co zrozumiałem różne opisy dotyczące dyszy microswiss to ma ona powłokę z niklu która zmniejsza opory przetłaczania filamentu i dzięki temu ułatwia proces drukowania na różnych filamentach. Domyślam się że nie był by to święty graal użytkowników m200 i nie rozwiąże on wszystkich bolączek tej drukarki jednak opisy, po wymianie dyszy, były na tyle zachęcające że uznałem że warto w ten prosty sposób podnieść wartość użytkową drukarki. Może faktycznie źle zrozumiałem koncept tego ale nie myli się ten kto nic nie robi :) Dlatego podchodzę do sprawy z dystansem i biorę na klatę że źle zrozumiałem idee. Co do samego zestawu, nad którym też się zastanawiałem, intryguje mnie jaki wpływ mają poszczególne elementy. Dysza jest oczywista, tak przynajmniej myślę, jednak co daje nowy blok chłodzący oraz łącznik.. I jaki mają wpływ na ustawienia wydruku w z-suit. Domyślam się odpowiedzi na pierwszą część mojego pytania ale proszę o odpowiedź, ciekawe czy będzie zbieżna z moimi domysłami.
FlameRunner pisze:
Cromek pisze:Teraz zastanawiam się jak zreanimować moją v2 w której mam urwany gwint do dyszy...
Ale po co? Poważnie pytam.
Z prostej przyczyny - bo można to zrobić. Myślę też, że mam kogoś kto mógłby taką prostą operację dla mnie wykonać. Wiem że posiadając nowy hotend i mając wyjaśnione że sama dysza od microswissa na niewiele się zda, jest to sztuka dla sztuki ale czemu nie spróbować? Do stracenia mam tylko to że albo to nigdy nie powstanie albo że będę miał kawałek aluminium z wkładką z np. mosiądzu i do tego niepotrzebną dyszę za 80 zł. Życie. Robię to bardziej for fun i do sprawdzenia czy się da a niżeli po to aby moja drukarka działała lepiej, szybciej i fajniej. Po pięciu latach użytkowania tej bestii już wiem z czym się to je i co mogę na tym osiągnąć... Niemniej zobaczymy co z tego wyjdzie. Bez spinania się, za stary na to jestem :)
FlameRunner pisze:
Cromek pisze:@Flamerunner a czy próbowałeś już w v3 elastycznych filamentów? Czy nadal akcesoria nie nadają się do druku takiego materiału?
Na v3 nie próbowałem, nie mam w tej chwili potrzeby drukować elastycznymi filamentami akurat na M200. Zresztą nie jestem przekonany, że rozwiązaniem problemów z drukiem filamentów elastycznych na M200 jest wymiana głowicy.
Z tego co śledzę temat to przyczyna ma leżeć w radełku podającym filament do ogrzania, i do tego powstały różne projekty wkładek ograniczających obracanie się filamentu w gnieździe radełka. A drugie to właściwości tych elastycznych materiałów. Ich mniejsza sztywność i problem z retrakcją. Miałem cichą nadzieję że dysza o lepszym poślizgu (nikiel) pozwoli na przynajmniej najprostszy wydruk takiego filamentu. Na koniec zostaje kwestia prędkości druku i odległości dyszy od stołu roboczego na początku drukowania.
FlameRunner pisze:
Julian pisze:Pokaż fotkę o który element chodzi.
Gwintowane otwory są tylko w bloku głowicy. ;)
Dokładnie chodzi o sam blok grzewczy w który wkręca się dyszę, przykręca się prowadnicę filamentu, nagrzewnicę i czujnik temperatury.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 19
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Zortrax hotend v3 - zastosowanie w starych M200 i M300 (bez "Plus")

Post autor: FlameRunner »

Nie no, dysza Micro Swiss zrobiona do użytku z oryginalnym zortraksowym hotendem też wygląda fajnie - po prostu chciałem podkreślić, że to nie jest to, czym ludzie się zachwycają pisząc o głowicy Micro Swiss. ;)

Alternatywny blok chłodzący poprawia chłodzenie łącznika.
Alternatywny łącznik... również poprawia chłodzenie łącznika. :D Taki łącznik to nie jest zwykła rurka, on ma stanowić barierę cieplną. W bloku głowicy chcemy mieć 200-300 stopni, a kawałek wyżej chcemy mieć na tyle chłodno, by filament już się nie topił, nie miękł i nie kleił się do wnętrza łącznika. Dlatego łączniki robi się ze względnie mało przewodzącej ciepło stali nierdzewnej, dlatego łączniki mają zwężenie tuż nad blokiem, dlatego drugi koniec łącznika się chłodzi. Mówiąc krótko: ten mały dynks ma kluczowe znaczenie dla poprawnego działania głowicy.
Awatar użytkownika
Julian
Postów w temacie: 3
Posty: 736
Rejestracja: 19 kwie 2016, 21:42
x 196

Re: Zortrax hotend v3 - zastosowanie w starych M200 i M300 (bez "Plus")

Post autor: Julian »

Cromek pisze: Dokładnie chodzi o sam blok grzewczy w który wkręca się dyszę, przykręca się prowadnicę filamentu, nagrzewnicę i czujnik temperatury.


Gdzieś powinienem mieć. Jak interesuje Cię używka z dobrym gwintem to poszukam.
Cromek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 16
Posty: 16
Rejestracja: 07 sie 2019, 21:33

Re: Zortrax hotend v3 - zastosowanie w starych M200 i M300 (bez "Plus")

Post autor: Cromek »

Julian pisze:
Cromek pisze: Dokładnie chodzi o sam blok grzewczy w który wkręca się dyszę, przykręca się prowadnicę filamentu, nagrzewnicę i czujnik temperatury.


Gdzieś powinienem mieć. Jak interesuje Cię używka z dobrym gwintem to poszukam.
Dziękuje za propozycję :D Będę o niej pamiętał tymczasem mam kolejny casus..

Miałem w końcu chwilę czasu i zmontowałem zestaw hotend v3 do mojej drukarki. Tak jak opisywał FlameRunner wszystko jest plug&play bez modyfikacji. Nawet zdaje się łatwiej to wszystko poskładać z racji mniejszych gabarytów bloku grzewczego. Niestety udało mi się to plug ale nie do końca i całkowicie to play..

Przez Z-Suit przygotowałem model i chciałem go wydrukować na białym filamencie ABS od Spectrum Filaments. Dla bezpieczeństwa użyłem standardowych ustawień dla zewnętrznego ABS i odjąłem 10 stopni na grzaniu dyszy żeby nie nitkowało. Jest to mój sposób na nowy filament i najczęściej działa. Czasem wymaga korekty temperatury ale przy pierwszym drukowaniu nowego filametu stosuję taką metodę i pozwala mi to określić co mam poprawić. Niestety tym razem drukarka po przygotowaniu prawie całego raftu wypluła komunikat że dysza jest za gorąca i przerwała wydruk. Sam raft wyszedł naprawdę równo i ładnie. Drukowałem białym kolorem i nie było widać nigdzie przegrzań lub przypaleń materiału. Macie jakieś pomysły? Obniżyć temperaturę, a może zdjąć tą białą osłonę z dyszy? A może mam za słabe chłodzenie na dyszę. Używam oryginalnego wentylatora z oryginalnym systemem chłodzącym.
Cromek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 16
Posty: 16
Rejestracja: 07 sie 2019, 21:33

Re: Zortrax hotend v3 - zastosowanie w starych M200 i M300 (bez "Plus")

Post autor: Cromek »

Doczytałem żeby ustawiać wydruki na niższe temperatury. Ustawiłem z-code dla ABSu Spectrum na: temp. dyszy 255, temp. stołu 80 a nawiew na 100% cały czas. I w połowie druku znowu drukarka wywaliła błąd #011: za duża temperatura. Ma ktoś jakiś pomysł jak to obejść?
Awatar użytkownika
emartinelli
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 1195
Rejestracja: 19 kwie 2016, 16:54
Lokalizacja: Łódź
x 423

Re: Zortrax hotend v3 - zastosowanie w starych M200 i M300 (bez "Plus")

Post autor: emartinelli »

Nie wiem czy ktoś tutaj miał coś podobnego, ja się nigdy z czymś takim nie spotkałem.
Napisz do serwisu Zortraxa, szybko odpowiadają i naprawdę starają się pomóc.
Sprawdź jeszcze jaki masz firmware czy na pewno najnowszy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drukarki FDM/FFF - wszystkie pozostałe”