nowe układy TMC2209 - porównanie do TMC2208

Silniki krokowe i wszystko, co z nimi powiązane
Awatar użytkownika
Bobbik1
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 199
Rejestracja: 07 mar 2019, 20:05
Drukarka: P3 Steel
x 73

Re: Prusa na ramie TATARA (bo Anet to to już nie jest)

Post autor: Bobbik1 »

Pracujesz w NASA , czy jak ;)
Marvin27
P3STEEL XL Titan direct E3D V6
3D printing is the Dark Souls of nerd hobbies.
Awatar użytkownika
Marvin27
Postów w temacie: 9
Posty: 709
Rejestracja: 26 paź 2017, 19:00
Lokalizacja: Wielka Wieś k./Wojnicza
Drukarka: Prusa MINI
x 170

Re: Prusa na ramie TATARA (bo Anet to to już nie jest)

Post autor: Marvin27 »

Holgin pisze:To nie fake, dostałem te układy jako próbki inżynieryjne od Trinamic :) Nie ma informacji w necie.. bo układy nie miały jeszcze premiery.
Moje PCB pod 2208/2209 jest praktycznie identyczne i na tym będzie polegać istota testu - będę badać przepływ/zdolność oddawania ciepła.

Na drukarce ich nie testowałem, póki co Marlin ich nie wspiera (dziwne, nie? :P ), jest parę zmian i nowych opcji jeżeli chodzi o konfiguracje po UART.
Z takich najważniejszych cech:
-2.0A RMS przy takim samym wydzielaniu ciepła jak TMC2208 @ 1.2A (!)
-Stallguard4
-CoolStep
-Spreadcycle/stealthchop jak w TMC2208
Stallguard4 ? To kiedy była wersja 3 :P, bo jakoś nie widziałem w datasheet innych układów :D
Co w tej funkcji poprawili ?
Holgin
Postów w temacie: 15
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: Prusa na ramie TATARA (bo Anet to to już nie jest)

Post autor: Holgin »

Bobbik1 pisze:Pracujesz w NASA , czy jak ;)
To akurat odbyło się w 100% prywatnie - ale to dowód na to, że warto zrobić coś samemu, coś ciekawego/nowego, a nie tylko składać "klocki Lego" od Chińczyka :)
Marvin27 pisze:
Holgin pisze:To nie fake, dostałem te układy jako próbki inżynieryjne od Trinamic :) Nie ma informacji w necie.. bo układy nie miały jeszcze premiery.
Moje PCB pod 2208/2209 jest praktycznie identyczne i na tym będzie polegać istota testu - będę badać przepływ/zdolność oddawania ciepła.

Na drukarce ich nie testowałem, póki co Marlin ich nie wspiera (dziwne, nie? :P ), jest parę zmian i nowych opcji jeżeli chodzi o konfiguracje po UART.
Z takich najważniejszych cech:
-2.0A RMS przy takim samym wydzielaniu ciepła jak TMC2208 @ 1.2A (!)
-Stallguard4
-CoolStep
-Spreadcycle/stealthchop jak w TMC2208
Stallguard4 ? To kiedy była wersja 3 :P, bo jakoś nie widziałem w datasheet innych układów :D
Co w tej funkcji poprawili ?
Stallguard2 pracował w trybie SpreadCycle (głośny, szybki), a Stallguard4 jest zoptymalizowany do pracy z trybem StealthChop (cichy i uwielbiany przez nas :D )

Bardzo ciekaw jestem jak sterowniki będą działać z Coolstep - teoretycznie, będzie można chwilowo wykręcić większy prąd, czy też obniżać go w sytuacjach, gdzie nie jest wymagany cały moment, więc sumarycznie powinno się dać ruszać szybciej zanim silnik pogubi kroki.
Awatar użytkownika
Bobbik1
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 199
Rejestracja: 07 mar 2019, 20:05
Drukarka: P3 Steel
x 73

Re: Prusa na ramie TATARA (bo Anet to to już nie jest)

Post autor: Bobbik1 »

Też bym chętnie dostał takie próbki ;) tylko ja nie mam generatora funkcyjnego, a jedynie prosty oscyloskop cyfrowy (też Hanteka) ;)
Poza tym też czasami robię coś tylko po to, żeby pokazać że się da, ale przy cenach gotowej elektroniki czasem nie widzę sensu
P3STEEL XL Titan direct E3D V6
3D printing is the Dark Souls of nerd hobbies.
Holgin
Postów w temacie: 15
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: Prusa na ramie TATARA (bo Anet to to już nie jest)

Post autor: Holgin »

Bobbik1 pisze:Też bym chętnie dostał takie próbki ;) tylko ja nie mam generatora funkcyjnego, a jedynie prosty oscyloskop cyfrowy (też Hanteka) ;)
Poza tym też czasami robię coś tylko po to, żeby pokazać że się da, ale przy cenach gotowej elektroniki czasem nie widzę sensu
Akurat oscyloskop jest tutaj dużo bardziej przydatny - zamiar generatora użyłem arduino nano do generowania stepów przy testach pierwszej płytki ;)

Ten projekt (elektronika) jest w dużej mierze edukacyjny, ale też rozwojowy w pewnym sensie - płytka driverów zaprojektowana jest w taki sposób, że można ją łatwo zastosować gdziekolwiek. Drukarka 3D to tylko jedno z zastosowań :) Patrzę na to jak na uniwersalny, 5-osiowy sterownik.

Tymczasem drukarka doczekała się oświetlenia LEDowego oraz obudowy na LCD - do tej pory cały czas walał się gdzie popadnie :P
IMG_20190427_000625.jpg
Widoczny jest też stół magnetyczny, czyli blacha 0.5 z naklejką z Ali. Mam trochę problem bo brakuje mi magnesów, więc przyleganie nie jest idealne, co skutkuje tym, że stół nie jest zbyt płaski.

Muszę w końcu odpalić auto-leveling :)
Holgin
Postów w temacie: 15
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: Prusa na ramie TATARA (bo Anet to to już nie jest)

Post autor: Holgin »

Auto leveling działa, przyszła też blacha od Fysetc - średnia jakość, ale działa :)
W międzyczasie Titan Aero się składa - brakuje tylko łożysk.

Tymczasem testowane przeze mnie sterowniki silników są już dostępne :)
https://www.trinamic.com/products/integ ... mc2209-la/
Tutaj wszelkie informacje. Soft do tych układów jest już pisany/niedługo będzie, także jest spora szansa, że biblioteka będzie gotowa na premierę TMC2209 w formie stepsticków :)
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 11
Posty: 7565
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2670

Re: Prusa na ramie TATARA (bo Anet to to już nie jest)

Post autor: Berg »

No to może coś opiszesz? Coś praktycznego. Co nowego w stosunku do 2208.
Marvin27
Holgin
Postów w temacie: 15
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: Prusa na ramie TATARA (bo Anet to to już nie jest)

Post autor: Holgin »

Podstawowe cechy już rozpisałem, ale tak w praktyce:

-lepsze MOSFETy, co przekłada się na znacznie mniejsze RDS, co dalej znaczy - około 50% większy prąd przy tej samej ilości ciepła co w 2208. Dobrze chłodzony i zaaplikowany 2209 da 2.0A RMS. I nie na zasadzie jak w 2130, że w praktyce 1A to maks - podejrzewam, że minimum 1.5A na standardowym stepsticku nie powinno być problemem. Dokładne porównanie wydzielanego ciepła vs prąd będę robić na PWr w tym miesiącu :)
-Bajery tj Stallguard oraz Coolstep - czyli: Sensorless homing, wykrywanie zgubionego kroku, aktywna regulacja prądu w zależności od obciążenia.

Czyli - połączenie zalet 2130 oraz 2208 i rzeczywiste 2.0A RMS prądu. Na razie nie testowałem płytki w drukarce ze względu na brak wsparcia w Marlinie, ale kręciłem już silnikiem na 2 Amperach i daje rade :)

Ktoś mógłby zwrócić uwagę, że maksymalne napięcie pracy zostało obniżone do 28V. Podejrzewam, że właśnie dlatego udało się obniżyć RDS MOSFETów, bo regułą jest, że rezystancja rośnie wraz z dozwolonym napięciem. W ogromnej większości przypadków, sprzęt działa na 24V, choć nie ukrywam, że trochę żałuję, bo chciałem podbić trochę napięcie powyżej 24V.

Aha, jeżeli chodzi o footprint - pad pod spodem układu jest większy, by lepiej odprowadzać ciepło, więc niekoniecznie uda się zrobić przelut 1:1 z A4988/TMC2208. Dużo zależy od projektu PCB - ja musiałem zamówić nowe. Ale ogółem jest to krok naprzód.
Berg, Abys
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 11
Posty: 7565
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2670

Re: Prusa na ramie TATARA (bo Anet to to już nie jest)

Post autor: Berg »

Rzuciłem okiem na DS i widzę że podobnie do 2130 można korygować sinusoidę.
Szkona że 2226 zmieniło pinout a 2225 nigdy nie powstało.
Holgin
Postów w temacie: 15
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: Prusa na ramie TATARA (bo Anet to to już nie jest)

Post autor: Holgin »

IMG_20190519_172537.jpg
Trzy silniki @ 1.92A (max dla rezystorów 0.1R) + dwa na ~0.5A bo innych nie miałem wolnych, radiatorki tylko góry. Temperatura najgorętszego sterownika, czyli tego na środku, to ~65 stopni zmierzone na spodzie Die Attach Pad. Podejrzewam, że krzem miał 70-75 stopni, czyli gorąco, ale jak najbardziej akceptowalnie. No i w docelowej aplikacji będzie też radiatorek od spodu, który będzie znacznie bardziej efektywny od tego na górze, nie mówiąc już o wiatraczku, który teraz robi taką delikatną bryzę - także ogólnie ogłaszam sukces ;)

Noo, prawie. Domyślnie silniki chodzą w StealthChop, więc do sprawdzenia został jeszcze tryb SpreadCycle, ale to jak będzie biblioteka gotowa.
Marvin27, Abys, emartinelli
ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki, sterowniki silników (stepsticki)”