Prusa na ramie TATARA (bo Anet to to już nie jest)

Tutaj można pochwalić się drukarką już uruchomioną bądź kupioną
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1294
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: DIY Prusa Bear
x 701

Re: Prusa na ramie TATARA (bo Anet to to już nie jest)

Post autor: JGFTW »

To może ja mam parę pomysłow : :D

Widzę, że masz naciąg paska w X. Czy zauważyłeś, żeby te nierówności były widoczne w tej osi bardziej lub tylko w niej ?
Być może masz za mocno naciągnięty pasek i ściąga pręty do siebie ?

Czy masz na pewno lewą i prawą stronę osi x na tym samym poziomie ?
Czy podjeżdzasz na samą górę żeby to ewentualnie wyprostować ? Jak tutaj : https://youtu.be/GE-lrRbU124?t=188

Dodatkowo może być tak, że te radełka są zamocowane na innych wysokościach prętów i to daje te artefakty ?

Pokaż fotę tych prętów od przodu to może coś się wyjaśni/rzuci w oczy ?

Ostatnim pomysłem może być sprawdzenie pracy silnika ekstrudera podczas podawania filamentu - czy jak złapiesz za drut tuż ponad samym radełkiem to czy czujesz gładką pracę czy jakieś drgania ?
Awatar użytkownika
panWiadr0
Postów w temacie: 3
Posty: 1255
Rejestracja: 25 sty 2019, 14:06
Drukarka: niesforny reprap
x 839

Re: Prusa na ramie TATARA (bo Anet to to już nie jest)

Post autor: panWiadr0 »

Ale co ty chcesz? Prążki temat nadal nie rozpoznany na tym forum.
Nierówność warstw wg. mnie to nie jest oś Z. Zrobiłem już wiele (duże nakrętki POM z kasowaniem luzu, sprzęgła na elastometrach, itd.) i w zasadzie nic to nie zmieniło.

Weź ustaw jakieś normalne wartości przyśpieszeń 1000-1200. Na tej kostce masz przez niskie przyśpieszenia zaoblone narożniki.
Holgin
Postów w temacie: 40
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: Prusa na ramie TATARA (bo Anet to to już nie jest)

Post autor: Holgin »

JGFTW pisze: Widzę, że masz naciąg paska w X. Czy zauważyłeś, żeby te nierówności były widoczne w tej osi bardziej lub tylko w niej ?
Być może masz za mocno naciągnięty pasek i ściąga pręty do siebie ?
Śruby dociskowe opierają się na prętach osi X, więc nie ma tutaj ściskania prowadnic Z.
JGFTW pisze: Czy masz na pewno lewą i prawą stronę osi x na tym samym poziomie ?
Czy podjeżdzasz na samą górę żeby to ewentualnie wyprostować ? Jak tutaj : https://youtu.be/GE-lrRbU124?t=188
Kalibruje to w inny sposób, ale tak, są na tym samym poziomie.
JGFTW pisze: Dodatkowo może być tak, że te radełka są zamocowane na innych wysokościach prętów i to daje te artefakty ?

Pokaż fotę tych prętów od przodu to może coś się wyjaśni/rzuci w oczy ?
Które pręty/radełka?
JGFTW pisze: Ostatnim pomysłem może być sprawdzenie pracy silnika ekstrudera podczas podawania filamentu - czy jak złapiesz za drut tuż ponad samym radełkiem to czy czujesz gładką pracę czy jakieś drgania ?
Sęk w tym że zmieniałem ekstruder, nowy silnik, wszystko, efekt ten sam.
panWiadr0 pisze:Ale co ty chcesz? Prążki temat nadal nie rozpoznany na tym forum.
Nierówność warstw wg. mnie to nie jest oś Z. Zrobiłem już wiele (duże nakrętki POM z kasowaniem luzu, sprzęgła na elastometrach, itd.) i w zasadzie nic to nie zmieniło.

Weź ustaw jakieś normalne wartości przyśpieszeń 1000-1200. Na tej kostce masz przez niskie przyśpieszenia zaoblone narożniki.
Też już odchodzę od pomysłu, że to oś Z. Tak chókowa kostka forumowa wychodzi przez GCODE, a nie samą drukarkę. Aczkolwiek długie LMU8 na Z są stockowe, może je wymienie.

Przyśpieszenia domyślnie mam 2000, jerk 10 - na testy obniżyłem na 1000/5, ale nic się nie zmieniło.
Te prążki mnie nie interesują - chcę, żeby szary wydruk wyglądał jak miedziany - czyli równe warstwy.

Lekko poprawiłem ułożenie wałków w osi Y, zaraz puszczam wydruk, żeby sprawdzić, czy będzie jakaś różnica. Chłodzenie może robić takie jaja?
Zamówię sobie kółka zębate/idler'y GATES z E3D, kolega mi przywiezie z UK, to nie będzie tak drogo. Muszę przeliczyć, czy wciąż jestem poniżej kosztu oryginalnej Prusy :D
Awatar użytkownika
panWiadr0
Postów w temacie: 3
Posty: 1255
Rejestracja: 25 sty 2019, 14:06
Drukarka: niesforny reprap
x 839

Re: Prusa na ramie TATARA (bo Anet to to już nie jest)

Post autor: panWiadr0 »

Myślisz że originalnej Prusy takie problemy nie dotykają?
Holgin
Postów w temacie: 40
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: Prusa na ramie TATARA (bo Anet to to już nie jest)

Post autor: Holgin »

panWiadr0 pisze:Myślisz że originalnej Prusy takie problemy nie dotykają?
Sprawdzę, bo od kilku dni mamy w pracy MK3S :)
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1294
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: DIY Prusa Bear
x 701

Re: Prusa na ramie TATARA (bo Anet to to już nie jest)

Post autor: JGFTW »

Holgin pisze:
JGFTW pisze: Dodatkowo może być tak, że te radełka są zamocowane na innych wysokościach prętów i to daje te artefakty ?

Pokaż fotę tych prętów od przodu to może coś się wyjaśni/rzuci w oczy ?
Które pręty/radełka?
Sorry, chodziło mi o sprzęgła.

Jak wymieniałeś ekstruder to z radełkami to nie ma nic wspólnego ;)
panWiadr0 pisze:Myślisz że originalnej Prusy takie problemy nie dotykają?
Tak :D

Mam 1 oryginalną prusę mk2s i dwa jej klony - zgadnij które drukarki miały problemy ;)
W jednym z klonów wymieniłem silniki w Z na takie ze zintegrowaną śrubą trapezową i od góry zamocowałem łożyska podtrzymujące pręty - dużo pomogło.
Holgin
Postów w temacie: 40
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: Prusa na ramie TATARA (bo Anet to to już nie jest)

Post autor: Holgin »

Mam sprzęgła kłowe, więc za bardzo nic nie zobaczysz na zdjęciu. Z osią Zet jest trochę do poprawy jeszcze, tak myślę, te nakrętki trapezowe są dość dziwne. Mam jeszcze oryginalne TR8x8, może dokupię do nich nakrętki z POM w ramach.. nie wiem czego, eksperymentu?
Awatar użytkownika
panWiadr0
Postów w temacie: 3
Posty: 1255
Rejestracja: 25 sty 2019, 14:06
Drukarka: niesforny reprap
x 839

Re: Prusa na ramie TATARA (bo Anet to to już nie jest)

Post autor: panWiadr0 »

Holgin pisze:Mam sprzęgła kłowe, więc za bardzo nic nie zobaczysz na zdjęciu. Z osią Zet jest trochę do poprawy jeszcze, tak myślę, te nakrętki trapezowe są dość dziwne. Mam jeszcze oryginalne TR8x8, może dokupię do nich nakrętki z POM w ramach.. nie wiem czego, eksperymentu?
Wątpie że to coś da.
Holgin
Postów w temacie: 40
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: Prusa na ramie TATARA (bo Anet to to już nie jest)

Post autor: Holgin »

W sumie bardziej wierzę w to, że prowadnice od Z są krzywo (nierównolegle) i tyle. Tego nie lubię w tej ramie, że jest bardzo duże pole do małych błędów w montażu, czyli przekoszeń itp.
Holgin
Postów w temacie: 40
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: Prusa na ramie TATARA (bo Anet to to już nie jest)

Post autor: Holgin »

Stwierdzam, że to jednak oś Z.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drukarki FDM/FFF - wszystkie pozostałe”